Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

halogena ili fluo rasveta

V
fortress
poruka Nov 12 2008, 10:34
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 1-October 08
Član broj: 24,101

Postovane arhitekte, imam jedno pitanje za vas, s' obzirom da vase znanje o ovoj tematici daleko nadmasuje moje laicko poznavanje osnovnih karakteristika ovih tipova osvetljenja... i da ne zanemarimo pri tom vase iskustvo i kreativnost wink.gif

Dakle, kako bi u estetskom smislu, po vasem misljenju, u stambenom objektu (stanu) izgledala kombinacija klasicnog osvetljenja (lusteri sa klasicnim sijalicama) i fluo rasvete u ulaznom i radnom delu (prikladniji naziv bi bio: radnom "kutku" smile.gif koji se nalaze u sklopu dnevne sobe i trpezarije (prostorija od oko 45m2)?
Prvobitni plan nam je bio da koristimo halogenu rasvetu u kombinaciji sa klasicnom, ali se sada predomisljamo, razmisljajuci dugorocno o ustedi energije.

Ja znam da se fluo rasveta koristi najvise u radnim prostorima, da daje belu i "hladnu" svetlost, i to su joj veliki nedostaci sto se mene tice. Sa druge strane, halogena rasveta (ukoliko se ugradi onoliko lampi koliko nam je predlozeno) trosi puno energije. Kako "prelomiti" i doneti odluku? Jeste li nekada videli negde slicnu kombinaciju, kakav utisak je ostavilo na vas?

Tnx
Go to the top of the page

+Quote Post
okmijun
poruka Nov 12 2008, 10:53
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

Svetlost klasicne "zarulje" je najpibliznija suncevoj svetlosti i najprijatnija za ljudsko oko, pa samim tim i "najzdravija" sta god to znacilo, user SPOTTER je pricao o tome pa probaj da pretrazis malo forum.

+Quote Post
fortress
poruka Nov 12 2008, 11:20
Poruka #3

Datum reg.: 1-October 08
Član broj: 24,101

Hvala OKMIJUN, pretpostavljam da si me prvenstveno uputio na http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...rt=#entry665821
Ipak, ono sto je mene zanimalo je da li je neko u stambenom prostoru video takvu kombinaciju, koliko je to "lepo"/"ruzno" po vasem misljenju (znam da se o ukusima ne raspravlja!) i koliko "zahladnjuje" prostor (opet, po licnom misljenju) ...

+Quote Post
macaz
poruka Nov 13 2008, 21:26
Poruka #4

Datum reg.: 28-July 07
Član broj: 12,768

Obzirom da je sve jedna prostorija, vrlo je ruzno mesanje dve razlicite vrste rasvete, i nisu tu u pitanju ukusi vec drugacije boje osvetljenja koje ce se mesati u radnoj sobi, svetlo sijalica koje vuce na zuto(toplije), fluo na plavo(hladnije).

Razmotri kupovinu onih stedljivih sijalica koje menjaju sijalice sa uzarenim vlaknima, imam philipsove one imaju uvijene cevcice i jedna od 22W menja obicnu od 115W i daju boju priblizniju suncevoj svetlosti cak i od zarulja, bar se meni cini.Samo sto su dosta skuplje oko 380 din., ali vek trajanja im je 5-6 godina.

+Quote Post
veselinovic
poruka Nov 15 2008, 19:39
Poruka #5

Datum reg.: 15-March 08
Član broj: 19,858

Uf nisam arhitekta, ali da probam da ti odgovorim.
Prica da fluo sijalice ( populistcki neonke) daju hladnu svjetlost bez kontrasta i da naginju u plavo je vazila prije 20 godina. Cudno koliko neke predrasude ostaju trajno u glavama ljudi, no nove generacije fluo cijevi imaju spektar vrlo vrlo blizak suncevom svjetlu. Pored toga mozes zavisno od enterijera i potreba izabrati spektar kakav ti treba da istaknes neke detalje. Pogledaj malo na sitekovom ( siteco ) njihov program ili filips T5 ili... ma imaju svi brendovi to. Vizavi sijalice sa uzarenim vlaknom one ce biti zabranjene 2010 godine u EU. Tzv stedne sijalice su takodje fluo cijevi i prilicno su kavalitetnog spektra.
Eto toliko sto se tice teKnike, arhitekte ce vec izabrati sta treba. I jos nesto, halogene sijalice treba vrlo oprezno koristiti u stambenim prostorijama. Imaju dosta ultraljubicastog spektra koji nije uopste bezopasan ( ako je neko vario bez maske ili gledao kad se vari zna o cemu pricam) i zavisno od snage ne bi trebalo stajati blize od 1 metra. A u stambenjaku je tesko izbjeci 1 metar.

+Quote Post
okmijun
poruka Nov 16 2008, 08:57
Poruka #6

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

CITAT (veselinovic @ Nov 15 2008, 19:39) *
Uf nisam arhitekta, ali da probam da ti odgovorim.
Prica da fluo sijalice ( populistcki neonke) daju hladnu svjetlost bez kontrasta i da naginju u plavo je vazila prije 20 godina. Cudno koliko neke predrasude ostaju trajno u glavama ljudi, no nove generacije fluo cijevi imaju spektar vrlo vrlo blizak suncevom svjetlu. Pored toga mozes zavisno od enterijera i potreba izabrati spektar kakav ti treba da istaknes neke detalje. Pogledaj malo na sitekovom ( siteco ) njihov program ili filips T5 ili... ma imaju svi brendovi to. Vizavi sijalice sa uzarenim vlaknom one ce biti zabranjene 2010 godine u EU. Tzv stedne sijalice su takodje fluo cijevi i prilicno su kavalitetnog spektra.
Eto toliko sto se tice teKnike, arhitekte ce vec izabrati sta treba. I jos nesto, halogene sijalice treba vrlo oprezno koristiti u stambenim prostorijama. Imaju dosta ultraljubicastog spektra koji nije uopste bezopasan ( ako je neko vario bez maske ili gledao kad se vari zna o cemu pricam) i zavisno od snage ne bi trebalo stajati blize od 1 metra. A u stambenjaku je tesko izbjeci 1 metar.

Ako znas jos nesto reci slobodno,pogotovo ovo za halogenke.

+Quote Post
veselinovic
poruka Nov 16 2008, 12:49
Poruka #7

Datum reg.: 15-March 08
Član broj: 19,858

CITAT (okmijun @ Nov 16 2008, 09:57) *
Ako znas jos nesto reci slobodno,pogotovo ovo za halogenke.

Pa otprilike sam rekao sve za halogenke. Na svakoj sijalici to pise, samo sto mi ne citamo teh specifikacije i uputstva. A za ostala pitanja u vezi svjetla i struje sam tu.

+Quote Post
Spotter
poruka Nov 20 2008, 13:08
Poruka #8

Datum reg.: 5-February 06
Član broj: 3,243

Prica da fluo sijalice ( populistcki neonke) daju hladnu svjetlost bez kontrasta i da naginju u plavo je vazila prije 20 godina.

Tačno. Danas su potpuno uobičajene fluo cevi sa toplo belom tj. žućkastom svetlošću (3000K, pa i 2700K što je temp. boje obične sijalice)

no nove generacije fluo cijevi imaju spektar vrlo vrlo blizak suncevom svjetlu.

Nikada fluo cevi neće imati spektar blizak dnevnoj svetlosti, iz prostog razloga što je on kod njih nekontinualan (ima skokove i padove u delovima spektra). Ljudsko oko (kao i ceo organizam obzirom da svetlost utiče na lučenje nekih hormona) se milionima godina prilagođavalo dnevnom svetlu koje ima kontinualan spektrar, i zato ljudima najviše (psihološki i fiziološki (!)) odgovara svetlost iz sijalica sa užarenim vlaknom (tj. običnih i halogenih) jer samo one imaju takav spektar.

Fluo-cevi (kako klasične tako i "štedljive" sijalice) trebalo bi izbegavati u stambenim prostorima. Da ne idem u detalje, sve sam naveo u ovoj diskusiji na B92 blogu. Eto, i Rambo je naseo na bajke proizvođača štedljivih sijalica... wink.gif

sijalice sa uzarenim vlaknom one ce biti zabranjene 2010 godine u EU.

Verovatno neće. O tome se sada vode velike polemike, jer su te sijalice za mnoge aplikacije nezamenljive, + priča o ekološkom karakteru "štedljivih" sijalica je, kao što sam naveo, vrlo diskitabilna.

I jos nesto, halogene sijalice treba vrlo oprezno koristiti u stambenim prostorijama. Imaju dosta ultraljubicastog spektra koji nije uopste bezopasan.

U principu tačno, ali postoje halogene sijalice sa UV-blokom (zapravo danas su većinom takve).
"Štedljive" sijalice takođe emituju UV zračenje (text).

Pozdrav

+Quote Post
milica cobanica
poruka Nov 24 2008, 14:01
Poruka #9

Datum reg.: 2-October 08
Član broj: 24,109

po mom skromnom misljenju fluo rasveta nije bas najsjajnije resenje za stambenu jedinicu gde investitor zeli toplu atmosferu. sto se halogene rasvete tice, ona jeste skupa. mozda bi najbolje resenje bio led. a evo kako moze da se uklopi i sa klasicnom rasvetom.

+Quote Post
Spotter
poruka Nov 24 2008, 23:16
Poruka #10

Glavna ambijentalna (da se tako izrazim) karakteritika fluo cevi/sijalica je da one daju difuznu, "mekanu" svetlost. Takva svetlost je nekad poželjna (npr. u radnim prostorima), a nekad jednostavno uništi prostor iz razloga što stvara monotonu atmosferu u kojoj ništa nije naglašeno. Ovo drugo važi za prostore koji vape za preciznim svetlosnim akcentima (holovi, galerije, stambeni prostori, prodajni itd.), u kojima se obično koriste halogene sijalice jer se njihova svetlost optički lako fokusira (imaju malo užareno vlakno i praktično su tačkasti izvori svetlosti). Sličnu karakteristiku imaju i LED izvori svetlosti, ali su oni još uvek skupi i nestandardni.

Takođe, kad govorimo o atmosferi, halogene sijalice se jednostavno (i sa malo uloženog novca) dimuju, što nije slučaj sa fluo izvorima.

Ima tu još mnogo prednosti halogenih nad fluo sijalicama, i vice versa... još kad u priču uđu LED i metal-halogene sijalice.. pa optička vlakna, beli natrijum... duga je to tema wink.gif

+Quote Post
anastetyc
poruka Nov 25 2008, 12:12
Poruka #11

Datum reg.: 18-May 06
Član broj: 4,675

spottere majstore, daj neke literature u pdf-u?

+Quote Post
Spotter
poruka Nov 27 2008, 23:54
Poruka #12

Na netu ima dosta toga u vezi tehničkog dela (npr. link). Ali za kreativni deo - dizajn arhitektonskog osvetljenja - nisam video nešto a da je skroz upotrebljivo i sveobuhvatno. Zapravo, takvu knjigu teško da će iko napisati, kao što niko nije napisao knjigu "kako naslikati dobru sliku".. dizajn osvetljenja je ipak art. Sve se svodi na lični senzibilitet i iskustvo u praksi, a naravno tehničko predznanje se podrazumeva kao i posvećenost tome, jer se tehnologija osvetljenja rapidno razvija. Jučer T5, danas LED, sutra OLED, prekosutra plazma.. Zato su najbolja literatura magazini za lighting design. Ja sam pretplaćen na Licht, Mondo i PLD.. košta, ali nema druge ako hoćeš da pratiš tehnologiju i dizajnerske trendove.

+Quote Post
anastetyc
poruka Nov 28 2008, 01:25
Poruka #13

Datum reg.: 18-May 06
Član broj: 4,675

hvala za link.bice od koristi

+Quote Post
ivonaa
poruka May 11 2015, 12:12
Poruka #14

Datum reg.: 22-April 15
Član broj: 53,933

CITAT (milica cobanica @ Nov 24 2008, 15:01) *
po mom skromnom misljenju fluo rasveta nije bas najsjajnije resenje za stambenu jedinicu gde investitor zeli toplu atmosferu. sto se halogene rasvete tice, ona jeste skupa. mozda bi najbolje resenje bio led. a evo kako moze da se uklopi i sa klasicnom rasvetom.

Malo da ozivim ovu staru temu. Posto led rasveta vise nije toliko nedostupna kao te godine kad je otvorena ova teme, ja sam planirala da u svom stanu napravim kombinaciju led i klasicnog osvetljenja, medjutim ova predlog slicica koju je @milica cobanica postovala vise se ne vidi. Ako imate neke predloge kako najbolje da suzbijem hladnocu iz led rasvete pomocu klasicnog osvetljenja, molim vas posaljite. Hvala!

+Quote Post
sboris
poruka May 11 2015, 16:45
Poruka #15

Datum reg.: 25-December 06
Član broj: 8,126

Kupiš toplu LED rasvetu. To danas nije problem.

+Quote Post
ivonaa
poruka May 14 2015, 15:39
Poruka #16

CITAT (sboris @ May 11 2015, 17:45) *
Kupiš toplu LED rasvetu. To danas nije problem.

Hvala! Nisam veliki poznavalac ove oblasti, pa cu malo da proguglam o toj toploj led rasveti.

+Quote Post
ivonaa
poruka Jul 7 2015, 12:30
Poruka #17

Evo i ovde da se javim. Pre oko 2 meseca muž i ja smo počeli da pravimo prve planove oko renoviranja stana i uvođenja led rasvete. Neke stvari nam nisu bile najjasnije, što možete i da vidite iz mojih prethodnih postova, ali na kraju smo uspeli da dodjemo do rešenja. Posle smo se opet mnogo cimali gde to sve kupiti, pa evo ako neko bude imao muke kao ja da ga bar malo poštedim. Mi smo uglavnom ovde sve nabavili http://www.rasveta.net/proizvodi/?product_cat=led-rasveta , dosta smo dobro prošli što se novca tiče, a o kvalitetu je rano da pričam, to mogu tek kroz koji mesec / godinu da javim iskustva... Pozdrav.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 23. September 2019 - 03:53

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.