Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

Čišćenje senzora

V
mix_NS
poruka Jul 17 2019, 18:22
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 7-December 05
Član broj: 2,532

mellow.gif

elem, ako je ciscenje po servisima skupo moze da se kupi 100 swabova jeftino, ja ih koristim i sve je ok, problem je sto su debeli i tesko ulaze u coskove, tesko dodiruju ivice senzora i bocnog zida. to su ove zelene sa ebay. interesantno ranije su bile opisane kao za ciscenje senzora, sada za ciscenje printera huh.gif

plave od vsgo su mnogo tanje, ali i skuplje, najcesce kombinujem, i na obe koristim tecnost koja dolazi sa vsgo.

+ pumpica + sensor klar

= sreca

edit: da te zelene, jeftine i debele cetkice su dobre i za ciscenje unutrasnje komore i kontakta na bajonetu, za razliku od stapica za usi ne ostavljaju trucice za sobom.
Go to the top of the page

+Quote Post
mix_NS
poruka Jul 17 2019, 18:24
Poruka #22

CITAT (Darkves @ Jul 16 2019, 10:58) *
Živimo u vreme populizma, tako da je najbitnije da je korisnik srećan i zadovoljan. Jebeš aparat, to je ionako samo simbol potrošačkog društva i kapitalističke manipulacije pučanstvom.

laugh.gif

+Quote Post
yagodinac
poruka Jul 22 2019, 13:09
Poruka #23

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Sad baš pijem domaću lozu i na teškom sam iskušenju da ponovim tutorial sa prethodne strane. Pa nek ide senzor, pardon, život.

+Quote Post
kobayashi
poruka Jul 22 2019, 15:27
Poruka #24

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

Čistio 2 puta FF sensor filmom, malo je pipavo namestiti onaj papirić, a jednom sam 3 putao morao da ga stavljam jer bi se prekinuo na mestu gde se prema uputstvu zaseče. Drugi put se ispostavilo da nisam namazao dovoljno debeo sloj tako da je ostala jedna mala trakica filma na senzoru, pa sam morao opet da namažem deblji sloj i čekam da se osuši.
Uglavnom, mora da se zalepi baš u sam ugao kako bi pri povlačenju tu odlepio osušen sensor film, jer treba povući poprilično, ali kad se odlepi samo milimetar na uglu, onda se ostatak odvoji lagano.

Jednom sam čistio i APS-C, napunio lepo bateriju pa se nisam ni cimao da onaj papirić zasecam i lepim drugi kraj za slučaj da se zavesica zatvori, otišao da gledam film, kad se iz sobe čuje neko pištanje. Aparat upozorava da je baterija pri kraju, i ja budala umesto da otcepim papirić ili jednostavno povučem i skinem sensor film, u panici isključim aparat i taj papir zavrne zavesicu (izvuče se 1 ili 2 lamele). Aktiviram opet mod za čišćenje, skinem papirić, lamele zavesice vratim pincetom, i za čudo, aparat radi bez problema, evo i dan danas. Neuništiv smile.gif

Ali, period između 2 čišćenja je taman toliki da zaboravim te neke sitne detalje. Uglavnom, definitivno najefikasniji način.

Uglavnom, ko nije čistio sam, nije baš za preporuku, ali ako se okupi društvance u kome je bar neko jednom ili više puta čistio, možete lepo za sat-dva da očistite sve aparate.

+Quote Post
Kisha
poruka Jul 22 2019, 15:58
Poruka #25

Datum reg.: 5-August 09
Član broj: 31,208

CITAT (kobayashi @ Jul 22 2019, 16:27) *
Čistio 2 puta FF sensor filmom, malo je pipavo namestiti onaj papirić, a jednom sam 3 putao morao da ga stavljam jer bi se prekinuo na mestu gde se prema uputstvu zaseče. Drugi put se ispostavilo da nisam namazao dovoljno debeo sloj tako da je ostala jedna mala trakica filma na senzoru, pa sam morao opet da namažem deblji sloj i čekam da se osuši.
Uglavnom, mora da se zalepi baš u sam ugao kako bi pri povlačenju tu odlepio osušen sensor film, jer treba povući poprilično, ali kad se odlepi samo milimetar na uglu, onda se ostatak odvoji lagano.

Jednom sam čistio i APS-C, napunio lepo bateriju pa se nisam ni cimao da onaj papirić zasecam i lepim drugi kraj za slučaj da se zavesica zatvori, otišao da gledam film, kad se iz sobe čuje neko pištanje. Aparat upozorava da je baterija pri kraju, i ja budala umesto da otcepim papirić ili jednostavno povučem i skinem sensor film, u panici isključim aparat i taj papir zavrne zavesicu (izvuče se 1 ili 2 lamele). Aktiviram opet mod za čišćenje, skinem papirić, lamele zavesice vratim pincetom, i za čudo, aparat radi bez problema, evo i dan danas. Neuništiv smile.gif

Ali, period između 2 čišćenja je taman toliki da zaboravim te neke sitne detalje. Uglavnom, definitivno najefikasniji način.

Uglavnom, ko nije čistio sam, nije baš za preporuku, ali ako se okupi društvance u kome je bar neko jednom ili više puta čistio, možete lepo za sat-dva da očistite sve aparate.

Gdje ćeš lozu po ovom suncu blink.gif Bojim se da ni tebi ni aparatu neće biti dobro laugh.gif

+Quote Post
Kisha
poruka Jul 23 2019, 08:50
Poruka #26

Uzgred jagodinac, hladno pivo je majka za ljeto.

Uzgred broj 2

Kada sam tražio rješenje za čišćenje senzora preko neta, kao da sam na jednom video čuo da je senzor sa druge strane površine koju mi ili koja se čisti. Dakle, sam senzor se ne čisti.

+Quote Post
yagodinac
poruka Jul 23 2019, 12:00
Poruka #27

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Ma naravno, sve to stoji; ispred senzora je AA filter a mislim da ima još jedan sloj stakla koji vrši korekciju spektra (odbacuje IC najvećim delom a i jedan deo vizuelnog spektra preko 650nm), ali je problem što se upravo to staklo u suštini veoma lako može izgrebati. Sam senzor je inače poprilično zaštićen. Recept za katastrofu je zrnce peska ili metala sa bajoneta koje bilo kakvim potezima brisanja obavezno ostavlja brazdu. Doduše, 99% prašine je ona meka, organska prašina tipa polen ili dlačice i to se može brisati čime god hoćeš, ali ako stalno čistiš štapićem za uši, tipa jednom nedeljno, pre ili kasnije ćeš sasvim sigurno izgrebati filter - samo je pitanje koliko. Uostalom, pogledaj šoferšajbnu svakog auta starijeg od recimo dve godine izbliza u kontrasvetlu: mikroskopske brazde od prašine koju čisti brisač. Jednom sam menjao šoferku na autu, stavio novu, pazio je kao oči da zimi ne stružem led i gle čuda - posle nekoliko godina je i ona bila mikroskopski izgrebana.

Btw, ko izgrebe AA filter zamenski za astrofoto je 150-200e plus ruka majstora. Ili da sam menjaš, ali je to pipavo do bola, evo ako te baš zanima.

+Quote Post
NShappy
poruka Jul 23 2019, 12:29
Poruka #28

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

CITAT (Kisha @ Jul 23 2019, 09:50) *
Kada sam tražio rješenje za čišćenje senzora preko neta, kao da sam na jednom video čuo da je senzor sa druge strane površine koju mi ili koja se čisti. Dakle, sam senzor se ne čisti.

Da, mi čistimo staklo iznad senzora, koje je integralni deo samog senzora. Na njemu su najčešće i anti aliasing kao i UV i IC filteri.

Senzor je zaštićen tim staklom, i to hermetički, fabrički. Ne bi se smelo dozvoliti da bilo šta direktno dotakne same ćelije senzora. Mikrosočova, kolor filteri i fotodiode ispod njih su izuzetno osetljivi na bilo kakav mehanički uticaj. A sama površina senzora je "grbava" baš zbog mikrosočiva, i bilo šta nalepljeno na njih bi se veoma teško skidalo.

+Quote Post
Kisha
poruka Jul 23 2019, 13:06
Poruka #29

CITAT (yagodinac @ Jul 23 2019, 13:00) *
Ma naravno, sve to stoji; ispred senzora je AA filter a mislim da ima još jedan sloj stakla koji vrši korekciju spektra (odbacuje IC najvećim delom a i jedan deo vizuelnog spektra preko 650nm), ali je problem što se upravo to staklo u suštini veoma lako može izgrebati. Sam senzor je inače poprilično zaštićen. Recept za katastrofu je zrnce peska ili metala sa bajoneta koje bilo kakvim potezima brisanja obavezno ostavlja brazdu. Doduše, 99% prašine je ona meka, organska prašina tipa polen ili dlačice i to se može brisati čime god hoćeš, ali ako stalno čistiš štapićem za uši, tipa jednom nedeljno, pre ili kasnije ćeš sasvim sigurno izgrebati filter - samo je pitanje koliko. Uostalom, pogledaj šoferšajbnu svakog auta starijeg od recimo dve godine izbliza u kontrasvetlu: mikroskopske brazde od prašine koju čisti brisač. Jednom sam menjao šoferku na autu, stavio novu, pazio je kao oči da zimi ne stružem led i gle čuda - posle nekoliko godina je i ona bila mikroskopski izgrebana.

Btw, ko izgrebe AA filter zamenski za astrofoto je 150-200e plus ruka majstora. Ili da sam menjaš, ali je to pipavo do bola, evo ako te baš zanima.

Ma ne pada mi na pamet da ti čistim s vremena na vrijema kao dio neke mantre. Nisam lud. Ovo sam očistio sada i pitaj Boga kada ponovo, nadam se da neču imati potrebe, jer uglavnom koristim jedan objektiv, koji opet dakle rijetko skidam. Ovo prljavaštinje što je bilo je dio zaostavštine koju sam naslijedio od prethodnog vlasnika koji je koristio najviše aparat za video i onako je prilično neiskusan što se tuče opreme.

+Quote Post
ivan959
poruka Jul 24 2019, 16:27
Poruka #30

Datum reg.: 26-August 12
Član broj: 48,352

Ćišženje senzora bi ipak poverio nekom ko to provereno radi, jedino, čini mi se da nije fer da cena za npr crop bezogledalac bude ista kao i za ff sa ogledalom. Pošto nema ogledalo pliće je i pristupačnije za rad, i verovatno se prilikom čišćenja cropa utroši manje svabova nego za ff, itd.
Zašto nema neki raspon cena prema tome šta se čisti, ili iz nekog razloga mora da bude maximalna cena bez obzira na sve?

+Quote Post
NShappy
poruka Jul 24 2019, 18:16
Poruka #31

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

Počni kvalitetno da čistiš senzore za pare, napravi raspon cena, i ima da se ubiješ od posla i para...

+Quote Post
mix_NS
poruka Jul 25 2019, 00:19
Poruka #32

CITAT (ivan959 @ Jul 24 2019, 17:27) *
Ćišženje senzora bi ipak poverio nekom ko to provereno radi, jedino, čini mi se da nije fer da cena za npr crop bezogledalac bude ista kao i za ff sa ogledalom. Pošto nema ogledalo pliće je i pristupačnije za rad, i verovatno se prilikom čišćenja cropa utroši manje svabova nego za ff, itd.
Zašto nema neki raspon cena prema tome šta se čisti, ili iz nekog razloga mora da bude maximalna cena bez obzira na sve?

Pretpostavljam da je zato sto je efektivno razlika minorna. I dalje to mora da se iscima, potrosi vremena, proveri rezultat i opet sve iz pocetka ako je ostala negde fleka.
Cimanje je i sa malim i sa velikim, poznanica mi je donela svoj aps-c koji nije cistila ni jednom. Lakse se ocistiti srednji format koji je nedavno ciscen smile.gif

+Quote Post
ivan959
poruka Jul 31 2019, 14:21
Poruka #33

Gde je trenutno u Bg najpovoljnije čišćenje senzora?

+Quote Post
ivan959
poruka Aug 23 2019, 15:16
Poruka #34

Evo da javim, možda će nekog interesovati. Očistio sam senzor u DSLR servisu u TC na Banjici.
http://www.dslr.rs/
To mi je u komšiluku pa se nisam ni najavio telefonom (što ipak treba). Jako ljubazan čovek mi je odmah očistio senzor, a cene su izuzetno povoljne (2000 za ff i 1500 za crop). Tako da mislim da nema potrebe da rizikujete da oštetite svoj aparat kad mogu da vam očiste senzor brzo, stručno i povoljno. Uz to ne samo da urade 'mokro' čišćenje senzora, već očiste od prašine i prostor ispred senzora i ogledala (kod dslr).
Od mene sve pohvale i preporuke za ovaj servis, za ljubaznost, profesionalnost, brzinu i prihvatljive cene.

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 17. October 2019 - 09:31

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.