Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Izbor hard diska za backup

V
alekba
poruka Aug 27 2019, 09:58
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

Hardovi koje imam, navrsili su vec puno ljeta i bilo bi vreme da se postaram da bekapujem podatke.
Trenutno mi je sistem na SSD, 120 Gb a podaci na dva harda Samasung od 2 TB i jedan stari WD od 150Gb. Sada bih uzeo jedan od 4Gb da mogu sve podatke da prenesem i ponesto novo "kolektujem".

Gledao sam na IT-Svetu i nasao par povoljnjih WD sa cenom koja ne prelazi 120 jevrica. Samo nisam siguran koji da uzmem
http://www.itsvet.com/hard_disk_western_di...a1-40.i?id=4096 purple
ili crveni http://www.itsvet.com/hard_disk_western_di...a1-40.i?id=2915

Disk bi bio malo u aktivnoj upotrebi, vecinom bi se podaci cuvali, bez mnogo pisi-brisi. Takodje brzina mi nije bitna, bolje da je hladan i "dugotrajan".
Ako neko ima neki savet bio bih blagodaran smile.gif

PS. koliko vidim iduce godine cu morati da predjem na Win 10 sad.gif ta skamrlja je zahtevna i koliko mi se cini 120Gb za sistem i neke programe nece biti ni priblizno dovoljno. Predpostavljam da je SSD od 500 GiGa standard ovieh dana.... Takodje se nameravam da za svaki slucaj kupim i jedan externi disk od 4Tb za pravi bekap, ali ocene na new egg i Amazonu me zbunjuju, jeftini i skupi diskovi imaju maltene identican broj zvezdica ( tj. kvarova )...
Tako da ne vidim neku razliku izmedju
http://www.itsvet.com/hard_disk_western_di...a1-40.i?id=3180
i http://www.itsvet.com/hard_disk_western_di...a1-40.i?id=4258 ili http://www.itsvet.com/hard_disk_western_di...a1-40.i?id=4339
osim naravno razlike u ceni.....
Go to the top of the page

+Quote Post
kobayashi
poruka Aug 27 2019, 22:18
Poruka #2

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

Ovde imaš poređenje Blue/Black/Red/Purple: https://www.gamersnexus.net/guides/2796-wd-...-vs-red-in-2017
Glavna razlika za Blue - Purple je što Blue ima i u 7200rpm varijanti, dok Purple ima i sa 128MB keša i ide do 8TB (Blue do 6TB), bar u vreme pisanja teksta na toj strani, a to je 2017. godina. Za purple je navodno garancija 3 godine, a za Blue 2 godine, ali moraš proveriti i kod naših prodavaca.

Za Backup umesto kupovine skupljeg diska možeš kupiti 2 jeftinija i koristiti ih u Raid režimu, ali za to ti je potrebno odgovarajuće eksterno kućište sa RAID kontrolerom - ili da ipak radiš ručno kopiranje na oba diska, ne znam, možda ima neki softver gde preko USB možeš istovremeno da šalješ podatke na oba diska, ali ipak hardverska varijanta RAID-a je brža.

+Quote Post
alekba
poruka Aug 28 2019, 13:39
Poruka #3

hvala za link.. clanak se slaze manje vise sa video koji sam odgledao na YT pre dosta vremena... u kojem je lik drvio pola sata da bi u zadnjih par minuta rekao ono bitno tongue.gif

Najgore je sto tu izgleda nema pravila, disk koji je 2 - 3X skuplji ima isti ili cak veci failure rate. Izgleda da je ipak ono sta ubodes. Za reper koristim korisnicka iskustva sa new eeg i amazona, samo za 'muricu i ostali "kulturan" svet se izdvajaju ponajbolji primerci... nama ostaje skart. Mislim bukvalno & doslovno. Sta ga znam uzecu jeftini red ili purple.... a kad se "stijeknu uslovi" mozda jedan externi da napravim bekap bekapa. HDD je jedna od jeftinijih komponenti novcano gledajuci ali vrednost u podacima nema cenu, bilo da su poslovni ili privatni. Garancija i zamena - povracaj novca su znas i sam bezvez opcija, kad crkne disk zadnje sto ti pada na pamet je nadoknada vrednosti diska, sem ako je bio prazan ili sa podacima koji se mogu lako reprodukovati.

Ne skidam vise stvari kao nekada, mada je ostala stara "kolekcionarska" navika 003.gif i svaki put mi srce i dusa krvare kad zbog nedostatka prostoa moram da obrisem nesto sto nisam nikad otvorio... par godina.

Za eksterni nisam siguran.. da li uzeti pravi externi ili obican sa "fijokom". Koliko sam cuo ( stari info ), ta kombinacija drasticno skracuje vek diska. Ovi Pravi externi opet imaju svoje probleme, moj od 1Tb se toliko greje da ga ni nepalim do decembra, a ondak otvorim terasu, navucem jaknu i ......

+Quote Post
bannedbyRetard
poruka Aug 29 2019, 09:40
Poruka #4

Datum reg.: 30-November 09
Član broj: 33,166

Ja bih uzeo dva diska, ako su ti bas bitni podatci, nek su najjeftiniji na trzistu, dva su dva.
Pa ako nemas trenutno novca za dva , uzmi jedan pa kad skupis lovu onda drugi.
Ja licno imam dobra iskustva sa WD red diskovima, ali kao sto i sam znas nema pravila, jer imam i dva hitacija po 4TB 5200rpm, starija su od vatre i jos uvek rade kao sat.

+Quote Post
alekba
poruka Aug 30 2019, 10:23
Poruka #5

Mudro zboris, ili sto bi Mujo rekao: dvaput je dvaput, ba biggrin.gif
Nazalost cela industrija se okrenula ka proizvodima sa "ogranicenim" vekom trajanja, da ne kazem gore.

+Quote Post
kobayashi
poruka Sep 1 2019, 02:05
Poruka #6

Nama su u mesec dana vrisnula 2 serverska diska (došli uz server, ali su kod naših prodavaca takvi koštali oko 30-35k dinara, a cene su čak bile iste za 300GB i 1TB modele, slično kao i danas za nešto veće kapacitete).
Ti serverski diskovi imaju masivniji ležaj za motor koji okreće magnetne ploče, ležaj čak štrči više od pola centimetra iz kućišta, ali je elektronika vrlo moguće identična... ispostavlja se da običan SATA disk možete pustiti da radi neprekidno, samo je bitno da imate dosta RAM-a i dobro keširanje kako server ne bi kostantno drndao po disku.
Ovi obični SATA diskovi su nekad izdražvali nenormalno maltretiranje na računarima sa 1-2GB RAM-a, gde OS stalno drnda po disku zbog korišćenja virtuelne memorije.

+Quote Post
alekba
poruka Sep 1 2019, 09:19
Poruka #7

reda radi sam pogledao sta kazu "zadovoljne" musterije o najskupljim diskovima, ono fore gold, platina dijamanti tongue.gif tja, nenormalno je da neko kupi vise takvih diskova od kojih par bude DOA a ostatak vrisne u roku od par meseci. A cene im je nekoliko puta veca osd "regularnih" consumer diskova...
Pre godinu dve sam hteo da kupim disk od 3TB, ali je povrsno ispitivanje trzista pokazalo da vise proizvodjaca pravi lose diskove od 3Tb????? Bez obzira na cenovni rang.
Sto rece jedan, ne znam razlog ali WD kao da ne ume da napravi disk od 3TB....
Steta sto je Samsung prestao da pravi mehanicke diskove.

+Quote Post
todos_d
poruka Sep 1 2019, 18:16
Poruka #8

Datum reg.: 12-January 15
Član broj: 53,488

Potrebni su ti diskovi koji su namenjeni za čuvanje podataka koji se ne pokreću 100% sa računarom kad je uključen . Kod svih proizvodjača takvi diskovi ako se ne varam su obeleženi zelenom bojom. Ono što se pokazalo kao vrlo pouzdano su diskovi od 4TB. Dakle najbolje je da uzmeš ili 4 ili 8 TB. Ja imam Samsung eksterni D3 od 2TB četiri godine. Nije radio dve godine jer nisam imao računar. Kad sam ga aktivirao baš skoro, prijatno sam se iznenadio. Nema čak ni bad sektora. To je serija Samsungova koja je bila odlična u svoje vreme. Sad je Samsung svoj deo prodao ali trenutno ne znam kome. Mada znam da su ti koji su ga kupili, koristili Samsungovo ime kod nekih serija koje su proizvodili.

+Quote Post
alekba
poruka Sep 3 2019, 23:19
Poruka #9

WD ima green seriju, ali kad sam gledao Seagate, i ostale... zelena oznaka a diskovi za nadzor, sto ce reci akanje 24/7.
U principu u pravu si, disk se najvise haba prilikom pokretanja, dok ne dostigne radnu brzinu i temperaturu. Ne prckam mnogo po sistemu ali cini mi se da postoji u Windozi opcija da disk "stedi elektriku", tj. iskljucuje se kad nema razmene podataka odredjeno vreme. Backup disk se ne koristi cesto, bar ja ga ne bih palio redovito.

Za Seagate, Toshibu, Hitachi ... sam cuo da imaju serije - modele koji su bezobrazno loseg kvaliteta... u principu nije ostalo mnogo proizvodjaca mehanickih diskova... tako da ce pasti jedan crveni WD... Zeleni je duplo skuplji skoro...

+Quote Post
todos_d
poruka Sep 4 2019, 06:56
Poruka #10

Datum reg.: 12-January 15
Član broj: 53,488

Ima tačno redosled gde se koji kiristi. I ja imam jedan wd green u Dahua risiveru. Tačno radi non-stop. I to je tačno da su manji lošeg kvaliteta osim ovih sa većim kapacitetom gde i cena govori o čemu se tu radi. Takođe je važno napomenuti da du ovi diskovi a naročito od 1TB i 500 GB u većini slučajeva reparirani diskovi. Sa time je i garancija i trajnost manja. Još jednom ću reći da su najbolji sa najmanje problema diskovi od 4 Gb. U principu sve nove i največe serije su najbolje jer prolaze visoku kontrolu. Tako i ranije kad se pojavio 1Tb i danas radi u mnogim kompjuterima. Najčešće diskovi koji su bili po serverima se repariraju, velike firme, banke itd. Oni vraćaju fabrici uz nižu cenu za nove modele sa većim kapacitetom.

+Quote Post
alekba
poruka Sep 20 2019, 20:41
Poruka #11

Kupio WD od 4Tb i Samsung SSD od 500GB....
E sad, ima tu problema..... mnja. kad sam maliganisao sa IT rajom nisam ima komp, sada kada ga imam, svi se razbezali po bielom svetu i rade za inostrana sredstva placanja.... Marfi.
Da skratim, WD sam formatirao ali kljakavo, pa ima samo jednu particiju. Pitanje: da li da ga podelim na 2 particije, zarad manjeg akanja. Racunam da kad ima samo jednu particiju disk mora da rolja po svih 4 Tb da bi nasao nesto. Za sada ce on biti bekap, kad prebacim podatke sa dva stara diska, njih cu koristiti za skidanje - brisanje, a veliki disk cuvati za ne daj boze.

Komp sam nosio u servis, kupio sam novo ( polovno ) kuciste u koje je moglo da stane dodatnih dva diska i GTX 1070. Lik u servisu mi je digao Win7 na novom SSD. Preko ploce odredim koji je disk butabilan i za sada koristim stari sistem na kojem imam tu gomiletinu programa koje koristim. Ali novi radi nekako kljakavo. Dobio sam savet da otkacim stari disk dok ne utegnem novi sistem. Da li neko ima neki savet u ovoj situaciji?

+Quote Post
kobayashi
poruka Sep 21 2019, 01:09
Poruka #12

Zavisi šta čuvaš na tih 4TB. Ako je video i fotografije, nema potrebe, ako imaš dosta sitnijih fajlova, možeš da podeliš.
Jeste da za jednu ogromnu particiju postoji jedan veliku Master file tabelu, a za više manjih particija više manjih Master file tabela.
Performanse zavise od keširanja i drugih faktora vezanih za fajl sistem, ali se može reći da sa manjim particijama brže ide pretraga fajlova (ako nema keširanja rezultata pretrage).

Uglavnom, kod NTFS-a je veličina klastera 4kB (softverskih, većina HDD-ova interno i dalje koristi 512B za veličinu klastera, pa svi Windows sistemi posle XP-a koriste 4k alignment).

SSD može da radi sporo iz više razloga, naročito na Win 7 koji i nije naročito optimizovan za SSD (ali, Win 10 iako jeste, nakon ažuriranja od pre par godina radi katrastrofalno na HDD). Pitanje da li ti je instaliran odgovarajući drajver i šta još već treba za SSD (Intel Storage... nešto), naravno ako je Intel chipset, za AMD ne znam šta treba.
Ima na netu dosta tema o usporenom radu SSD-a na Win 7, pa pogledaj.

+Quote Post
bannedbyRetard
poruka Sep 30 2019, 09:43
Poruka #13

Datum reg.: 30-November 09
Član broj: 33,166

Radi SSD i na 7mici brzo kao i na 10ci, sve zavisi do ploce i podrzanih instrukcija, a najvise do kontrolera na samom disku!
Za brz rad SSD diska pored kontrolera bitano je koji tip kesiranja ima, postoje jeftini diskovi bez hardverskog kesiranja na samom disku pa su samim timperformanse na disku katastrofa.
Zato treba pazljivo birati SSD zavisnosti sta ploca pruza, da li postoji mogucnost za AHCI, UEFI,M2 NVME, da li je na ploci sata 3 kontroler ili neki sa manjim protokom itd itd..

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 19. October 2019 - 01:10

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.