Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!

Reply to this topicStart new topic

Smrdibuba

Ocena 5 V
V
Emocija
poruka Oct 2 2016, 17:35
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 25-February 14
Član broj: 52,078

Go to the top of the page

+Quote Post
koristnik
poruka Oct 2 2016, 19:00
Poruka #2

Datum reg.: 24-January 13
Član broj: 49,489

Fotografija ge dobra, ali me ovo brine:
CITAT
Najezda smrdibuba u Beogradu: Evo zašto ove bube nisu bezopasne po zdravlje

Jeste li primetili da malo-malo pa vam smrdibuba padne na rukav ili je snimite kako puzi po prozoru pokušavajući da uđe u stan? Verovatno je i vi stresete i bacite dalje od sebe pomišljajući na smrad koji puštaju, a po kome su i dobile ime. Prvo - ne tripujete se, zaista ove godine ima mnogo više ovih buba u Srbiji. Drugo - smrad je zapravo najmanji problem.

U Srbiji je ovih dana zabeležena najezda neprijatnih štitastih stenica ili smrdibuba koje traže zaklon na terasama i ulaze u stanove i kuće. Poreklom su iz istočne Azije, a prema rečima dipl. ing. poljoprivrede Dragana Živkovića, klimatske promene prouzrokovale su migraciju ovih buba koje se brzo razmnožavaju.

I mada su poznate kao veliki neprijatelji uzgajivača voća i povrća, sad "osvajaju" i grad - njihovo prisustvo kod nas je povećano jer, kako dani i noći postaju hladniji, one traže zaklon od nepovoljnih vremenskih prilika.

- Ne postoji gotovo ništa što one ne jedu, rekla je dr Selest Velti, vanredni profesor entomologije na Ohajo Univerzitetu za VBNS - 10TV.

Obično viđemo zelene i braon smrdibube, ali ima i šarenih. Osim što su poznate po neprijatnom mirisu (po kome su u narodu i dobile ime), i ljudi zbog njih mogu da imaju i većih neprijatnosti.

Neke vrste ovih buba hrane se krvlju - znaju da se pritaje na telu domaćina i svojom rilicom, koja se nalazi na grudima, probijaju kožu i sisaju krv. Kada žrtva to primeti i kada naglo pokuša da je odlepi od tela nastaje jak bol.

To potom preraste u povećani svrab koji može da traje danima. Ukoliko sa tela pokušate da je odlepite naglim pritiskom prsta, znajte da ćete je dobro zapamtiti i da će vam se neprijatno osvetiti – bol i svrab su neminovni.

U Institutu "Tamiš" su za list "Blic" ranije objasnili da je suzbijanje ove štetočine veoma teško, jer za sada u našoj zemlji nema registrovanih preparata, a primena insekticida ne daje zadovoljavajuće rezultate, jer ove bube vrlo brzo razvijaju rezistentnost.

Na manjim proizvodnim površinama moguće je ručno skupljanje jedinki, dok se u zemljama Evropske unije uglavnom primenjuje biološka kontrola.

+Quote Post
nesa-seve
poruka Oct 2 2016, 22:03
Poruka #3

Datum reg.: 9-March 11
Član broj: 42,588

Fotografija je odlicna , smile.gif
Da ovo za krv me iznenadilo kada sam pre par dana ovu zivotinjicu ubio i video da je puna krvi, Jabucki rit.

+Quote Post
koristnik
poruka Oct 2 2016, 22:06
Poruka #4

Meni je to neverovatno! Vest je baš bila par dana ranije, pa sam se setio kad video fotografiju. :)

+Quote Post
alekba
poruka Oct 3 2016, 02:45
Poruka #5

Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

Prvo da pohvalimo lepu fotku, kao sto je red.

Nego, u vezi smrdibuba.... Istina je da ih ove godine ima vise nego ranije, samo nesto drugo me cudi. One ne SMRDE huh.gif barem ne onoliko kao sto sam navikao. Ranije sam ih lovio sa salvetom, buba napolje, salveta u WC solju, pa ipak ostane miomiris u prostoriji... ove nista. Mozda zato sto se hrane GMO hranom ili su dodjosi neke druge fele, mislim fine i vaspitane pa ne smrde ko ove domace tongue.gif
Nije to jedini insekat koga sam snimio da je nesto drugaciji nego sto je propisano.

+Quote Post
Emocija
poruka Oct 3 2016, 12:26
Poruka #6

Datum reg.: 25-February 14
Član broj: 52,078

Kod nas ih nema mnogo, čak sam im se obradovala biggrin.gif kada sam ih našla na livadi.

+Quote Post
ivan959
poruka Oct 4 2016, 14:28
Poruka #7

Datum reg.: 26-August 12
Član broj: 48,352

Prošle jeseni sam u bašti primetio vrlo lepe šarene koje su uništile paradajz.

+Quote Post
koristnik
poruka Oct 4 2016, 19:00
Poruka #8

To znači da je nesa-seve video kečap!

+Quote Post
nesa-seve
poruka Oct 4 2016, 22:32
Poruka #9

Datum reg.: 9-March 11
Član broj: 42,588

smile.gif mozda

+Quote Post
ivan959
poruka Oct 5 2016, 13:09
Poruka #10

Datum reg.: 26-August 12
Član broj: 48,352

Evo iskopo sam fotku, nadam se da Emocija nece da se ljuti što je postavljam.
on Flickr

+Quote Post
koristnik
poruka Oct 13 2016, 16:33
Poruka #11

Moja verzija tokom napada...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 18. November 2017 - 00:23

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.