Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

4 - broj stranica V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic

Prelom i uređivanje teksta, pravila+tips

V
tester
poruka Feb 6 2011, 17:38
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 4-June 05
Član broj: 833

kopirao tekst iz rgb dokumenta?

CITAT (radogost @ Feb 6 2011, 13:47) *
Veliko veliko hvala, fercera! Nasao sam dakle jedan red u kojem su slova naoko crna, medjutim zapravo su obojena u neki CMYK miks boja. Nije mi jasno kako sam to izveo a da ne primetim?

Jos jednom hvala, care.

Go to the top of the page

+Quote Post
radogost
poruka Feb 6 2011, 18:49
Poruka #22

Datum reg.: 25-June 10
Član broj: 36,467

Moguće - uvozio sam tekst iz rtf fajlova, verovatno je negde neki red bio ofarban a da se nije primećivalo.

+Quote Post
zztop
poruka Jun 9 2011, 08:47
Poruka #23

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-June 11
Član broj: 43,884

Imam jednu molbu. Prelomio sam strane sa slikama i tekstom u A4 formatu. Sada treba da ga prebacim u A5 format. Zanima me da li moze da se istovremeno prebaci sve na taj format, a da ne dolazi do naknadne korekcije teksta i slika. Hvala unapred.

+Quote Post
Nova cura
poruka Aug 21 2011, 14:05
Poruka #24

Datum reg.: 25-May 11
Član broj: 43,688

zztop
mislim da se mere stana odredjuju pre kreiranja fajla. Naknadna korekcija je komlikovana mozda nemoguca

ima li neko ideju kakva su previla kod prelamanja poezije?

+Quote Post
Creator
poruka Nov 22 2011, 10:18
Poruka #25

Datum reg.: 11-January 08
Član broj: 18,435

Imam jedno mozda glupo pitanje smile.gif kako u indesign-u postaviti onu uspravnu crtu izmedju stubaca? Da li se to radi rucno ili vec imam opciju negde u paragrafu? trazio sam al ne mogu da nadjem

+Quote Post
tadir
poruka Nov 24 2011, 08:31
Poruka #26

Datum reg.: 25-February 08
Član broj: 19,385

Mora "rucno" (u master)

+Quote Post
Creator
poruka Nov 25 2011, 07:52
Poruka #27

Datum reg.: 11-January 08
Član broj: 18,435

Hvala tadir wink.gif

+Quote Post
jumer
poruka Dec 27 2011, 16:04
Poruka #28

Datum reg.: 18-April 08
Član broj: 20,709

jedno pitanje

radim u indesign-u i

papir je A4 i kada pogledam .pdf verziju sve je ok ali kada uradim stampu na stampacu dobijem belu liniju kao okvir ... naslovna strana casopisa mi nije u full-u vec sa belim okvirom...

kako mogu da podesim margine da mi slika kao pozadina bude preko celog lista a ne sa belim okvirom

pozz

+Quote Post
tadir
poruka Dec 27 2011, 21:22
Poruka #29

Proveri da li tvoj štampač ima borderless funkciju, ako nema nećeš moći da odštampaš ton na punom A4 formatu (uz ivice papira ostaje oko 5mm neštampajuće površine).

+Quote Post
jumer
poruka Dec 27 2011, 22:47
Poruka #30

ok moguce TNX smile.gif

jos jedan info

imam dogovor sa stamparijom da se ovo stampa u A4 formatu

moja podesavanja margina su

da li je ovo ok za stampu ili trebam drugacije da podesim

+Quote Post
tadir
poruka Dec 28 2011, 00:08
Poruka #31

Podesi bleed na: top 0,5cm; bottom 0,5cm; inside 0cm; outside 0,5cm.
To je što se bleed-a tiče, a taj format A4, hmm... nadam se da svesno tražiš pun A4, jer to onda zahteva štampu iz B formata, što nije baš ekonomično rešenje, ali ako tvoj poslodavac tako zahteva i ako si se sa štamparijom tako dogovorio - onda teraj dalje.

+Quote Post
jumer
poruka Jan 4 2012, 09:35
Poruka #32

drugari jedno pitanje

template za adobe InDesign sam skinuo sa neta .... u pitanju je magazin template ali imam problem

tekst ide u 4 kolone... meni bi odgovaralo u dve kolone jer je ovako sitno

kako mogu ovo da ispravim

kada obrisem sav tekst ostanu neke sive linije

pozdrav

+Quote Post
momce007
poruka Jan 10 2012, 18:49
Poruka #33

Datum reg.: 10-January 12
Član broj: 46,368

.

+Quote Post
TotalitariuM
poruka Dec 17 2012, 12:21
Poruka #34

Datum reg.: 31-March 12
Član broj: 47,297

Pozz svima
Evo i ja se malo samostalno bahcem sa Indesignom CS5
Poceo sam da pravim samostalno probni casopis pa mi treba pomoc konkretno oko preoma teksta
Naime, kada iz Worda radi copy paste u Indizajn desava mi se cesto ovaj problem
Problem(vidi sliku)
http://i46.tinypic.com/j90jeg.jpg
Reci u nekim redovima su prosto spojene, guste, dok u drugom redovima su razmaci opet preveliki
Dali postoji neko resenje za ovaj moj problem
Hvala lepo
smile.gif

+Quote Post
tester
poruka Dec 17 2012, 18:55
Poruka #35

Datum reg.: 4-June 05
Član broj: 833

postoji. zove se hifenacija i za cirilicu radi od verzije 5.5. pogledaj ovaj post.

+Quote Post
Barsel
poruka Feb 4 2013, 08:29
Poruka #36

Datum reg.: 11-August 07
Član broj: 13,198

Da li bi neko mogao da mi pomogne oko sledećeg problema u inDesignu:
Imam knjigu od 20 poglavlja. Da li je moguće i kako ograničiti poglavlja da ne utiču jedna na druga, u smislu da ako npr. u trećem poglavlju ubacujem naknadno neki nov tekst da on doda prazne strane na kraju tog trećeg poglavlja i da tekst ide na te stranice a da ne dira četvrto, peto i sva na dalje?
Radi se o tome da sam na neke stranice primenio master koji na sebi ima neke grafičke elemente. I kada mi se tekst ispomera on ode na te master stranice (stranica novog poglavlja), a ne treba to da se dešava već da insertuje praznu stranicu (na samom kraju tekućeg poglavlja) i na nju ubacuje tekst, a ne da mi taj tekst pomera na sledeća poglavlja i na taj način mi ujebe sve do kraja što sam radio.
Nije lako opisati problem ovim putem ali se nadam da sam bio dovoljno jasan :-)

+Quote Post
Supsup64
poruka Feb 13 2013, 19:31
Poruka #37

Datum reg.: 25-November 12
Član broj: 49,043

Naravno. Selektujes prvi paragraf novog poglavlja, odnosno naslov (ili ako imas neki lupljen enter iznad). Ctrl+Alt+K na winu, i otvorice ti se keep options. Poslednja opcija ima padajuci meni, tu stavis da pocne na sledecoj strani, ili prvoj levoj, ili prvoj desnoj, kako ti najvise odgovara.

Ako si planirao da ti svaki naslov pocinje na novoj stranici a svi naslovi su isti paragraph style, mozes direktno edit paragraph style pa u listi naci Keep Options i tu namestiti, ili odraditi na prvom pa redefine style, kako ti je lakse.

Nisam te razumeo kako ti nesto moze skociti sa nonmaster strane na master kad se pomeri, mozda nisi lepo napisao, ali ovo ce automatski gurnuti naslov na sledecu praznu, ali sve ce pogurati za 1 stranu, tako da ces imati overset text na kraju dokumenta. Postoji i opcija koja automatski dodaje ili oduzima strane, zavisno od potrebe, ali moj ti je savet da je ne koristis jer zna da zabada kad kopiras/cuttujes/premestas strane, on automatski dodaje/oduzima strane u realnom vremenu.

+Quote Post
radogost
poruka Feb 21 2013, 19:14
Poruka #38

Datum reg.: 25-June 10
Član broj: 36,467

CITAT (Barsel @ Feb 4 2013, 09:29) *
Da li bi neko mogao da mi pomogne oko sledećeg problema u inDesignu:
Imam knjigu od 20 poglavlja. Da li je moguće i kako ograničiti poglavlja da ne utiču jedna na druga, u smislu da ako npr. u trećem poglavlju ubacujem naknadno neki nov tekst da on doda prazne strane na kraju tog trećeg poglavlja i da tekst ide na te stranice a da ne dira četvrto, peto i sva na dalje?
Radi se o tome da sam na neke stranice primenio master koji na sebi ima neke grafičke elemente. I kada mi se tekst ispomera on ode na te master stranice (stranica novog poglavlja), a ne treba to da se dešava već da insertuje praznu stranicu (na samom kraju tekućeg poglavlja) i na nju ubacuje tekst, a ne da mi taj tekst pomera na sledeća poglavlja i na taj način mi ujebe sve do kraja što sam radio.
Nije lako opisati problem ovim putem ali se nadam da sam bio dovoljno jasan :-)

Ako sam dobro razumeo sta je potrebno, mislim da je moguce i na sledeci nacin>

Svako poglavlje sacuvati kao poseban dokument
Napraviti knjigu (.indb fajl) od tih posebnih dokumenata-poglavlja
Podesiti paginaciju - da svaki dokument nastavlja brojanje tamo gde se prethodni zavrsava - nisam siguran da li se u .indb fajlu to po difoltu podrazumeva...

+Quote Post
Barsel
poruka Mar 1 2013, 11:37
Poruka #39

Datum reg.: 11-August 07
Član broj: 13,198

CITAT (Supsup64 @ Feb 13 2013, 19:31) *
Naravno. Selektujes prvi paragraf novog poglavlja, odnosno naslov (ili ako imas neki lupljen enter iznad). Ctrl+Alt+K na winu, i otvorice ti se keep options. Poslednja opcija ima padajuci meni, tu stavis da pocne na sledecoj strani, ili prvoj levoj, ili prvoj desnoj, kako ti najvise odgovara.

Ako si planirao da ti svaki naslov pocinje na novoj stranici a svi naslovi su isti paragraph style, mozes direktno edit paragraph style pa u listi naci Keep Options i tu namestiti, ili odraditi na prvom pa redefine style, kako ti je lakse.

Nisam te razumeo kako ti nesto moze skociti sa nonmaster strane na master kad se pomeri, mozda nisi lepo napisao, ali ovo ce automatski gurnuti naslov na sledecu praznu, ali sve ce pogurati za 1 stranu, tako da ces imati overset text na kraju dokumenta. Postoji i opcija koja automatski dodaje ili oduzima strane, zavisno od potrebe, ali moj ti je savet da je ne koristis jer zna da zabada kad kopiras/cuttujes/premestas strane, on automatski dodaje/oduzima strane u realnom vremenu.

Hvala na odgovoru, nisam znao za tu opciju u svakom slučaju. Nažalost to mi i dalje ne rešava problem, pokušaću sad da budem jasniji:

Recimo da mi tekst novog poglavlja počinje na 20toj strani. Stranice novog poglavlja su mi takve da na sebi imaju grafičke objekte, ali u ovom slučaju da uprostim - recimo da imaju samo npr. jedan plavi kvadrat i preko njega ide tekst. Pošto imam 30 poglavlja ja sam izgled tih stranica sa novim poglavljima normalno odradio putem Master page opcije i tamo ubacio taj plavi kvadrat, da ne bih radio pojedinačno na svakoj, jelte.
E sad, znači selektujem 20tu stranu i podesim ''Apply master to pages'' i odaberem svoju master stranicu. Ali sad dolazi do problema - ako je potrebno dodati neki tekst u prethodno poglavlje, dakle na 19tu stranicu i zbog količine dodatnog teksta on pređe na 20tu - onda ostaje plavi kvadrat na toj dvadesetoj a trebalo bi da u stvari bude na 21. jer novo poglavlje sada počinje na 21. a ne 20. stranici.
Mislim da bi tu jedino rešenje bilo da se automatski dodaju strane između poglavlja ali ako to ume da pravi probleme onda je drugo rešenje da pravim svako poglavlje u poseban fajl kao što reče radogost,

CITAT
Ako sam dobro razumeo sta je potrebno, mislim da je moguce i na sledeci nacin>

Svako poglavlje sacuvati kao poseban dokument
Napraviti knjigu (.indb fajl) od tih posebnih dokumenata-poglavlja
Podesiti paginaciju - da svaki dokument nastavlja brojanje tamo gde se prethodni zavrsava - nisam siguran da li se u .indb fajlu to po difoltu podrazumeva...

osim ako ne postoji nešto treće što bi rešilo takvu vrstu problema?
Nadam se da ste me skapirali, hvala na izdvojenom vremenu!

+Quote Post
Supsup64
poruka Mar 2 2013, 00:23
Poruka #40

Datum reg.: 25-November 12
Član broj: 49,043

Nisi dao bas precizno objasnjenje sta ti TACNO treba, ali nema veze. Mozda bi eventualno moglo preko GREP stilova, ako uopste postoji neki pattern tih objekata koji ti predstavljaju problem.

Drugo resenje je da ne pustas tekst sam da radi flow i da se pomera, nego da ubacis tu stranicu i sve da se pomeri za jednu, zajedno sa svim podesavanjima (umesto samo text da skoci).

Trece resenje i najbolje je da svako poglavlje radis zasebno, a da kontrolises celu knjigu/casopis putem booka ili asignments (ponovo ne znam sta radis tacno).

Cetvrto resenje je da postavljas mastere sa razlicitim objektima koji odlikuju odredjeno poglavlje na samom kraju rada, naravno napravis mastere za svako poglavlje, i onda samo apply na samom kraju rada sa materijalom. Naravno ako ti sam materijal dozvoljava ovakav pristup, ako ti prelom ne zavisi od tih objekata, nego su zamenjivi na kraju.

+Quote Post

4 - broj stranica V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Friday 20. September 2019 - 11:30

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.