Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Oznaka za organski proizvod po zakonu Republike Srbije

V
red_witch
poruka Mar 20 2018, 10:22
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 24-November 16
Član broj: 55,745

Ukoliko sam promašila podforum, ne zamerite.

Da li je iko ikad igde pronašao vektorski fajl za oznaku organskog proizvoda po našem Zakonu? U pitanju je ovaj znak:

Sistem zakona je takav da zahteva da firma koja dobije ovaj Sertifikat uzme i sama napravi vektorski fajl. Pokušala sam da napravim kopiju znaka u Ilustratoru ali ne uspevam da udesim tekst kako treba. Sajt Ministarstva ima uputstvo za izradu ali nema opis koje je veličine tekst i još neke sitnice.

Pomagajte! Ima li neko ovaj fajl?
Go to the top of the page

+Quote Post
Leon
poruka Mar 20 2018, 11:06
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 28-November 06
Član broj: 7,655

CITAT (red_witch @ Mar 20 2018, 10:22) *
Ukoliko sam promašila podforum, ne zamerite.

Da li je iko ikad igde pronašao vektorski fajl za oznaku organskog proizvoda po našem Zakonu? U pitanju je ovaj znak:

Sistem zakona je takav da zahteva da firma koja dobije ovaj Sertifikat uzme i sama napravi vektorski fajl. Pokušala sam da napravim kopiju znaka u Ilustratoru ali ne uspevam da udesim tekst kako treba. Sajt Ministarstva ima uputstvo za izradu ali nema opis koje je veličine tekst i još neke sitnice.

Pomagajte! Ima li neko ovaj fajl?

Molim te, budi ljubazna i kopiraj ovde link ka sajtu gde se zahteva da firme same naprave nacionalni znak organske proizvodnje Srbije.

+Quote Post
red_witch
poruka Mar 20 2018, 15:12
Poruka #3

CITAT (Leon @ Mar 20 2018, 11:06) *
Molim te, budi ljubazna i kopiraj ovde link ka sajtu gde se zahteva da firme same naprave nacionalni znak organske proizvodnje Srbije.

Uputstvo nakačeno (greškom dva ista, ne uspevam sa telefona da izmenim priloge). Može se skinuti sa sajtova sertifikacionih kuća. Da li ti imaš vektorski fajl ili iskustvo sa obeležavanjem organskih proizvoda?
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  UPUTSTVO_ZA_OBELEZAVANJE_OP_v3_PK_D_13_01.pdf ( 351.31K ) Broj download-a: 30
Prikačen fajl  UPUTSTVO_ZA_OBELEZAVANJE_OP_v3_PK_D_13_01.pdf ( 351.31K ) Broj download-a: 6

+Quote Post
red_witch
poruka Mar 25 2018, 23:51
Poruka #4

CITAT (Leon @ Mar 20 2018, 11:06) *

Ćao Leon, postavila sam šta si tražio/la.

+Quote Post
jovbranko
poruka Mar 27 2018, 00:07
Poruka #5

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 726

Ili si ti nešto pogrešno shvatila ili ja nisam uspeo da nađem gde se ovde zahteva/traži od da firmi da same "prave" ovaj znak...

Pozdrav.

+Quote Post
BoneHead
poruka Mar 27 2018, 11:26
Poruka #6

Urednik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 22-January 05
Član broj: 107

Ovo "same prave" mislim da se odnosilo da same treba da nacrtaju ovaj znak, dakle njoj treba taj postojeci logo, ali u vektorskom obliku, ne neki izmisljeni kreativni logo za organski proizvod. Tako sam ja ovo shvatio.

+Quote Post
bamby
poruka Mar 27 2018, 12:42
Poruka #7

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

[za*ebancija]
003.gif
Piše sitnim slovima da ne treba.
[/za*ebancija]

ПРАВИЛНИК
о контроли и сертификацији у органској производњи и методама органске производње
"Службени гласник РС", бр.48 од 1. јула 2011, 40 од 26. априла 2012.

Prikačen fajl  pravilnik.zip ( 273.79K ) Broj download-a: 10

+Quote Post
Leon
poruka Mar 27 2018, 15:13
Poruka #8

Postavio sam pitanje jer sam potpuno siguran da su šanse 0% da je od proizvodjača traženo da sami "precrtaju" zvaničan nacionalni znak proizvodnje organske hrane u Srbiji. Iz nekog razloga, u tekstu uputstva je dat kao neki sažetak opisa znaka, definciji boja,... Rekao bih da je "stručno" lice kopiralo tekst iz knjige grafičkih standarda, i da je mislilo da radi pravu i korisnu stvar.

+Quote Post
BoneHead
poruka Mar 27 2018, 15:27
Poruka #9

Urednik

U principu je smehotresno sve to, jer po nekoj zdravoj logici taj znak u vektorskom formatu bi trebao da se nalazi na sajtu sa sve linkom za download, al šta je uopšte logično u srbiji? biggrin.gif

+Quote Post
Leon
poruka Mar 27 2018, 15:50
Poruka #10

^ ili tako, da bude na sajtu, ali možda pre da prilikom dobijenog sertifikata agencija, ministarstvo koje je zaduženo za to, pošalje proizvodjaču logo na mail u vektorskom formatu, sa sve uslovima, pravilima primene znaka na proizvodima.

+Quote Post
red_witch
poruka Mar 28 2018, 00:13
Poruka #11

Verovali ili ne, da, bukvalno treba da se logo "precrta" tj kopira.
Ne postoji ni na jednom sajtu ministarstva vektorski fajl, a sertifikacione kuće koje su jedine ovlašćene da daju sertifikate samo pogledaju da li logo liči na propisano.

Kad pokrenete organsku proizvodnju pa ćete otkriti čari ovog parčeta Zakona smile.gif

Uspela sam da nabavim logo, zahvaljujem se na pažnji, ako je tema suvišna može je urednik i obrisati.

+Quote Post
biser
poruka Mar 28 2018, 11:58
Poruka #12

Datum reg.: 6-September 08
Član broj: 23,528

^ Onda bi trebala da negde postavis taj znak koji si nabavila,
da drugi ne moraju da prolaze kroz dubiozu koju si ti morala.

+Quote Post
Leon
poruka Mar 28 2018, 13:53
Poruka #13

Ako jeste istina, ne tvrdim niti sumnjam da lažeš, da se od proizvodjača traži da sami crtaju, trejsuju zvaničan znak organske proizvodnje hrane u Srbiji, onda je to prilično velik skandal i trebalo bi obavestiti medije o tome. Jer, iako možda ne izgleda tako, to je vrlo ozbiljan propust i ponoviću još jednom, skandal.

+Quote Post
BoneHead
poruka Mar 28 2018, 14:00
Poruka #14

Urednik

Prijatelju ti izgleda ne zivis u Srbiji a ? smile.gif
U Srbiji je skandal kad se neka starleta pojavi bez gacica u javnosti i pokaze sisu, koga bole za tamo neki logo od tamo neke bezvezne organske hrane proizvedene u Srbiji. biggrin.gif

+Quote Post
Leon
poruka Mar 28 2018, 14:11
Poruka #15

Razumem i to jeste trenutno naša tužna realnost, ali s obzirom da su svim belim košuljama sa kravatama usta puna Srbije - zemlje organske hrane, verujem da bi ovo moglo da bude zanimljiv podatak za medije, kakvi diletanti rade i u ovim resorima.

+Quote Post
red_witch
poruka Mar 28 2018, 19:46
Poruka #16

Na moje pitanje mogu li da mi proslede vektorski fajl od nekog proizvođača koji je dobio sertifikat i ima oznaku, rečeno mi je da to ne može jer je to "vlasništvo proizvođača" te da ne mogu da mi daju tuđ fajl.
Dobro, ali kako je to vlasništvo neke tamo osobe kad je ovo propisano zakonom, i isto je za sve, to nije autorsko delo?
"Neka vam napravi to neko"
Te ja dobih vektor nekim levim putevima, to je duga priča.
Kome zatreba naravno može mi se javiti putem pp pa ću mu proslediti.

+Quote Post
Leon
poruka Mar 28 2018, 23:10
Poruka #17

^ strava. Kao što sam napisao, ovo je uredno slučaj za medije. Svestan sam da nije top prioritet briga zemlje Srbije, toliko toga ne štima i ovo je relativno mala stvar, ali samim tim da je problem rešiv za nekoliko sati, ako i toliko, bitan je i pogotovo vama proizvodjačima. Svako iz kreativne struke zna da se ovaj logo "precrta" u vektore za bukvalno pet minuta 1:1 sa slike koju si okačila, ali to nije rešenje. Svakako nije normalno rešenje, ali opet, toliko toga ne funkcioniše normalno.

+Quote Post
biser
poruka Mar 28 2018, 23:22
Poruka #18

Datum reg.: 6-September 08
Član broj: 23,528

A jos i da je neki logo pa hajde, nego neki zeleni ± znak happy.gif , 3 lale, cet'ri bumeranga i ne bas spretno zakrivljena slova u odnosu na kruznicu...pfff
mora da je bio neki jaci konkurs, interni..

+Quote Post
red_witch
poruka Mar 29 2018, 12:55
Poruka #19

CITAT (Leon @ Mar 29 2018, 00:10) *
^ strava. Kao što sam napisao, ovo je uredno slučaj za medije. Svestan sam da nije top prioritet briga zemlje Srbije, toliko toga ne štima i ovo je relativno mala stvar, ali samim tim da je problem rešiv za nekoliko sati, ako i toliko, bitan je i pogotovo vama proizvodjačima. Svako iz kreativne struke zna da se ovaj logo "precrta" u vektore za bukvalno pet minuta 1:1 sa slike koju si okačila, ali to nije rešenje. Svakako nije normalno rešenje, ali opet, toliko toga ne funkcioniše normalno.

Slažem se, a zamisli nekog proizvođača organskog paradajza iz sela, ne bavi se ovim stvarima, i dođe neko i kaže "nabavite".
Ja sam još i uspela sama da trejsujem ali me je font zezao, nisam uspevala da apsolutno identično udesim a to se ne sme desiti, jel.
Pozivala sam i odsek za organsku proizvodnju u ministarstvu i niko mi se nije javljao, a svi upućuju na onaj Pravilnik.
Ja sam htela da ukažem nekome u odseku na ovo, da nema logike, ali prvo mora neko da se javi sa one strane.
Ali to prevazilazi temu grafičkog dizajna i ovog foruma smile.gif

+Quote Post
jovbranko
poruka Mar 30 2018, 09:20
Poruka #20

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 726

Iskreno, sve to što si čula od dotičnih je gomila gluposti i tako stvari ne funkcionišu. Sticajem okolnosti, i ti si na osnovu informacija (gluposti) koje si čula, zaključila da stvari treba tako da funkcionišu, ali to jednostavno nije tačno.

Dotični, sa kojim si razgovarala, očigledno nema pojma o čemu priča, iako je zaposlen u toj ustanovi. Trebalo je da tražiš da popričaš sa višom instancom. Ne kažem da bi i oni znali šta treba da se radi, ali u državnim firmama/telima radi gomila nesposobnjakovića koji se u svoj posao razumeju čak i manje od klijenata. Taj logo je završio negde u nekom folderu, nekog hard diska, nekog nebitnog ćate i moguće da ni on sam ne zna da je to kod njega, a sve ostale zabole ćoše da nađu logo i da ga okače na sajt.

Mnoge firme i državne i privatne, ne postupaju korektno prema dizajnerima/agencijama i ne pošalju sav potreban materijal uključujući i logo. Zbog toga su i nastali sajtovi kao što je Brands of the World i Serbian logo.

Recimo, pre par godina sam pričao sa dvoje brand managera iz Frikoma. Oni su mi rekli da u Frikomu nemaju logo u vektorskom formatu već dizajnerima i agencijama šalju veliku bitmapu. U pitanju je FRIKOM...

Ili kada je pre 10-ak godina Bambi pokrenuo novi proizvod i devojka koja je tad radila kao dizajner je osmislila fantastičnu ambalažu za taj proizvod. Menadžment je angažovao agenciju (nije bitno koju) da uradi tv reklamu za taj novi proizvod a nisu ni obavestili devojku koja je osmislila ambalažu (iako je bila njihov radnik). Ljudi iz agencije su morali sami da precrtavaju to što je ona uradila sa JPG-a koji je ona poslala kolegama, a ona sama je saznala za spot od prijateljice koja ga je slučajno videla na tv-u.

Ili kad ljudi iz Swisslion-a pošalju u štampariju, u kontrolu kvaliteta, čoveka koji provereno pati od nekog oblika slepila za boje. Ljudi koji su im štampali ambalažu su krv propljuvali dok su se sa njim izdogovarali kako i šta treba da se uradi jer čovek jednostavno - ne vidi boje kakve jesu...

Primera ima koliko hoćeš da klijent ne zna šta i kako treba da se radi i onda improvizuje i lupeta gluposti. Ali to ne znači da to tako zaista i treba da se radi, bez obzira što je klijent velik, dobro plaća ili propisuje norme.

Pozdrav.

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. November 2019 - 23:21

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.