Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Investitori plagijatori, Posledice plagijatorstva u arhitektonskog struci kod nas i u regionu

V
Zigs
poruka Nov 11 2014, 12:27
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 6-November 13
Član broj: 51,350

Pozdrav svima. Vec u samom naslovu i opisu teme se moze nagovestiti cime se bavi ovaj topic. Vec duze vreme pratim podforum arhitekturu radi informisanja i praćenja dešavanja u svetu arhitekture kako kod nas tako regionu i globalno i zaista sam zadovoljan sto ovako nesto postoji. Arhitekta sam iz NS-a i pre oko 3 meseca sam imao ponudu da radim jednom liku vilu na obroncima Fruske gore ili Sremske kamenice ( Lik se jos nije odlucio za lokaciju jer je 100 godina trazi). Kada smo se prvi put sreli na sastanku on mi je rekao da je odusevljen i fasciniran jednom mediteranskom vilom na Palma de majorci (Španija) i hoce baš takav dizajn vile, arhitekturu, oblikovanje, materijale itd. Ja mu doneo oko 10000 primeraka na lap topu raznih modernih i tradicionalnih vila po celom svetu. Od feng shu'a do futurizma i mediterana. Al' on se zakacio za ovu i hoce samo takvu. Smorio sam se od objasnjavanja da postoje zakoni o intelektualnom vlasnistvu, sudski sporovi se vode stalno oko kradja ideja i dr. ali njega boli uvo. Hoce bas ovakvu. Alberto Rubio - Bird House. http://vimeo.com/75177805

..... I sad ja njemu tako govorim kako su klimatski uslovi na mediteranu i u Srbiji dosta razliciti. Jednom mi je rekao kolega rekao,, Znas matori, cak je i dobro kad se klijent zakaci za neki objekat, dizajn i sl. jer onda ne gubis vreme na projektovanje i osmisljavanje. Uzas. Pa mislim je l' to izgovor arhitekata koji prave plagijate ?! Konkretno me dakle zanima, da li neko moze da mi kaze (napise) kakve bi bile posledice da sam mu odradio takav objekat gde bi se jasno videla kopija tj. plagijat Rubiove vile? Da li neko zna ? Nisam nastavio da radim dalje sa tim klijentom jer cuvam ugled, reputaciju. Nije sve u parama. Bice jos projekata nadam se. Mozda se pravim vazan, previse cenim sebe, ali zaista nisam hteo da sebe uvalim u bilo kakve probleme kad je u pitanju plagijatorsvo u arhitekturi. Pozdrav svima i slobodno komentarisite.
Go to the top of the page

+Quote Post
okmijun
poruka Nov 11 2014, 15:32
Poruka #2

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

E, blago tebi, ja ugled i reputaciju nikad nisam ni imao!
Tako da nemam šta ni da čuvam!
Kod mene je sve u parama...

+Quote Post
KalibracijaMonit...
poruka Nov 11 2014, 17:43
Poruka #3

Datum reg.: 17-April 14
Član broj: 52,349

Ma taj te je klijent ložio, ili ti ložiš nas cool.gif

+Quote Post
t@urus
poruka Nov 11 2014, 19:43
Poruka #4

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Niko nikoga nije ložio, ovo se dešava i to je realnost.

Kalibracija, čime se ti baviš? Očigledno da se arhitekturom ne baviš kad ne znaš za pravo stanje iste kod nas.

+Quote Post
bamby
poruka Nov 11 2014, 22:38
Poruka #5

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

CITAT (t@urus @ Nov 11 2014, 19:43) *
Kalibracija, čime se ti baviš?

003.gif

https://www.youtube.com/watch?v=aXq-9iSwwpw

+Quote Post
Zigs
poruka Nov 11 2014, 22:59
Poruka #6

CITAT (okmijun @ Nov 11 2014, 15:32) *
E, blago tebi, ja ugled i reputaciju nikad nisam ni imao!
Tako da nemam šta ni da čuvam!
Kod mene je sve u parama...

Nije u opste blago meni ili blago tebi poenta. Veruj mi Okmijum da kad bi ti imao prilike da tako nesto odradis i da napravis plagijat recimo vile savoj ili bilo kog drugog remek dela u arhitekturi danasnjice, a Rubiova vila je zaista po meni remek delo ( ne znam da li si gledao film koji sam okacio ) , onda bi shvatio da ces sve pare ( za koje je inace i pitanje da li su neke velike jer jelte kod nas se naplacuju mizerne cene idejnih projekata) dati za advokate koji cete braniti pred Evropski sudom mozda ili sudom u Strazburu. Nikad se ne zna. Ovo je vek informacija i interneta i sve se jako brzo sazna. Mislim, bas me zanima sta bi bilo kad bi nasred Kamenjara u NS-u ili Kamegdana u BG-u neko sagradio Rajtovu kucu na vodopadima ili sl. Pa mislim covece, negde sam citao pre 2 god ili manje da je Dolce & Gabana tuzila neke vlasnike kafane Dolce & Kafana u Srbiji zbog koriscenja imena svetskog poznatog brenda.... Ako su oni mogli da saznaju za to, sto ne bi neki starhitekta ili arhitekta saznao za neki objekat u gradu u Srbiji... to be continued...

+Quote Post
Rapidograf
poruka Nov 12 2014, 00:53
Poruka #7

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

CITAT (Zigs @ Nov 11 2014, 23:59) *
Mislim, bas me zanima sta bi bilo kad bi nasred Kamenjara u NS-u ili Kamegdana u BG-u neko sagradio Rajtovu kucu na vodopadima ili sl.

Mislim da previse dramatizujes situaciju, i da mozes da je skrenes u svoju korist verovatno. Mozes uvek da objasnis investitoru kako ne moze svaki projekat identicno da izgleda bas 100%, jer ne odgovara uslovima lokacije, building codes-s koji su ovde propisani, materijalizaciji za ovo podneblje i klimu, tehnologiji gradnje u srbistanu (krive povrsine) - i da bi ga zbog toga sve to skuplje kostalo, ali da mu mozes zato adaptirati tu koncept ideju naspram uslova ovde na lokaciji i a u cilju izbegavanja potencijalnog krivicnog gonjenja obojice u slucaju tuzbe za plagijat (koji ti potpisujes).
Pazi nije ovo neki milionski projekat gde ces uzeti kamion para pa da mozes u penziju, i bole te uvo sta ce ko reci. Ti si jos na pocetku samom i ne treba ti ovakva glupost skroz iskopirani projekat, ko zna kakav ces marketing nezeljeni imati. Nijedan ozbiljan studio u svetu te nece zaposliti verovatno ako sazna da imas istoriju plagiranja tudjih projekata.
Objasni coveku da ne moze tek tako da se pozajmljuju tudje ideje, i ako hoce istu kucu neka unajmi onda originalnog arhitektu te kuce koja mu se dopada (koga ce papreno morati da plati, ne rade takvi za karamelice kao nasi), a i zaplasi ga sa potencijalnim rusenjem objekta u protivnom, internacionalnom medijskom (nezeljenom) promocijom ako se projekat izvede i slicno.
Tada mu odmah izvadi i pokazi skice koji si doneo gde si dizajn sveo na maksimalno 65% od originala, a funkcije si izmenio i malo vulumen forme. Tvoj je posao da budes i psiholog i omeksas ga malo da obojica budete zadovoljni nadjete resenje koje ce biti ok po svim pitanjima koliko to moze da se izvede u ovim uslovima.

http://www.dw.de/plagiarism-and-architecture/g-16762788

+Quote Post
zorbal
poruka Nov 12 2014, 01:08
Poruka #8

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 3-November 14
Član broj: 53,165

a gde je tu remek delo?
ja zaista ne vidim da je to RM
ali, zaista- budimo realni..pa makar uzeli recnik u ruke.
o kakvom remek delu ti govoris?
- ko koga moze da tuzi?
slazem se sa cclanom koji to spominje i milsim da se zekis s nama...
iz kog razloga- e to je samo tebi poznato.
-a necu da psujem inace bi te oterao tamo gde ti je mesto!

+Quote Post
t@urus
poruka Nov 12 2014, 01:11
Poruka #9

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

CITAT (bamby @ Nov 11 2014, 22:38) *

Hvala ti za podsetnik na ovu kultnu scenu. laugh.gif

+Quote Post
Zigs
poruka Nov 12 2014, 11:34
Poruka #10

CITAT (Rapidograf @ Nov 12 2014, 00:53) *
Mislim da previse dramatizujes situaciju, i da mozes da je skrenes u svoju korist verovatno. Mozes uvek da objasnis investitoru kako ne moze svaki projekat identicno da izgleda bas 100%, jer ne odgovara uslovima lokacije, building codes-s koji su ovde propisani, materijalizaciji za ovo podneblje i klimu, tehnologiji gradnje u srbistanu (krive povrsine) - i da bi ga zbog toga sve to skuplje kostalo, ali da mu mozes zato adaptirati tu koncept ideju naspram uslova ovde na lokaciji i a u cilju izbegavanja potencijalnog krivicnog gonjenja obojice u slucaju tuzbe za plagijat (koji ti potpisujes).
Pazi nije ovo neki milionski projekat gde ces uzeti kamion para pa da mozes u penziju, i bole te uvo sta ce ko reci. Ti si jos na pocetku samom i ne treba ti ovakva glupost skroz iskopirani projekat, ko zna kakav ces marketing nezeljeni imati. Nijedan ozbiljan studio u svetu te nece zaposliti verovatno ako sazna da imas istoriju plagiranja tudjih projekata.
Objasni coveku da ne moze tek tako da se pozajmljuju tudje ideje, i ako hoce istu kucu neka unajmi onda originalnog arhitektu te kuce koja mu se dopada (koga ce papreno morati da plati, ne rade takvi za karamelice kao nasi), a i zaplasi ga sa potencijalnim rusenjem objekta u protivnom, internacionalnom medijskom (nezeljenom) promocijom ako se projekat izvede i slicno.
Tada mu odmah izvadi i pokazi skice koji si doneo gde si dizajn sveo na maksimalno 65% od originala, a funkcije si izmenio i malo vulumen forme. Tvoj je posao da budes i psiholog i omeksas ga malo da obojica budete zadovoljni nadjete resenje koje ce biti ok po svim pitanjima koliko to moze da se izvede u ovim uslovima.

http://www.dw.de/plagiarism-and-architecture/g-16762788

Zahvaljem Rapidograf. Odlicni saveti i vrlo poucni. Upravo sam hteo ovako nesto da procitam. I ja sam mu i predlozio odmah u startu da stupi u kontakt sa tim arhitektom ako zeli bas takvu kucu, ali on naravno nije ni pomisljao na to, jer zna da ce morati debelo da ga plati. Jos jednom zahvaljujem. P.S. Nije mi bila namera da bilo koga zezam ili slicno vec samo da se informisem. Pozdrav.

+Quote Post
KalibracijaMonit...
poruka Nov 12 2014, 22:56
Poruka #11

Datum reg.: 17-April 14
Član broj: 52,349

CITAT (t@urus @ Nov 11 2014, 19:43) *
Niko nikoga nije ložio, ovo se dešava i to je realnost.

Kalibracija, čime se ti baviš? Očigledno da se arhitekturom ne baviš kad ne znaš za pravo stanje iste kod nas.

Ne mora se biti arihitekta da bi se ukapiralo da neko ko zanoveta, a nema ni lokaciju, nije ozbiljan klijent.

+Quote Post
pailhead
poruka Nov 16 2014, 23:20
Poruka #12

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

Ideje:

1. Kao sto je gore napisano. Pomenuo bih mu da kopiranje nekog dizajna ne moze bas tako non salantno da se odradi. Naglasio bih da sam svestan da je ovo Srbija (cisto da ne ispadnem idiot) i da sve moze, ali da bi mi malo bilo neprijatno, a da on moze dobiti taj 'notoriety' odnosno, da se ne iznenadi ako mu neka poznata televizija zakuca na vrata ili proseta oko kuce sa kamerom. Opet, konstatovao bih da je manje neprijatno odraditi plagijat u Srbiji nego biti gladan, smrznut, ili beskucnik (cisto da ne ispadnem idiot).
  2. Rekao bih mu da mi plati X evra, da mu uradim situaciju ove zeljene kuce, ako hoce 1:1 kopiju sto se topologije/oblika tice, moras da nadjes identican teren. Kontam da bi ga ovo malo demoralisalo, mada mozda bas to trazi tih 100 godina.
  3. Rekao bih mu da, usled propisa, tesko moze ovo sve 1:1. Opet, rekao bih "Doduse... Ovo je Srbija...", cisto da ne ispadnem idiot, posto sve moze, ako mozes da priustis sebi ovakvu kucu. Dozvole ces dobiti ako odes u opstinu i pucas nekom u kolena, ili das im mito. Majstori ce sve ovo moci da izvedu ako jednom pucas u kolena. Mada, cuo sam da su Zemunci zbog cesmi koje nisu radile u Silerovoj jurili arhitektu, ne majstore. Mozda je i dobro sto si ovo p reskocio.
  4. Pokazao bih par Oskar Nimejerovih vila, pa bih nasao neki primer izmedju danas i tad, i rekao "Svi malo zajmimo jedni od drugih, mogu ja malo da pozajmim od ove, ali da prilagodim dizajn situaciji"

Nego, dignite ruku ako imate tehnicke sposobnosti, znanje i umece da uradite kopiju ove kuce 1:1 sa sve izvodjackim projektom. Vidim da ima nekih planova, dosta fotografija, ali ima tu i dosta komplikovanih detalja, sa mnogo krivina...

+Quote Post
Zigs
poruka Nov 17 2014, 10:36
Poruka #13

CITAT (pailhead @ Nov 16 2014, 23:20) *
Ideje:

1. Kao sto je gore napisano. Pomenuo bih mu da kopiranje nekog dizajna ne moze bas tako non salantno da se odradi. Naglasio bih da sam svestan da je ovo Srbija (cisto da ne ispadnem idiot) i da sve moze, ali da bi mi malo bilo neprijatno, a da on moze dobiti taj 'notoriety' odnosno, da se ne iznenadi ako mu neka poznata televizija zakuca na vrata ili proseta oko kuce sa kamerom. Opet, konstatovao bih da je manje neprijatno odraditi plagijat u Srbiji nego biti gladan, smrznut, ili beskucnik (cisto da ne ispadnem idiot).
  2. Rekao bih mu da mi plati X evra, da mu uradim situaciju ove zeljene kuce, ako hoce 1:1 kopiju sto se topologije/oblika tice, moras da nadjes identican teren. Kontam da bi ga ovo malo demoralisalo, mada mozda bas to trazi tih 100 godina.
  3. Rekao bih mu da, usled propisa, tesko moze ovo sve 1:1. Opet, rekao bih "Doduse... Ovo je Srbija...", cisto da ne ispadnem idiot, posto sve moze, ako mozes da priustis sebi ovakvu kucu. Dozvole ces dobiti ako odes u opstinu i pucas nekom u kolena, ili das im mito. Majstori ce sve ovo moci da izvedu ako jednom pucas u kolena. Mada, cuo sam da su Zemunci zbog cesmi koje nisu radile u Silerovoj jurili arhitektu, ne majstore. Mozda je i dobro sto si ovo p reskocio.
  4. Pokazao bih par Oskar Nimejerovih vila, pa bih nasao neki primer izmedju danas i tad, i rekao "Svi malo zajmimo jedni od drugih, mogu ja malo da pozajmim od ove, ali da prilagodim dizajn situaciji"

Nego, dignite ruku ako imate tehnicke sposobnosti, znanje i umece da uradite kopiju ove kuce 1:1 sa sve izvodjackim projektom. Vidim da ima nekih planova, dosta fotografija, ali ima tu i dosta komplikovanih detalja, sa mnogo krivina...

Jos jedan razuman glas koji se oglasio na ovu temu. Hvala Pail wink.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 23. September 2019 - 03:54

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.