Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!
3 - broj stranica V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic

*** Uputstvo za prikazivanje fotografija na fotografskim forumima ***, [obavezno za sve nove članove]

Ocena 5 V
V
purplejunk
poruka Jul 25 2006, 20:08
Poruka #1

da mrgud

Grupa: VIP - foto
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 8

Evo detaljnog tutorijala za sve nove članove koji žele da prikažu svoje fotografije. smile.gif
Prezentacija je podjednako važna kao i sam kvalitet fotografija, i zato se potrudite da svaki rad pripremite za web kako treba.

~~~~~~~~~~

1] Priprema.
Očistite fotografiju od prejakog šuma (uz pomoć plug-ina NoiseNinja, NeatImage ili sl.), prašine sa senzora, prašine sa negativa ili fotografije ako je skenirani snimak u pitanju (uz pomoć 'clone' i 'heal' alatki u Photoshopu), skinite datum/vreme ako ih vaš fotoaparat ostavlja po defaultu, i ako je potrebno korigujte kontrast, boje i sl.
Ne preterujte sa glomaznim ramovima i potpisima/watermarkovima, jer često umeju da 'progutaju' fotografiju i skrenu pažnju na sebe. Ako već želite, koristite neupadljive tanke, crne/bele/sive okvire, i jednostavne potpise u donjem uglu fotografije (pogledati primer ispod).

2] Dimenzije.
Nakon što ste sredili vašu fotografiju, smanjite je na odgovarajuće dimenzije. U većini slučajeva je 650 pixela (po dužoj strani) x ... pixela dovoljno, mada se mogu javiti izuzeci ako je u pitanju panorama ili fotografija sa velikim brojem bitnih detalja. U tom slučaju je smanjite na oko 850 pixela po dužoj strani, i trudite se da ne idete preko toga jer veliki broj članova koristi monitore na nižim rezolucijama (fotografija ne staje na ekran >> javlja se scroll bar, to izgleda dosta ružno i nemoguće je sagledati celu fotografiju kako treba).

U Photoshopu: idite na meni, Image >> Image Size (ili prečicom u Photoshop CSu >> Ctrl+Alt+I) i pojaviće vam se dialog box. Opcije 'Scale styles', 'Constrain proportions' i 'Resample image' (na 'Bicubic' po defaultu) držite uključene, i ukucajte 650 pixela po dužoj strani.

[klik za veću sliku]

U ACDSee-u: idite na meni, Modify >> Resize (ili Enhance >> Resize) i pojaviće vam se dialog box. Opciju 'Preserve aspect ratio' (ili 'Maintain aspect ratio') držite uključenu (na 'Original' po defaultu), pod 'Resizing filter' (ili 'Resampling filter') opcijom izaberite 'Bicubic', i ukucajte 650 pixela po dužoj strani.

[klik za veću sliku]

Nakon što ste smanjili dimenzije fotografije, ne bi bilo loše da je malo uoštrite zbog detalja - u Photoshopu: meni Filter >> Sharpen, pa nešto od tih opcija, u ACDSee-u: meni Modify >> Sharpness (ili Enhance >> Sharpen).

3] Optimizacija.
Optimizacija je vrlo važna stavka, pogotovo zbog članova sa slabijim internet konekcijama.

U Photoshopu: idite na meni, File >> Save for Web (ili prečicom >> Ctrl+Shift+Alt+S) i pojaviće vam se dialog box. Izaberite Optimized, 2-up ili 4-up tab kako biste videli šta radite. U opcijama u gornjem desnom uglu izaberite sledeće:
- Preset: JPEG High
- Progressive i ICC Profile opcije - isključene
- Optimized opcija - uključena
- Quality: 60
- Blur: 0
- Matte: ništa
U primeru je uključen 2-up tab, i levo je fotografija u originalnoj (neoptimizovanoj), a desno u optimizovanoj (kompresovanoj) verziji. Kod optimizovane verzije će u donjem levom ćosku pisati koliko će fotografija biti teška u kb nakon optimizacije.
Ako ne prelazi 150 kb, i ako ste zadovoljni sa tim kako fotografija izgleda (a trebalo bi da je sve ok na 'Quality: 60' - ne pojavljuju se jpeg artefakti, nije došlo do gubitka u detaljima), idite na 'Save'. Ako je pak došlo do gubitka u detaljima usled kompresije, povećajte Quality, pritom vodeći računa o težini fotografije, i obrnuto - ako fotografija izgleda sasvim dobro, a prelazi 150 kb, smanjite Quality, pritom vodeći računa o kvalitetu fotografije. Pravite kompromise, čačkajte opcije dok fotografija ne izgleda dobro, a ne prelazi 150 kb.

[klik za veću sliku]

U ACDSee-u: idite na meni, File >> Save As i pojaviće vam se dialog box. Izaberite gde hoćete da snimite fotografiju i pod kojim imenom, i idite na 'Options', nakon čega će vam se pojaviti drugi dialog box. U opcijama izaberite sledeće:
- Image quality: 60
- Progressive i Optimize Huffman codes opcije - isključene
- Component sampling: default
- Smoothing: 0
Idite na 'OK', pa 'Save'. Proverite da li fotografija izgleda dobro i koje je težine u kb, ako nije došlo do gubitka u detaljima, i ako ne prelazi 150 kb, onda je sve u redu. Ako je pak došlo do gubitka u detaljima usled kompresije, vratite se na originalnu fotografiju u ACDSee-u, i u opcijama povećajte Image quality, i obrnuto - ako fotografija izgleda sasvim dobro, a prelazi 150 kb, smanjite Image quality. Pravite kompromise, čačkajte opcije dok fotografija ne izgleda dobro, a ne prelazi 150 kb.

[klik za veću sliku]

Više o optimizaciji u ovoj temi >> click.

4] Upload.
Možete se poslužiti već dobro poznatim besplatnim image hosting servisima Photobucket ili ImageShack. Ja vam preporučujem Photobucket, jer je jednostavan za upotrebu, i možete da stvarate svoje galerije i lako sortirate fotografije po folderima.

U Photobucketu: kreirajte svoj nalog, i idite na 'Image upload' panel. Pronađite pripremljenu fotografiju, kliknite 'Submit', i Photobucket će vam generisati thumbnail preview sa 'URL' i 'IMG' tagovima ispod.

[klik za veću sliku]

Ako se ovi tagovi ne pojavljuju (a trebalo bi po defaultu), idite na 'account options' u gornjem desnom uglu, i čekirajte opcije 'Display URL' i 'Display IMG'.

Na DizajnZoni iskopirajte IMG tag kad postavljate novu temu, i koristite opciju 'Pregled poruke' da vidite da li je sve ok.

U ImageShacku: izaberite opciju 'upload file'; 'resize image' opciju držite isključenu, a 'remove size/resolution bar from thumbnail?' opciju kako želite (više o tome kasnije, u uputstvu o kreiranju thumbnailova u ImageShacku). Pronađite pripremljenu fotografiju, kliknite 'Host it!', i ImageShack će vam generisati stranu sa kodovima.

[klik za veću sliku]

[klik za veću sliku]

Peti kod ('Hotlink for forums (1)') iskopirajte i paste-ujte u temu na DizajnZoni, i koristite opciju 'Pregled poruke' da vidite da li je sve ok.

5] Težina teme u kb.
Po jednoj temi, sve fotografije zajedno ne bi trebale da prelaze 200 kb. Ako ipak prelaze 200 kb, ostavite fotografije u thumbnailovima* ili linkovima (URL tagovima), ili okačite jednu-dve fotografije, a ostatak ostavite u thumbovima/linkovima - kombinujte tako da sve zajedno ne prelazite 200 kb.

*Kreiranje thumbnailova.
Da bi ste okačili thumbnail (preview fotografije), uradite sledeće:

U Photobucketu (brža i lakša opcija): nakon što ste uploadovali vašu fotografiju, štiklirajte check-box (levo) pored naziva fotografije, i na dnu strane kliknite na dugme 'Generate HTML and IMG code'. Generisaće vam se strana sa kodovima, i iz trećeg prozora ('IMG clickable thumbnails for message boards - recommended') kopirajte kod i paste-ujte ga u temu na DizajnZoni.

U Photobucketu (druga opcija): desnim klikom na mali preview (koji vam je Photobucket generisao) izaberite opciju 'Copy image location' kako biste iskopirali adresu thumbnaila. U temi na DizajnZoni kucajte sledeće:

[ url=adresa_vaše_fotke ] [ img ] adresa_vašeg_thumbnail-a [ /img ] [ /url ]

- Sve ovo ide bez razmaka.
Adresu vaše fotografije kopirajte iz Photobucketa (URL tag), a adresu thumbnaila uz opciju 'Copy image location'.

Primer:

[ url=http://img.photobucket.com/albums/v253/purplejunk/lubenica.jpg ] [ img ] http://smg.photobucket.com/albums/v253/pur...th_lubenica.jpg [ /img ] [ /url ]

- Sve ovo ide bez razmaka, i u jednom redu. Na kraju bi trebalo da dobijete ovakav thumbnail:

U ImageShacku: nakon što ste uploadovali vašu fotografiju, iskopirajte kod u drugom redu ('Thumbnail for forums (1)') i paste-ujte u temu na DizajnZoni.

Ukoliko ne želite da se na dnu thumbnaila pojavljuje obaveštenje o dimenzijama i težini fajla (a po defaultu se pojavljuje), na strani za upload štiklirajte polje „remove size/resolution bar from thumbnail?”. Levo je primer sa, a desno bez informacija.

Poželjno je da u opisu teme napišete koliko su teške fotografije u kb, koliko ih ima, i da li pored njih ima thumbova ili linkova, kako bi članovi znali šta da očekuju kad otvaraju teme.

6] Ostale informacije.
Poželjno je da pored fotografije napišete i osnovne informacije - koji je fotoaparat/objektiv korišćen, gde je fotografija snimljena, koje su vrednosti blende i dužine ekspozicije, kao i iso/asa vrednosti, da li je korišćen blic ili rasveta, i sl., jer je vrlo verovatno da će vas već neko pitati.

~~~~~~~~~~

Sve ovo možda deluje glomazno na prvi pogled, ali nakon što uradite sve kako treba jedanput-dvaput, ućiće vam u rutinu i postati posao od minut-minut i po, zaista ništa nije komplikovano. Ako imate bilo kakva pitanja ili predloge, ostavite ih u ovoj temi, ili se javite nekom od urednika.

Pozdrav ;]

photo by fifa (Zlatko Dragović)
Go to the top of the page

+Quote Post
Joomla
poruka Jul 25 2006, 20:15
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,092

Bravo! Odlicno si to uradila smile.gif

+Quote Post
Esdy_11192
poruka Jul 25 2006, 20:26
Poruka #3

Datum reg.: 17-August 05
Član broj: 1,454

Hvala qrcu.. Svaka cast na ovome.... Sad je pitanje da li ce da procitaju novi clanovi i manje vicni sa upotrebom racunara... smile.gif

+Quote Post
Dr Bouz
poruka Jul 25 2006, 20:26
Poruka #4

Datum reg.: 31-October 05
Član broj: 2,130

bravo za trood devojko!
predlog (ako je tehnicki izvodljiv) - kad se neko registruje, ili kad 'oce da stavi sliku, ili nemam pojma - da mora da ima "kviz" - sa pitanjima iz odavde - cisto da se ljudi nateraju da procitaju, posto kad se stavi sticky, i nemam pojma vec - licno mislim da to dosta ljudi preleti...
*(ova fora ima na "onim nekim" sajtovima - i nije lose uopste - barem nateras ljude da nesto procitaju).

+Quote Post
deus&machina
poruka Jul 25 2006, 20:49
Poruka #5

Urednik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 52

Najiskrenije moram da te pohvalim za ovo. Zaista je bilo poterbno.

Dodatak o postavljanju ThumbNail linkova

Procedura za Photobucket:

Nakon UpLoad-a, na strani albuma se štiklira polje levo od naziva slike/slika za koje se generišu ThumbNail-ovi i u dnu strane se klikne na dugne „Generate HTML and IMG code”. Treći prozor po redu se zove „IMG clickable thumbnails for message boards - recommended” i u tom prozoru se nalaze kodovi ThumbNail-ova štikliranih slika iz albuma, koje treba iskotirati u post.

Procedura za ImageShack

Nakon UpLoad-a, u post iskopirajte kod u redu pod nazivom Thumbnail for forums (1).

Ukoliko ne želite da se na dnu ThumbNail-a pojavljuje obaveštenje o dimenzijama i težini fajla (po default-u se pojavljuje), na strani za UpLoad štiklirajte polje „remove size/resolution bar from thumbnail?

+Quote Post
purplejunk
poruka Jul 25 2006, 21:17
Poruka #6

da mrgud

CITAT (Esdy_11192 @ Jul 25 2006, 21:26) *
Sad je pitanje da li ce da procitaju novi clanovi i manje vicni sa upotrebom racunara... smile.gif
Dobro si me podsetio, vazna napomena: svi clanovi bi stvarno trebali da se potrude da prate pravila. Ako bilo sta nije jasno, makar to bila najbanalnija sitnica, javite se ovde ili meni licno sa priv. porukom, odgovoricu vam sto pre. Ako ste negde pogresili, reci cu vam gde se to desilo i sta da uradite da bi ste to ispravili. Ali ako konstantno ponavljate iste stvari, tipa da kacite 1 mb fotografija bez ikakvog upozorenja, shvaticu to kao aroganciju, i obrisacu vam temu, poslati priv. poruku sa obavestenjem da je to uradjeno, i end of story.

CITAT (Dr Bouz @ Jul 25 2006, 21:26) *
predlog (ako je tehnicki izvodljiv) - kad se neko registruje, ili kad 'oce da stavi sliku, ili nemam pojma - da mora da ima "kviz" - sa pitanjima iz odavde - cisto da se ljudi nateraju da procitaju, posto kad se stavi sticky, i nemam pojma vec - licno mislim da to dosta ljudi preleti...
Isti odgovor vazi i na ovo pitanje. Ako vidite da neko ima problema sa postavljanjem teme, posaljite mu link na ovu temu. Nije potreban nikakav kviz, vremenom ce se novi clanovi pokazati da li su ispratili pravila ili ne. Greske mogu da se tolerisu jedanput ili dvaput, posle toga bi svako trebao da ukaci kako sta funkcionise... sve preko toga je za brisanje. Mislim da ovo nije prestrogo, jer realno tu nema mnogo pravila, i sve je dosta lako za nauciti. Nadam se da sam napisala tutorijal tako da svako moze da ga razume.

CITAT (deus&machina @ Jul 25 2006, 21:49) *
Dodatak o postavljanju ThumbNail linkova
Hvala za dodatak, svakako cu ga dodati u prvi post. smile.gif

+Quote Post
rade
poruka Jul 25 2006, 22:00
Poruka #7

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 6-November 05
Član broj: 2,196

CITAT (purplejunk @ Jul 25 2006, 15:08) *
Nakon što ste sredili vašu fotografiju, smanjite je na odgovarajuće dimenzije.

hm. ja je prvo smanjim na odgovarajucu dimenziju pa je tek onda obradjujem. to mi se uchinilo kao bolje. shta je bolje?

+Quote Post
purplejunk
poruka Jul 25 2006, 22:04
Poruka #8

da mrgud

Po mom misljenje, bolje je prvo obraditi fotografiju, sacuvati je kao hi-res obradjenu verziju, pa tek onda smanjiti i sacuvati kao lo-res. Na taj nacin izbegavate ponovno sredjivanje fotografija ako su potrebne za stampu, u vecim dimenzijama, i sl.

+Quote Post
rade
poruka Jul 25 2006, 22:16
Poruka #9

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 6-November 05
Član broj: 2,196

dobro, to su posebni razlozi koji se uvazavaju i imaju smisla.
mene vishe interesuje da li na smanjenoj fotografiji (max800x600) moze da se primeti da li je prvo obradjena pa smanjena ili obrnuto? da li postoje vidljivi problemi na jednom nachinu u odnosu na drugi?

+Quote Post
purplejunk
poruka Jul 25 2006, 22:23
Poruka #10

da mrgud

Hm, za sad mi pada na pamet jedino razlika izmedju skidanja shuma sa male i velike fotografije (recimo, 600x400px i 2500 x 1667px), i sredjivanja detalja uz pomoc dodge/burn, clone/heal i sl. alatki. Healing ce se mnogo lakse primetiti ako je uradjen direktno na maloj fotografiji, nego na velikoj kojoj su se kasnije smanjile dimenzije (ovo ne vazi jedino ako ste izuzetno vesti u sredjivanju detalja na fotografijama malih dimenzija, pogotovo ako su vec kompresovane).

Ako se setim jos neceg, javicu.

+Quote Post
Fidel Castro
poruka Jul 25 2006, 22:26
Poruka #11

Datum reg.: 12-July 05
Član broj: 1,184

Svaka ti cast na trudu! Ima ih vise koji se ne pridrzavaju ovoga samo se nadam da ce noviji i oni koji dodju procitati ovo prije nego postavljaju koju fotku...

Sad bi jos trebalo staviti neku napomenu u vezi sa rokom postavljanja fotografija jer ima ih koji postavljaju po makar jednu temu svaki dan a najgore je sto te fotke i nisu nesto posebno umjesto da sacekaju malo da nadju finog materijala pa da odaberu one najbolje... [ne pokusavajte da pronadjete nikog u ovom textu, pronace se onaj koji treba...]

EDIT: Sto se tice male i velike fotke ja uglavnom smanjim fotku pa onda pravim korekcije jer je to mnogo pogodnije kad je u pitanju skidanje suma kao i izostravanje same fotke jer se direktno vidi kako ce fotka izgledati na forumu ili gdje ih vec kacite.. Ipak PJ ima pravo kad je u pitanju izrada fotografija ali eto... [ja nazalost neznam kad sam zadnji put izradio neku fotku...]

+Quote Post
purplejunk
poruka Jul 25 2006, 22:29
Poruka #12

da mrgud

U vezi rokova i ostalog, slazem se, to ce vec doci na red u opstim pravilima koje bi trebale da se postave relativno uskoro.

+Quote Post
Obican_Deterdzen...
poruka Jul 25 2006, 22:34
Poruka #13

Datum reg.: 12-May 05
Član broj: 609

bravo PJ!Vjerujem da ce ovaj tvoj trud imati rezultate. smile.gif

a sto se tice smanjivanje fotke pa obradjivanje...moj naJJJdrugarskiji savjet....NIKAD...nikad ne znas kad ces neku fotku pozeljeti da imas na zidu...ovo govorim iz licnog iskustva jer bar desetak fotki nisam odstampao iz razloga sto me mrzi , ili cak ne umijem da dodbijem isti efekat ponovnom (obradom iz pocetka) originalnog fajla...jer mnoge stvari nastanu experimentisanjem.zato....big big, pa poslije smanjujte kako vam se oce smile.gif

+Quote Post
deus&machina
poruka Jul 25 2006, 22:34
Poruka #14

Urednik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 52

Generalna sređivanja tonova, nivoa, boja, regulisanje šuma, parcijalne dorade i slično, uglavnom obavljam u originalnoj veličini (osim ako je original nepotrebno prevelik).

Na smanjenoj fotografiji najčešće radim samo dodatno izoštravanje, pred UpLoad.

+Quote Post
operater 04
poruka Jul 25 2006, 22:37
Poruka #15

Datum reg.: 23-June 05
Član broj: 1,033

Хвала Јована, хвала ДиМ.

+Quote Post
purplejunk
poruka Jul 25 2006, 22:38
Poruka #16

da mrgud

CITAT (Obican_Deterdzent @ Jul 25 2006, 23:34) *
...bar desetak fotki nisam odstampao iz razloga sto me mrzi , ili cak ne umijem da dodbijem isti efekat ponovnom (obradom iz pocetka) originalnog fajla...jer mnoge stvari nastanu experimentisanjem.
My thoughts exactly... hiljadu puta sam odustajala od ponovnog sredjivanja fotografija, jer jednostavno ne bi umela da sve ponovim, uvek bi mi prva verzija obrade izgledala sto puta bolje od bilo kakvog pokusaja. Argh, koji su to bili napadi smora :\ To je jedan od najvaznijih razloga zasto sam promenila tu naviku. Sad prvo radim na hi-res fotkama.

+Quote Post
Fidel Castro
poruka Jul 25 2006, 23:02
Poruka #17

Datum reg.: 12-July 05
Član broj: 1,184

Pa dobro mislim da je zakljuvak sledeci : Odradite sve korekcije, ukljucujuci i exprimente sa originalnom fotkom tj. u HI resolution osim skidanje suma i izostrvanja jer za to treba mozda najmanje vremena a nije isto sa velikom i malom fotkom...

+Quote Post
johnny.
poruka Jul 26 2006, 00:19
Poruka #18

Urednik

Grupa: VIP
Datum reg.: 21-November 05
Član broj: 2,346

RESPECT!!!! to purplejunk.

+Quote Post
Chegevara
poruka Jul 26 2006, 00:33
Poruka #19

Grupa: Foto Temple
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 61

Odlican posao PJ!

Sto se tice skidanja shuma, to bi trebalo biti broj 1, pocetak svake obrade (naravno ako postoji zelja za skidanjem istog). Razlog je jednostavan, netaknuta fotka, sto se kaze "direkt iz fotica" ima relativno pravilan i tipican shum koji neat i ninja, posebno ako imaju noise profile, uklanjaju dok kazes keks. Bonusa sto bi bilo kakve korekcije boja, kontrasta i slicno, taj shum uglavnom naglasile. Istina je i da samo smanjivanje fotke "ubija" dio shuma, ali ipak ga je najbolje i najlakse ubiti u samom pocetku. Nakon skidanja shuma, ide se sa daljom obradom. Moguca je i varijanta gdje se na smanjenoj verziji, naravno prije ostrenja jos jedom ponovi postupak skidanja shuma.

Sto se tice obrade, dilema velike i male dimenzije, moja velika bolest je da odmah letim na web verziju fotke, i naravno kako to Deterdzent napisa, rijetko kad mi se desi da pogodim, nekad ni priblizno, igrarije sa malim fotkama i kasnije je primjenim na veliku verziju. I stalno sebi obecavam "e od sada radis samo hires obrade" ali nikako da pocnem smile.gif

+Quote Post
-=: soNic :=-
poruka Jul 27 2006, 11:45
Poruka #20

Datum reg.: 16-May 05
Član broj: 666

CITAT
skinite datum/vreme ako ih vaš fotoaparat ostavlja po defaultu

Jos bolje, ne skidajte to u PS nego ukinite opciju na aparatu. Postoji exif (kod digitalaca)

+Quote Post

3 - broj stranica V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 19. June 2019 - 08:05

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.