Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

11 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic

Stari objektivi na digitalnim telima, saveti, uputstva, iskustva

Ocena 5 V
V
dghagi
poruka Nov 30 2014, 13:59
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 16-August 10
Član broj: 37,111

Ako ne računamo bezogledalce, koji će u bližoj budućnosti nesumnjivo preuzeti primat kada je adaptiranje staro/novo u pitanju, još uvek je među deseler bratijom među najboljim sistemima Pentax, jer u tu svrhu nudi najbolji bang for the buck a svakako jedan od retkih koji je sa bajonetom istovremeno uveo i adapter sa navojem kako se kupci ne bi odrekli starih M42 stakala, u to vreme već ihaha rasprostranjenih na svim meridijanima, a ima tome već 40 leta. U osnovi opredeljeni ka hobistima, ne zavirujući pretenciozno u tuđe dvorište, oni danas razvijaju FF koji kad se pojavi, svakako neće proći nezapaženo a čak i na bazičnim, najjeftinijim telima nude mogućnost za eksperimentisanje po sistemu navrni bilo šta i slikaj. Evo korisnog info-a šta je sve manje-više dostupno danas:
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/
Ovo sve pričam jer ga i sam koristim od 2006. i to sasvim neplanirano kada sam do polovnog tela sa kitom došao za male pare. Tada je kod nas bilo nemoguće naći bilo kakav info a kamoli delić opreme, sada se situacija značajno promenila.
Go to the top of the page

+Quote Post
Muhilica
poruka Nov 30 2014, 14:00
Poruka #22

Datum reg.: 22-January 11
Član broj: 41,618

@NJS: Neka si ti mene nalozio sa onim opisom A7 u radu smile.gif Sad ne mogu da docekam da, ako Bog da, stigne.

Imam, izmedju ostalog, Canon FD 85/1.2 L. Isti mi je dao puno srece u kombinaciji sa X-Pro1, posebno po pitanju boja i ostrine.
Takumar 50/1.4 (m42) mi je imao dobar shmek, sjajan bokeh, ali i ogrebotine na zadnjem elementu. Na kraju sam ga prodao ali bih rado uzeo drugi primjerak kada bih ga nasao.
Tokina 17/3.5 (FD) jako lijepo radi sa blendom zavrnutom na 8.
Jupiter 37A 135/3.5 (m42) zna itekako da me iznenadi, ali pati od loseg kontrasta.
Helios 55/2 (m42) Opet, hit&miss. Slaba ostrina ali napravi cesto jako lijepu fotografiju. Za tih 10e itekako vrijedi.
Canon FD 50/1.8 Lijep normalac. Prilicno sam zadovoljan sa njim, ali bi, mozda, bilo bolje sacekati 50/1.4 ili, pak, naci neki "birani primjerak" 50/1.7 u nekoj drugoj aromi, zbog ostrine.
Vivitar 75-205/3.8 (FD) Jos jedan objektiv sa problemima sa kontrastom ali i ostrinom. Uz malo paznje itekako valja i daje pristojne rezultate. Posjeduje i nekakav "macro" mod u kojem me jako prijatno iznenadio (kao da je posve drugi objektiv u pitanju).

To je ono sto sam kacio na X-Pro1 i, u sustini, preporucio bih samo 85/1.2 (logicno) i Takumar 50/1.4. Sve ostalo...tu i tamo, osim, mozda 17/3.5 koji sam uzeo za relativno male pare.

PS: Probao sam i Takumar 135/2.5 (m42) na Canonu 6d i mogu reci da je u pitanju jedno jako dobro staklo koje bih rado posjedovao. Lijepe boje, lijep bokeh, fino muti, sve lijepo klizi.

+Quote Post
-NJS-
poruka Nov 30 2014, 15:51
Poruka #23

Datum reg.: 12-August 09
Član broj: 31,273

Vladizo, ti ruski sa nikon navojom su najveće zlo i upozoravam svakog da izbegava korišćenje istih jer iako fizički umeju da pasuju nije baš svaki potaman i AI tab na većini praktično ne postoji što može da napravi neviđenu štetu na telu aparata, kao što jedan i jeste mom drugaru na F4s koje bi trebalo da je jedno od najrobustniji tela u istoriji fotografije a takođe i telo na koje pasuju svi nikkori (AI, pre-AI..), aparatu je morao da se menja kompletan bajonet jer ga je ruja omašio u kopiranju. Izbegavaj to, moj iskren savet.

Ja sam pixel peeper kad radim posao za nekoga, kad slikam za sebe zabole me da li su ćoškovi perfektni, da li pucaju aberacije, važniji mi je šmek. Slažem se da ima svašta od manuelaca i za nikon ali ponavljam da i AF polovnjaci imaju bolji rezon u odnosu uloženo-dobijeno.

+Quote Post
vladizo
poruka Nov 30 2014, 17:16
Poruka #24

Datum reg.: 9-December 06
Član broj: 7,859

Ok, ovo mi je vec mnogo jasnije.
'Ajde da razmotrimo nabavku objektiva na jednom primeru. Recimo, treba mi sirokougaoni (20 ili 24mm) za Nikona bez srafcigera. Koje dobro staklo moze da se nabavi do 150e? AF, MF, da vidimo odnos cena.

+Quote Post
Mikri
poruka Nov 30 2014, 17:21
Poruka #25

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 14-May 09
Član broj: 29,759

Nikako, al to je problem koji postoji generalno na kropu. Na FF bar ima onih jeftinih 18-35/19-35 koji mogu da posluze. Na kropu toga nema....

+Quote Post
igortehno
poruka Nov 30 2014, 19:07
Poruka #26

Datum reg.: 16-May 12
Član broj: 47,694

Kad smo kod starih objektiva, da ovo nije malo precijenjeno?
http://www.foto-klik.si/helios-objektivi/h.../1.5-canon.html

+Quote Post
Abdee
poruka Nov 30 2014, 19:11
Poruka #27

Duhovni vođa

Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

Nije. Taj objektiv skida vlasku magiju.

+Quote Post
vladizo
poruka Nov 30 2014, 19:15
Poruka #28

I sisa travu i okopava drvece posle slikanja.

+Quote Post
ivan959
poruka Nov 30 2014, 19:15
Poruka #29

Datum reg.: 26-August 12
Član broj: 48,352

vladizo, malo si me zbunio prethodnim postom sa fotkama. kazes: "Prva fotka je radjena sa Kalinarom 100mm 2.8", zato sto postoji i Kalimar 100mm 2.8 ai za nikon al je druga prica u odnosu na ruski Kaleinar 100mm 2.8.

+Quote Post
Zoran Rodic
poruka Nov 30 2014, 19:56
Poruka #30

Datum reg.: 24-May 09
Član broj: 29,948

CITAT (igortehno @ Nov 30 2014, 19:07) *
Kad smo kod starih objektiva, da ovo nije malo precijenjeno?
http://www.foto-klik.si/helios-objektivi/h.../1.5-canon.html

Nije to staro. To je novo.
http://shop.zenit-foto.ru/ob-ektivy/gelios-40-2c-detail

Mislim, ima i stari... ali on je metalik

+Quote Post
-NJS-
poruka Nov 30 2014, 20:05
Poruka #31

CITAT (vladizo @ Nov 30 2014, 17:16) *
Ok, ovo mi je vec mnogo jasnije.
'Ajde da razmotrimo nabavku objektiva na jednom primeru. Recimo, treba mi sirokougaoni (20 ili 24mm) za Nikona bez srafcigera. Koje dobro staklo moze da se nabavi do 150e? AF, MF, da vidimo odnos cena.

Odličan primer, zaista uobičajena i vrlo česta žižna, kako iz doba filma tako i danas! Baš, onako, za početnike... Ne.

+Quote Post
igortehno
poruka Nov 30 2014, 20:41
Poruka #32

Znam da je novo? Ali je staro hah... msm samo je novije proizvodnje, nisam nasao da je ista mjenjano.
Jer Canon 85 1.8 je tu negdjd s cijenom? Vrijedi li to toliko?

+Quote Post
Abdee
poruka Nov 30 2014, 21:11
Poruka #33

Duhovni vođa

Ma naravno da ne vredi... Mislim, taj Helios jeste tripozan ali ako nemas krstenu AF osamdespeticu, lista prioriteta je vrlo jasna.

+Quote Post
vladizo
poruka Nov 30 2014, 21:30
Poruka #34

CITAT (-NJS- @ Nov 30 2014, 20:05) *
Odličan primer, zaista uobičajena i vrlo česta žižna, kako iz doba filma tako i danas! Baš, onako, za početnike... Ne.

Kakvi sad pocetnici, prvaci i pioniri? A i oni su ljudi ... sad.gif

+Quote Post
vladizo
poruka Nov 30 2014, 21:44
Poruka #35

CITAT (ivan959 @ Nov 30 2014, 19:15) *
vladizo, malo si me zbunio prethodnim postom sa fotkama. kazes: "Prva fotka je radjena sa Kalinarom 100mm 2.8", zato sto postoji i Kalimar 100mm 2.8 ai za nikon al je druga prica u odnosu na ruski Kaleinar 100mm 2.8.

Ovo je Kaleinar, ruski, sssr tj. ukrajinski.

+Quote Post
igortehno
poruka Nov 30 2014, 22:06
Poruka #36

Ma nemam ja potrebe za tim, vec onako me zanima cisto da prokomentarisemo to staro/novo cudo smile.gif s uvrnutim bokehom...

+Quote Post
yagodinac
poruka Nov 30 2014, 23:01
Poruka #37

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Kad preračunam rublju trenutno ovaj Helios je nešto preko dve stoje a toliko se opušteno ovde traži za polovan. Mislim, ni ja ne bih ovo kupio, ali sam probao nekad na 20d i... pa onako. Usko, muka da se nabode fokus, nikakva magija... Ali moguće je da se taj objektiv koristi uz vodku a mi tad pili pivo huh.gif

+Quote Post
Abdee
poruka Nov 30 2014, 23:15
Poruka #38

Duhovni vođa

Taj objektiv se koristi na fotoaparatima u kojima je nesto formata 35mm, koristi se na tacno odredjenim distancama i dobro odabranom pozadinom da bi se emulirao "Pecval", u svakoj drugoj situaciji je bolje koristiti bilo koju drugu osamdespeticu.

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Nov 30 2014, 23:22
Poruka #39

Urednik

Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Btw, ko je marljivo ucio i pratio na casu, mogao je da iz prve ruke cuje i vidi kako radi to cudo od 85ice smile.gif

The Crow by Vladimir Krzalic, on Flickr

ili recimo 58mm f1.2 u minolta izdanju

Mare Di Luna by Vladimir Krzalic, on Flickr

+Quote Post
-NJS-
poruka Dec 1 2014, 18:02
Poruka #40

Zaboravismo jednu važnu stvar u jednačini - adapteri.

Moja iskustva su da su jeftini i jeftiniji adapteri dobri koliko i koštaju. A ni oni skuplji nisu bez greške.

Imao sam neke najeftinije bezimene čajnize i bacio sam ih. Imao sam ili i dalje imam neke Fotodiox koji nisu bili PRO serija - uglavnom đubre, ili stakla nisu do kraja mogla da se navrnu ili se baš izvaljivala decentriranost objektiva u odnosu na plan senzora. Evo sad koristim Metabones koji su koliko toliko "okej". To znači da iako na npr. Nikon>Nex adapteru ne primećujem decentriranost i dalje ima malo igre odnosno šetnje, tj. ne ulokuje ga k'o da ga je švaba brusio. Ispitivah i ne vidim ikakve pokrete po horizontali i vertikali niti se tiltuje plan. Sa MinoltaMD>Nex nemam tih problema ali nemam ni beskonačno, ovaj adapter je v1 a sad čekam da mi stigne od njih zamena zadnjeg standarda koji bi trebalo da reši problem, videćemo.
Kvalitet izrade nije nikoga iz moje okoline ostavio ravnodušnim i svi komentari i poređenja su više nego pozitivni. Ali kao što vidimo ni tu nema garancije.

Novoflex nisam probao.

Dakle, često kvalitetan adapter može da košta skuplje od samog stakla. Kome se to isplati nek' izvoli.

+Quote Post

11 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 17. October 2019 - 09:43

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.