Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Migracija sajta u joomlu

V
USBboy
poruka Feb 8 2012, 23:52
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 5-June 11
Član broj: 43,837

Imam uradjen sajt u xhtml i css-u. Sada zelim da migriram ceo web sajt u joomlu CMS. Ovaj korak mi je potreban zbog opcije logovanja korisnika i zbog lakseg unosa teksta. Procitao sam nekoliko tutoriala na ovu temu, jedan od njih je i :

http://help.joomla-serbia.com/kako_napraviti_template

Zapravo ja hocu da napravim novi templejt, ali najvise me brine da li mogu postojeci izgled sajta u potpunosti zadrzati sa svim elementima pri prebacivanju u joomlu?
Posto sajt ima dosta jquery skripti, da li ih joomla moze koristiti? Neki savet? Vasa iskustva?

rolleyes.gif

Go to the top of the page

+Quote Post
Trunks
poruka Feb 9 2012, 01:22
Poruka #2

Administrator

Grupa: Admin
Datum reg.: 13-January 05
Član broj: 1

Jedini savet - beži od joomle ako možeš. smile.gif

+Quote Post
zlatiborac
poruka Feb 9 2012, 01:37
Poruka #3

Datum reg.: 21-January 05
Član broj: 92

Ejoooj kuku smile.gif nemoj Dzumlu ako volish sebe smile.gif
hint: Phil Sturgeon je skoro pustio community edition PyroCMSa koji je besplatan. Nema neke f-je koje ima pro verzija ali je stvarno lep CMS za prostije sajtove. Radjen je na CodeIgniter-u tako da bi trebalo da radi OK.

+Quote Post
maymoon
poruka Feb 9 2012, 05:09
Poruka #4

Datum reg.: 9-December 08
Član broj: 25,837

Ma Dzumla je cudo, sta ti je smile.gif
Ajde da ti ja odgovorim kao neko ko je skoro pobego od Joomle. Mozes da napravis templejt kakav god zelis, pitanje je samo koliko ces morati da "budzis", a bez bar elementarnog znanja php-a to ce ici malo teze...
A moze da ti radi jquery, s tim sto se dzumla kolje sa njim pa ces morati da stavis neki plugin koji ce da ih "pomiri" smile.gif
Najbolje je da nadjes gotove alternative tih plaginova na sajtu joomle nego da pokusavas sam da ih zbudzis...
Savet, bezi od nje ko sto kolega zlatiborac reche baci pogled na pyro. A iskustva, pa sta da ti kazem, overkill je za proste sajtove i puna je rupa bash zato sto svako pise plaginove.. Meni recimo jednom mesecno upadnu albanski hakeri na joomla sajt i malo mu izmene opis...

+Quote Post
Gosevski
poruka Feb 9 2012, 08:09
Poruka #5

Datum reg.: 8-July 08
Član broj: 22,394

Mnogo je lakse napraviti temu za wp. Dosta je slobodno da tako kazem, ima svega par pravila...

+Quote Post
USBboy
poruka Feb 9 2012, 11:54
Poruka #6

Datum reg.: 5-June 11
Član broj: 43,837

Odusevio sam se kada sam video ovoliki broj postova. Bas sam vas inspirisao ovom mojom temom za Joomlu smile.gif

Probao sam drupal- svidja mi se, samo sto je mnogo komplikovaniji od joomle.
Probao sam joomlu- vi mi je ne preporucujete, mada je po mom misljenju mnogo jednostavnija od drupala.
Ostaje jos da probam WP, nisam ga koristio ranije, mada me brine onaj blogovski izgled sajtova, zato i nisam pokusavao sa njim, mada...

Imam osnovno znanje php...

Generalno koji vi CMS koristite za vase sajtove osim gore navedenog Pyro-a?

Ja sam pronasao PageLime cms, koji deluje bas jednostavan. Samo se stave klase u sajtu na mestima koje zelimo da budu editovane i gotovo. Ali opet mi je nekako previse jednostavno.

Da li je onda jednostavnije implementirati neki cms u vec postojeci sajt, u poredjenju sa pravljenjem svog template-a u Joomli, Drupalu, WP?

Mada u svom tom moru cms-ova, kako izabrati najbolje resenje?

+Quote Post
zlatiborac
poruka Feb 9 2012, 14:59
Poruka #7

Najbolje reshenje je ono koje se dobija iskustvom i probom, a zatim implementacijom onog koji ti se svidi do njegovog maximuma kao i njegovo apsolutno razumevanje kako radi. Da iznesem kako je nekada moje iskustvo "trpelo" smile.gif
Dodje klijent, hoce sajtic, prost, da on sam moze da ubacuje vesti. Jel' to to? Jeste. Samo to. Ma da, jendnom nedeljno ja bih da stavim vest i sliku. OK.
Znash, kod poznanika sam video tu "Jomlu" i mnogo je lagana i to mi treba, bash tako. OK, Joomla it is then.
Klik install na serveru, baza, user, iseckash template, izvolite.
Prodje 7 do 10 dana, eto ti ga opet. E znash, ja bih voleo da tu ubacimo video. Ali da taj video bude kao na ovom sajtu (neki levidesni.co.yu.rs.срб). Odem, pogledam, vidim da ukoliko bih ja to seo i pisao sam ima da mu izadje skuplje taj plugin nego ceo sajt. Proshnjufam net-om, nadjem koji je plugin, install i to radi.
Prodje 2 dana, eto ga opet. E znash, kad stavljam video fajlove neshto mi ne "popunjava boks" kako treba. Naravno, greshka u pluginu, prepravljaj.
Prodje 10 dana, eto ga opet. E znash ja bih kviz.
E znash ja bih glasanje.
E znash ja bih prognozu vremena...
E znash ja bih galeriju...
Zadnji sajt koji sam bio silom prilika bio prinudjen da prepravljam je zbog gov***e galerije imao dnevni band od preko 30 gigabajta podataka. 30. Trideset. 30 000 megabajta. Nakon shto sam nashao greshku (bushan plugin u samoj galeriji, omogucio je takav heavy spam galerije da je to bio pakao...) i vratio sve kako treba da bude sajt ima dnevni band od neki 20-30 megabajta.
Znachi samo da rezimiram. Sam CMS kao CMS i nije tako losh. Ali problem je shto svaki Kurta moze da sedne i da sklepa svoju verziju, tu verziju je napisao za 1.7 npr i prestao sa odrzavanjem, tako da ako izadje verzija 1.8 (lupam) Joomle taj plugin mozda nece raditi, a ako on ne radi nece ceo sajt da radi. I klijent plache kmechi i terorishe me.

Stoga sam seo, napisao svoj CMS (koji je u stvari CI FW samo sa mojim bibliotekama i helperima), ja znam kako to radi do "koske" shto bi rekli, ako neko trazi video galeriju koja se "obrce i kruzi" barem cu umeti da je integrishem kako treba.
Svaki dizajn ce biti unikatan i nijedan sajt nece imati Joomla "shmek u ustima". I na kraju, klijent zadovoljan i ja takodje.

+Quote Post
Gosevski
poruka Feb 9 2012, 17:51
Poruka #8

Datum reg.: 8-July 08
Član broj: 22,394

Slazem se sa zlatiborcem, ali posto ti ne znas php dovoljno da bih pisao svoj cms, moja preporuka bez svake sumnje wp.

1. Ima gooooomila gotovih pluginova za skoro sve sto ti padne na pamet.
2. Temu nije tesko napraviti i mozes ih praviti potpuno costumizovane.
3. Jako je lagan, brz i jednostavan.

+Quote Post
joes021
poruka Feb 10 2012, 03:14
Poruka #9

Datum reg.: 2-December 05
Član broj: 2,474

Nemoj da te ovi mangupi zbune.

To što oni znaju da naprave sve što im padne napamet tebi ništa ne znači.

Ako se držiš pravila niko ti neće upasti na sajt. Čak i onima kojima su upali to nije hakovanje nego (ne znam pravi izraz ali recimo) difejsovanje koje ćeš rešiti za par minuta a onda se opametiti i naučiti da radiš po pravilima sigurnosti.

Malo je nezgodno sad napamet da ti objašnjavam to sa Jquerijem.

Ovako, Joomla-ina default biblioteka je mootools. Ako koristiš samo mootools nemaš problema. Ako pišeš sam Jquery skripte onda ćeš morati da ih umotaš i da koristiš noConflict mod.

Ako uzimaš pluginove koji je neko drugi pisao onda koristiš neki od automatskih noconflict pluginova i (možda ne ali i možda da) nešto sređuješ da sve to zajedno proradi.

Što se tiče samog izgleda šablona za joomlu...

Ako sve znaš sam, to je najčistije i najbolje.

Ako ne znaš onda lepo skini demo od Maestra i probaj da to uradiš preko njega a Jquery ćeš već jednom od navedinih metoda da uradiš.

Takodje nemoj da te plaši što su prethodni mangupi napljuvali i izgled Maestro sajta već nemoj da ti je mrsko ti skini program i probaj. Ako prođe super ako ne prođe nisi puno izgubio.

P.S. inače reč joomla je zabranje na dizajn zoni smile.gif

+Quote Post
Mzlaki
poruka Jun 8 2012, 12:47
Poruka #10

Datum reg.: 21-May 07
Član broj: 10,921

Može li objašnjenje zašto se toliko protivite Joomli? wacko.gif

+Quote Post
zlatiborac
poruka Jun 8 2012, 15:54
Poruka #11

Zato shto sam pre 2-3 meseca "nasledio" jedan sajt od kolege koji je to sjargao u tom CMS-u, i jucher sam morao da potroshim 30min da bih nashao gde je zakopan jedan banner, link, i jedan mail. Vrlo verovatno je da to nije problem do CMSa nego do ludjaka koji je bilo shta radio u tom CMSu. To je bio prvi problem. Drugi je bio shto je taj isti sajt ugasio server jer je neko ubacio plugin za komentarisanje galerije slika, nije podesio kako treba, i kad ga je potkachio neki bot, za 7 dana je baza narasla na 8GB smeca. Da, 8GB smeca, texta i URL linkova.
Ja Joes-u skidam kapu za njegov SW za custom-izaciju ovog CMSa ali ja dosada u svom radu nisam imao nijedno pozitivno iskustvo sa istim. I tendencija je da se iz dana u dan negativna iskustva samo akumuliraju.

+Quote Post
Mzlaki
poruka Jun 8 2012, 21:19
Poruka #12

Datum reg.: 21-May 07
Član broj: 10,921

Ajoj, 8 giga.... o.O
Pazi, ove stvari koje si naveo su zaista loše, ali bih rekla da je to do onog ko je sajt "složio", a ne do samog CMS-a. Isto tako bi neko mogao gluposti razne da napravi na nekoj drugoj vrsti sajta...

+Quote Post
zlatiborac
poruka Jun 9 2012, 10:44
Poruka #13

Ja sam uvek bio za to da se krajnji korisnik "ushtroji" shto je moguce vishe, tj. da se sam CMS prilagodi samo i samo onim potrebama za koje ima potrebu na tom sajtu. Dopustiti nekom magarcu da se igra sa nechim o chemu pojma nema je suludo. E tako fino & lepo podeshenih Joomla sajtova josh nisam sreo, ali ne kazem da ih i nema. I uglavnom je problem shto su ti sajtovi radjeni od strane "komshijinog malog" i za 20-30e.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 15. December 2019 - 03:23

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.