Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!

Reply to this topicStart new topic

Najdosadnije stvorenjce poslednjih par meseci, (potrebna identifikacija)

V
srkirad
poruka Sep 11 2012, 13:42
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 25-July 09
Član broj: 31,056

Fotke koje kačim nisu toliko bitne iz kvalitativnog ugla, već me više zanima da li neko od vas zna o kakvom se insektu radi?

Veličine je otprilike kao zrno susama, malo veći, ima krila i leti, ali najčešće se iznenada spušta odnekud - samo vam se stvori na ruci, vratu, nozi... Ne ujeda, (bar ne da ja osećam biggrin.gif) ali stvara onaj neprijatni golicajući osećaj na koži. Celo leto mi smeta a nemam tri blage veze šta je u pitanju.. pa ako može neka stručna konsultacija - vidim da dosta vas makro-fotografa poznaje vrste i imena insekata wink.gif

Fotkano inače sa Canon EOS 300D + Industar-50 M39 + Macrotube (sa Deal Extreme)...

Hvala unapred na pomoći,
Srđan
Go to the top of the page

+Quote Post
DeVil79
poruka Sep 12 2012, 14:10
Poruka #2

Datum reg.: 19-March 09
Član broj: 28,660

Ne znam koje su vrste ovi tvrdokrilci, ali sam prosle godine imao MNOOGO problema s njima. Spajz mi je bio pun ovih stvorova, na desetine po plafonu i zidovima - strasno! Pobijem ih sve, a za par dana eto ih opet!? Prozori zatvoreni, a oni se samo stvaraju. Na kraju sam sve zivo pomerio da pronadjem izvor "zaraze" i gle cuda - ja sam kriv! Ova gamad se namnozila u kesi hrane za pecanje koju sam zaboravio ko zna kad! Interesantno je da originalna kesa nekog proizvodjaca nije ni otvorena, ali su se nekako namnozile u njoj, a zatim progrizle kesu (dokaz su mnostvo rupica), a zatim progrizle i vojnicki ranac!? (opet rupice svedoce o tome) u kome se kesa nalazila i izasle na slobodu.
Cim sam se oslobodio hrane za pecanje nestale su i bubice smile.gif

+Quote Post
puela
poruka Sep 12 2012, 14:54
Poruka #3

Datum reg.: 25-May 06
Član broj: 4,768

možda je http://www.ekozastita.com/zizak_duvana.html ?

+Quote Post
srkirad
poruka Sep 12 2012, 15:49
Poruka #4

hm.. liči na ovog žižka duvana, samo je okruglastiji - možda neka podvarijanta unsure.gif

a da su dosadni.. jesu smile.gif

@DeVil79 - nisam pecaroš tako da to otpada, a opet ni ne duvanim tako da.. hmm.. ma bitno je samo da nije neka opasna živuljka biggrin.gif

u svakom slučaju, hvala na pojašnjenju...

+Quote Post
Kidza
poruka Sep 12 2012, 17:38
Poruka #5

Datum reg.: 23-July 11
Član broj: 44,410

Sigurno je neki zizak, mora da imas negde u blizini pasulj, neko semenje tipa grasak, buranija, mozda neko zito ili nesto slicno. Sto kaze DeVil, nadji izvor i problem je resen, ili cekaj zimu da ona to regulise wink.gif

+Quote Post
rice
poruka Sep 20 2012, 13:08
Poruka #6

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-June 08
Član broj: 21,785

U pitanju je čitava porodica tvrdokrilaca - Dermestidae.
I meni je jedna vrsta, najverovatnije Attagenus unicolor, napravila dar mar u stanu (tako su mi je determinisali, kažu da je uobičajena napast u kući/stanu sad.gif ). Vrlo verovatno da je i kod tebe ista u pitanju, srkirad. Od vrste zavisi gde treba tražiti izvor larvi... U suštini - spremanje bi moglo pomoći ;-)
Attagenus unicolor:

Larve ove vrste se hrane vunom, prirodnim vlaknima (pretpostavljam - tepisi, između ostalog?), ali i mrtvim insektima (čitaj - entomološkim zbirkama sad.gif ). Evo i primera pojedenog noćnog leptira i praznih košuljica od larvi...

A imao sam ih i ranije, ali su mi se naselili i u zbirke insekata i pojele sve živo (tj. mrtvo X) ). Rešenje problema - meni još uvek nije poznato, osim naravno dezinsekcije stana (uz dilemu oko dugtrajnosti efekta).
A evo i kako izgleda larva (Attagenus):

Postoje i vrste (npr. iz roda Dermestes) koje se hrane pretežno mesom, tj. ostacima istih, i verovatno su te bile u pitanju kod tebe, DeVil79.

+Quote Post
Psychon@ut
poruka Sep 20 2012, 17:02
Poruka #7

Datum reg.: 1-March 06
Član broj: 3,569

Sudeći po izgledu antena nisu iste. Srkijeva ima nazubljena antene i liči na one kod žižka (Lasioderma) od kojeg je puela ostavio/la link.

+Quote Post
dejan11
poruka Sep 21 2012, 11:20
Poruka #8

Datum reg.: 15-July 09
Član broj: 30,892

Mi smo imali tu napast u stanu, ne znam kako se zove ali smo problem resili spremanjem i najvažnije u onu prskalicu stavili domestos ili tako neku tešku hemiju i prskali najviše u špajzu gde je bilo svakojakih žitarica,semena itd i oko kuhinje ispod iza, i problem je rešen, jeste da je smrdelo malo dan 2 ali bar ih nema više...

+Quote Post
srkirad
poruka Sep 22 2012, 22:58
Poruka #9

Svakako je neka vrsta žižka u pitanju, a obzirom da u kuhinji ima žitarica, i ostalih "semenkastih" namirnica, verovatno je to uzrok.

Nisam ranije obraćao pažnju da li ih je bilo više ili manje, ali ovog leta su mi nekako baš dosađivali pa sam zato i postavio pitanje ovde.

Hvala svima još jednom oko truda i interesovanja za ove mališane - pokazalo se da ovde na Zoni ima baš dosta poznavalaca ove tematike, tako da eto - nešto smo i naučili smile.gif

Pozdrav,
Srđan

+Quote Post
Djukic1995
poruka May 18 2017, 13:09
Poruka #10

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 18-May 17
Član broj: 56,133

CITAT (srkirad @ Sep 22 2012, 22:58) *
Svakako je neka vrsta žižka u pitanju, a obzirom da u kuhinji ima žitarica, i ostalih "semenkastih" namirnica, verovatno je to uzrok.

Nisam ranije obraćao pažnju da li ih je bilo više ili manje, ali ovog leta su mi nekako baš dosađivali pa sam zato i postavio pitanje ovde.

Hvala svima još jednom oko truda i interesovanja za ove mališane - pokazalo se da ovde na Zoni ima baš dosta poznavalaca ove tematike, tako da eto - nešto smo i naučili smile.gif

Pozdrav,
Srđan

Hahahahahahaha, ja sam prosto morao ovde da pisem. Inace mrzim da se registrujem po forumima da bih mogao da pisem cak mi ovde iz prve nije ni uspelo pa sam cekao 15minuta ali morao sam da podelim sa vama sta se meni desilo.

Ja sam prvo mialio da su ovo sipci koji su mi tu negde po prozoru krevetu... ne znam vise ni sam gde jer je soba bila preplavljena, ali se nije culo stuganje. Ubijao sam ih trazio rupu na prozoru posto je drven ali bezuspesno. Na kraju sam ovde nasao da je od neke hrane. Otvarao sam ormane sve sam preturio ne bih li nasao sta je u pitanju... nisam hteo da podizem francuski lezaj da mi nebi usli ispod da izbuse krevet. I onda kazem ma daj da bacim pogled u krevetu dal nisu. Ja dignem ima sta i da vidim. Pretisle bube samo zvoni. Ja se setim da sam mekinje koje mi je tasta dala zasivene u jasticic bebi da greju stomace protiv grcica stavio tu ispod kreveta da posluze Boze zdravlja i za drugo dete... one su pretisle po mekinjama napravile rupice i tunelcice bukvalno kao milka sa mehuricima onaj sadrzaj je izgledao s' tim sto je poceo i da se budja jer one su za to zasluzne... Ovaj link nije reklama ovo je nesto vise o njima: http://www.ekozastita.com/mali_brasnar.html

PS: AKO NEKO OD BUDUCIH CITATELJA NAIDJE NA OVO NEK ZNA DA SU OVO ZITNI SIPCI I NEK OBRATI PAZNJU NA HRANU KOJU JE NEGDE ZATURIO KAO STO SAM JA. 😂😂😂

+Quote Post
ajfile
poruka May 18 2017, 18:19
Poruka #11

Datum reg.: 26-August 09
Član broj: 31,450

Tačno znam šta ću sanjati noćas

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Friday 21. July 2017 - 15:36

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.