Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Ima li nekoga sa TU Grac?, ...ili ljudi sa mastera u Evropi

V
Black Arrow
poruka Mar 8 2011, 16:26
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 19-December 06
Član broj: 8,034

Sada sam negde na polovini studija arhitekture u NS, čitao sam pomalo o iskustvima ljudi koji su nakon osnovnih studija zapalili na master negde van (uglavnom se priča o TU Graz).

Konkretno, zanima me koje su šanše da se posle četiri godine ovde pređe na master van? Naravno, završeno sve sa dobrim prosekom (oko 9) i dobrim poznavanjem engleskog i nemačkog. Koliko košta semestar, koliko je smeštaj i hrana i na kraju krajeva - isplati li se cela parada?

Upravo me to interesuje, da li ima nekoga ko je na masteru u Grazu ili uopšte Austriji ili Nemačkoj? Voleo bih da stupim u kontakt sa takvim ljudima jer su mi potrebne informacije.

Go to the top of the page

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 8 2011, 17:09
Poruka #2

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Pozdrav, kolega!

Mislim da ti je ovaj post krik u duboku rupu iz koje se ne vraca cak ni odjek! Uglavnom ljudi ne citaju sticky teme i ova dva podforuma! Uglavnom i kad ima ljudi vani, ne javljaju se, odu pa se tamo uobraze biggrin.gif

I mene takodje ovo zanima, prvenstveno zbog toga sto bih morao na vreme da pocnem da ucim nemacki! Cuo sam za opcije kao sto su Bec i Grac, kazu ljudi da se dosta lako moze prebaciti: Austrougraska (danasnja Austrija) je jos uvek uslovljena da srpskim studentima na neki nacin nadoknadjuje ratnu odstetu kroz skolarinu! Takodje sam cuo da je skolarina za arh fax izmedju 700-800e i da ako das sve u roku dobijas te novce nazad! E sad i ako su to price rekla kazala, te cene su zaista takve u Austriji! Koliko sam jos cuo, domovi se relativno lako dobijaju, ima dosta nasih, ali je dosta skup zivot i hrana, ali verovatno postoji nesto tipa nekih menza i to! Snasao bi se covek godinu, dve!

Glavno pitanje je kolika bi nama bila razlika! Trebalo bi da se raspitamo i da trazimo fakultet koji je po programu sto vise slicniji nasem! Da ne bi bilo preterane razlike i da taj master ne bi trajao 3 godine!

Da li se isplati ta parada? Mislim da se visestruko isplati! Odes tamo vidis kako oni rade, zemlja i skolstvo su na mnogo visem nivou nego u Srbijici! Takodje tamo ako si dobar, fakultet ti plati da radis neke poslice za njih, ili preko nekih studentskih organizacija mozes lako da studiras i radis! Ne moras da trckaras za profesorima kao ovde! Uostalom isplati se otici malo iz ove zemljice u kojoj se uspeh ne prasta, u kojoj je institucija konkursa srozana na najnize moguce grane i u kojoj je inat glavni sastojak psihe svakoh njenog gradjanina!

Nadam se da sam bar malo pomogao, ali bih jako voleo da se javi neko ko je tamo, pogotovo ako bi mogli da dodjemo do nekog ko se prebacio sa FTN NS!

P.S Ja se prebacih, jos se ne upoznasmo! biggrin.gif

+Quote Post
Black Arrow
poruka Mar 8 2011, 19:07
Poruka #3

Datum reg.: 19-December 06
Član broj: 8,034

Prvo bih išao na varijantu da sve moram sam platiti, makar prve godine, jer koliko znam, do stipendija nije lako. Obrazovanje je investicija, to je jasno. Cilj je nakon toga, po mogućstvu, ne vratiti se nazad (jer onda i ne vidim poentu mastera van).

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 8 2011, 20:23
Poruka #4

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Posle nekoliko godina mozda se i vratiti, ali ako uzmes tamo 100 nekih jedinica moci za neki posao a ovde uzmes jedva 5 tesko da bi iko pomislio da se vrati! Ko zna! Samo da se ode odavde a posle ce sve da ide kako treba!

Slazem se da je obrazovanje investicija, ali time sto odes tamo, oni dobiju strucnjaka za koga nisu platili dinar za skolovanje, osiguranje i sve sto ide! Pretvaranje jednog njihovog drzavljanina u strucnjaka kosta izmedju 20000 i 100000 Evropskih jedinica moci, a ti im dodjes za dz... Mada to je vec filozofija!

Ajde nemoguce da nema nikog ko je otisao odavde i studira u Austriji, javite se ljudi, necemo vam nista biggrin.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 17. November 2019 - 08:21

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.