Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

12 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

kako izgleda biti student... arhitekture

V
Lucas
poruka Sep 3 2006, 01:17
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 2-February 05
Član broj: 195

mislim da sve one koji su upisali fax ove god, a prisutni su na forumu zanima kako izgleda studirati arhitekturu u bg-u. Koje su pogodnosti (uopste pogodnosti kada si student... tipa jeftinije letovanje bla bla) koliko ima obaveza (celodnevna nastava?) i koliko slobodnog vremena. Da li izlazite, i koliko cesto, i uopste me zanima kako izgleda vas studentski zivot?
Go to the top of the page

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 3 2006, 11:59
Poruka #2

Datum reg.: 22-May 06
Član broj: 4,720

postavio ja slicno pitanje ali u offtopicu, mada me interesuje sta imaju kolege da kazu (citaj: idalje) haha biggrin.gif

Ako hoces sacekaj par meseci pa cu da ti odgovorim, kad sam saznam.

I da, jedno pitanje, ti polazis ove godine ?

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 3 2006, 14:07
Poruka #3

saznacemo zajedno wink.gif ja sam upisao ove godine

+Quote Post
milutin*
poruka Sep 3 2006, 14:12
Poruka #4

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 19-April 06
Član broj: 4,287

e smorili ste! ugasili ste forum

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 3 2006, 14:16
Poruka #5

hm i ja sam primetio da nesto nema novih projekata na forumu... :S

+Quote Post
let4mi
poruka Sep 3 2006, 14:36
Poruka #6

Datum reg.: 13-April 06
Član broj: 4,192

ha ha ... obaveze i nastava takvi da neces razmisljati o izlascima i ostalom smile.gif
nije bas tako... ali spremi se da zagrejes stolicu muceci se oko gomile nepotrebnih gluposti - posebno na prvoj godini. Sto se tice pogodnosti - imas menzu i markicu za prevoz smile.gif) Pogledaj i topic gde je tvoj kolega Budjevac zeleo da sazna nesto vise o faxu dok je bio s druge strane bare pa ces videti sta ljudi misle o faxu i studijima na arh. faxu u bgd...

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 3 2006, 16:00
Poruka #7

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

Da je tema "život studenta arhitekture... jedna reč" mislim da bi apatija bila Ta reč.

Pitaš za letovanje? Pa recimo da se može odgovoriti jednim aktuelnim primerom. Sigurno znaš za biennale u Veneciji, e pa na našem fakultetu je organizovan odlazak tamo po ceni od 220eur po osobi. Agencija preko koje to ide je "kompas" (krajnje su neprofesionalni, ni mrtav ne bih isao sa njima).
Preko iste agencije ide i DAB (drustvo arhitekata) i njih to košta 180eur...
Nekako je logično da studenti imaju nekakav popust, a ne da im u stvari bude skuplje.
Slično je i kad su arhitekturijade u pitanju, umesto da bude neki popust, u stvari plaćaš više.

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 3 2006, 16:03
Poruka #8

opet racunam da za te pare vredi da se ode, ali opet ne razumem zasto je skuplje.

@let4mi
znacu da li sam kolega u cetvrtak/petak biggrin.gif polazem prijemni u sredu.

Poz

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 3 2006, 16:19
Poruka #9

Izlasci? Ne znam kako je sad s obzirom da AC-a ima u manjoj meri (ili se bar tome nadajte). Ali ja kad sam bio na prvoj godini (prosle godine biggrin.gif) svaki petak sam isao na zurke. Te zurke su obicno trajale i preko subote i nedelje, a nekad cak i do ranjih jutarnjih casova ponedeljka, tako da se mnogo puta desavalo da na vezbe ponedeljkom dolazim umoran i neispavan.

A zurke su super, u stvari, nisu bas zurke, vise su sedeljke jer sedis za crtacim stolom, nema puno ljudi samo si ti, nemas alkohol imas sinu lenjire i rapidografe...

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 3 2006, 16:32
Poruka #10

CITAT (Budjevac @ Sep 3 2006, 17:03) *
opet racunam da za te pare vredi da se ode, ali opet ne razumem zasto je skuplje.

@let4mi
znacu da li sam kolega u cetvrtak/petak biggrin.gif polazem prijemni u sredu.

Poz

ajd srecno wink.gif

nego pailhead ajd mi objasni kako moze da se izadje na krov zgrade fakulteta... da mi se nadje kad mi dosadi drustvo i muzika na zurkama blink.gif

pa nije valjda bas tako.... ono imas makar delic slobodnog vremena? nisam ja ni mislio da cu da izlazim ceo vikend, ali....

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 3 2006, 17:02
Poruka #11

Ma nemam pojma, nije bas tako crno, ali je prilicno crno. Prva godina fakulteta je kao neka obuka komandosa, sve ce uraditi da ti slome duh.
Kao sto ima ona vezba gde vojnici marsiraju uz i niz istu padinu bezbroj puta e tako ima i AC na fakultetu.
Pre je bilo zeznuto jer je plan nastave bio strasno razbacan, recimo ujutru u 8 imas vezbe, pa puzu od sat dva tri, pa ponovo vezbe. Pa onda jedan dan samo predavanja i sve to popodne (i na to ljudi onda ne idu uopste, kako bi se bar malo odmorili) pa onda jedan dan sve ujutru pa ponovo sve popodne i tako... umoris se od svega toga pa ne izlazis preko nedelje. A za vikend, ubije te u pojam ac, nije ti ni do zivota a kamoli do izlazenja.

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 3 2006, 17:39
Poruka #12

sta je AC?

+Quote Post
let4mi
poruka Sep 3 2006, 17:56
Poruka #13

Datum reg.: 13-April 06
Član broj: 4,192

AC - Arhitektonsko Crtanje - bar se tako nekad zvalo, sad je mislim neki drugi naziv i nije vise zaseban predmet nego je spojen sa likovnim ili nesto slicno... recice ti neko ko je to skorije imao... uglavnom predmet je rucno crtanje - rapidografom - razlicitih gluposti koje ti zadaju a pri tome ti love sitne greske - poenta predmeta (pre 15 god bila da te nauci da crtas) - da te spremi da izdrzavas duuge neprespavane noci (trebace ti za ostale predmete...) i sem toga nista vise... jer kasnije sve mozes da radis na kompu - sem naravno ispita (mozda tu ima neke koristi od AC? A mozda i nema??)

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 3 2006, 18:13
Poruka #14

pa uvek ce da bude po neko ko je totalno nezadovoljan, ali postoje ljudi koji su stvarno presrecni na fakultetu (barem mi tako kazu)...
Tvrde da su se totalno pronasli u njemu, i da bez obzira na teskocu, mogu sve da uklope....
znaci nije sve crno belo....

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 3 2006, 18:21
Poruka #15

Nema, nemoj biti u zabludi.

Tehnicko crtanje je potrebno znati u toj meri da recimo jedan semestar crtas (cisto da se adaptiraju ovi koji nikad nisu drzali tehnicku olovku i lenjir u ruci) i da naucis sve o razmerama, formatima, nacinu kotiranja, opisivanju itd.

Nista od toga se ne uci na AC-u (arhitektonska grafika, tako se zove sad) vec na silnim drugim predmetima na prve dve godine, na kojima je mnogo bitnije da ti lepo nacrtas nesto nego da ga tacno nacrtas. Primera radi arhitektonske konstrukcije, tu se vise znacaja daje tome da li su ti slova jednaka i da li pulsira linija nego da li greda lebdi u vazduhu.

Po meni je sve to glupo reseno. Niti smo naucili da dizajniramo (sto je prakticno i bila tema tog AC-a) niti smo naucili da crtamo. Glavna dliema ove godine, kad je moja generacija pocela da polaze konstrukcije je bila da li se opeka crta u presecima i izgledima u razmeri 1:50 i da li se u istoj razmeri kotiraju i modularna i proizvodna i zidarska mera prozora.
To je sve trebalo da se nauci u prvom semestru na predmetu koji se samo tome posvecen, a to je pitanje da li se uopste uci na fakultetu.

+Quote Post
Lavina
poruka Sep 8 2006, 00:45
Poruka #16

Datum reg.: 23-July 05
Član broj: 1,271

pa vidim da su odje sve neki "crni" odgovori.. meni je bilo extra (a i dalje je). Kad izadjes u provod uglavnom ces sretati kolege sa faksa (mada kad vidis u 5h ujutru upaljena svijetla to gore pomenuti zavrsavaju ac, sisteme, ...) duplo manje ces uciti od kolega sa medicine, etf-a i sl. ribe su extra na faksu, jes da ima zaostalih profesora, asistenata ali opet dosta ispita mozes da polozis tako sto ces ih spremati manje od dva dana. i uvijek ces nesto da cekas na fakultetu (ili profesore ili potpis ili.....).. da ne duzim brucosi mislim da se necete pokajati sto ste upisali bas ovaj faks (ovo vazi za ove sto su na budzetu smile.gif )

+Quote Post
pailhead
poruka Sep 8 2006, 03:22
Poruka #17

Kad platis 3000e, sve ti deluje malo drugacije smile.gif

+Quote Post
Bukinjo
poruka Sep 8 2006, 11:32
Poruka #18

hehe, videcemo biggrin.gif
3000 vise manje........

+Quote Post
Lucas
poruka Sep 8 2006, 11:38
Poruka #19

pail zar ti nisi na budzetu?

+Quote Post
ada
poruka Sep 8 2006, 12:06
Poruka #20

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 30-November 05
Član broj: 2,460

CITAT (pailhead @ Sep 3 2006, 19:21) *
...na silnim drugim predmetima na prve dve godine, na kojima je mnogo bitnije da ti lepo nacrtas nesto nego da ga tacno nacrtas. Primera radi arhitektonske konstrukcije, tu se vise znacaja daje tome da li su ti slova jednaka i da li pulsira linija nego da li greda lebdi u vazduhu...
Ne bih se bas slozila sa ovim sad.gif ..Tacno je da, u vecini slucajeva, jeste tako. Ali, na kraju, ipak sve zavisi od toga s kim radis. Moj slucaj: na drugoj godini sam bila u studiju prof Krunica, gde se pod jedan trazilo da sve bude tacno (u najdetaljnijem konstruktivnom smislu), a dobar dizajn (za koji ti btw ni ne ostane vremena) je samo finalni "cing".
Sto se konstrukcija tice, opste je rasulo.. Svaki asistent je u nekom svom filmu, cesto se desava da rad, koji kod jednog asistenta ne bi bio dovoljan ni za prolaz, kod drugog dobije dobru ocenu. Tek se posle polaganja ispita ispostavlja ciji su studenti ucili "pravu verziju".

+Quote Post

12 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 14. November 2019 - 19:30

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.