Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Matematika u InDesign-u, Kako iz Word-a u InD - funkcije, jednacine, formule itd?

V
slavisa pantic
poruka Mar 8 2017, 11:47
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 6-November 09
Član broj: 32,712

Postovani,
Da li je neko od kolega koji se bave dtp-om radio sa matematickim funkcijama, jednacinama itd. u InDesign-u? Ili jednostavnije: da li je moguce iz Word-a uvesti u InD dokument koji je pun svakakvih jednacina, formula, funkcija - naravno, ne kao tekst - vec da ih InD vidi kao regularne sidrene objekte u okviru text-a a da ne poremeti njihovu sadrzinu? Probao sam i na Mac-u i PC i rezultati su mrshavi, jedino resenje do kog sam dosao je otvaranje jednacine u Word-u u okviru Equation Editor, zatim kopiranje i lepljenje u InD. To je OK, ali kad u dokumentu ima na stotine ...#$& ... onda je to veliki pesacki rad i trud. Na stranu to sto je autor(ka) knjige poprilicno na svoj nacin i pati od perfekcije.
Hvala unapred.
p.s. ako je bilo ranije pisanja na ovu temu....
Go to the top of the page

+Quote Post
jovbranko
poruka Mar 8 2017, 13:31
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 726

Probaj da fajl iz Word-a snimiš:
- kao RTF pa da uvučeš u InD, mada ako se dobro sećam, tu može da se desi da imaš problema sa grafikonima.
- da fajl snimiš kao Web Page(Compete). U ovoj varijanti će Word sve formule i grafikone snimiti u poseban folder Images. Ali, pošto ni web stranicu ne možeš da ubaciš direktno u InDesign, treba ponovo tu stranu da otvoriš u Word-u i snimiš kao Word fajl, i onda konačno, uvučeš u InDesign.

Samo ne zaboravi da će sva grafika iz Worda biti u RGB formatu, što znači da će formule i grafikoni imati crnu iz sve četiri boje. Ili neka ceo PDF bud grayscale, ako je to moguće, ili ako ne, uđi u Images folder i prebaci sve slike u Grayscale, pa tek onda otvori web stranu u Word-u, snimi kao Word fajl i ubaci u InD.

Pozdrav.

+Quote Post
slavisa pantic
poruka Mar 8 2017, 14:37
Poruka #3

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 6-November 09
Član broj: 32,712

Hvala na pomoci, probao sam ovu web varijantu, rezultati su bolji od *rtf-a. Neke funkcije i jednacine su u redu, neke nisu, sta da se radi, morace deo posla da se odradi pesaka. Inace, probao sam rad i sa plug-inom MathMagic, sa njim su rezultati odlicni, jednacina/funkcija je cist vektor ali posto je DEMO stavlja jednu kosu sivu crtu preko. Izgleda da svako zadovoljstvo ima svoju cenu. Hvala jos jednom i pozdrav:-)

+Quote Post
Vladica78
poruka Mar 9 2017, 18:25
Poruka #4

Grupa: Članovi
Datum reg.: 20-October 12
Član broj: 48,758

mislim da ćeš morati da radiš u mathmagic-u (bar sam ja morao).. napraviš vektore od jednačina pa ako treba nešto da se edituje otvori ih u ilustratoru.. sve u svemu veliko je cimanje, valjda će u neku novu verziju indizajna ubaciti equation..

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 19. August 2017 - 02:51

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.