Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!
12 - broj stranica V  « < 10 11 12  
Reply to this topicStart new topic

Sve moje urbane fotke :)

Ocena 4 V
V
yagodinac
poruka Jun 12 2017, 21:12
Poruka #221

Grupa: Članovi
Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Samo jednu stvar previđate: ovo je fotka koja je viđenje Mostara od strane Fototuriste. Nije to ni loše ni dobro, već verovatno možda malo drugačije od onog kako bi to fotografski video bilo ko od nas. A možda i nije. Ja gledam njegove fotke tih prostora i, na stranu njegova oprema pošto se tu razlikujemo, ali ja bih otprilike veoma slično kadrirao fotke i obrađivao. Možda bismo se malo razlikovali u izboru motiva fotografisanja, ali je sve to veoma tu, dakle slično. Klasične turističke razglednice, kad već imaš jedno popodne da okineš kadar iz Mostara onda uglavnom ovakvi kadrovi dolaze u obzir. Da sam u Mostaru nekoliko dana, kao pre neku godinu u Italiji, fotke bi bile verovatno mnogo više uličarske i meni lično bolje u fotografskom smislu jer imaš neuporedivo više vremena za istraživanje i realizaciju. Kad nemaš vremena jer si danas ovde a sutra onde - ide se na klasičan kadar i, ako imaš fisherman-a u kadru - fotka je već neuporedivo bolja jer se razlikuje od mnoštva kadrova mostarskog mosta. Ako nemaš ništa interesantno u kadru već samo most, opet nije ništa strašno jer imaš dobru fotku, koja verovatno ne bi pobedila na nekoj izložbi ali je ionako dovoljno dobra da kad je pogledaš posle više godina sam se sebi iskeziš u facu tipa "ma nisam ja loš uopšte".

Takođe priznajem da bih za mnoge fotke iz ove teme voleo da su moje - i to je po meni već dovoljan kompliment pošto dolazi od klasičnog narcisa, što, budimo sad iskreni, značajan deo fotografa u suštini jeste, jelte laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jun 12 2017, 23:01
Poruka #222

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

^ Ovo.

Zicer. Ziceri su dobri. Oni cine da nisi dzabe dolazio. Kada napravis zicer, onda dalje eksperimentises pa i ako sjebes, ono sto ostane je dovoljno.

U slucaju Mostara, zbog morfologije terena i katastrofalno loseg urbanistickog plana, postoji samo 2-3 mesta sa kojih je uopste moguce videti ovaj most i to samo iz ovog ugla i parsto metara dalje, sa drgue strane. Dakle po jedna vizura za pre podne i jedna za popodne. Sve dalje se vrti oko tacnog doba dana, polozaja oblaka (if any), upotrebe ND, PL ili nekih drugih filtera... ali u osnovi su to i dalje ta dva ugla i vrlo je tesko za manje od nedelju dana smisliti nesto epohalno.

@tehnickolice
Jednom prilikom, moj pokojni deda, Moma Markovic (inace redovni prof. na likovnoj akademiji u Bg), rece mi apropo nekog crteza koji sam tada, kao klinac radio: "Sine, ne mora na svakoj povrsini da se nesto desava". Ima toliko fotografija sa negativnom prostorom koje na 90% svoje povrsine nemaju apsolutno nista. Al'zato ovih ostalih 10% objasnjavaju...

@lukicu
Domovina se brani obrazovanjem i pamecu a ne cirilicom. wink.gif

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 12 2017, 23:48
Poruka #223

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

@Kisha
Hvala..

@yagodinac
@Jo Husafet
Kolege hvala na korisnim komentarima... Evo i ja da se nadovezem necim sto smatram da je korisno da se zna i pre svega razume pre svake obrade. Obrada je nesto sto me cesto pitaju putem PM, a ja ne znam sta da odgovorim posto ne postoji sablon, vec samo individulani pristup svakoj fotografiji koji idejno pocinje jos na terenu kada fotografija nastane.

Kolor sema ove fotografije je takva da boje jedna drugu naglasavaju, komlemanetarni spektar boja koje prevladavaju kadrom u rasponu od crveno narandzaste do zute nasuprot zeleno plavoj do ljubicaste, sa akcenom na jednu tercijanu narandzasto zutu i jednu primarnu palvu, cini da se most i gradjevine oko mosta lepo izdvajaju, planine u pozadini, i sama reka, bez neke pojedinacno preterane borbe za paznju posmatraca. Nenametljivi elemnti kao sto je ovaj ribolovac i jos par njegovih kolega po obodu kadra kroz takav minimalsiticki pristup daju dasak zivota i odredjeni narativni kontekst ovoj u sustini dobro upakovanoj razglednici.

Cesto koristim specificnost odnosa komplementarnih boja u kadru, ili jedostavno sve boje priblizim jednom spektu, veoma cesto tako da dve boje koje preovladjuju pripadaju toplim bojama a dve hladnim, tipa zuta i naradzasto zutu u paru sa zelenom i zeleno zutom.

Sve ovo sto sam pomenuo vezano za boje uci se u osnovnoj skoli, nauci i kasnije podsvesno primenjuje kroz rad u skladu sa idejom. Znaci moze da se nauci i svesno da se primenjuje, a ko ima talenta za slikrastvo i umetnickih sklonosti jednostavno sve to radi po osecaju. Tako da eto saveta za sve vas koji me cesto pitate za obardu koja je veoma jednostvna i svodi se upravo na korekciju boja i svetla, malo se posveti te psihologiji boja... Nauka i umetnost lepo objasnjavaju kako nas mozak reaguje na odredjene boje i razlicite kombinacije boja, pa kada to prucite uz malo prakse i u skladu sa idejom, ta obrada koja je mnogima kamen spoticanja, bez nekih nindza trikova postace daleko bolja nego sto je bila ranije, jer boje i svetlo su gradivni element svake fotografije, slike, ili bilo kog drugog umetnicekog dela koje pripada vizulenoj umetnosti.

Mozete i presete da lupate na fotke i na taj nacin lepo da userete sve sto ste radili na terenu.

+Quote Post
little onion
poruka Jun 13 2017, 02:26
Poruka #224

Datum reg.: 13-March 14
Član broj: 52,164

Foto turista - Ма знам за толико, него то изражавам одушевљење риболовом као начином за трошење слободног
времена а истовремено и животног smile.gif. Замисли да си могао да уфоткаш типа са трофртаљским панталоницама и
сандалама и његову жену у пуној опреми како пливају или се сунчају на истом месту. Е то би било нешто, дух
града, промене које су дошле са изградњом новог а старог моста, ма све, овако риболовац biggrin.gif !

Jo Husafet - Коначно да се у нечему у потпуности слажемо.

+Quote Post
bamby
poruka Jun 13 2017, 09:08
Poruka #225

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

CITAT (Foto turista @ Jun 13 2017, 00:48) *
... ko ima talenta za slikrastvo i umetnickih sklonosti jednostavno sve to radi po osecaju. ...

Mislim da je ovo presudno. 003.gif

CITAT (little onion @ Jun 12 2017, 05:55) *
... Неби било лоше ... Тако су ме учили у школи.

Не би ... tongue.gif

Urbano!

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 17 2017, 01:33
Poruka #226

Jedna iz nocne setnje od pre par dana... A upravo krece u jos jednu tongue.gif

RAW + LR obrada + gotova fotka nakon PS obrade...
https://forum.benchmark.rs/attachment.php?a...mp;d=1497659505

101.
Night walk... by Nenad Ristic, on Flickr

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 22 2017, 07:37
Poruka #227

Jos jedna iz nocnih setnji nasom prestonicom... Svasta zanimljivo moze da se vidi izmedju 2 i 8 smile.gif

Koristio sam jos jednu fotku podeksponiranu za 1 blendu radi bolje kontrole svetla i stvaranja povoljne atmsfere za miran san smile.gif
RAW + LR i PS obrade...
https://forum.benchmark.rs/attachment.php?a...mp;d=1498112009

Mc for a good dream... by Nenad Ristic, on Flickr

+Quote Post
yagodinac
poruka Jun 22 2017, 07:47
Poruka #228

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Ukratko odlična.

+Quote Post
Ivica Su
poruka Jun 22 2017, 09:19
Poruka #229

Datum reg.: 17-January 14
Član broj: 51,805

Opa, krenuo u uličnu fotografiju smile.gif Sjajno (mislim na poslednju), nadam se da će biti još ovakvih...

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 23 2017, 14:23
Poruka #230

@yagodinac
Hvala zemljace smile.gif Kao sto rekoh svasta moze da se vidi po ulici u tim nocnim setnjama dok tragam za nekim zanimljivim kadrovima koji veze nemaju sa klasicnom ulicnom fotografijom, al bezveze bi bilo da se i ovako nesto ne zabelezi tongue.gif

@Ivica Su
Ajde ti sto si se ponovio, pa da vidimo neke dobre fotke sa novom kamerom, ume to dosta stimulativno da deluje smile.gif
Sto se tice ove fotke... Kolega ja ne volim prazne price, tako da ako kazem da je jedino ulicna/dokumentara fotografije nesto sto zaista cenim onda valjda treba prakticnim primerom da pokazem koliko razumem to sto cenim, kao sto vidis a bilo je i ranije primera na kojima si mogao da vidis, i kao sto ces tek videti, veoma dobro razumem, ali to ipak nije fokus mog interesovanja, zapravo nije ni ovo sto najcesce moze da se vidi... Urabni pejzazi/motivi, portreti, cvetici, vise su relaksacija i opustanje od svakodnevnice, nesto sto mi je lako dostupno i jednostavno da se zabelezi, fotke lepe ko slika hehe, a krajni cilj je nesto sasvim drugacije nesto u cemu ima daleko vise umetnosti cega tek u tragovima ima na pojedinim fotkama do sada, ali za tako nesto kao sto sam vec pisao treba ziveti zivot umetnika a ne trgovca biggrin.gif tako da za sad samo ono sto je dostupno i sto mogu da donesem na zadovoljavajuci nacin wink.gif
Ovaj kadar lako je uociti na terenu, a meni je zanimljiv kao suprotnost necemu sto cesto navodim kao primer lose ulicne fotografije, a to je fotkanje beskucnika u krupnom planu bez nekog sireg konteksta i intrakcije sa ambijentom, pritom izraz lica los, bez emocije i samim tim narativno potpuno prazna fotka...
I da, kao sto vidis moze i ulicna fotka a da nije snaposoticna, kao i na ostalim fotografijama sve zahvaljujuci dobroj produkciji i vodjenju racuna o detaljima u obardi, cak moze da se zabelzi i sa stativa onako opusteno tongue.gif tipicnim objektivom za ulicno fotkanje 100-400mm hehe biggrin.gif tongue.gif

+Quote Post
Ivica Su
poruka Jun 23 2017, 22:44
Poruka #231

Datum reg.: 17-January 14
Član broj: 51,805

Eh to je samo alat, razultat isti, samo eto, u ovom slučaju, se nešto lakše do njega dolazi... više bih se ja raovao nekoj novoj optici, al kad je staro telo odbilo poslušnost pa je ovako ispalo, možda je i dobro što je tako ispalo ispalo, ko će ga znati wink.gif Biće materijala, samo vremena nema, biće i vremena, ako ne pre, na putovanju u avgustu biggrin.gif

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 24 2017, 05:24
Poruka #232

^
Samo napred kolega smile.gif
Ipak malo poradi na obradi, malo to da utegnes makar po pitanju boja i bice dovoljno, i na kompoziciji kadra. Sustinski i ako previse usko gledas na to sta je dobra fotografija, imas ispravnu teznju, ganjas pricu/emociju, ali ne mozes sustinu donete dovoljno efekton u losoj formi, zato ti i kazem poradi malo na obradi i malo na kompoziciji, jer po mom misljenju to je jedino sto fali wink.gif

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 25 2017, 11:02
Poruka #233

Sve sto se vidi na fotografiji tu je u orginalu, znaci nisam dodavao mesec tu je na toj poziciji tongue.gif Koristio sam 3-4 fotografije razlicite ekspozicije radi bolje kontrole svetla, i jos jednu podesenu prema brzini okidanja 1/20 ili tako nesto.

103.
Waiting for God... by Nenad Ristic, on Flickr

+Quote Post

12 - broj stranica V  « < 10 11 12
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 28. June 2017 - 18:28

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.