Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

11 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic

Stari objektivi na digitalnim telima, saveti, uputstva, iskustva

Ocena 5 V
V
-NJS-
poruka Dec 1 2014, 18:17
Poruka #41

Grupa: Članovi
Datum reg.: 12-August 09
Član broj: 31,273

CITAT (vladizo @ Nov 30 2014, 21:30) *
Kakvi sad pocetnici, prvaci i pioniri? A i oni su ljudi ... sad.gif

Izmašio si suštinu mojih par prethodnih post-ova koji su izazvali citiran komentar/pitanje.

----

Elem, razlog zašto većina proizvođača nudi 50mm kao objektiv normalac iako bi 35mm i 40mm stakla bile ispravnije žižne naspram tih 42.3mm normale? Zato što je mnogo lakše konstruisati dobro staklo u rasponu 50-60mm. Stoga i toliko privlačnih alternativa, najčešće igrarije sa adaptacijom stakala iz prošlog veka počinju sa tim žižnim daljinama. Kako više idemo ka manjoj ili znatno većoj milimetraži tako se i oseti razlika koja ne potiče samo od dizajna grupi elemenata nego i od premaza.
Ovo što pričam ima smisla ako se držimo punog 35mm formata, na osakaćenim senzorima većina stakala daju svoj "sweet-spot".
Go to the top of the page

+Quote Post
felix
poruka Dec 8 2014, 10:23
Poruka #42

Datum reg.: 5-January 12
Član broj: 46,311

Pozdrav,
jedno pitanje, vezano za manuelce: dali kvalitet fotografije, ostrina, kontrast, boje... zavisi iskljucivo od kvaliteta optike (govorim o starim objektivima, fiksne zizne daljine) ili utice i telo aparata. Znam da postoje tu neke gustine pixela na cipovima i ostalo, al se slabo razumem u to unsure.gif ...poredjenja radi, dali isti objektiv (recimo Helios 58/2) na Canonu i Pentaxu daje razlicite rezultate? A da su pri tom tela sa priblizno istim karakteristikama.

+Quote Post
dghagi
poruka Dec 8 2014, 12:11
Poruka #43

Datum reg.: 16-August 10
Član broj: 37,111

Nema značajnije razlike na telima sličnih karakteristika u toj meri koliko je prisutna na relaciji FF-crop. Ipak, povećanjem broja piksela tj. njihovom gustinom, opada sposobnost starijih stakala da pokupe veću količinu detalja jer su pravljeni za film koji je mnogo više "praštao". Što se tiče boja, itekako ima razlike u kvalitetu optike među starudijom, tu može biti dosta odstupanja što kasnije zahteva više vremena u post-u da ih se rešiš.

+Quote Post
ivan959
poruka Dec 16 2014, 20:12
Poruka #44

Datum reg.: 26-August 12
Član broj: 48,352

Svi znamo da nikondzijama kod upotrebe M42 staklica srecu kvari registraciona daljina i nemogucnost fokusiranja na beskonacno. Kao vlasnik D80 i par M42 staklica otvoren sam za nove ideje i nedavno sam naisao na zanimljivu ideju gde je lik isekao obicne M42 adaptere i time poboljsao upotrebu M42 staklica.

Odmah sam prionuo na posao i uradio isto smile.gif. Naravno vlasnici skupih ff modela sigurno nece obratiti paznju na ovo, ali mi koji imamo stare modele (tipa D70, D80 i sl), cija je danasnja vrednost zanemarljiva, mozemo da se zabavljamo bez mnogo brige zbog eventualnih rizika i mogucnosti da ista ostetimo.
Elem nisam dobio fokus na beskonacno, ali ipak sam zadovoljan sa rezultatom. Evo primer sa Jupiterom 37am, prva fotka je najsiri kadar koji sam mogao da dobijem tj maksimalno udaljenje od objekta koliko mi je to dozvoljavao objektiv sa obicnim adapterom, i donja posle odescanja - gde sam mogao mnogo više da se udaljim i dobijem mnogo siri kadar.

+Quote Post
BR_
poruka Dec 16 2014, 22:21
Poruka #45

Datum reg.: 22-October 14
Član broj: 53,108

Pa, to uopste nije pametno resenje za resavanje infinity fokusa na M42 objektivima. Ne resava problem fokusa, a ostecenje na bajonetu je zagarantovano. Uz to kod pojedinih objektiva strada i ogledalo. To se kod tebe nije desilo zato sto blok sa socivima kod Jupitra 37 ne viri sa zadnje strane, ali kod Heliosa 44 imas sve sanse, da taman kada ga dovedes u red ode ogledalo.

Steta je ici na tako rizicne modifikacije cak i na starim telima, ona mogu jos dugo da rade, a ovakve stvari ih vrlo lako pokvare do tog stepena da je opravka besmislena.

Sto se tice Jupitera 37 imas mnogo prostiji nacin da ga modifikujes, bez ikakve sanse za ostecenjem, i potpuno reverzibilno. I bez KP-A/N adaptera.

Evo ovde citata iz druge teme u kojoj sam opisao kako se Jupiter modifikuje za Nikona. Treba ti 5 minuta i srafciger.

CITAT
U varijanti 2 ti ne treba nista osim standardnog M42 to Nikon F adaptera. Skines montazu sa objektiva, na ona tri srafa, i videces dve plocice sa po dva srafa na svakoj. Pe nego sto bilo sta uradis, napravis zarez na zadnjem delu aluminiumskog prstena, da bi znao koji je originalni polozaj. Odvrnes srafove, skines plocice. Plocica sa uzduznim zarzom uvek ide na levu stranu kada gledas objektiv sa donje strane, kada ga budes sklapao.

Kada skines plocice moci ces da odvrnes blok sa socivima od helikoida. Dalje rasklapanje ti nije potrebno. Samo ga prilikom sklapanja pomeris za dva zuba na helikoidu, koliko se secam u smeru skazaljke na satu gledano otpozadi. Samim tim ces dozvoljiti optickom bloku da udje dublje u montazu.

Sklopi objektiv i probaj. Lako moze da se desi da ima fokus i iza beskonacnog, ako ti to smeta, igraj se sa pronalazenjem pravog polozaja u kome je fokus najtacniji.

Ovo je bezazlena prepravka koja ne moze da se zezne sve i da hoces. A jednako brzo se vraca i u originalni polozaj.

Jedina mana je sto skala daljina ne radi. Ali to je na Nikonu nevazno, ionako je neces koristiti za fokusiranje. A potvrda fokusa radi odlicno.

+Quote Post
Rorschach
poruka Dec 19 2014, 13:00
Poruka #46

Datum reg.: 27-February 11
Član broj: 42,404

A da ja nešto pitam, jeste li primetili da su (pre)prodavci poprilično povećali cene manuelnih stakala? Gledam, cene Jupitera 135 na 6000, pentacon 29mm koji sam kupio za 2000 sa nekom praktikom, a prodao za možda isto toliko, sada je 5 500. Heliose po 15e prodaju...

+Quote Post
yagodinac
poruka Dec 19 2014, 13:36
Poruka #47

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Ma to su fore, pa kog upecaju. Realno prodaja toga se smanjila nakon prvobitnog video-buma pre 5-6 godina. Ja prvi (koji sam fan tih stakala) neću da dam te pare ako već imam alternativu u malo skupljem AF objektivu.

+Quote Post
dr.Milos
poruka Dec 20 2014, 02:27
Poruka #48

Datum reg.: 19-July 14
Član broj: 52,711

Cao ljudi,evo i ja da dam svoj skromni doprinos temi...tj. bolje receno pitanje,ako iko moze da mi da odgovor.

Kupio sam skoro Flektogon 20/4 aus Jena,objektiv je bio exakta navoj,ali je neko pre mene skinuo kacenje i pretvorio ga u m42. Uzeo sam ga i debelo platio i ako znam da nece raditi na mom nikonu,upravo zato sto sam fan ovih objektiva i kao lud ih skupljam i gomilam na polici,zajedno sa telima takodje sa m42 navojem...
Kada sam dosao kuci i stavio pomenuti objektiv na moj nikon bio sam u cudu...on je imao infinity fokusa...i vrlo lepo radi...

Moje pitanje je kako je to moguce?? Sada imam zelju da napravim zadnji blok sa F navojem,al se pitam da li bi strugari znali to da naprave i koja bi cena bila??

Jos ovo...imam i pentacon 29mm sa kojim mi je fokus na mozda pola metra...sto mi je normalno...a sa ovim,opet ponavljam je beskonacan. smile.gif

Mozda sam udavio,al ako neko voli ove staklice,a ima nikon eto objektiva koji ce raditi...ko zna kako...ali ce raditi!!!

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Dec 20 2014, 16:18
Poruka #49

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

u zavisnosti od kontrukcije objketiva, tj. koliko tj kako zadnja grupa elemenata stoji u odnosu na mount, moguce je za neke M42 objektive da se preprave na Nikon mount. Sve zavisi od slucaja do slucaja i nema univerzalnog resenja niti odgovora.

+Quote Post
ivan959
poruka Dec 20 2014, 19:42
Poruka #50

Datum reg.: 26-August 12
Član broj: 48,352

Dr. Milos - dal se zalis il se hvalis biggrin.gif ?
Sigurno da si imao srece jer sad taj izuzetan objektiv radi na tvom Nikonu kako treba - mozda ga je neko verovatno radio sa tim ciljem, mada treba proveriti opciju da li je uzrok tome sto je prepravljano sa exakta navoja na m42. U svakom slucaju imao si srece, medjutim taj objektiv nece biti dobar za druga digitalna tela kao npr Canon, jer ce imati dalje od beskonacnog, tj zezace pri izostravanju na beskonacno (lako ce da se pogresi - prebaci jer su u pitanju delici milimetra).
Bemga, sad si me zainteresovao, moracu da nabavim neki jeftini objketiv sa exakta bajonetom (da me zezanje ne kosta mnogo) da vidim sta se dobija prepravkom smile.gif.

+Quote Post
ikon
poruka Dec 20 2014, 20:30
Poruka #51

Datum reg.: 24-February 06
Član broj: 3,507

M42 i Nikon F bajonet imaju prakticno istu reg.distancu i kod nekih objektiva je adaptiranje izvodljivo bez vecih problema.

+Quote Post
simazoran
poruka Dec 20 2014, 20:32
Poruka #52

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

Ako ima na sebi adapter za Nikon i na N radi ok, isto tako ce raditi kada se nakaci na C sa N/C adapterom.MIslim adapter u adapter.Odnosno verovaatno bi trebalo da radi ok.

+Quote Post
dr.Milos
poruka Dec 20 2014, 21:48
Poruka #53

ivan959- Pa hvalim se malo smile.gif A sto se tice prepravljanja od starog vlasnika...nije bilo u tom pravcu da radi na nikonu posto vlasnik nije ni cuo za nikon i canon...imao taj objektiv i m42 telo,pa je samo secnuo konekciju...i on radi:)

Ako neko uspe da prepravi exaktu na nikon,neka javi...ovo je malo skuplje staklo za igranje...zato i jesam srecan sto radi bez mog nekog seckanja i turpijanja.

+Quote Post
BR_
poruka Dec 20 2014, 23:30
Poruka #54

CITAT (ikon @ Dec 20 2014, 20:30) *
M42 i Nikon F bajonet imaju prakticno istu reg.distancu i kod nekih objektiva je adaptiranje izvodljivo bez vecih problema.

Jes, prakticno istu, razlika je samo 1.04. Ma nije to nista. Cak i da ne racunamo adapter, nego da se M42 mont nasloni na nikonov bajonet na aparatu, maksimalne daljine fokusiranja su 2.47m za 50 mm objektiv, 1.28m za 35 mm, 6.81 m za 85mm objektiv. Stvarno prakticno isto.

Kada na to dodas debljinu adaptera, koja je minimalno 0.8mm dobijes jos lepse podatke. Nekada infinity focus sada je na 1.48m za 50 mm objektiv, 0.73 m za 35mm objektiv, i 4.0m za 85mm objektiv.

Ajd kada pisemo da dajemo tacne informacije.

To sto se desilo da exacta ima infinity focus na Nikonu, moze samo da znaci da je debelo prbacivala fokus na M42 aparatu na kome je bila, i da majstor koji ju je prepravljao nije znao sta radi, pa je pogresno napravio montazu.

Pojedini objektivi mogu da se preprave, ali je to manje vise uzaludan posao, koji se isplati samo na jako jeftinim objektivima, ili na objektivima koji su neophodni za bas specificne slucajeve.
Sve ostalo je uzaludan posao. Savremeni objektivi koji daju jednake reazultate ne kostaju toliko vise da bi se isplatilo baviti se ovakvim resenjima. Dobri M42 objektivi, kada se uracuna i cena prepravke su po ceni vrlo blizu modernoj AF varijanti Nikonovog objektiva, koji su u odnosu na njih daleko bolji. I tu je kraj ove price.

Recimo Jupiter 37 se isprlati prepravljati, posto je sa prepravkom i adapterom dzaba. Exactu ni u ludilu ne bih prepravljao, za te pare se dobija Nikonov 35 F1.8G koji je pojde za veceru. A sve ostalo moze da se postigne u PS-u.

Ista prica kao i sa Lensbaby objektivima. Ubede te da je slikanje losim objektivom umetnost, a onda ti mogucnost da pravis tu umetnost naplate kao da su ti prodali objektiv. A prodali su djubre, na kome debelo zaradjuju.

+Quote Post
dr.Milos
poruka Dec 21 2014, 00:40
Poruka #55

BR_ - To sto se desilo da exacta ima infinity focus na Nikonu, moze samo da znaci da je debelo prbacivala fokus na M42 aparatu na kome je bila, i da majstor koji ju je prepravljao nije znao sta radi, pa je pogresno napravio montazu.

Sta bi to znacilo?? Sem sto je skinut exakta nosac i izbacen onaj preklopnik da nazovem za automatsku blendu...nista nije dirano na objektivu...mogu staviti i sliku da pogledate...stakla nisu ni pipnuta.

+Quote Post
BR_
poruka Dec 21 2014, 10:25
Poruka #56

Milose, vrlo prosto.

Novi nosac na tom objektivu koji je zamenio exactin je kraci od potrebnog za priblizno 1.8 mm ako je majstor bio precizan.

Onaj ko je pravio montazu nije je napavio kako treba, tj taj objektiv ne radi na M42 telima. Ima fokus u beskonacnost, ali je minimalna daljina fokusiranja pomerena jako daleko, verovatno vrlo blizu hiperfokalne daljine. Sto znaci, da kada bi taj objektiv montirao na M42 telo, minimalna daljina fokusa bi bila nekih 5-6 metara. I naavno, prebacuje beskonacnost, koja je sada negde na skali recimo oko sredine, a preko toga je objektiv neuostren.

No, mozda je u pitanju i cunning plan , tj od pocetka je pravio adapter za Nikona, ali je imao samo stug, pa je napravio kraci nego sto treba adapter za M42, a onda stavljao na njega M42 na F adapter. Kada ga je prodao, tu sitnicu je zaboravio da kaze. Da ga je kupio neko ko je imao ideju da ga koristi recimo na Soniju Nex, ili Canonu, sedeo bi i plakao. Mogu da zamislim sta bi se desilo nekome ko bi uzeo moje objektive koji su M42, i skoro svi su prepravljeni za koriscenje na Nikonu.

Rastojanje izmdju ravni fokusiranja i montaze, tj focal flange distance, kod Nikona je najvece od svih sistema srednjeg formata i ni jedan objektiv za druge srednjeformatne sistme nece da radi na Nikonu bez prepravke ili adaptera sa socivom koji naravno useru stvar. Najispravnije resenje za punu funkcionalnost starih M42 objektiva na Nikonu su prepravke, ako su moguce, ali takvi prepravljeni objektivi vise ne mogu da se koriste na bilo kom drugom M42 aparatu, ili m42 adapteru, jer nece raditi.

+Quote Post
felix
poruka Dec 27 2014, 16:50
Poruka #57

Datum reg.: 5-January 12
Član broj: 46,311

Imam problem da sa M42 objektivima na Pentaxovom telu ne radi catch-in-focus opcija. Video sam da postoji neka caka sa alu folijom, ali nisam bas siguran kako to ide, pa ne bih bas da napravim neki kratki spoj unsure.gif dry.gif biggrin.gif blink.gif
Jel bi mogao neko da mi pomogne u tom smeru, sta i kako?

+Quote Post
DeepBlue
poruka Dec 27 2014, 19:28
Poruka #58

Datum reg.: 18-November 05
Član broj: 2,316

Ja sam to pokušavao svojevremeno, ali nikada nije proradilo kako bi trebalo. Cijenim da nije vrijedno tolike zajebavancije.

+Quote Post
BR_
poruka Dec 27 2014, 23:11
Poruka #59

Evo jednog primera.

Jupiter 21M, prepravljen za Nikona, na D7100. Po suncanom danu, rezultati su itekako upotrebljivi. Problem je kada nije suncan dan, i kada se bliski objekta pomera biggrin.gif

Cela slika
Inace F5.6, ekspozicija 1/3200 ISO 200

Crop 1:1 sredina

Cosak , al DX

I negd na sredini

Nema dodatnog sharpeninga, mada ga SP ima po defaultu.

Evo jos jednog primera.

Crop iz celog frejma.

+Quote Post
srboljub
poruka Dec 28 2014, 00:23
Poruka #60

Datum reg.: 1-March 09
Član broj: 28,080

CITAT (felix @ Dec 27 2014, 16:50) *
Imam problem da sa M42 objektivima na Pentaxovom telu ne radi catch-in-focus opcija. Video sam da postoji neka caka sa alu folijom, ali nisam bas siguran kako to ide, pa ne bih bas da napravim neki kratki spoj unsure.gif dry.gif biggrin.gif blink.gif
Jel bi mogao neko da mi pomogne u tom smeru, sta i kako?

Koje telo?

Nemoj se igrati sa folijama i kojekakvim papirićima za blokiranje pinova pogotovo kada je u pitanju plastični bajonet. Zamisli da ti u telo aparata upadne minijaturna ljuskica alu-folije a to ne primetiš.

+Quote Post

11 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 17. October 2019 - 09:17

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.