Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

14 - broj stranica V  « < 12 13 14  
Reply to this topicStart new topic

Jeftin monitor za posao, sveti gral

V
christofer
poruka Jan 17 2017, 13:51
Poruka #261

Grupa: Članovi
Datum reg.: 12-February 06
Član broj: 3,333

Pa recimo....sad ako se slozimo da je 4k novi standard, onda mozemo da pocnemo da gledamo tek od 27" (po nekima je i to malo), ali iole pristojan ekran sa 60Hz IPS je trenutno min 650-700 evra. Ima i za manje, ali IPS sa 78% sRGB, 45 Hz....nije za rad, barem po meni. A ako krenes na optimalnih 32" onda gledas 950+ evra. Ne spominjem ultrawide, oni su jos skuplji iako nisu 4K, ali su sad "popularni". Jednostavno receno, ludilo sa pixelima nas je bacilo u novu cenovnu kategoriju dry.gif ili se meni tako cini. Ja sam uzimao ranije poznati i ovde preporucen Dell-ov 24" 16:10 IPS, 1080p a pristojan za rad za cca 200-300 Evra. Cak i da se uzme 2 kom za side by side, nije prelazilo 600 evra ni u ludilu. Sad 24" je jednostavno premalo spram kolicine informacija koje se dobiju sa povecanom kolicinom pixela...rad na tim dijagonalama vise nije komforan nazalost.
Go to the top of the page

+Quote Post
SlowMotion
poruka Jan 18 2017, 14:05
Poruka #262

Datum reg.: 2-January 14
Član broj: 51,713

CITAT (Dare @ Jan 17 2017, 10:38) *
Razmisljam o novom monitoru za posao. Da li neko ima iskustva sa monitorima vece rezolucije i skaliranjem na windowsu 10? Nesto nalik retini, da li funkcionise i u kojoj kombinaciji. Na primer, ako se uzme gore pomenuti QHD monitor i na sistemu podesi 125%, kakva ce biti slika? Verovatno da podrska zavisi i od aplikacije a ne samo od windozea. Ili mozda 4K pa skaliranje 150-200%.. probao neko? rolleyes.gif

Pretpostavka je dobra, podrska zavisi od aplikacije a u samom windows-u je sve relativno ok.

@christopher
Dobro primecujes, od 200~250eur krecu cene prihvatljivih monitora. I monitori kao i vecina ostalog HW, poskupljuju iz generacije u generaciju jer im dodaju tu novu muziku biggrin.gif , e sad po meni ti noviteti dok ne udju u 2,3 iteraciju ne isplate se kupovati(zbog vece cene, cestih gresaka ili nedostatka podrske), sa druge strane razumem da nekome 4k itekako znaci, ali kao sto si i sam primetio treba odresiti kesu za dobre 4k monitore. Mene Dell 4k i uopsteno nova generacija U i UP monitora nisu preterano odusevili u praksi, pogotovu u poredjenju sa prethodnom generacijom(ako zanemarimo rezolucije i dizajn). Zbog toga i kontrole uniformnosti panela sam i rekao da mi se taj Samsung dopada.

+Quote Post
Dare
poruka Jan 20 2017, 14:40
Poruka #263

Datum reg.: 5-April 05
Član broj: 462

Da, na primer za VS Code mora da se dodaje neki hack da text u editoru ne budu mutan, kada se Windows skalira na vise od 100%. Inace je Code skoro neupotrebljiv tako blurovan - kada radim na laptopu koji je 15" full HD, skaliram Windows na 130%.

+Quote Post
christofer
poruka Jan 26 2017, 10:09
Poruka #264

Da, Dell nije nesto odusevio ni sa review-ovima. Samsung je izgleda odlican ali ga retko ima kod "Madjara" a kod nasih dilera o ceni je bespredmetno govoriti. Otprilike mi se isplati da porucim iz Amerike, platim sve dazbine na cenu i shippment pa smo tu negde mad.gif . Na kraju je izbor pao na Asus i to PB279Q. Cekao mi se njihov drugi monitor kog su prikazali na CES-u ali ce doci tek u 3q verovatno. Imace strasan refresh rate, 99.9rgb i gomilu drugih stvari ali ga nazalost nema. Sto se tice ultrawide monitora Asus trenutno mislim da nema konkurenta, a sa 4k isto se jako popravljaju...sve iz proart serije je ok. Ovog ima i ok je cena kao i ocene na netu pa da pocnem odnegde sa nabavkom, ne mogu vise da cekam.

+Quote Post
SlowMotion
poruka Jan 26 2017, 11:22
Poruka #265

Ako te ne bude mrzelo javi utiske kada krenes da ga koristis smile.gif

+Quote Post
vili
poruka Jan 26 2017, 12:56
Poruka #266

zli poručnik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 68

Ne znam kakav je taj PB279Q, a znam da PB278Q nije bio bas nesto sjajan, ali je imao sasvim solidan odnos cene i kvaliteta.
Svakako, javljaj utiske

+Quote Post
toda76
poruka Jan 26 2017, 18:39
Poruka #267

Datum reg.: 19-January 06
Član broj: 2,989

Hajde da se ubacim i ja u temu-a sta mislite o ovako necemu(buduc da je LG i proizvodjac panela a kazu da su im solidni monitori)..licno nisam imao iskustva sa LGjem...
http://www.saturn.de/de/product/_lg-27ud58b-2180996.html

+Quote Post
SlowMotion
poruka Jan 30 2017, 19:03
Poruka #268

Nisam imao prilike da se susretnem sa tim monitorom, ovo malo infa sto sam nasao na internetu mi deluje ~OK za tu cenu, a nadam se da imas i solidnu GPU za tu rezoluciju. Iz mog iskustva, low budget LG IPS sa kojima sam se susretao nisu bas idealni za neku pro upotrebu, barem dok se ne kalibrisu/profilisu. Na kraju krajeva takva im je i cena, a i sam LG ih ne reklamira kao neko pro resenje.

+Quote Post
toda76
poruka Jan 31 2017, 09:31
Poruka #269

@Slow-pazi kad budem menjao monitor sigurno cu uzimati neku varijaciju IPSa,i sigurno od 24 "pa navise...ii sumnjam da cu dati 1000 evra i vise za monitor smile.gif Bdw ta cenam na lniku je Nemacka kod nas su i skuplji tipa 50-60 000 i vise...Kontam da IPS panel + 4k ili neka rez veca od Full HD su sasvim dovoljni da zemene stari monitor...kad dodje vreme)a bice sigurno do kraja godine...)Dilema je-sve ispod 24 "mi je premalo)tj necu videti neku razliku u odnosu na ovo sada(a za FULL HD kazu strucnjaci da je premalo na 24 " +...pa sad jbg...A za IPS sam davno resio da ce sledeci monitor biti sa IPS...

+Quote Post
christofer
poruka Feb 24 2017, 12:43
Poruka #270

Preliminarni utisci su ok. Kalibracija je bila pa, ok out of the box ali sam svakako kalibrisao monitor jos jednom. boje su bile osetno bolje posle usluzne kalibracije. Na 60 Hz radi samo na dp 1.2 a to nigde ne pise a fabricki je na 1.1 rolleyes.gif tako da sam tu izgubio vremena dok nisam izguglao i namestio custom profile za 4k. Slika je ostra, nema osecaja da je nesto zrnasto koji se javlja kod Dell-a npr zbog zastite displeja. Refleksije su prihvatljive a sunce bas ubija u ekran dok se ne spuste zavese i tu me prijatno iznenadio. Izrada je solidna i cvrsto stoji na stolu. Velicina me nije oduvala nesto s obzirom da sam navikao na 24" 16:10 ...tu sam mislio da ce biti utisak vece radne povrsine biti osetniji, ali izgleda da se mora 32" ipak uzeti happy.gif . Zasad ovoliko...

+Quote Post
SlowMotion
poruka Feb 24 2017, 20:30
Poruka #271

Lepo, nadam se da ce te dobro sluziti smile.gif . Verovatnije je da su boje bile bolje zahvaljujuci koriscenju preciznijeg ICC profila od generickog srgb, pre nego zbog kalibracije , ali to su detalji biggrin.gif
Takodje nisu vise ni svi Dellovi sa tim zrnastim AG coating, neki modeli(ne oni koje si ti uzimao u obzir) imaju dosta bolji AG coating i daje prijatniju sliku po pitanju te muljavosti.

Inace sto se tice fabricke kalibracije, neki proizvodjaci ne zele da plate strucnjake(zapravo je u pitanju jedan siri problem koji prevazilazi diskusiju ove teme) pa prave jako glupe greske u odredjenim parametrima, a uvek ostaje i pitanje preciznosti/stabilnosti fabr. kalibracije u slucaju promene nivoa osvetljavanja, uglavnom je lose mada se moze proveriti kolorimetrijski. Veca poenta je u marketinskoj(i influencer) vrednosti koju ta fab. kalibracija proizvodi nego sto je upotrebna vrednost za korisnika, otprilike poredjenje koje mi pada na pamet je koriscenje noza za cepkanje drva umesto sekire(Kao kad Bear Grills ima samo noz, bolje ista nego nista, ali sekira je prava stvar biggrin.gif)
@toda76 malo kasnije odgovaram na ta tvoj post, sorry sad.gif prevideo sam ga. Po meni, ne treba juriti 4k posto-poto, mislim da bi te i QHD lepo zadovoljio smile.gif

+Quote Post
toda76
poruka Mar 1 2017, 23:04
Poruka #272

^^ Pa da mozda se nisam dobro izrazio ali da, Q HD ili tako nesto, da...nisam imao prilike da svojim ocima vidim 27 sa FULL HD, mozda mi i ne bi bio toliko krupan pixel...Ali u svakom slucaju-24 ili 27 ", IPS paneli ili neka varijacija IPSa(PLS< E-IPS itd) a nesto sam gledao LGja da ima dobre modele i znam imaju SVOJ panel ugl...Dell U 2415 ali je kod nas PRESKUP..ebg

+Quote Post
SlowMotion
poruka Mar 2 2017, 13:46
Poruka #273

Veliki je pixel na 27" FHD, nije bas toliko strasno, ali mislim da je najbolja namena za tu kombinaciju gaming. To sto imaju svoj panel ne mora nista da znaci, surova istina je da vecina nas(ukljucujuci i mene) kupuje modele koji su zapravo konzumerski ili (eventualno) za entuzijaste, pa izmedju ostalog ne treba gajiti nadu da to sto proizvode svoj panel doprinosi kvalitetu proizvoda.

+Quote Post
vili
poruka Mar 2 2017, 15:53
Poruka #274

zli poručnik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 68

Ma da, 1920x120 na 27" je ok za TV i igrice, ali ne za posao.

+Quote Post
toda76
poruka Mar 3 2017, 12:55
Poruka #275

CITAT (SlowMotion @ Mar 2 2017, 13:46) *
Veliki je pixel na 27" FHD, nije bas toliko strasno, ali mislim da je najbolja namena za tu kombinaciju gaming. To sto imaju svoj panel ne mora nista da znaci, surova istina je da vecina nas(ukljucujuci i mene) kupuje modele koji su zapravo konzumerski ili (eventualno) za entuzijaste, pa izmedju ostalog ne treba gajiti nadu da to sto proizvode svoj panel doprinosi kvalitetu proizvoda.
OK samo ovi LG monitori su QHD ne FHD...Mislim postujem tudje misljenje samo pokusavam da sagledam stvari realno...Viewsonic me je jako dobro sluzio i sluzi me i dalje samo oni imaju valjda jedan ili 2 modela sa IPS matricom...ostali su svi TN...

+Quote Post

14 - broj stranica V  « < 12 13 14
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 25. March 2017 - 08:49

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.