Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Canon EOS R ili Canon EOS 5D mkIV, koji biste kupili

V
cosar
poruka Mar 12 2019, 22:50
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 17-December 07
Član broj: 17,981

Znaci od nule, koji odabrati od ova dva aparata da ne kazem sistema.
Go to the top of the page

+Quote Post
Foto turista
poruka Mar 12 2019, 23:15
Poruka #2

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

Sta imas u planu od objektiva ?
Nesto razmisljam da prodam MK4 posto cu sigirno preci na canon FF milc, samo nesto bolje od ovoga sto trenutno nude... Nemam opravdan razlog zasto to radim, MK4 je savrsena kamera, jednostavno iz cistog hira smile.gif

+Quote Post
cosar
poruka Mar 12 2019, 23:45
Poruka #3

CITAT (Foto turista @ Mar 12 2019, 23:15) *
Sta imas u planu od objektiva ?
Nesto razmisljam da prodam MK4 posto cu sigirno preci na canon FF milc, samo nesto bolje od ovoga sto trenutno nude... Nemam opravdan razlog zasto to radim, MK4 je savrsena kamera, jednostavno iz cistog hira smile.gif

U principu sve jedno sta bi od objektiva FF ili RF iz zstog opsega.

+Quote Post
simazoran
poruka Mar 13 2019, 18:36
Poruka #4

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

Moraćeš da probaš obe opcije i odlučiš šta ti bolje leži.

+Quote Post
cvele001
poruka Mar 14 2019, 00:08
Poruka #5

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 15-February 09
Član broj: 27,736

Iz kratkog iskustva sa Nikonom Z6 posle serije Nikon FX tela mogu da ti kazem da je to pravac koji treba da uhvatis.

Milc je definitivno toliko komforniji da je to fascinantno.
Jos ako je lepo smisljen kao sto je slucaj sa Nikonom onda je moguce spakovati sistem za realtivno korektnu cifru u kombinaciji telo sa adapterom i afs (silentwave) objektivima za dslr
Ja realno nemam potrebe za novim Nikon staklima.

+Quote Post
DuxX
poruka Mar 15 2019, 08:15
Poruka #6

Datum reg.: 4-September 06
Član broj: 6,143

EOS R bez razmišljanja.
Sem dva slota za karticu i nešto boljeg rafala ne gubiš ništa samo dobijaš. Koristiš oba sistema objektiva bez ikakvih problema što je po meni jako bitno jer prava uzbuđenja tek dolaze. Kažu ljudi skupa RF optika. Pe jel EF optika sa blendom f1.2 jeftina? Pri tome je više nego primetno bolja. Biće vrlo zanimljivo kad krenu da pristižu f2.8 i f4 stakla sa manjim gabaritima.

Bolji kvalitet fotografije, bolji video. AF funkcioniše sjajno. Napokon doživesmo i to da više ne moramo da rekadriramo. Da fokusiramo tamo gde hoćemo, a ne onako kako nam raspored AF tačaka zakazuje. wink.gif Najviše sam se plašio kakav će EVF biti. Na sreću odličan je. Dovoljno dobar da se s njim duže radi bez ikakvih problema. Probao ga unutra i na suncu. Ergonomija odlična čak i za veće šake poput mojih. Izrada takođe odlična. Sve u svemu puška od aparata.
Meni stiže moj krajem sledećeg meseca. Planiram da ostavim EF stakliće koje ću polako menjati sa RF modelima kako budu izlazili. Jedino moja stara dobra Sigma 35mm f1.4 ide i umesto nje dolazi RF 35mm koji će mi služiti i za video.

+Quote Post
borei
poruka Mar 16 2019, 20:45
Poruka #7

Datum reg.: 30-December 14
Član broj: 53,431

I ja sam u istoj dilemi, "upgrade" će na jesen da bude, ali sam se skoro skroz odlučio za 5dmk4, milc može da bude drugo tijelo.

Volim OVF na jakom suncu, i kad radim sa blicom, ne sviđa mi se onaj novi tač matrak na eos-r, znače mi dvije kartice, dosta fotografišem na niskim temperaturama, kvalitet slike je isti kao na eos-r.

EOS-r prednost - lakši, volim af na glavu kad fotografišem portrete i sl, da ne razmišljam o fokusu.

Al eto imaću još vremena da odlučim, znam da ovaj sad eos-r neću, ako izađe neko bolje tjielo - moguće.

+Quote Post
DuxX
poruka Mar 17 2019, 08:15
Poruka #8

CITAT (borei @ Mar 16 2019, 20:45) *
Volim OVF na jakom suncu, i kad radim sa blicom, ne sviđa mi se onaj novi tač matrak na eos-r, znače mi dvije kartice, dosta fotografišem na niskim temperaturama, kvalitet slike je isti kao na eos-r.

Mislim da je što se kvaliteta fotografije i videa tiče EOS R u blagoj prednosti u odnosu na MKIV jer novi Digic procesor svakako daje svoj doprinos. Ali naravno, ako su dva slota za karticu nešto što ti definitivno treba izbor je vrlo lak. smile.gif Ne znam tačno zašto si naveo niske temperature? Zbog kartica ili je nešto drugo u pitanju?

Generalno posle kraćeg igranja sa R-om moj emišljenje je da je za prosečnog DLSR fotografa ovo jedno sasvim drugačije i prijatnije iskustvo. LiveView prikaz u tražilu je super stvar ako je to tražilo dovoljno kvalitetno. Kombinacija sa RF optikom je sjajna i controlni prsten je fantastična stvar. Postavio sam ga na promenu ISO vrednosti i uz eye i face tracking manuelni mod fotkanja je postao druga dimenzija.

Planiram da se malo više aktiviram sa videom i gabariti R-a će mi dati mogućnost da radim i nosim sa sobom drastično manju i lakšu kombinaciju. R će odlično da funkcioniše sa malim Zhiyun Weebill Lab-om. Ogromna je razlika ako pored torbe sa aparatom i objektivima nosim i kofer sa Ronin S-om ili u jednoj torbi za preko ramena nosim aparat, dva objektiva i gimbal težak 700ak grama. smile.gif

+Quote Post
RamOne
poruka Mar 17 2019, 12:43
Poruka #9

Datum reg.: 15-February 05
Član broj: 270

Nadam se da niste ozbiljni kada pricate o videu i ovome sto Canon trenutno nudi? Duxx pogledaj druge opcije, senzori, fokus, s-logs, 35mm mod ili full frame opcije kod Canona ne postoje u odnosu na konkurenciju. Nebitno koji brend sa druge strane, po meni Canon sa novim modelima bukvalno ponizava svoje korisnije uskracujuci ih za nesto sto drugi nude kod vec par generacija.

+Quote Post
borei
poruka Mar 17 2019, 21:20
Poruka #10

CITAT (DuxX @ Mar 17 2019, 08:15) *
Mislim da je što se kvaliteta fotografije i videa tiče EOS R u blagoj prednosti u odnosu na MKIV jer novi Digic procesor svakako daje svoj doprinos. Ali naravno, ako su dva slota za karticu nešto što ti definitivno treba izbor je vrlo lak. smile.gif Ne znam tačno zašto si naveo niske temperature? Zbog kartica ili je nešto drugo u pitanju?

Generalno posle kraćeg igranja sa R-om moj emišljenje je da je za prosečnog DLSR fotografa ovo jedno sasvim drugačije i prijatnije iskustvo. LiveView prikaz u tražilu je super stvar ako je to tražilo dovoljno kvalitetno. Kombinacija sa RF optikom je sjajna i controlni prsten je fantastična stvar. Postavio sam ga na promenu ISO vrednosti i uz eye i face tracking manuelni mod fotkanja je postao druga dimenzija.

Planiram da se malo više aktiviram sa videom i gabariti R-a će mi dati mogućnost da radim i nosim sa sobom drastično manju i lakšu kombinaciju. R će odlično da funkcioniše sa malim Zhiyun Weebill Lab-om. Ogromna je razlika ako pored torbe sa aparatom i objektivima nosim i kofer sa Ronin S-om ili u jednoj torbi za preko ramena nosim aparat, dva objektiva i gimbal težak 700ak grama. smile.gif

Ovih dana sam fotografisao profesionalno u planini, na snijegu. Pejzaži, ali i dosta praćenja skijaša i sl, sve sa rukavicama jer je bllo hladno, i u tim uslovima ne bih bio srećan sa eos-r, sa 5dmk4 bih. Ne znam zašto su ga oštetili za točkić nazad i stavili gore onu touch glupost.

Ja ću poslije sezone da uzmem 5dmk4, i pored njega imam M6 koji mogu zamjenti za A6300.

+Quote Post
borei
poruka Mar 17 2019, 21:22
Poruka #11

CITAT (RamOne @ Mar 17 2019, 12:43) *
Nebitno koji brend sa druge strane, po meni Canon sa novim modelima bukvalno ponizava svoje korisnije uskracujuci ih za nesto sto drugi nude kod vec par generacija.

Ovo je najgora istina. EOS-R je osakaćen po meni za ergonomiju po kojoj su canoni poznati, RP za senzor.
I pored toga za dosta drugih stvari, ali eto meni dvije bitne navedoh.

+Quote Post
cosar
poruka Mar 17 2019, 22:21
Poruka #12

Hm zanimljivi komentari, a ne znam moze li se ocekivati, novim firmwerom, kakvih poboljsanja po pitanju videa na EOS R

+Quote Post
DuxX
poruka Mar 18 2019, 15:05
Poruka #13

Ramone Canon od 5d mkII pa na ovamo to neprestano radi. Sakaćenje aparata je njihova uža specijalnost i na to se ili navikneš ili pređeš na drugi brend.
Na žalost ni ti drugi brendovi nisu ni blizu kompletni i uvek ima nešto što fali. Generalno video na R-u je vrlo dobar za ono što meni treba (stock footage). Dual AF mi tu igra bitnu ulogu, a crop me ne zanima puno. Trenutno Sony nema ništa bolje opcije za video sem što nema crop ali R ima bolji bitrate ako se ne varam i ima 4K DCI koji recimo Sony nema (ako se ne varam). Ne pratim puno Sony tako da sam možda nešto propustio. Sve u svemu za mene kompletan aparat iako bi mi recimo 4K u 60fps leglo fenomenalno ali to za sada samo nudi Fuji ali on je van ikakvog razmatranja jer je meni ipak fotografija primarna. I tako... nema savršenog rešenja. Bar ne još uvek.

+Quote Post
RamOne
poruka Mar 18 2019, 16:02
Poruka #14

Datum reg.: 15-February 05
Član broj: 270

CITAT (cosar @ Mar 17 2019, 22:21) *
Hm zanimljivi komentari, a ne znam moze li se ocekivati, novim firmwerom, kakvih poboljsanja po pitanju videa na EOS R

Realno, ne.

+Quote Post
borei
poruka Mar 20 2019, 14:22
Poruka #15

Ja bih odma kupio 6Dmk2 da ima senzor kao 5dmk4, ovako mi je mana DR.

Dual pixel af na novijim canonima je super stvar, a ekran koji se skroz okreće je super stvar za fotografisanje odozgo, odozdo, sa stativa, i to bi mi najviše falilo. Isto tako za fotografisanje djece, da se ne moram saginjat i gledat kroz tražilo.
Zato mi se najviše sviđa DSLR koji ima dobar AF u live view.

Mirrorless je super i za pejzaže u hodu, ima se histogram uživo i onda gledam da spakujem sve u njega.

Ali da imam samo jedan aparat to bi bio dslr. Volim da gledam ljude kroz optičko tražilo, dok čekam neki trenutak... Volim kad sa jednom baterijom prilikom reportažnog fotografisanja napravim 1000+ fotografija, ne moram danima da gasim aparat, senzor se teže prlja ispod ogledala i ne razmišljam može li ga nešto spržit. A najviše kad fotografišem nešto sa stativa, i čekam trenutak, npr za fotografisanje grmljavine je DSLR zakon, milc jede bateriju i stalno radi senzor, ovako imam na gornjem ekranu sve što mi treba od infomacija i okidam po potrebi.

Ja ću da idem na 5dmk4, pored njega već imam M6 koji mogu zamijenit nečim boljim ako bude potrebe.

Sony ne bih još prvenstveno zbog problema kada se koriste tamo gdje ima vlage, dosta je primjera po netu da ga "kap ubije", i previše primjera sa crkavanjem IBIS-a i sl.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 26. March 2019 - 17:34

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.