Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

4 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

KAKO PROVERITI FOKUS NA VASEM DSLR-u?, napokon

V
Abdee
poruka Dec 28 2005, 10:16
Poruka #1

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...95&#entry114495
Go to the top of the page

+Quote Post
Abdee
poruka Dec 31 2005, 14:27
Poruka #2

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

Evo jos jedna tabela, malo komplikovanija jer je velika (A3 se stampa)...

http://www.canon-dslr.com/Canon_Jan05/Cano..._Focus_Test.htm

+Quote Post
CyberKat
poruka Jan 1 2006, 20:16
Poruka #3

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-August 05
Član broj: 1,577

Evo i ovde, http://md.co.za/d70/focus21.pdf#search=...st%20chart' u pdf formatu, oko 180 kb, ima oko 18 strana sa detaljnim objasnjenjem (sta, kako), od kojih je jedna A4 tabela za stampu.

+Quote Post
crnamrlja
poruka Jan 7 2006, 23:23
Poruka #4

crnamrlja

Grupa: Foto Temple
Datum reg.: 15-February 05
Član broj: 272

Ljudi moji, sta da kazem, osim da ukoliko je ovo sto pronadjoh tacno, predstavlja jedno veliko zlo i da bolje da ga nisam nasao...

Muka me naterala da krenem u istrazivanje a ovaj internet stvarno...nema vise smisla 003.gif

http://www.google.com/translate?u=http%3A%...n&hl=en&ie=UTF8

+Quote Post
AMomcil
poruka Jan 8 2006, 01:13
Poruka #5

Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 21

Evo sta sam napisao Goranu, pa da i ovde prenesem:

Evo slike kako radi AF sistem (Nikon u pitanju, ali svejedno):

Dakle, ukupno postoje 3 razlicite opticke putanje u aparatu:
- Glavna, pravolinijska prema senzoru
- Za AF, preko pomocnog ogledala prema AF senzorima
- Za oticko trazilo preko glavnog ogledala, bitno za MF

Ako pomocno (AF) ogledalo nije fino namesteno, onda iako AF senzor dobro uradi posao, to vazi za njega, ali ne i za senzor, dolazi do gresaka. Zavisno od greske ogledala, greske bi trebalo da imaju tendenciju na jednu stranu. NE vidim kako se moze direktno proveriti, sem preko uocene iste tendencije napred/nazad na svim objektivima.
Ako glavno ogledalo nije namesteno, dolazi do MF problema. Ovo je lako proveriti sa onim nakosenim test lenjirima. Uradi se pazljiv MF, neki koriste i lupe i uporedi sa rezultatom. Ako postoji odstupanje, onda ogledalo nije precizno namesteno, sto lako moze dovesti do greske i kod pomocnog ogledala. Ne znam da li se kod tvog aparata (350D ili 20D?) podesavaju posebno ili odvojeno.
Ako je MF perfektan, i dalje moze doci do odstupanja AF ogledala.

Ovo je jedna mogucnost za pogresan AF - cist mehanicki problem i mehanicki je resiv. U tom slucaju jeste samo kalibracija ogledala.
Ali nije jedina mogucnost.

AF sistem koristi odredjene fazne pomake za detekciju razlike faza i na taj nacin odredjuje za koliko objektiv treba da se pomeri i na koju stranu. Tu postoje neki nelinearni odnosi koji pretpostavljam da imaju veze sa tolerancijom samih komponenti. Ta je kalibracija trebala biti izvrsena fabricki. Drugim recima, iako je mehanicki sve namesteno kako treba, postoje odredjeni koeficijenti svakog senzora koji mogu biti pogresni. Znam da se recimo to na Canonu 10D podesavalo servisnim SW-om. Neko je davno objasnio na dpreview-u kako to radi, sa sve par skica, na zalost nisam uspeo da nadjem link. Ali je rekao da je podesavanje sa servisnim SW za onog ko zna sta radi lako, jer se lako svaki senzor testira i vidi se odstupanje od idealnog. Da li to prema nekoj test semi ili kako, detalje ne znam.
Kako mozes ovo testirati? Pokusaj da koristis razne AF tacke prilikom testiranja fokusa da vidis da li je efekat potpuno isti. Ako se neka AF tacka razlikuje konzistentno od drugih, onda je mozda ovaj problem.

Na kraju, tu je i sam objektiv. Tj. njegov step motor koji dobija komande od aparata da, u skladu sa podatkom sa AF senzora pomeri fokus na odredjenu stranu tacno za toliko i toliko. Pretpostavljam da objektiv i senzor vise puta probaju, ali da ako zadnji pomeraj nije bio precizan dolazi do greske. Tesko mi je da ovaj problem razdvojim od prethodnog, sem sa vise objektiva - ako razliciti objektivi drugacije reaguju, verovatno i medju njima postoje razlicita podesavanja.

Naravno, postoji i mogucnost kombinacije vise problema.

Npr, moj 10D je sa oba objektiva (50/1.8 i 18-125) umeo da "igra" - tj. svaki uzastopni AF bez pomeranja je znao da se pomerimalcice na jednu pa drugu stranu, tj. sistem je neodlucan. Ne verujem da je bio problem ogledala, MF sam testirao i bio je precizan, a i da je ogledalo krivo, AF sistem bi gresio, ali bi bio odlucan u tome, ne bi se predomisljao.
Posto sam problem imao na oba objektiva, mislim da moj AF senzor nije bio perfektno kalibrisan, pa nije umeo bas precizno da uputi objektiv kako da se mrdne. Ali mislim i da je problem bio malo i u objektivu jer se fokusirajne "zaletalo". Ako fokusiram namerno ispred subjekta, pa samo kratko AF na njega, obicno prebaci malo. Ako krenem od beskonacno, pa onda AF, onda obicn omalo prebaci. Ali je umeo da igra tamo-amo na svaki pritisak po malcice. Ipak, drugi pritisak je u 90% slucajeva (ali ne uvek) prilazio blize pravom fokusu, pa sam se navikao da uvek 2 puta fokusiram.
Medjutim, meni je makar trazilo bilo dobro podeseno (glavno ogledalo), pa sam video sta se desava i mogao sam da verujem svom oku. A to moze lako i pouzdano da se proveri (MF) i to bi trebalo biti svakome polazna tacka.

+Quote Post
crnamrlja
poruka Jan 8 2006, 09:50
Poruka #6

crnamrlja

Grupa: Foto Temple
Član broj: 272

kod mene je u pitanju 350D ali maxeru u servisu rekose da za starije modele 300D, 10D i druge ne vazi to pamcenje podesavanja za vise objektiva.

sad, 350D je nesto noviji od 20D sto ne znaci nista, mozda ima, mozda ne, ne mogu na netu nigde da nadjem tu informaciju.

Che, javi se.

+Quote Post
RamOne
poruka Jul 25 2006, 07:22
Poruka #7

Član broj: 270

Ne otvaram novu temu jer kapiram da mogu ovde da dodam kao post, moje iskustvo iz official Canon servisa u Svici.
Dakle poslednjih par meseci slabije skljocam zbog obaveza na poslu, ali od kako sam uzeo 17-70 sigmu provalio sam da fokus drasticno gubi, testirao sam sa drugim objektivima prvenstveno 50mm normalcem i od ortaka sa 70-200L i ista situacija. Dok isti objektivi kod njega na 300D rade kako treba. Juce se spakujem i odem do zvanicnog canon servisa.
Btw imam 300D iliti tacnije receno Digital Rebel, jer sam ga kupio u Americi. Prvo sto su mi rekli u servisu je da je to drugi aparat i da je moguce da ne mogu da ga "oprave", kao Digital Rebel ima drugaciju mehaniku (ili sta vec sve unutra) od 300D, na sta sam se totalno zbunio. Plus su odbili da testiraju sa mojim Sigma objektivima, kazu Sigme nisu tacne, rade jedino sa Canon staklima, sve drugo nije pouzdano. Opasno su me smorili, pa me zato interesuje kako je kod nas u servisu, bese BG elektronik ? Jel sredjuju fokus i sa Sigma objektivima, i mozda jos meni bitnije da li zaista postoji razlika izmedju Digital Rebela i 300D (osim u imenu).
Ili je sve to politika firme "sine pali, kupi sve od nas pa cemo da razgovaramo"... Anyway, ostavio sam im telo sa normalcem, plus su rekli da ce probati i sa njihovim objektivima.

+Quote Post
gaja_tz
poruka Jul 25 2006, 08:09
Poruka #8

Datum reg.: 20-November 05
Član broj: 2,340

A evo zasto se to sve i desava. Objasnjenje novog Canon AF patenta sa fredmiranda sajta.
http://www.fredmiranda.com/forum/topic2/241524

+Quote Post
Dr Bouz
poruka Jul 25 2006, 08:21
Poruka #9

Datum reg.: 31-October 05
Član broj: 2,130

@ ramone: nemam tacnu i preciznu informaciju dal' ima neke razlike ili nema izmedju rebela i 300d - ali na osnovu nekih drugih artikala koje imam (ribolovni pribor - konkretno i stapovi i masinice), i koji su radjeni za usa trziste i za "ostali svet" - mogu ti reci da isti modeli, koji kostaju isto (ili vrlo cesto u americi jos i manje), kada se kupe u americi su osetno kvalitetniji, robustniji, sa manje greskica (dakle qc je evidentno bio mnogo rigorozniji) i t.d. + tamo u usa kad kupis nesto od tog pribora, i to zakaze u garantnom roku - odes u radnju, i odma ti daju novo, "in no time", bez ikakve diskusije.. - tako da moguce da te i ovi u canon servisu uopste nisu slagali.

+Quote Post
RamOne
poruka Jul 25 2006, 12:37
Poruka #10

CITAT (Dr Bouz @ Jul 25 2006, 09:21) *
@ ramone: nemam tacnu i preciznu informaciju dal' ima neke razlike ili nema izmedju rebela i 300d - ali na osnovu nekih drugih artikala koje imam (ribolovni pribor - konkretno i stapovi i masinice), i koji su radjeni za usa trziste i za "ostali svet" - mogu ti reci da isti modeli, koji kostaju isto (ili vrlo cesto u americi jos i manje), kada se kupe u americi su osetno kvalitetniji, robustniji, sa manje greskica (dakle qc je evidentno bio mnogo rigorozniji) i t.d. + tamo u usa kad kupis nesto od tog pribora, i to zakaze u garantnom roku - odes u radnju, i odma ti daju novo, "in no time", bez ikakve diskusije.. - tako da moguce da te i ovi u canon servisu uopste nisu slagali.

To da odma' daju novo znam, naravno to sam seljacki iskoriscavao prvih par meseci, tj. zloupotrebljavao, no to nije tema wink.gif
Nadam se da ce srediti fokus problem, videcu sledece nedelje, ali velike su mi sanse da nece imati vremena do kraja sledece nedelje tako da cu biti "osudjen" da idem na more samo sa S50 rolleyes.gif

+Quote Post
RamOne
poruka Jul 31 2006, 13:47
Poruka #11

Job done, efikasni su smile.gif

+Quote Post
boric
poruka Jan 3 2007, 17:51
Poruka #12

Datum reg.: 9-August 05
Član broj: 1,407

Прво сам помислио да је можда до новог објектива (50mm f1.4), пошто до сад нисам приметио да греши фокус. Углавном, потврди фокус, а у ствари исфокусира објекат иза. Елиминисао сам да проблем лежи у објективима и дошао на до закључка да је ипак у питању тело (30d).

Не знам шта ме је тачно навело да пробам да издувам прашину, али то сам урадио и од тад немам проблема са back focus-ом. wink.gif

Ово издувавање нисам радио у режиму за чишћење сензора, пошто се аутофокусни механизам не налази у делу који је затворен пре самог осветљавања сензора.

Такође, издувавање прашине ми је решило и тзв. live pixels (ово је, додуше, било у режиму за чишћење прашине wink.gif).

Из овог искуства, стичем закључак да су dSLR апарати веома осетљиви на прашину и да свако од нас треба да носи са собом вакум-балон и у њему да врши промену објектива (наравно уз комплетну стерилизацију пре уношења у балон... при чему не треба заборавити ни прибор за стерилизацију). laugh.gif

поз.

+Quote Post
CyberKat
poruka Mar 22 2007, 09:51
Poruka #13

Datum reg.: 31-August 05
Član broj: 1,577

Ima li neko mozda informaciju koliko u BG elektroniku sada kosta ta kalibracija fokusa jer ona koza preko telefona nece nista da mi kaze ?!? mad.gif

+Quote Post
nidza
poruka Mar 22 2007, 10:06
Poruka #14

Datum reg.: 18-August 05
Član broj: 1,469

Doćiće im popodne serviser pa ga pitaj. smile.gif

+Quote Post
KinteC
poruka Nov 7 2007, 22:59
Poruka #15

Datum reg.: 3-April 06
Član broj: 4,035

Ok, lepo pise kako se utvrdjuje da li aparat ima front ili back fokus. A kako se kalibrise aparat...ili se kalibrisu objektivi? Sta mu rade u servisu?
Na pr, 17-55 IS usm canon je na 20D radio kako treba, dok na 40D na 17mm fokus ode jos od beskonacnog, te se ne dobija ostra fotka. Sa 30D ista stvar. Na 55mm pogadja savrseno. U stvari, na 17mm, na 2.8 objektiv fokusira kako mu se cefne, uglavnom back fokus. Isti aparat sa Sigmom 70-200 2.8 radi savrseno, kao i sa 18-50 2.8.
I zasto kog vraga objektivi imaju na sebi fokus od toliko i toliko mm, pa do beskonacno, i onda jos malo. Koji ce mu minus beskonacno? unsure.gif

Stvarno cudna stvar ovo sa canonom i objektivima, na kraju covek zaista pozeli da ima Noink (nisam jos cuo da se neko zalio na tacnost fokusa)

+Quote Post
boric
poruka Nov 9 2007, 11:52
Poruka #16

Datum reg.: 9-August 05
Član broj: 1,407

Требало је мало да се потрудиш и проскиташ по форуми, јер ти сви одговори леже баш ту, пред носом wink.gif
Елем, штелује се тело у односу на објектив.
Што се тиче тог "бесконачно + још мало", то ти чак пише и у упутству од објектива wink.gif
Заборавио си и на оне црвене мере (не знам баш да ли на свим објективима има). wink.gif

поз.

+Quote Post
nidza
poruka Nov 9 2007, 12:00
Poruka #17

Datum reg.: 18-August 05
Član broj: 1,469

17-55 IS je parfokalan, samim tim nikad ne bi trebao da ode dalje od beskonačno, zar ne? smile.gif

+Quote Post
vvviktor
poruka Apr 22 2008, 11:36
Poruka #18

Datum reg.: 7-April 06
Član broj: 4,097

Malo skrecem sa teme ali svakako je vredno procitati pa izmedju redova ima veze i sa fokusom.
Koristan link http://www.cleaningdigitalcameras.com/howto.html

+Quote Post
dominocoop
poruka May 23 2008, 11:20
Poruka #19

Datum reg.: 22-May 08
Član broj: 21,410

CITAT (vvviktor @ Apr 22 2008, 12:36) *
Malo skrecem sa teme ali svakako je vredno procitati pa izmedju redova ima veze i sa fokusom.
Koristan link http://www.cleaningdigitalcameras.com/howto.html

Kako ova analiza nije prošla kao tema, kačim je ovde, jer se radi o jednostavnom načinu da se proveri tačnost višestrukog fokusiranja na isti objekat, tj procenat greške pri fokusiranju. Znači da nije reč da li je u pitanju front ili back fokus.
Kod alatnih mašina postoji karakteristika tačnosti ponovnog pozicioniranja a pošto je i objektiv fizička naprava podleže istim kriterijumima ispitivanja. Predložio bi da se ta osobina nazove: TAČNOST PONOVNOG FOKUSIRANJA.
Kako da je ispitamo?
Fokusirajmo kontrastni ravan objekat na bližoj udaljenosti (postavljen paralelno sa ravni senzora) i proverimo daljinu na skali (naravno ako je objektiv poseduje), zatim uoštrimo neki udaljeniji objekat i ponovo onaj početni i proverimo dali se očitane vrednosti na bliskom odstojanju podudaraju. Ako su očitane vrednosti različite, znači da postoji greška u uoštravanju. Podrazumeva se da se žižna daljina za vrme testa ne menja.
Smatram da zajedno sa "focus test chart V2.00" možemo pouzdano da zaključimo kakva nam je tačnost auto fokusa naše kombinacije telo objektiv.

+Quote Post
Vuk sa Ontarija
poruka Nov 6 2008, 13:52
Poruka #20

Datum reg.: 9-September 06
Član broj: 6,225

Jedna nova tabela (odnosno 3) za proveru fokusa i propratni tekst.

http://pentaxdslrs.blogspot.com/2008/06/pa...for-pentax.html

+Quote Post

4 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 15. October 2019 - 02:37

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.