Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

12 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic

kako izgleda biti student... arhitekture

V
okmijun
poruka Sep 8 2006, 12:21
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

CITAT (pailhead @ Sep 3 2006, 17:19) *
Izlasci? Ne znam kako je sad s obzirom da AC-a ima u manjoj meri (ili se bar tome nadajte). Ali ja kad sam bio na prvoj godini (prosle godine biggrin.gif) svaki petak sam isao na zurke. Te zurke su obicno trajale i preko subote i nedelje, a nekad cak i do ranjih jutarnjih casova ponedeljka, tako da se mnogo puta desavalo da na vezbe ponedeljkom dolazim umoran i neispavan.

A zurke su super, u stvari, nisu bas zurke, vise su sedeljke jer sedis za crtacim stolom, nema puno ljudi samo si ti, nemas alkohol imas sinu lenjire i rapidografe...

zivo me nasmeja laugh.gif laugh.gif laugh.gif
i srecan ti rodjendan! cool.gif

CITAT (Budjevac @ Sep 3 2006, 19:13) *
pa uvek ce da bude po neko ko je totalno nezadovoljan, ali postoje ljudi koji su stvarno presrecni na fakultetu (barem mi tako kazu)...
Tvrde da su se totalno pronasli u njemu, i da bez obzira na teskocu, mogu sve da uklope....
znaci nije sve crno belo....

huh.gif blink.gif tongue.gif

aaaaaaaa, zezas, a ?

wink.gif

unsure.gif

il jok?
Go to the top of the page

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 8 2006, 12:28
Poruka #22

Datum reg.: 2-February 05
Član broj: 195

CITAT (ada @ Sep 8 2006, 13:06) *
Ne bih se bas slozila sa ovim sad.gif ..Tacno je da, u vecini slucajeva, jeste tako. Ali, na kraju, ipak sve zavisi od toga s kim radis. Moj slucaj: na drugoj godini sam bila u studiju prof Krunica, gde se pod jedan trazilo da sve bude tacno (u najdetaljnijem konstruktivnom smislu), a dobar dizajn (za koji ti btw ni ne ostane vremena) je samo finalni "cing".
Sto se konstrukcija tice, opste je rasulo.. Svaki asistent je u nekom svom filmu, cesto se desava da rad, koji kod jednog asistenta ne bi bio dovoljan ni za prolaz, kod drugog dobije dobru ocenu. Tek se posle polaganja ispita ispostavlja ciji su studenti ucili "pravu verziju".

auuuu... pa to je bas crno sad.gif

+Quote Post
let4mi
poruka Sep 8 2006, 12:47
Poruka #23

Datum reg.: 13-April 06
Član broj: 4,192

CITAT
Sto se konstrukcija tice, opste je rasulo.. Svaki asistent je u nekom svom filmu, cesto se desava da rad, koji kod jednog asistenta ne bi bio dovoljan ni za prolaz, kod drugog dobije dobru ocenu. Tek se posle polaganja ispita ispostavlja ciji su studenti ucili "pravu verziju".

Za ovo se skroz slazem! I da dodam da je slicno i na ostalim predmetima gde je vrlo bitno kod kog asistenta ces biti na vezbama (za AK da bi naucio nesto korisno za ispit - a za urbanizme da bi imao bolju ocenu)
A to kod kog ces asistenta biti - E TO JE PRAVA LUTRIJA!
Navodno biras asistenta i prijavljujes se kod kog zelis ( sve to je organizovano na tradicionalan seoski nacin - gurate se kao 100ka) a na kraju te oni rasporede gde hoce (navodno nema mesta kod tog kod kog ste zeleli...) A razlike u ocenama od ass. do ass. variraju ZESTOKO - na nekim predmetima za ISTI rad u jednom studiju bi dobio 1 - 2(3) ocene vise(manje) u drugom.

CITAT
auuuu... pa to je bas crno

pa daa...

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 8 2006, 12:57
Poruka #24

Datum reg.: 22-May 06
Član broj: 4,720

CITAT (Budjevac @ Sep 8 2006, 12:32) *
hehe, videcemo biggrin.gif
3000 vise manje........

noup........ mad.gif huh.gif

ali jebiga, bitno je da sam upao, sve ce da legne kako treba u drugoj rolleyes.gif laugh.gif

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 8 2006, 14:08
Poruka #25

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

CITAT (Lucas @ Sep 8 2006, 12:38) *
pail zar ti nisi na budzetu?

Jesam, nazalost. Jer da nisam, odavno bih se resio svoje muke i otisao negde gde je jeftinije i bolje.

CITAT (Budjevac @ Sep 8 2006, 13:57) *
noup........ mad.gif huh.gif

ali jebiga, bitno je da sam upao, sve ce da legne kako treba u drugoj rolleyes.gif laugh.gif

Zadrzi taj stav, nada umire poslednja. Postoji mala sansa, da su nove promene (2006 opet ima neki nov plan) malo poboljsale situaciju, pa da ce biti veca prolaznost na ispitima, i razmisljaj pozitivno u tom pravcu.

CITAT (let4mi @ Sep 8 2006, 13:47) *
Za ovo se skroz slazem! I da dodam da je slicno i na ostalim predmetima gde je vrlo bitno kod kog asistenta ces biti na vezbama (za AK da bi naucio nesto korisno za ispit - a za urbanizme da bi imao bolju ocenu)
A to kod kog ces asistenta biti - E TO JE PRAVA LUTRIJA!

Ovo je itekako bitno i za studio projekat. Razlike izmedju studija su neverovatne. Kriterijumi oko ocenivanja mogu maltene potpuno da se zanemare kad se uzme u obzir nacin rada u razlicitim studiima. U mom recimo profesor nikad nije dosao, asistent je dosao jednom, a radili smo sa demonstratorom (devojka svega par godina starija od tebe, koja je recimo tek zavrsila fakultet, ili ga nije jos ni zavrsila). U nekom drugom je recimo profesor dolazio redovno, a u nekom trecem se pojavljivao sa vremena na vreme a dva asistenta sa dva demonstratora su uvek bili tu...
Onda recimo, u jednom studiu se vodi evidencija ko je sta doneo, kako to zadovoljava kriterijume, kolokvijumi se ocenjuju, i svaki student zna koliko je poena skupio na radu tokom semestra, i koliko dobro treba da uradi ispitni zadatak da bi dobio ocenu koju zeli, u ovakvim slucajevima profesor raspolaze sa 50 poena (ako si mu se bas zamerio moze da ti da malo poena, ali ne moze da te obori ako si ti marljivo radio tokom semestra).
U mom slucaju nikakve evidencije nije bilo, nikakvih ocena sa kolokvijuma itd. itd. i onda je profesor raspolagao sa svih 100% tvoje ocene, pa je mogao lako da te obori ako si mu se zamerio.
A razlike u "stilu" projekata... uf, reci cu vam samo, sala 226 sa onim femini asistentom, i valjda Timotijevicem koji to drzi (bio je dekan tad pa se nije valjda puno pojavljivao). Kad udjem u tu salu, zapitam se jer ovi ljudi rade isti predmet....

neki radovi

CITAT (Lavina @ Sep 8 2006, 01:45) *
pa vidim da su odje sve neki "crni" odgovori.. meni je bilo extra (a i dalje je). Kad izadjes u provod uglavnom ces sretati kolege sa faksa (mada kad vidis u 5h ujutru upaljena svijetla to gore pomenuti zavrsavaju ac, sisteme, ...) duplo manje ces uciti od kolega sa medicine, etf-a i sl. ribe su extra na faksu, jes da ima zaostalih profesora, asistenata ali opet dosta ispita mozes da polozis tako sto ces ih spremati manje od dva dana. i uvijek ces nesto da cekas na fakultetu (ili profesore ili potpis ili.....).. da ne duzim brucosi mislim da se necete pokajati sto ste upisali bas ovaj faks (ovo vazi za ove sto su na budzetu smile.gif )

Jedna vrlo bitna stvar koju kolege poput lavine i let4me moraju da napomenu je da su oni '83 god ili stariji, i da na njih reforme nisu bitno uticale sto se tice nacina studiranja. Eventualno bezuslovno upisivanje godina, ako se ne varam?
Vas tempo mi deluje nekako opusteniji, zatvoreniji i udobniji. Kad se upises na fakultet, probio si membranu, i uleteo u tu novu dimenziju, velika je, moze se zalutati, ali puna je kolega i koleginica, i membrana te stiti.
5 godina studija, par puta moze da se obnavlja, ne moraju da se ciste godine vec postoje uslovi, bezbroj ispitnih rokova (padnes ispit, polazes dok ne polozis?), manje generacije...?
Ispravite me molim vas, ako gresim, jer nemam velikog iskustva sa tim, ja sam bio na prvoj godini, i jedine muke koje sam imao (osim crtanja AC-a) su bile da li cu dobiti potpis, ispiti su uvek bili toliko daleko (sve predmeti po 3-4 semestra) da nisam uopste mislio na njih.

A sad, potpuno druga prica, stalno si pod stresom, stalno radis, stalno ti visi cifra od 3000 (pa i najavljenih 3500) evra nad glavom... Nista od ovoga ne bi naravno bilo lose, da se radi po potpuno novo osmisljenom sistemu - kojem bi odgovarao ovakav nacin rada, a ne srozati sistem kome se kampanjski pristupalo decenijama, kada svuda oko tebe ne bi bilo ocigledno da faks ne vredi 3000e nego jedva 300e, pa 340 ljudi na generaciji...

*edit*

OFFTOPIC

E jel zna neko, hoce li postaviti do 14og sept. onu tablu sto su spremili za ulaz?

+Quote Post
let4mi
poruka Sep 8 2006, 14:16
Poruka #26

CITAT
A razlike u "stilu" projekata... uf, reci cu vam samo, sala 226 sa onim femini asistentom, i valjda Timotijevicem koji to drzi (bio je dekan tad pa se nije valjda puno pojavljivao). Kad udjem u tu salu, zapitam se jer ovi ljudi rade isti predmet....

Ne diraj mi (bivsu) salu i asistenta smile.gif
A za nacin studiranja nemam pojma - svakom se nakako chini da je drugi sistem laksi (vama za stari, nama za novi)
ne znam - cinjenica je da moras da radis u svakom slucaju. Meni se cini da je vama lakse jer sam morao da radim skoro iste stvari kao vi, pa jos + da polazem ispit, a nije me toliko mucilo da li sve mora da bude u roku. Kod vas opet - puno toga se resite vezbama ali zato sve mora u roku... Bar da bilo koji od ova 2 sistema nastave radi 100% normalno i definisano, pa da covek ima neku smernicu...

p.s.
Jel moze jedan pm sa svim ovim fotkama (da ne skidam odozgo jednu po jednu)

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 8 2006, 14:23
Poruka #27

znam, mogu da pronadjem mnoge zamerke ljudi koje znam u tvom tekstu...
Ja jedino razmisljam o svemu tome kao o necemu protiv cega (citaj: na zalost) ne mozemo ! jednostavno se uklopiti u to (koliko je moguce), i plutati, zavrsavati sve kako treba u roku a pored svega potruditi da izvuces nesto poucno, potrudis se da razmisljas kreativno (ako te nisu toliko zatupili)...itd....

Pored ostalog, kao drustveno bice postoji faktor radoznalosti i zelja za upoznavanjem novih likova/cura koji dele interesovanja sa tobom. Takodje se nadam da postoji i neka kompeticija medju studentima, sto valjda pozitivno utice na napredak i razvoj individua u profesionalnom smislu....

Ono sto mene brine je cinjenica da od 240 ucenika zavrsi sa diplomom 80 !!

Imam jedno pitanjce, koliko cu biti na fakultetu dnevno ? U toku dana ?
Ja sam dobio informaciju "ceo dan" ? tipa, od 8 do 8....
Da li je to istina i koja su vasa iskustva...

I da, da li i koje jezike mogu da ocekujem na prvoj godini ?

Ja kao samofinansirajuci moram da dam prvu u roku da bi upao u redovne ? I da li je tu bitan prosek ?

POz

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 8 2006, 14:38
Poruka #28

koliko sam ja cuo i redovni mogu da postanu samofinansirajuci ako neko ko se ne finansira iz budzeta ima bolji prosek od njih?
inace lepo si napisao ovo gore smile.gif slazem se skroz...

...svi se bunite i pricate da je ovaj fax los. ok ako je los gde bi vi studirali? da li imate kontakta sa ljudima koji studiraju Arh u nekoj drugoj zemlji ili i te druge fakultete povrsno posmatrate i zamisljate cvece i drvece, a da pritom nemate pojma kako je to u evropi....

+Quote Post
let4mi
poruka Sep 8 2006, 14:39
Poruka #29

na faxu ces biti sigurno po 8h a ako se secam u prvoj godini jednom nedeljno sam stvarno bio na faxu od 8-20 (po starom nastavnom planu)

od jezika mislim nista na 1. godini, a i za kasnije po novom planu nisam nesto siguran da ce ih biti - mozda 1 - max. 2 semestra engleski(francuski)

Da bi presao u redovne moras da das uslov u roku (to valjda po novom programu znaci da moras do oktobra da ocistis godinu) I prosek nije bitan - ali valjda jeste vrlo bitan za smer koji ces birati valjda u 4.oj godini.
Pail ce to bolje znati jer ide po novom...

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 8 2006, 14:54
Poruka #30

hmm.......
dobro, znaci po 8 sati predavanja, a da ocekujem posle vezbe jos u toku dana ?

znaci jezici su mnogo malo zastupljeni, sto je po meni sramota, pa sta je jedan semestar za jezik ? nista.... semestar je pola godine jel tako ?

Ono sto je takodje zanimljiva a sto nisam znao je to da posle tri godine ide praksa, pa onda 2 master.
Ta praksa kako izgleda ? To se ocigledno desava u nekom birou (ja valjda mogu u caletovom) ili npr da otpalim za USA ili slicno ?

a ?

Poz

+Quote Post
let4mi
poruka Sep 8 2006, 15:37
Poruka #31

pa recimo 8 sati su ti i vezbe i predavanja

semestar je pola skolske godine

a to za praksu (gradilisna praksa) je bar do sada bilo da nekih mesec dana treba da vodis dnevnik rada i sl. na nekom gradilistu - ali to se svede na nekih sedam dana zavirivanja na gradiliste i prepisivanja njihovih dnevnika. Mozda napises i neki seminarski (recimo oblaganje stepenista kamenim plocama...) Mada mislim da je moglo i da se odradi i negde u birou...

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 8 2006, 15:37
Poruka #32

CITAT (let4mi @ Sep 8 2006, 15:16) *
Kod vas opet - puno toga se resite vezbama ali zato sve mora u roku... Bar da bilo koji od ova 2 sistema nastave radi 100% normalno i definisano, pa da covek ima neku smernicu...

Gresis smile.gif

Znas kako to ide. Razlika izmedju starog i novog (za nas recimo) je sto mi sve isto sto i vi, moramo da ocistimo u 3 roka, jun - sept -okt. E sad da bi to ikako izveli, (seti se samo koliko si ti ispita prenosio, ili koliko se prosecno ispita prenosilo po godini) negde su izasli u susret da, ako vec radis 100 sati recimo elaborat, ne moras jos 100 da se spremas za ispit, nego recimo 20, i odbranis elaborat.
Tako je nama bilo za ak3, slusas predavanja, vezbas, crtas svake nedelje nekoliko grafickih i dobijes odredjen broj poena na to. Medjutim, posto nas je mnogo, profesore je mrzelo da nas sve ispituju pa su brze bolje promenili taj sistem odbrane elaborata u polaganje pismenog ispita, ( i to sve nekih par nedelja pred sam rok).
I eto nas na starom, vezbas, sve mora u roku, polazes ispit, i imas svega jednom ili dva put fore da izadjes i da ga polozis ili all hell breaks loose.
Mnogo vise stvari sam se oslobodio preko kolokvijuma na prvoj godini, tokom starog sistema, nego sad na drugoj, u sred novog... nacrtna, matematika, urbanizam, ekonomija, samo saam za AC i projektovanje morao da radim ispit.
huh.gif

CITAT (Budjevac @ Sep 8 2006, 15:23) *
znam, mogu da pronadjem mnoge zamerke ljudi koje znam u tvom tekstu...
Ja jedino razmisljam o svemu tome kao o necemu protiv cega (citaj: na zalost) ne mozemo ! jednostavno se uklopiti u to (koliko je moguce), i plutati, zavrsavati sve kako treba u roku a pored svega potruditi da izvuces nesto poucno, potrudis se da razmisljas kreativno (ako te nisu toliko zatupili)...itd....

Pa ovo je otprilike jedini stav koji moze da te odrzi da ne prsnes na fakultetu. Neko ga lakse moze primeniti, a neko teze, ali mislim da to ne zavisi od coveka, vec od ciste lutrije... srece. Da li ces studio raditi 8 sati nedeljno sa razumnim i fer covekom, ili ga neces uopste ni raditi. Da li ces ispit poloziti na puskice iz prve ili ces ga spremati 3 cela roka. Da li ces godinu dana morati da trcis na vezbe ujutru u 8, da imas pauzu od 12-3 nedovoljnu da odes kuci da rucas, predugacku da nadjes zanimaciju, ili ces moci da spavas do 12 svaki dan, a nastava ti nece biti ispresecana pauzama...
Sve je to lutrija na fakultetu.
Pored ostalog, kao drustveno bice postoji faktor radoznalosti i zelja za upoznavanjem novih likova/cura koji dele interesovanja sa tobom. Takodje se nadam da postoji i neka kompeticija medju studentima, sto valjda pozitivno utice na napredak i razvoj individua u profesionalnom smislu....

Ooo da, ne da postoji kompeticija, nego... Shvatices o cemu pricam kad sretnes prvu curu koja nece hteti da ti da svesku ili graficki da pogledas.

Ono sto mene brine je cinjenica da od 240 ucenika zavrsi sa diplomom 80 !!

Imam jedno pitanjce, koliko cu biti na fakultetu dnevno ? U toku dana ?
Ja sam dobio informaciju "ceo dan" ? tipa, od 8 do 8....
Da li je to istina i koja su vasa iskustva...

I da, da li i koje jezike mogu da ocekujem na prvoj godini ?

Ja kao samofinansirajuci moram da dam prvu u roku da bi upao u redovne ? I da li je tu bitan prosek ?

POz

Sve su ovo stvari na koje NIKO u ovom trenutku ne moze da ti da odgovor. Pojam diplome je postao veoma relativan. Put do te diplome do koje je dolazilo 80 ljudi je bio dug, mucan i poplocan trnjem i zarom, put do prve diplome koju sad mozes dobiti (ne zaboravi da si ti upisao 3 godine, za 2 naredne ponovo konkurises) je pre kao neki tobogan, niz koji se sliva ulje.
Od 340 ljudi sa moje generacije, cenim da niko nece zavrsiti bez BA diplome.

Koliko ces vremena provoditi na fakultetu... zavisi od tebe, i zavisi od novog plana koji verovatno nemas pojma kako izgleda, (verovatno jos nije ni do kraja osmisljen). Dakle, hoces li ici na predavanja ili ne, hoce li drugi raditi testove i upisivati se na predavanjima za tebe ili ne. Hoces li prisustvovati svakom vezbanju (obavezna su doduse) ili ne, hoces li imati pauze i gde ces biti za to vreme...

Na prvoj godini mozes da ocekujes pogane jezike, zle jezike i zajedljive jezike.

Taj uslov za prebacivanje u redovne je vrlo cudan. Ako saznas vise o tome obavezno napisi ovde na forumu. Ti prakticno da bi presao u sledecu godinu moras sve da das u roku, po definiciji. Sa strane finansiranja, to je onda strasno glupo, jer fakultet tim uslovom sebi sece noge, ubirace kajmak samo na prvoj godini, a onda, posto je uslov za prelazak u redovne ujedno i uslov za upisivanje naredne godine, niko ko ostane na fakultetu (upise drugu godinu) nece placati skolarinu...

Poslednja informacija koju ja imam je da ako upises kao samofinansirajuc... ostajes samofinansirajuc.

CITAT (Lucas @ Sep 8 2006, 15:38) *
...svi se bunite i pricate da je ovaj fax los. ok ako je los gde bi vi studirali? da li imate kontakta sa ljudima koji studiraju Arh u nekoj drugoj zemlji ili i te druge fakultete povrsno posmatrate i zamisljate cvece i drvece, a da pritom nemate pojma kako je to u evropi....

Nekoliko puta sam napisao u ovom forumu, jer smo nekoliko puta diskutovali na istu temu. Najbolje informacije sa kojima raspolazem su za ETH Zurich gde je moja kuma zapocela i zavrsila studije arhitekture. Nisam jos imao priliku da odem i da se uverim, ali po pricama verujem da je malo bolje od fakulteta u Beogradu. Kad sam je prvi put pitao "A jel vi vidjate vase profesore? Jel asistenti vezbaju sa vama? Jel mozete da stupite u kontakt sa profesorima? Jel ima svako svoj sto i stolicu?" mislila je da je zezam. Onda smo ustanovili da su to neke normalne stvari (da, zaboravio sam da spomenem, mi smo se na prvoj godini na projetkovanju 1 borili oko mesta za sedenje jer nikad nije bilo dovoljno klupa ili stolica) koje se podrazumevaju i niko realno ne obraca paznju na to. Posle smo gledali malo diplomske, pa sam se ja cudio kako su tako perfektno odradjene makete, i od kog je to materijala radjeno, posto ja na fakultetu nikad nisam video tako dobre makete, rekla je "A pa to je gips, mi koristimo raznorazne CNC masine za to" na sta sam ja ostao huh.gif

Koga god da sam pitao za neke sitnice, ne vezane konretno za studije arhitekture, dobio sam isti odgovor. Ljudi su prijavljivali ispite i predmete preko interneta. Sav materijal im je dostupan preko mreze. Raspored ispita nema zakasnjenje od 3 godine kao kod nas (raspored za junski rok 2002 stoji uredno na sajtu 2005e godine...), imaju bezicnu mrezu na fakultetu, ne naplacuju im zadatak na a4 listu iz AC-a 20 dinara ako su vec na budzetu, itd. itd. Ali dobro to su sitnice, posto nas fakultet pruza nesto mnogo vise.

+Quote Post
Nikolaus
poruka Sep 8 2006, 15:43
Poruka #33

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 21-September 05
Član broj: 1,742

@budjevac

http://www.arh.bg.ac.yu/code/navigate.asp?Id=1785

imas ovde raspored za prvu godinu pa vidi koje su ti dnevne obaveze. Doduse za proslu generaciju ali mislim da to nece mnogo da se menja...

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 8 2006, 17:26
Poruka #34

hvala !
@pailhead
pa to sto pricas za prelazak na budzet je i mene zanimalo, i razmisljao sam na isti nacin na koji ti sad razmisljas...
Meni je caletov prijatelj (ista generacija), koji predaje projektovanje na fakultetu rekao da samo trebam da ocistim sve u roku, i to je to. Ako sam ga dobro razumeo.
Siguran sam da postoji nacin za prelazak na budzet, jedino je to sto ti kazes, da ce svi da predju na budzet jer ako upisu drugu u roku time i sticu uslov za prelazak na redovne .....malo cudno i trulo kao vecina zakona kod nas?

Ovo oko koleginice je trebalo da znaci da su ti odnosi studenata vrlo losi i da ne ocekujem neka prijateljstva ili sam previse grubo shvatio formulaciju ? mozda si samo mislio na negativan stav da se sa nekim podeli neka informacija i znanje/ideja ili sl ?

Poz

+Quote Post
Nikolaus
poruka Sep 8 2006, 18:05
Poruka #35

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 21-September 05
Član broj: 1,742

CITAT (Budjevac @ Sep 8 2006, 18:26) *
Ovo oko koleginice je trebalo da znaci da su ti odnosi studenata vrlo losi i da ne ocekujem neka prijateljstva ili sam previse grubo shvatio formulaciju ?

ma sto se kolega i koleginica tice to funkcionise kao i u svemu ostlaom....ako si ok svi su ok prema tebi i niko nece praviti problem oko bilo kakve pomoci, kao sto ni ti ne bi trebao...naravno to ne podrazumeva plagijatorstvo (cega ima) mad.gif ...i vezano za taj takmicarski duh o kome si pricao...nemoj da preterujes sa tim, malo su ljudi sujetni kod nas na faxu, a mozda je to i generalno odlika arhitekata.... tongue.gif opusti se covece.... cool.gif

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 8 2006, 18:31
Poruka #36

uh ta cujeta biggrin.gif
ziva istina...

vidimo se tamo !

nego kad vama pocinje? nama 18tog, a vama ? tj. ima li razlike izmedju brucosa i vas ?

Poz

+Quote Post
Lavina
poruka Sep 8 2006, 20:41
Poruka #37

Datum reg.: 23-July 05
Član broj: 1,271

CITAT (pailhead @ Sep 8 2006, 15:08) *
Jedna vrlo bitna stvar koju kolege poput lavine i let4me moraju da napomenu je da su oni '83 god ili stariji, i da na njih reforme nisu bitno uticale sto se tice nacina studiranja. Eventualno bezuslovno upisivanje godina, ako se ne varam?
Vas tempo mi deluje nekako opusteniji, zatvoreniji i udobniji. Kad se upises na fakultet, probio si membranu, i uleteo u tu novu dimenziju, velika je, moze se zalutati, ali puna je kolega i koleginica, i membrana te stiti.
5 godina studija, par puta moze da se obnavlja, ne moraju da se ciste godine vec postoje uslovi, bezbroj ispitnih rokova (padnes ispit, polazes dok ne polozis?), manje generacije...?
Ispravite me molim vas, ako gresim, jer nemam velikog iskustva sa tim, ja sam bio na prvoj godini, i jedine muke koje sam imao (osim crtanja AC-a) su bile da li cu dobiti potpis, ispiti su uvek bili toliko daleko (sve predmeti po 3-4 semestra) da nisam uopste mislio na njih.

*edit*

OFFTOPIC

E jel zna neko, hoce li postaviti do 14og sept. onu tablu sto su spremili za ulaz?

Pa sto se mene tice mene bezuslovno upisivanj nista znacilo nije. ja sam 3-cu obnovio kada to nije postojalo a 4 i 5(sad upisujem) sam upiso bez prenosenja (dakle regularno). Ne bih sada da dodje do prepucavanja kome je lakse a kome teze (stari ili novi sistem) (iako mislim da je vama mnogo lakse jer su iz reda situacije nas 2 puta po semestar iz ak2 nedeljno po 2 casa plus 2 puta semestar iz ak3 po 2 casa smjesten je u vas jedan ak koji traje 1 semestar a da ne pominjem sto nemate statiku, beton, .............). Zao mi je sto sam napravio digresiju.

Ali kad sam jednu evo jos jedna..

-student etf-a : Pa prve 3 godine je najteze na etf-u. a onda upises drugu i sve krene na bolje

da se ja ne bih bozesacuvaj raspisao... - ja fakultet ne bih mijenja sigurno ali isto tako ne bih ga platio 3000 evra. Brucosi puno srece vam zelim i odlicnih projekata.

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 8 2006, 23:51
Poruka #38

ju vidi 18-ti je za nedelju i kusur dana smile.gif jbt... al je brzo proslo leto

e imam josh jedno pitanje - cuo sam od neke ortakinje sa FON-a da njima godina pocinje 20tog oktobra kao ako im odobre neki ispitni rok....

toga kod nas nema, jel da?

e da. kolko projekata se radi tokom faxa? ono meni je to najzanimljivije, pa me zanima jer ima dosta projektovanja ili i ne bas?

tj koliko se projekta uradi u prvoj god? (nijedan biggrin.gif)

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 9 2006, 04:36
Poruka #39

Pa mi cemo ga majku mu zavrsiti, sa svega dva ili tri ozbiljna projekta. Nesto smo radili na prvoj godini (kontejner i vikend kuca), na drugoj stambenu zgradu i kucu, i na trecoj ide urbanisticki projekat i ne znam sta je cetvrto.
To je sve od projektovanja za 3 godine.

@Lavina,

Lafe opusti se, nisam mislio nista lose. Kad kazem da je nama teze, uglavnom mislim na rasulo, na isto bih mislio i kad bih rekao da je nama lakse.
Sigurno smo razvoj polozili mnogo lakse nego prethodne generacije, ali taj primer koji navodis sa AK je veliki problem koga verovatno nisi svestan. Kazes ti si imao dva sata vezbe, a mi sat vremena. E mi za tih sat vremena nista ne radimo, dok smo pre morali da crtamo samo na fakultetu i dok nas je asistent nadgledao. Sad to nosis kuci, pa se snalazis kako znas i umes, a uglavnom prelazis manje-vise istu kolicinu gradiva kao i dok su predmeti trajali duze.

@Budj

Raspitaj se za to kad krene. Nemoj uzimati za merodavno sta je neko sa fakulteta rekao, pa makar bio to i profesor, jer ces se zaprepastiti koliko malo ljudi iz nastavnickog kadra razume uopste sta se desava na fakultetu. Vise od pola njih uopste ne kapira pojam kredita...
Mene se neko vreme nije ticalo to oko budzeta i samofinansiranja, jer sam se upisao na budzet, a studije su lepo tekle. Zato se kroz maglu secam perioda kad je nastala panika oko novog sistema, ili oko novih generacija, koje kad upisu samofinansiranje ne mogu da se prebace na budzet.

Ovo jeste malo glupo... ali glupo je i ono sto sam ja naveo kao primer. A ne znam da li ima potrebe dalje da obrazlazem to oko uslova, jer ce se mozda promeniti.
Evo kako je konkretno meni u ovom trenutku. Ja sam dao toliko ispita da sam skupio vise od 37 kredita na drugoj godini.
Medjutim, predmeti na trecoj imaju svoje preduslove, i to je idiotski reseno jer svaki predmet sa trece ima svaki predmet sa druge za svoj uslov. Recimo da bih upisao studio urbanizam, moram da dam statiku konstrukcija, sto su prakticno babe i zabe ali tako su oni odredili.
I sad dzaba meni sto sam dao sve ispite osim jednog, dzaba meni sto je taj jedan ispit koji mi je ostao tezak svega 1 kredit, (znaci da imam 59 kredita od 60 sa druge) ako je taj jedan predmet u modulu sa jos 3 neka druga, i ako je taj jedan predmet preduslov za pola sa trece, ja ne mogu da upisem trecu.

Mozda ce taj uslov biti drugaciji za tebe a mozda i nece. Cinjenica je, ako hoces 100% da upises trecu godinu (sve predmete) ti moras 100% da das prethodne. Bilo kakva varijacija na temu, ukljucuje polovicno upisivanje, neupisivanje i (ili) obnavljanje.

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 9 2006, 19:54
Poruka #40

vidim rasulo.... valjda ce da se organizuju dok mi podjemo

+Quote Post

12 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 16. September 2019 - 17:19

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.