Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic

Profesionalno maketarstvo, ima li neko iskustva sa nj. ?

V
WeBad
poruka Oct 22 2005, 10:58
Poruka #41

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 2-June 05
Član broj: 819

bilo bi lepo da kazes tacno na cije si makete mislio! kad vec pricas o njima i okacis svoje nebili znali s kim imamo posla! i kad si tako vec nase iskomentarisao da mi izrazimo nasa misljenja povodom tvojih!
Go to the top of the page

+Quote Post
neba77
poruka Oct 22 2005, 23:43
Poruka #42

Grupa: Članovi
Datum reg.: 11-May 05
Član broj: 605

Mene ne bi bila sramota....
Uostalom sustina modela kao priloga grafickih radova je odnos masa i kompozicija... tako da su ovakve konceptualne forme sasvim dovoljne...

I ako vec prozivas.... okaci svoje modele....

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 30 2006, 18:12
Poruka #43

Datum reg.: 2-February 05
Član broj: 195

CITAT (WeBad @ Sep 10 2005, 23:15) *
kolko sam ja informisan u srbiji uopste ne postoji profesionalna maketarska prodavnica!
jedino sto mozes da nadjes su neke alatke za maketare i to su najcesce niskog kvaliteta i neki suzeni izbor maketa aviona i nekih vojnih vozila...
ima i nesto ljudi sve sa puskama i ratnom opremom! pa ako te to zanima i pravis bunkere onda mozes da nadjes nesto inace nista...
najbliza mesta de ces naci maketarsku opremu su ti budimpesta i ljubljana!

lose si informisan
znam za jednog lika koj radi bas arhitektonske makete, ali ne znam sada neki info da ti kazem.... pogledacu pa cu ti javiti

+Quote Post
WeBad
poruka Sep 30 2006, 18:28
Poruka #44

e matori nemoras da mi javljas....
ovaj post je napisan kao sto mozes da vidis i sam (WeBad @ Sep 10 2005, 23:15)
znaci godinu dana od toga je proslo!
bas si se super setio da mi odgovoris!
sad znam 3 ljudi koji rade bas i iskljucivo arhitektonske makete!

tako da mogu da te dopunim!
e matori sad si ti lose informisan!

tako da... da se ne izrazavam dalje...

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 30 2006, 18:52
Poruka #45

tongue.gif sorry.... nisam gledao smile.gif

pa nisam ni video post kad je bio aktuelan (slabo sam zalazio na ovaj forum... uglavnom grafika i foto) jbg. inace bi ti rekao i onda smile.gif

e matori sad si ti lose informisan!

hehe tongue.gif smile.gif jesam, jesam...

+Quote Post
WeBad
poruka Sep 30 2006, 19:29
Poruka #46

ju kako si me bio iznervirao laugh.gif
no dobro! smile.gif
da se ovo desilo van foruma sigurno bi pocrveneo i vec bi poceo da ti psujem bas razne stvari...

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 30 2006, 19:33
Poruka #47

sto bre... pa nisam nista lose mislio smile.gif

chill out wink.gif

+Quote Post
lookic
poruka Nov 11 2006, 22:09
Poruka #48

Datum reg.: 10-February 06
Član broj: 3,313

Sto se profesionalnih maketara tice, koliko znam, u Beogradu postoje bar tri ekipe koje se time profesionalno bave, mada samo jedna od njih definitivno od toga i zivi.

Generalno postoje 3 tipa maketa:

1. Konceptualna od kartona, lepenke i drugog prirucnog materijala, koja sluzi pri razradi koncepcije resenja (mada moze da prodje i uz studentski/diplomski rad kao konacni prilog). Forsira je engleska skola arhitekture kao obavezni deo algoritma traganja za ahritektonskim resenjem

2. Konkursna maketa, radi se od klirita, koji moze da se reze na laseru (koliko su mi objasnili ovi koji zive od toga, u Beogradu trenutno rade 4 laserske masine). Neki delovi se rezu rucno na mini cirkularima (nozevi debljien i do 0.8mm, precnika 50mm) ili skalpelima. Klirit se cesto ostavlja prozracnim. Cene se krecu 3000-5000E za javne objekte, R1:100-500. Rade se u velikoj brzini (par dana pred predaju konkursa) i prilicno su pojednostavljene i skupe. Za konkurse se obicno sprema (od strane organizatora) tzv. "talon" maketa sa okruzenjem u beloj boji, u koju se onda stavljaju konkursne makete, kje su takodje radjene na osnovi precizno propisanih razmera kako bi se uklopile u talon. Kod nas u poslednjih par godina maketa cesto nije obavezan prilog konkursnom resenju, posto se zadovoljavaju i 3D modelom.

3. Reprezentativne makete, koje se takodje rade od klirita, ali se pedantno farbaju air-brushom, dodaju ljudi, automobili, zelenilo... Podoge se rade od raznih vrsta kartona/lepenki i sl. Cene su 500-5000E, zavisno od razmera i detaljnosti. Maketa se obicno zatvara poklopcem od prozracnog klirita.

Profesionalci imaju "tajne" izvore za snabdevanje, ali generalno postoji par firmi koje se time bave u svetu. Tako da se tanki listovi klirita (1.5mm i manje) uglavnom narucuju sa zapada, kao i ljudi, automobili i dr. u R 1:100.

+Quote Post
SoSo
poruka Dec 7 2006, 02:53
Poruka #49

Datum reg.: 6-December 06
Član broj: 7,818

Vidim da se (neprofesionalni maketari?!) jako teško odlučuju za klirit, koji je moj omiljen materijal za makete. U primerima vidite da nešto može da se napravi i pomoću štapa i kanapa, tj. u kućnoj radinosti, sa najosnovnijim alatom (bez lasera, CNC mašina, munja, fora...)

P.S. Kvalitet fotki je na očajnom nivou, samo dovoljan da se otprilike vidi o čemu se radi. To su neki stari studentski radovi, slikani prastarim aparatom. Makete mi nisu trenutno dostupne, ali ni fotografije, pa sam većinu (bukvalno) izvukla sa filma pomoću nekog lošeg TM Adaptera na skeneru.
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  slmakete.jpg ( 214.83K ) Broj download-a: 241

+Quote Post
strid
poruka Feb 23 2007, 18:52
Poruka #50

Datum reg.: 28-May 06
Član broj: 4,792

nemoj da te cudi sto se u ranoj fazi izrade maketa izbegava pleksiglas (klirit) i slicni materijali.
ipak je za obradu potreban alat a ne smo skalpel i sl. ranije je mogao da se nabavi celuloid u raznim debljinama i on je bio sjajan za spasavanje umesto pleksiglasa, sada imas providni pvc ali sa njime je uvek problem lepljenja pogotovu sa drugim materijalima
za profi makete je pleksiglas jos uvek zakon ali zahteva puno raznih alata i masina za vrhunsku obradu.
naravno jos puno drugih tehnika i nacina izrade (livenje, air-brush i da ne redjam sve varijante) a savremene masine samo povecavaju mogucnosti i kvalitet izrade.
prosao sam detaljno tu pricu jer sam u vodama maketa zadnjih 30-tak godina wub.gif

+Quote Post
cokiii
poruka Jun 5 2010, 22:54
Poruka #51

Datum reg.: 22-February 08
Član broj: 19,320

Izvukoh temu iz naftalina! rolleyes.gif Dajte predloge gde je najjeftiniji materijal za makete (klirit,pleksiglas) i secenje istog (trebao bi mi veci broj manjih 'komadica')???

+Quote Post
mistress9
poruka Jan 3 2011, 22:31
Poruka #52

Datum reg.: 25-April 06
Član broj: 4,355

Nadam se da ce neko ovo vidjeti...
Znam da cu zvucati glupo... Nemam nikakve veze ni sa arhitekturom ni maketarstvom, raspitujem se u ime prijetelja blush.gif

Da li maketarstvo prolazi vise ili sad svi sve rade u 3D programima i na taj nacin prezentuju rad?

DA li studenti na fakultetu rade makete i da li to rade sami ili placaju drugima da to rade? Ako na taj nacin polazu ispite koliko bi se to moglo naplatiti?

+Quote Post
pailhead
poruka Jan 4 2011, 19:13
Poruka #53

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

Makete prolaze samo na visoko-profilnim prezentacijama u smislu, da mnogo bolje izgleda kada maketa stoji na stolu u nekom holu nego odstampani render. Pored toga, koristi se uglavnom na fakultetu. Uslovno receno polazu se ispiti preko maketa, u smislu da su makete sastavni deo dokumentacije za neke predmete. Studenti pretpostavljam da placaju to, ali nemam predstavu koliko.

+Quote Post
Fenix
poruka Sep 20 2013, 12:48
Poruka #54

Datum reg.: 9-January 07
Član broj: 8,377

Ponovo da izvucemo temu iz naftalina smile.gif

Da li iko zna kakva je ovo pena sa slika?
Mozda neki ekspandirani polistiren, samo prilagodjen za modelarstvo, odnosno sa manjim ovim granulama?
Ima li toga gde u Srbiji?
Hvala

+Quote Post
zdaki
poruka Nov 7 2013, 18:16
Poruka #55

Datum reg.: 9-January 10
Član broj: 33,773

Pozdrav svima. Da se predstavim za pocetak smile.gif Ja sam Dalibor iz Nisa i vec par godina se sa mladjim bratom bavim maketarstvom. Krenulo je iz hobija medjutim vremenom su krenule i neke narudzbine, medjutim ne mogu reci da smo profesionalci jer ima dosta toga sto trebamo nauciti.

U svakom slucaju imamo jos puno da ucimo, da se upoznajemo sa materijalima i tehnikama, ali je bitno da imamo volju i sremni smo i za kritike i za pohvale. Vidim da i ovde ima puno ljudi koji se godimana bave maketama, pa se nadam da cemo dobiti korisne savete smile.gif Za sada smo uglavnom koristili lepenku i lesonit i improvizovali sa materijalima koji su nam na dohvat ruke. Nismo radili sa polistirenom jer ga nismo nasli i uglavnom smo se specijalizirali za malu zeleznicu, ali smo radili i enterijere, maketu zgrade po projektu...

Nadam se da nije problem da postavim i link ka nasem sajtu gde mozete videti slike nasih dosadasnjih radova. Ako jeste neka ga administrator ukloni pa cu postaviti par slika. I da napomenem, ni jedan od nas ne studira arhitekturu, vec nam je obojici ovo hobi. Evo linka: http://makete.iz.rs

+Quote Post
inner universe
poruka Nov 7 2013, 21:43
Poruka #56

Datum reg.: 22-October 06
Član broj: 6,907

Meni se ovo bas svidja Zdaki. Samo napred smile.gif

+Quote Post
zdaki
poruka Feb 10 2016, 22:27
Poruka #57

Datum reg.: 9-January 10
Član broj: 33,773

Nekoliko interesantnih nasih maketa smile.gif

Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_nis_pumpa_1.jpg ( 71.35K ) Broj download-a: 26
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_Vila_Dalia_01.JPG ( 80.83K ) Broj download-a: 24
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_Vila_Dalia_19.JPG ( 54.85K ) Broj download-a: 23
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_Bio_gas_11.jpg ( 83.86K ) Broj download-a: 21
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_maketa_kompleks_13.jpg ( 46.31K ) Broj download-a: 17
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_arhitektura_maketa_bosna_31.JPG ( 100.38K ) Broj download-a: 25
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_arhitektura_maketa_bosna_22.JPG ( 44.78K ) Broj download-a: 19
Prikačen fajl  phoca_thumb_l_arhitektura_maketa_bosna_18.JPG ( 41.74K ) Broj download-a: 10

+Quote Post

3 - broj stranica V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 23. September 2019 - 04:37

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.