Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

7 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic

Stativ ( tripod )

V
cvele001
poruka Jan 13 2012, 22:51
Poruka #41

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 15-February 09
Član broj: 27,736

Meni rekose 14000. Mozda me vole pa meni manje naplate smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
arheo
poruka Jan 14 2012, 10:52
Poruka #42

Grupa: Članovi
Datum reg.: 6-March 08
Član broj: 19,646

ima li neko iskustva sa velbon sherpa 555r?
cini mi se da bi mi taj model najvise odgovarao, samo me interesuje stabilnost u odnosu na ove vec pomenute stative do 100e

+Quote Post
barda
poruka Jan 14 2012, 13:12
Poruka #43

Datum reg.: 31-October 06
Član broj: 7,070

Sada sam tek shvatio ulogu horizontalnog postavljanja centralne šipke smile.gif

Kao boom stativ u studiju, ovo je za table makro fotografisanje

http://www.youtube.com/watch?v=zmenklsAZX8

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jan 14 2012, 19:47
Poruka #44

Urednik

Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Ljudi, 100 ljudi - 100 namena za stativ. Koliko god glupo zvucalo - tako je.

Dakle tesko da ce neko moci da kaze e Mile ovaj ti je bolji od ovog (naravno kada pricamo o istom cenovnom rangu. Naravno da ce neko karbonsko zlo od 350e otresti velbone za 100 cvaraka k'o mache mushkatlu, no to nije poenta).

Kada se smisli budzet - pravac prodavnica sa sve aparatom i najvecim i najtezim staklom koje planirate da okacite na stativ. Onda lepo u poradavnici rasklopite skalameriju, namestite u najvisi (najnizi) polozaj i vidite koliko je to stabilno u odnosu na kompaniju X koja je konkurencija.

Odlican metod, za one koji imaju Live View je omacivanje tehnikom blagog shamara po aparatu i brojanje sekundi dok se slika na 10x zum-u ne stabilizuje. Ovo govori o stvrstini kompleta glava+ stativ.

Sve ostalo je samo nagadjanje potreba i svrhe koriscenja. Nekome treba visi rakurs, neko ne izbija iz trave, pa shodno tome im trebaju potpuno razliciti stativi.

+Quote Post
geravodeli
poruka Aug 8 2012, 22:56
Poruka #45

Datum reg.: 3-May 06
Član broj: 4,464

Nadam se da mi niko neće zameriti ako probudim ovu temu na kratko smile.gif.

Dvoumim se između 055xprob i 190xprob. Visoka sam oko 172-175 (u zavisnoti od godišnjeg doba biggrin.gif), a imam gorilaapod za putovanja, te sve nešto naginjem ka 055 zbog stabilnosti i visine (bez izvlačenja centralne noge).

Najteža oprema koju trenutno imam i koju bih koristila na tripodu je teška 2,362kg.

E sad, vidim da je neko ovde spominjao popust za članove nikon kluba. Da li bi neko bio voljan da proveri koja je to cena i onda eventualno pazari u svoje ime, a ja platim tripod i pivo? smile.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Aug 8 2012, 23:18
Poruka #46

Urednik

Nagradno pitanje je koliko cesto odnosno kolikobdugobplaniras da teglisbstativ sa sobom ili ce sluziti samo ustudiju npr. 055 koliko god bio odlican i stabilan, tezak je, pogoovo za zenska ledja...

+Quote Post
-NJS-
poruka Aug 8 2012, 23:22
Poruka #47

Datum reg.: 12-August 09
Član broj: 31,273

a nije stvar koliko je teško to što ćeš na njega kačiti nego kako izgleda. meni kocke od srednjeg formata lepo čuče na 190ici ali ako bih stavio 5D sa nekim tele objektivom veće blende tu baš ne bih mogao da računam na statiku u svakoj situaciji - iako su oba primera kilaže slične.

+Quote Post
geravodeli
poruka Aug 8 2012, 23:28
Poruka #48

Datum reg.: 3-May 06
Član broj: 4,464

Poučena iskustvom sa pređašnjim (najjeftinijim) tripodom koji je uvek bio obavezan deo prljaga na putovanjima, ali veoma retko zapravo i korišćen, mislim da će ovaj naslednik više sedeti kod kuće ili biti nošen u gepeku kada se namenski ide negde u potragu za "onim" pejzažom.

Nekako sam smislila da će mi gorillapod biti dovoljan na putovanjima, ali će vreme pokazati da li sam u pravu smile.gif.

Treba mi savet i gde mogu isprobati sve te stative, a da nije neki mali, zgužvani prostor.

I nisam spomenula da već imam neki ballhead koji je kupljen za gorillapod, ali je mnogo velik, pa će poslužiti za manfrotto (to je za sada plan).

@-NJS-
5D Mark ii sa 24-70mm f/2.8 objektivom.

+Quote Post
-NJS-
poruka Aug 9 2012, 12:21
Poruka #49

Datum reg.: 12-August 09
Član broj: 31,273

u toj kombinaciji bi trebalo i 190ica da drži sa 486-rc2 glavom.

edit: mada za pejzaže bi bilo bolje da potražiš neku pano glavu.

+Quote Post
mlukic999
poruka Aug 9 2012, 13:41
Poruka #50

Datum reg.: 1-November 06
Član broj: 7,087

komplet ovo http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/velbon...-803r-1212.html ili 603 + PHD-41Q ako hoće da kombinuju.
Konkretno kod mene je 603+Velbon QHD-62Q (tanka pločica, stoji mi uvek na aparatu)

- mana guli se farba na pločici i na glavi na mestu gde se učvršćuje. Mora polugica da se lagano pogura u krajnji položaj jer opruga nije dovoljno jaka. KAd se učvrsti stoji kao zaliveno. Da se razumemo valja koliko košta i meni je dovoljno.

Može i noge + pano glava http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/velbon...cf-530-530.html a paše na te noge i Manfrotto 804RC2.

+Quote Post
Fidel Castro
poruka Dec 19 2012, 17:35
Poruka #51

Datum reg.: 12-July 05
Član broj: 1,184

Evo da se nadovezem na ovu temu da ne otvaram novu...

Gledam da uzmem neki dobar stativ jer mi cesto treba a moja Hama koju imam nije dobra ni za prebit'nekog...

Sto se tice brenda... apsolutno mi je nebitno, ne patim od toga. Gledao sam neke 'Velbon' kombinacije i za njih sam zainteresovan najvise iz razloga sto su mi najlaksi za nabavit' jer te stative bukvalno mogu danas kuptiti bez da se narucuje, ceka isporuka i ostalo sto je kod nas jos uvijek prilicno tezak proces, makar iz mog dosadasnjeg iskustva.

Ipak nisu iskljuceni ni Manfrotto i ostali koji se mogu naruciti iz Srbije recimo jer nerijetko odlazim i tamo i imam koga/kako da ga doguram do vrata.

Sto se tice novaca... neka bude da mi to nije najbitniji element. To ne znaci da uopste razmisljam od Gitzo-u koji nisu ispod 500-600 eura ali znaci i da ne bih stedio da uzmem nesto sto mi nece valjati i zbog cega cu morati da razmisljam o novom nakon kratkog vremena.

Primjena: Najvise bi se upotrebljavao za fotkanje napolju, nosio bi se na putovanjima i sl. Zbog toga mi je najbitniji odnos tezine/kompaktnosti a da to ipak ima svoju stabilnost i da moze da drzi moju opremu koja trenutno ne prelazi 2kg ali bi u nekoj buducnosti mogla da bude nesto teza. Ipak nista preko 3-4kg mi nije potrebno iako mislim da nema nijednog Manfrotto-a koji 'nosi' ispod 5 ili 8 kila.

One minimalne visine od 10-ak cm za macro i sl. su pozeljne ali nisu medju bitnim karakteristikama. Mnogo bitnije mi je da moze da se sklopi na razumnu visinu/sirinu i tako da se spakuje u neki veci ranac a da pri tom ne bude pretesko za nosenje.

Eto toliko o tome sta mi treba...

Sad cu pomenuti neke koje sam gledao ovih dana...

Najprije sam gledao ove 'Velbon' stative i glave jer, kao sto rekoh, oni su mi trenutno najlaksi za nabaviti...

Stativi su OVDJE i OVDJE, dok su glave OVDJE. Tu se nisam 'odlucio' za nijedan konkretni primjer. Vecina njih izgledaju prilicno solidne konstrukcije i finih su karakteristika iako nisu ni previse povoljni pa je pitanje da li uzeti tako nesto ili dodati 'jos malo' pa uzeti nesto kao Manfrotto.

Sto se Manfrotto-a tice gledao sam razne modele a najvise sam se zadrzao na Che-ovu preporuku za 'Manfrotto 190XPROB Pro Aluminum Tripod Legs' sa 'Manfrotto 460MG 3D Magnesium Head with RC2 Quick Release'. To kad se 'sklopi' dodje nekih $230 (samo uporedna cijena sa B&H). Tezina strativa sa glavom bi dosla nekih 2.2kg a stativ se maksimalno moze sklopiti do 57cm. Gledao sam i druge stative kao recimo 'Manfrotto 055XPROB Aluminum Tripod Legs' koji je jaci i bolji a neznatno skuplji. Ipak, on je i znatno tezi sa kilazom od cak 2.4kg (samo stativ) i sa minimalnom visinom sklapanja od cak 65cm tako da sam ga zbog te dvije stvari ubrzo uklonio sa liste. Ona Che-ova preporuka bi vjerovatno bila 'limit' sto se tice tezine i minimalne visine sklapanja iako bi vrlo rado uzeo i nesto lakse/manje za nositi. Inace B&H nudi neki njihov komplet sa onim '190XPROB' stativom a to je 'Manfrotto 190XPROB Tripod Legs (Black) with 804RC2 3-Way Pan/Tilt Head' sto je u kompletu $180 iako pretpostavljam da je ta glava ipak znatno losija od one '460MG'.

I za kraj... pricao sam malo sa onim njihovim 'operativcima' pa sam objasnio sta mi treba i sl. te su mi preporucili 'Benro A-1691 Travel Angel Alum. Tripod (Trans-Functional) W/B0 Ballhead' koji je $250 (stativ + glava) a izgleda zaista odlicno za 'putnike', zbog cega je i dobio ime. Ta kombinacija je recimo teska svega 1.6kg a sklapa se na svega 43cm. Ipak izgleda prilicno kvalitetno i moze da 'nosi' cak 8kg sto je vise nego dovoljno kad su moje potrebe u pitanju. Kombinaciju mozete pogledati OVDJE a nasao sam i jedan fini klip na YT koji mozete pogledati OVDJE.

Eto toliko od mene... sad je na vas red za neke preporuke na osnovu mojih potreba i eventualno ovih gore-pomenutih modela.

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Dec 19 2012, 19:38
Poruka #52

Urednik

Manfroto 055, iako jako cvrst, odlican stativ generalno, ne dolazi u obzir za bilo koje nosenje preko par stotina metara jer ima da ti dusa na nos izadje, pogotovo kad na njega okacis i glavu. Dakle to otpada.

190proB je dobra kombinacija sa 804RC2, s tim sto stoji i opcija neke ballhead glave. 3-way su uzasno precizne, sjajne za panorame i namincavanje kadra, jedino sto su malo sporije od ballhead-ova a uglavnom i vece-teze.

Najvazniju stvar nisi napisao a to je sta planiras da kacis na stativ? Daj najtezu mogucu kombinaciju, tela sa sve gripom i najtezim (najvecim) objektivom koji bi planirao da nakacis na njega, jer od toga zavisi i maksimalna nosivost koju juris, tako da ti konacno resenje bude najlakse moguce a da pri tom moze da nosi. Malo zajebana stvar sa nosivoscu je sto se ona daje kao aksijalna sila koja deluje na stativ/glavu, dakle pratkicno idealni uslovi. U praksi, to je jako redak slucaj jer se teziste kompleta aparat/objektiv ne poklapa sa centrom stativa, tj. moras da zaracunas momenat sile. Npr. 5d mkII i 24-70 imaju oko 2kg ali ti je potrebna bar duplo veca nosivost posto je "front heavy" tj. teziste je dosta napred u odnosu na mesto montaze aparata na stativ. U protivnom, moze da se desi da aparat krene da klizi na stativu (ovo je najvaznije na Ballhead glavama a malo manje bitno na 3-way).

Benro postoji kao daleko povoljnija a prakticno ista varijanta OVDE. Firma koja radi za Benro i Gitzo ima i svoj proizvodni program koji je prakticno identican, uz povoljniju cenu posto ne placas brand name.

Minimalnu visinu stativa (po meni ovo je uber-vazna stvar ako vec planiras da nosis aparat u prirodu, ne samo zbog makroa nego i zbog mogucnosti rakursa i rada sa sirokim staklima), mozes da resis tako sto uzmes stativ kom se centralna sipka izvlaci i obrce na drugu stranu, tako da aparat prakticno k'o slepi mis visi naglavacke... cisto kao ideja...

+Quote Post
Fidel Castro
poruka Dec 19 2012, 20:55
Poruka #53

CITAT (Jo Husafet @ Dec 19 2012, 19:38) *
Manfroto 055, iako jako cvrst, odlican stativ generalno, ne dolazi u obzir za bilo koje nosenje preko par stotina metara jer ima da ti dusa na nos izadje, pogotovo kad na njega okacis i glavu. Dakle to otpada.

Pa da, njega sam otpisao kao sto je i napisano gore - najvise zbog tezine.

190proB je dobra kombinacija sa 804RC2, s tim sto stoji i opcija neke ballhead glave. 3-way su uzasno precizne, sjajne za panorame i namincavanje kadra, jedino sto su malo sporije od ballhead-ova a uglavnom i vece-teze.

A sta mislis na skuplju varijantu predlaganu, tj. sa glavom 'Manfrotto 460MG 3D'?

Najvazniju stvar nisi napisao a to je sta planiras da kacis na stativ? Daj najtezu mogucu kombinaciju, tela sa sve gripom i najtezim (najvecim) objektivom koji bi planirao da nakacis na njega, jer od toga zavisi i maksimalna nosivost koju juris, tako da ti konacno resenje bude najlakse moguce a da pri tom moze da nosi. Malo zajebana stvar sa nosivoscu je sto se ona daje kao aksijalna sila koja deluje na stativ/glavu, dakle pratkicno idealni uslovi. U praksi, to je jako redak slucaj jer se teziste kompleta aparat/objektiv ne poklapa sa centrom stativa, tj. moras da zaracunas momenat sile. Npr. 5d mkII i 24-70 imaju oko 2kg ali ti je potrebna bar duplo veca nosivost posto je "front heavy" tj. teziste je dosta napred u odnosu na mesto montaze aparata na stativ. U protivnom, moze da se desi da aparat krene da klizi na stativu (ovo je najvaznije na Ballhead glavama a malo manje bitno na 3-way). [/url]

Nisam razmisljao o tezistu a s' obzirom da vecina stativa nudi i 100-200% vise od onoga sto mi treba, nisam mnogo mario. Trenutno bi na njega isao Canon 30D sa objektivima kao sto su 100-ka (Canon), 10-20 (Sigma) i sl. koji nisu nesto preteski. E sad moguce je da bi ja 'sutra' uzeo neki 5D mk2/mk3 koji bi bio nesto tezi (800-900gr) + neki recimo L zoom kao 70-200 2.8 recimo (oko 1.5kg) te bi onda potrebna nosivost bila nekih 2-3 kila a cak i ako smatras da treba da bude 100% veca opet bi mi i onaj sto podrzava 5kg bio dovoljan a da ne pricam za vecinu koja 'podnosi' i 8kg. Mozda bi se uz to dodao i grip koji opet nije preko nekih 300gr (ako se ne varam). Mislim.. iskreno.. ne znam koju bi to opremu covjek morao da ima da bi mu bili potrebni neki od onih stativa koji podrzavaju po 20-30kg. FYI: Ja svakako necu koristiti 1200mm koji je btw. 16.5kg.

Benro postoji kao daleko povoljnija a prakticno ista varijanta OVDE. Firma koja radi za Benro i Gitzo ima i svoj proizvodni program koji je prakticno identican, uz povoljniju cenu posto ne placas brand name.

Pa ne izgledaju ni oni toliko losi... A kao sto gore rekoh, mene brend ne zanima mnogo. Tacnije, nisam nikad prije ni cuo za 'Benro' niti za 'Velbon'. A ovo je vidim neki poljski sajt... I opet bi trebalo naci neku finu kombinaciju koja, koliko mi se cini, ne bi bila preskupa a trebala bi da bude solidna jer opet vidim da su recimo relativno dobri, dosta se skupljaju i prilicno su laksi. Po brojkama mi se cak cini da su 'bolji' (citaj: privlaciniji) od Benro-a.

Minimalnu visinu stativa (po meni ovo je uber-vazna stvar ako vec planiras da nosis aparat u prirodu, ne samo zbog makroa nego i zbog mogucnosti rakursa i rada sa sirokim staklima), mozes da resis tako sto uzmes stativ kom se centralna sipka izvlaci i obrce na drugu stranu, tako da aparat prakticno k'o slepi mis visi naglavacke... cisto kao ideja...

Da, vidio sam taj 'sistem' na mnogima.. Rekao sam da mi nije mnogo bitno jer su mi druge stvari kao kompaktnost, tezina i stabilnost ispred toga. Koristio bi se on sigurno i za prirodu ali nije to ono pod cime sam mislio da bi ga nosio 'vani'. Vise je to zbog putovanja. Cesto putujem i sa sobom bi volio da ponesem i stativ koji mogu ponijeti u istom rancu sa opremom bez da nosim posebnu torbu za njega...

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Dec 19 2012, 22:35
Poruka #54

Urednik

Ova 460 3D galva, koliko vidim ima manjih problema sa duzim staklima. Nosivost od 3kg e ono.. jedva dovoljna (upravo zbog onog sto smo vec pomenuli). Ne znam.. ja bih iskreno preskocio to. Inovativnost u tom segmentu jako retko donosi realne prednosti, pa ih iskreno ne vidim ni ovde, osim sto izgleda k'o da je Dali projektovao smile.gif

Poljaci su uber-kul sto se tice cena, isporuke i ostalog.Postarina je dz, placa se karticama (moze i virtuon i slicno), isporuka je na kucnu adresu. Narucivao sam par stvari od njih i sve je prolazilo bez problema. Imaju nekoliko modela kojima kad bi skinuo plocice sa imenima, ne bi bilo sanse da provalis koji je koji. Blizanci.

Tele objektivi nisu toliki problem, ma koliko glupo zvucalo, posto uglavnom svi imaju sopstvene "tripod collar", tj prstenove sa nosacem za stativ. Time se teziste sklopa aparat-objektiv prakticno dovodi u istu tacku po Y osi i lakse je okaciti 70-200 2.8 IS nego 24-70. Smesno ali realno. Grip dodatno pogorsava stvari ppogotovo kada se aparat okrene u vertikalnu orijentaciju, jer je onda jos dalje od ose glave i moment sile je jos veci. Za ovo sto si naveo, kao i ovo sto si planirao, kapiram da je nosivost od nekih 4-5 kgsasvim dovoljna. Btw, veca nosivost = veca stabilnost = manje vibracija po vetru koji na terenu moze da ti bude mnogo veci problem nego sve ostalo zajedno... pogotovo kad ti treba stabilan snimak sa malo duzim staklom a ekspozicije padnu na 1/2 sekunde....

+Quote Post
Fidel Castro
poruka Dec 20 2012, 00:04
Poruka #55

Pa koju bi mi onda kombinaciju preporucio od ovih 'poljaka'? Da pogledam malo kad su cijene korektne a stativi vise nego solidni a uz to moze da se plati i dodje do njih bez vecih problema...

+Quote Post
Fidel Castro
poruka Dec 27 2012, 22:01
Poruka #56

CITAT (Fidel Castro @ Dec 20 2012, 00:04) *
Pa koju bi mi onda kombinaciju preporucio od ovih 'poljaka'? Da pogledam malo kad su cijene korektne a stativi vise nego solidni a uz to moze da se plati i dodje do njih bez vecih problema...

Pokusaj br. 2 (stvarno bi narucio nesto prije nove)

+Quote Post
nesa-seve
poruka Dec 27 2012, 23:46
Poruka #57

Datum reg.: 9-March 11
Član broj: 42,588

Nije loš ni ovaj manfroto MK 394-H .

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Dec 28 2012, 01:32
Poruka #58

Urednik

OVO+ OVO

sori, nisam video smile.gif

+Quote Post
mihazero
poruka Dec 28 2012, 05:17
Poruka #59

Datum reg.: 1-June 10
Član broj: 36,089

Ja sam sebi uzeo pre nekog vremena Giottos i prezadovoljan sam. Masivan je i ima nosivost of 10 kg. O kvalitetu ne moram ni da pricam, jer kad ga postavim ne mrda. A platio sam ga vrlo pristupacno.

Ako mozes da ga nabavis, cenovno je mnogo bolje resenje od preskupog manfrotta, i (iz moje perspektive, a gledano na sajtu) ne toliko jeftinog za ono sto nudi Velbona.

Giottos

+Quote Post
@work
poruka Dec 28 2012, 09:04
Poruka #60

Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

Ja imam 190proB i stativ bi bio savrsen da nije dve stvari.
Prvo prekratak je u mnogim situacijama i drugo sistem za postavljanje sipke u horizontalu je besmislen s obzirom da ti treba pola vecnosti da sve rasklopis i sastavis. Zato sa sobom sada nosim karbonski Gitzo Explorer koji je mnogo duzi (visi), moze se postaviti u nemoguce pozicije ali mu je i cena svemirska. Kada sam ja kupovao pre 7-8 godina nije bilo ovih jeftinijih kopija koje bi svakako probao da kupujem danas.

460mg mi se cini preskupom za to sto nudi. To je entry level glava i za te novce moze se kupiti bolje. Sta? Nemam pojma odavno nisam gledao glave pa ne znam sta je u ponudi, ja imam Manfrotto 488 i zadovoljan sam.

+Quote Post

7 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 17. October 2019 - 09:45

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.