Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

4 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Prelom i uređivanje teksta, pravila+tips

V
henrik
poruka Jun 3 2005, 14:51
Poruka #1

Spanać

Grupa: Supermoderatori
Datum reg.: 21-January 05
Član broj: 95

Nekoliko korisnih pravila i običaja koji se tiču prelamanja i uređivanja teksta:

1. Pri postavljanju margina bilo kog dokumenta koji ima više strana, postoji zlatno pravilo koje se danas retko ili nikada koristi – margine treba da stoje u odnosu 2:3:4:6 (unutrašnja : gornja : spoljašnja : donja – respektivno).

2. Preporučuje se (ako prelom dozvoljava) da početna uvlaka pasusa bude manja od izlazne beline. Treba izbegavati prevelike početne uvlake (first line indent).

3. Pri razdvajanju pasusa koristiti funkcije Space After i Space Before, a ne dupli prored (Enter). Dva su razloga za to – nemogućnost zadavanja određene vrednosti proreda između pasusa, i mogućnost da, ako se pasus nađe na vrhu strane, imamo belinu na vrhu.

4. Kod višestubačnog preloma, osnovne linije teksta u svakom stupcu moraju biti međusobno poravnate. To se postiže zadavanjem istovetne vrednosti proreda Baseline Grida i proreda teksta– u QuarkXPress-u se u Edit-Preferences (Win)/QuarkXPress-Preferences (Mac), pod tabom Paragraph, zada razmak između margine i prve linije grida (Start) i prored između linija grida (Increment). Zatim se u paragraf stilu zada prored teksta (Leading), koji mora biti identičan proredu linija grida, i uključi opcija Lock to Baseline Grid. U slučaju da se prored teksta mora promeniti, treba promeniti i prored grida.

U InDesignu se u Edit/Preferences (Win)/InDesign-Preferences, pod tabom Grids, zada razmak od margine (Start) i razmak između linija grida (Increment Every). U Paragraph Style Options-Indents and Spacing-Align to Grid iz padajuće liste izabere se All Lines. Zatim se u Paragraph Style Options-Basic Character Formats izabere prored teksta identičan razmaku linija grida.

5. Korisnici InDesigna imaju odličnu funkciju Optical Margin Alignment, dostupnu preko palete Story, koja vizuelno poravnava leve i desne margine teksta, izbacujući interpunkcijske znake i slično diskretno van margine, ãto veoma utiče na izgled teksta.

6. Još jedna mogućnost u InDesignu je optički kerning (razmak između parova slova) – za razliku od metričkog, on razmiče slova na osnovu ugrađenog algoritma kako bi vizuelni utisak bio lepši.

7. U svakoj situaciji treba koristiti stilove pasusa i karaktera – izbegavati lokalno formatiranje. InDesign ima pogodnost u vidu Nested Styles – stilova karaktera u stilu pasusa. Npr, ako nam je u određenom pasusu potrebno da samo prva reč bude ispisana kurzivom (italic), napravićemo stil karaktera Italic i primeniti ga u stilu pasusa preko Paragraph Style Options-Drop Caps and Nested Styles-New Nested Style.

8. Quick tip za editovanje bilo kog stila bez promene stila pasusa u kome se nalazi kursor – Ctrl+Alt+Shift+dvoklik (Win)/Command+Option+Shift+dvoklik (Mac) na ime stila u paleti, i otvara se dijalog u kome mu možemo promeniti osobine, a da se to ne odrazi na pasus u kome smo trenutno pozicionirani.
Go to the top of the page

+Quote Post
Banjaluka
poruka Jun 9 2007, 08:34
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 18-May 07
Član broj: 10,844

Pozdrav,

Da li mi mozes reci nesto vise o numerisanju strana priliko preloma teksta?
Zanima me da li, prilikom numerisanja, mogu da stavim broj strane kao 1. 2. 3. ...(Kako sam kreirao vec casopis) ili moram da stranice povezujem kao 1-10, 2-9,3-8,... pitam to zbog stampe, da mi ne odstampaju casopis sa ispreturanim stranama.
Nadam se da si me razumio.
Hvala unapred!

+Quote Post
henrik
poruka Jun 9 2007, 10:30
Poruka #3

Spanać

Član broj: 95

Poređaj strane najnormalnije. U štampariji će se već pobrinuti za montažu, osim ako nije dogovoreno da ti složiš tabak.

+Quote Post
milan221
poruka Oct 30 2008, 23:03
Poruka #4

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 21-April 08
Član broj: 20,772

zanima me, kako mogu da stavim tekst da se...hm. joj.

vidi. Ako napisem nekoliko redova teksta, i ako rec stoji na kraju...ogranicenja koje sam postavio, indesign ne zeli da rastavi tu rec na "rece-nica" (gde je nica u sledecem redu) nego ostavlja tako to zgusnuto u jednom redu. Tek sam poceo da radim.

Gde da prokleto namestim da indesign cepa lepo reci? KAKO SE TO UOPSTE I ZOVE u inDesignu xD?

+Quote Post
owl
poruka Oct 31 2008, 10:30
Poruka #5

Datum reg.: 26-November 05
Član broj: 2,415

prelom reci se zove hifenacija (hyphenation)

znaci prvo u paleti Paragraph chekiras dugme Hyphenate (dok ti je selektovan tekst)

ako radis sa latinicom, mozes da koristis hrvatsku hifenaciju jer InD po default-u lomi po engleskim pravilima..

pogledaj i ovo
link

+Quote Post
milan221
poruka Oct 31 2008, 13:07
Poruka #6

Datum reg.: 21-April 08
Član broj: 20,772

hvala! biggrin.gif

btw radim na cirilici.

+Quote Post
webdunđer
poruka Dec 3 2008, 01:58
Poruka #7

Datum reg.: 26-April 07
Član broj: 10,437

Да ли се неко сусретао са следећим проблемом (мени се јавља и у Quark-у 8 и InDesign-у CS3:

Када увлачим текст командом import и изаберем неки фајл у Ворду у којем се налазе фусноте/ендноте, Quark бројеве тих фуснота/енднота приказује римским бројевима уместо арапским (123). Нема шта нисам пробао да променим то, али авај. Да ли је неко наишао на сличан проблем или га евентуално решио...

+Quote Post
mikrom
poruka Dec 5 2008, 09:12
Poruka #8

Datum reg.: 13-August 06
Član broj: 5,788

Da li si probao da u TYPE/Footnore Options/Numbering/Style/ izabereš "1, 2, 3" umesto "I, II, III"?

+Quote Post
webdunđer
poruka Dec 6 2008, 20:55
Poruka #9

Datum reg.: 26-April 07
Član broj: 10,437

CITAT (mikrom @ Dec 5 2008, 09:12) *
Da li si probao da u TYPE/Footnore Options/Numbering/Style/ izabereš "1, 2, 3" umesto "I, II, III"?

Јесам. Код IDsgn је проблем што неке фосноте прескаче, рецимо где је у ворду изнад неке речи број 3, он ту стави неки знак без везе, неки квадрат, док на следећој речи која има фусноту он стави ту тројку, где би у ствари требало да стоји 4.

Док у Quark-u такве опције уопште не могу да нађем... dry.gif

+Quote Post
mikrom
poruka Dec 9 2008, 22:10
Poruka #10

Datum reg.: 13-August 06
Član broj: 5,788

CITAT (gervasius @ Dec 5 2008, 15:03) *
Snimi u wordu fajl kao .rtf pa probaj njega da ubacis u indesign

Evo korisnog saveta.
Svoje prve probleme sa fusnotama sam ovako rešio i od tada u Indesign tekst učitavam isključivo kao RTF.

+Quote Post
benson
poruka Aug 16 2009, 13:39
Poruka #11

Datum reg.: 16-August 09
Član broj: 31,318

Pitanje, (možda ne za ovu temu ali ... )

imam neki rad napravljen u InDesign-u.
Koji program da koristim da otvorim i dalje editujem taj format (indd) na linux platformi?

+Quote Post
radogost
poruka Jun 26 2010, 22:09
Poruka #12

Datum reg.: 25-June 10
Član broj: 36,467

CITAT (henrik @ Jun 3 2005, 15:51) *
1. Pri postavljanju margina bilo kog dokumenta koji ima više strana, postoji zlatno pravilo koje se danas retko ili nikada koristi – margine treba da stoje u odnosu 2:3:4:6 (unutrašnja : gornja : spoljašnja : donja – respektivno).

Хвала! Ето ја експериментишем нешто и одмах сам ставио исту величину спољашње и унутрашње маргине, а доњу мању од горње huh.gif

+Quote Post
LittleLo
poruka Nov 11 2010, 14:10
Poruka #13

Datum reg.: 15-September 06
Član broj: 6,330

Pozdrav!

Imam pitanje o prijelomu dvojezicnog materijala. Layout je dvostupcani, tako da na jednoj stranici paralelno idu stupac hrv (lijevi stupac) i eng (desni stupac) teksta.
Prelamam tekst u kojemu je eng tekst za dva stupca (dakle, dvije stranice u prijelomu) duzi od hrv teksta. Problem je i sto se nakon tog "osnovnog" teksta nastavlja nekakav katalog koji je takodjer dvojezicni. E sad...kako eng osnovni tekst zavrsava puno dalje od hrv teksta, ne mogu paralelno teci hrv i eng tekst kataloga.
Zanima me, postoje li nekakva pravila u prijelomu dvostupcanog (i dvojezicnog) teksta? Moze li se ovaj duzi eng tekst odjednom staviti u oba stupca na onu stranicu gdje nema hrv. teksta?
Isprike na malo zakukuljenom pitanju i unaprijed hvala svima na pomoci!

+Quote Post
BT
poruka Nov 11 2010, 14:35
Poruka #14

Spanać

Član broj: 96

Povećaj malo font (ne nešto drastično, tipa ako ti je engleski 8, neka ti hrvatski bude 8.15-8.2) i kerning hrvatskog teksta, tako da ti se završava isto gde i engleski. To ti je najjednostavnije rešenje. Ne bih ti preporučio povećanje space-inga između redova, ako ti je već prelom takav da ti ide stubac uz stubac.

+Quote Post
LittleLo
poruka Nov 11 2010, 21:50
Poruka #15

Datum reg.: 15-September 06
Član broj: 6,330

Puno hvala, izgleda da bi ovo s velicinom fonta moglo pomoci 003.gif

+Quote Post
radogost
poruka Nov 12 2010, 15:59
Poruka #16

Поздрав свима! Имам следећи проблем:

Преломио сам прости текст, само црно и бело, без слика, за часопис. Међутим, однекуд су се појавиле боје, и то сам видео када сам пробао да упакујем фајл. Кликнем на рипорт и ево шта ми каже ИД:

COLORS AND INKS
4 Process Inks; 0 Spot Inks

- Name and Type: Process Cyan; Angle: 71,565; Lines/Inch: 63,245
- Name and Type: Process Magenta; Angle: 18,434; Lines/Inch: 63,245
- Name and Type: Process Yellow; Angle: 0,000; Lines/Inch: 66,666
- Name and Type: Process Black; Angle: 45,000; Lines/Inch: 70,710

Дакле, није ми јасно откуд су се сад појавиле те боје, кад је сав текст црно-бео, ништа нигде није бојено, а слика нема? Постоји ли могућност да нађем на којој страни се појављују те боје, много ми је дангубно да бришем једну по једну док не провалим која је проблематична? Хвала унапред.

+Quote Post
sirGiles
poruka Jan 12 2011, 13:34
Poruka #17

Datum reg.: 12-January 11
Član broj: 40,214

Ako se do sad već nisi snašao... U kom programu si radio prelom?

Selektuj sav tekst i odaberi čisto crnu (100% black) iz palete kao fill color wink.gif

+Quote Post
radogost
poruka Feb 5 2011, 23:30
Poruka #18

@Ser Zile - tek sad vidim odgovor, nazdravlje.

Radio sam u InDesignu, ovom ganjc novom (CS 5). Selektujem tekst (deo po deo, jer tu imam vise kracih tekstova), izaberem 100% crnu, ali opet isto...

Posto imam vise odvojenih tekstova u prelomu, pa kao neki sadrzaj, neke tabele itd., postoji li mogucnost da bas 100% sve (ali sve) selektujem, a ne deo po deo? Mozda bi tu bilo resenje, nisam pametan.

+Quote Post
gervasius
poruka Feb 6 2011, 10:47
Poruka #19

Grupa: Urednici
Datum reg.: 27-February 06
Član broj: 3,548

CITAT (radogost @ Nov 12 2010, 15:59) *
Постоји ли могућност да нађем на којој страни се појављују те боје, много ми је дангубно да бришем једну по једну док не провалим која је проблематична? Хвала унапред.

Postoji. Ukljuci paletu separation preview (window > output), na view ukljuci separations. Onda na listi boja iskljuci prikazivanje crne da bi video gde ti se pojavljuju ostale boje.

+Quote Post
radogost
poruka Feb 6 2011, 13:47
Poruka #20

CITAT (gervasius @ Feb 6 2011, 10:47) *
Postoji. Ukljuci paletu separation preview (window > output), na view ukljuci separations. Onda na listi boja iskljuci prikazivanje crne da bi video gde ti se pojavljuju ostale boje.

Veliko veliko hvala, fercera! Nasao sam dakle jedan red u kojem su slova naoko crna, medjutim zapravo su obojena u neki CMYK miks boja. Nije mi jasno kako sam to izveo a da ne primetim?

Jos jednom hvala, care.

+Quote Post

4 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 21. August 2019 - 04:05

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.