Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

5 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Wireless trigger-i, pouzdanost, napajanje, poreklo...

Ocena 5 V
V
Svetar
poruka Jul 5 2012, 18:37
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 4-May 07
Član broj: 10,562

Postovani zonasi,
trenutno pazarim nesto od basic rasvete (za pocetak blicevi) i na red dodjose trigger-i.
Spominjani na puno mesta, sa opisom primene i iskustava, medjutim iako se sve u budzet (prevashodno china) klasi koja se najvise rabi svodi na isto/slicno, u poslednje vreme vidim nesto sto cu ovom priliko objediniti u par stavki, nakon cega cu pojasniti koja kombinacija u svemu tome meni treba, ili pak zamoliti nekog od vas da me uputi na nesto sto sam mozda preskocio.
Dakle:
pojedini identicni proizvodi se javljaju pod raznim brendovima, ili pak bez ikakvog brenda sa skromnim slovno brojcanim obelezjima. Jasno je da njihova cena varira u zvanicnoj prodaji 20-40% u odnosu na individualno web porucivanje. Vecina njih i kod transmitera i/ili kod prijemnika koristi CR baterije (koje nisu jeftine i vremenom eksplatacije ispada da nastavljate doplacivati vec placeni prozvod). AA ili AAA baterije mogu koristiti kod par novijih modela mada su u pitanju li-ionske baterije, tj. nemogu se koristiti punjive baterije kao kod npr. phottix okidaca, koji su mi za sada najzanimljiviji, ali evo zasto ne i konacni. Jedna od bitnih stavki je locking mehanizam koji uglavnom imaju modeli koji koriste CR baterije, dok se kod ostalih modela lock nalazi na transmiterima, dok ga kod resivera nema ili nema ni navoja za stativ. Ovde je glavna boljka to sto se postavljen blic u vecini slucajeva "naginje" ka negativnoj strani tako da vrlo lako moze izleteti iz lezista na resiveru. Ok za ovo ima adaptera, ali i da smanjimo broj tacaka u kojima se oprema fiksira. Videh da sam se raspisao, pa da ne duzim, nego da to pretocim u sledece pitanje: da li mozete preporuciti po vama pouzdan model koji radi na punjivim baterijama, koji poseduje locking mehanizam na resiveru i transmiteru/ima, koji ima navoj sa donje strane i koji moze biti solidna kupovina za 50-100 neurona za transmiter+resiver. Ok ovo i nije neki budget price (ako ih ima za 20-40e), ali bi bio plafon ka necemu sto je dosta skuplje, ali sto meni realno ne treba. Radna frekfencija takodje nije primarna stavka, a domet od 20-30 metara bi bio sasvim zadovoljavajuci. Unapred zahvaljujem na odgovorima, kao i na detaljima koje sam prevideo ili ih jednostavno nisam do sada ukacio.
Go to the top of the page

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jul 5 2012, 20:16
Poruka #2

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

osnovno sto nisi shvatio da svaki okidac koji guta AA ili AAA baterije, itekako moze da radi sa punjivim (ali ne Li-Ion nego NiMH). Dakle ta stavka ti je totalno nebitna. CR2 baterije koje neki okidaci koriste u transmiterima traju nevidjeno dugo (ja sam za 3 godine promenio jednom bateriju u trasmiteru) posto su oni aktivni samo prilikom okidanja. Risiveri su pak druga prica i valja imati neke koji ne zderu baterije kada ostanu ukljuceni (RF 603 npr koji ako ga ostavis upaljenog ode bakterija za dva dana a i ranije).

Loking mehanizam, koliko je dobar na risiverima, cak i ako ga nema kod vecine okidaca je resen na neki drugi nacin i jaaako tesko moze da ti sleti blic. Postavlja se pitanje jel si ti do ovog dosao napamet ili ti se stvarno to i desilo jer sam do sada video prilicno razlicitih okidaca i ni sa jednim nisam imao problem sa kretanjem blica). Ovo vazi i za pomenute YN RF 602/603 recimo koji nemaju nikakvo zakljucavanje.

Dakle, uzmi onaj za koji imas para jer su u principu Cajniz okidaci upravo tako i pozicionirani sto se kvaliteta tice - koliko para toliko muzike. Nema tu preterane mudrosti nit' nuklearne fizike. Ako ti treba TTL (ili TTL pass through) imas i to ali kosta malo vise. Ako su ti blicevi u M rezimu, svaki okidac ce ti raditi posao, ukljucujuci i prepotopske PT 04. Phottix u poslednje vreme ima nekoliko odlicnih resenja pa baci malo pogled i na njih.

Meni se u stvari cini da si ti izostavio (po meni a i mnogima) najvazniju stavku a to je brzina sinhronizacije. Ovo bi mi bio prvi i osnovni parametar od kog bi krenuo u odabir. Sve ostalo je danas manje-vise isti djavo...

+Quote Post
Svetar
poruka Jul 5 2012, 21:29
Poruka #3

Datum reg.: 4-May 07
Član broj: 10,562

Brzina od 1/200 je sasvim dovoljna (for canon). Koliko vidim vecina radi na tim brzinama, a to je sasvim ok. CR baterije jesu trajne i time sam upoznat, ali sam naisao na iskustva ljudi kojima je i ta baterija pojedena relativno brzo, no i na to pitanje si odgovorio. Znaci nekima kako resiverima tako i transmiterima ostajanje u on polozaju moze biti bolno. Kod rf-603 koji izgledaju vrlo dobro se desava da blic moze ispasti, ako se nagne nekih stepeni ka sebi. To deluje super kada klikne, ali nije funkcionalno koliko mislim da bi trebalo. Kada je blic u horizontali to nije problem, no za rizicnije polozaje ortak stavlja chichak traku ili ga fiksira nekom malom metalnom improvizacijom. Inace triggeri su odlicni i very slicni phottix-ovim i upola jeftiniji. Nisu to neka hiper bitna pitanja, ali htedoh cuti ljude od prakse. Ipak bih gledao da izbegnem svaki procenat slucajnog ostecenja, bar koliko je u mojoj moci. Sto se AA i AAA baterija tice, takodje sam se nosio mislju iz tvoje prve recenice, no primera radi pojavise se nedavno i chinezi krsteni kao TR-D6. Ustvari neka modifikovana verzija prethodnih tr-d4 ili sl. izgledaju skroz ok. Rekoh super, imam NIMH enelop, ali mi prodavac objasni da trigger pije samo Li-ion bat. Bese mi cudno, pa ih nadjem u jos jednoj radnji i opet ista napomena. Na bazi toga sam postavio pitanje, ali ne nevedoh poreklo istog. Ako je njihova inf pogresna, onda su u uzem izboru pored phottix-ovih. PT 04 sam probavao nekoliko puta. I oni rade posao, a desi se da omanu ili da odu u standby rezim. Tnx na odgovoru again.

+Quote Post
bokan
poruka Jul 5 2012, 22:07
Poruka #4

Datum reg.: 16-October 09
Član broj: 32,313

Ja sam do sad imao iskustvo sa cactus prvo v4 sad sam na v5. V4 su mi radili ok, premda su znali da neopale ako su slabije baterije. I spao mi je blic 430 II sa njih jednom pa sam ih poslije vezao, Tanki oni limici (vodjice) u koje se umetne blic.
Sa V5 sam bas zadovoljan kako mi rade za sad, premda mi brze trose baterije od v4 koliko sam uspio da skontam. Al navikao sam se vec pa ih poslije slikanja vec po navici iskljucujem. Nisam imao ni jedan misfire do sad, ne spadaju blicevi sa njih, i bas mi se cine da su pouzdani. Jedina zamjerka koju imam je da mi se kod 2 komada onaj navoj kojim ga pricvrscujem za cold ili hot shue tesko okrecu do zla boga prste da polomim, dok kod drugih mi to ide glatko.
Cini mi se da i v4 i v5 imaju oko 1/1000 sinhronizaciju, al nisam ovo siguran.
A cuo sam da je i strato dosta dobar i pouzdan. al ga nisam koristio nego prenosim iskustva drugih.

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jul 5 2012, 22:46
Poruka #5

Urednik

Pt 04 ume da smori kad se uspava, ali sam ja vec navikao da ako napravim pauzu, prvo okinem test dugme (i time probudim risiver) pa onda krenem da fotkam. Usput, ja ne bih bas insistirao na 1/200 i Pt04, posto hoce da protrci malo kroz sinhronizaciju. 1/125 ili 1/160 je kul.

Ako ti okidaci koje si pomenuo imaju Li-Ino bateriju, onda mora da postoji i neki nacin da se ista i napuni.. dakle opet to ne bi trebalo da bude preveliki problem. Obavezno odmah kupis jednu rezervnu bateriju i stavis u ranac. Zatrebace ti uglavnom uvece, na mestu na kom garantovano nema ni ljudi ni zivotinja, a kamoli prodavnice u kojoj ima CR2 baterija biggrin.gif

+Quote Post
Nikonlina
poruka Jul 7 2012, 06:49
Poruka #6

Datum reg.: 1-August 11
Član broj: 44,520

Nedavno me zove drugarica zbog koje sam pokrenula nekoliko tema zove i traži pomoć.
Kaže: "kupila sam okidače ali treba mi pomoć".
Kakva ti sad pomoć treba?
Naučila sam te da radiš manuelno sa mojim Phottih Strato okidačima nema šta dalje da te muči.
Pa nisam uzela Phottih Strato .
O majku ti j...m glupu. Zar posle savršenog uvežbavanja sa stratosima kupuješ nešto drugo. Pa pokazala sam ti gde da kupiš Phottih Strato.
Stvarno je brzo ukapirala manuelni rad sa stratosima.
Šta si kretenko kupila?
RF 603
Dobro kupuj veliku čokoladu i kuvaj kafu dolazim.
Već sam kupila znala sam da ćeš to da mi tražiš.
Na putu do nje u prisećam se šta je Incanus pisao o tim okidačima.
Nema mogućnost zaključavanja spoja između okidača i aparata. Nema navoj za montiranje na stativ.
Vratim se kući da uzmem gvozdene adaptere koji mi je drug na strugu napravio. Taj gvozdeni adapter ima sa donje strane rupu sa navojem koja odgovara navoju koji je na vrhu stativa za rasvetu. A sa gornje strane je šraf koji ima navoj koji odgovara strato okidačima.
Odma na ulazu je zezam. Ha ribo nemožeš da montiraš okidač na stativ.
Da kako si znala?
Čitam i pamtim ono što iskusniji i pametniji pišu.
Daj stopice od tvojih sb900. Daj bliceve. Daj stative.
Zavrnem prvo adaptere na stativ. Zatim stopice od bliceva na gornji deo adaptera i namestim bliceve.
Jupiii rešila si.
Jok još nisam. Radio okidač sa blicem može da ti spadne sa stopice jer nema opcija zaključavanja.
Jooj šta sad.
Gledam onu stopicu od sb900 ima prema napred ona dva roga. Daj gumice za tegle. Malo kombinujem i nađem najbolju opciju da gumica drži okidač na mestu. Postavim ukupno 3 gumice. Jedna nije držala dovoljno čvrsto. Možda nije savršeno ali funkcijoniše.
E sad gde je moja čokolada?
Probala sam kako rade okidači i moram priznati da rade zaista dobro. Nemam zamerku na rad. Verovatno će sledeći model imati opciju zaključavanja i navoj koji nedostaje. To će onda biti zaista dobra kupovina.

+Quote Post
damjand
poruka Jul 8 2012, 12:51
Poruka #7

Datum reg.: 31-July 11
Član broj: 44,494

^
a kakva je bila kafa? smile.gifsmile.gif

+Quote Post
Nikonlina
poruka Jul 8 2012, 13:33
Poruka #8

Datum reg.: 1-August 11
Član broj: 44,520

biggrin.gif Odlična.
Izvinjavam se ukoliko moj stil pisanja nekome smeta. Volim postove da začinim po nekom šalom psovkom i nebitnom informacijom. Ukoliko sam vas zasmejala trud nije bio uzaludan. biggrin.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jul 8 2012, 13:50
Poruka #9

Urednik

Gumica za pekmez - nakon aparata i objektiva, najvazniji alat u fotografskoj torbi IKADA.

+Quote Post
artfocus
poruka Jul 8 2012, 16:05
Poruka #10

Datum reg.: 6-December 06
Član broj: 7,817

+ izolirka. Crna, naravno. wink.gif

+Quote Post
prolece
poruka Jul 8 2012, 16:25
Poruka #11

Datum reg.: 25-April 10
Član broj: 35,572

izolirka je za amatere wacko.gif

+Quote Post
artfocus
poruka Jul 8 2012, 18:14
Poruka #12

Datum reg.: 6-December 06
Član broj: 7,817

^
Ma šta kažeš? Stvarno? ohmy.gif

+Quote Post
Gagygenije
poruka Jul 8 2012, 20:22
Poruka #13

Datum reg.: 11-February 11
Član broj: 42,096

I nezaobilazna tekstilna samolepljiva traka biggrin.gif

+Quote Post
negovan
poruka Jul 8 2012, 23:03
Poruka #14

Datum reg.: 4-July 08
Član broj: 22,308

^e ta mi fali, gde ima da se kupi? u cacku nmg da je nadjem nikako...

+Quote Post
TIBOR
poruka Jul 9 2012, 00:16
Poruka #15

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 17-June 06
Član broj: 5,111

Poštovanje svima.

Trigeri u TR-d6 i Tr-d4 koriste litijumske baterije 12v. One nisu punjive.

Ne koriste Litijum-ion baterije, koje jesu punjive.

Pozdrav.

+Quote Post
FFFF
poruka Jul 9 2012, 12:30
Poruka #16

Datum reg.: 1-April 08
Član broj: 20,279

pozdrav

da li je neko imao iskustva sa pixel king ttl okidacima na nikon sistemu ?

evo citam da sa canonom rade besprekorno dok na nikonu nije moguce manuelno podesavanje blica/eva kroz fotoaparat.. ajde to manje vise, nego sam citao da kada se na fotoaparatu radi u M(anual) modu nije moguce raditi ttl exposure compensation ??

meni bi trebali ovi okidaci samo zbog ttl-a, da ne gubim vreme sa manualnim podesavanjem bliceva svaki put, (sto trenutno moram da radim sa cactus v5 okidacima)

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jul 9 2012, 14:22
Poruka #17

Urednik

CITAT (negovan @ Jul 9 2012, 00:03) *
^e ta mi fali, gde ima da se kupi? u cacku nmg da je nadjem nikako...

probaj prodavnice sa elektro-materijalom

+Quote Post
damjand
poruka Jul 9 2012, 21:15
Poruka #18

Datum reg.: 31-July 11
Član broj: 44,494

CITAT (Nikonlina @ Jul 8 2012, 14:33) *
biggrin.gif Odlična.
Izvinjavam se ukoliko moj stil pisanja nekome smeta. Volim postove da začinim po nekom šalom psovkom i nebitnom informacijom. Ukoliko sam vas zasmejala trud nije bio uzaludan. biggrin.gif

mene si bas slatko nasmejala smile.gifsmile.gif

CITAT (Jo Husafet @ Jul 8 2012, 14:50) *
Gumica za pekmez - nakon aparata i objektiva, najvazniji alat u fotografskoj torbi IKADA.

to sam provalio cim sam naleteo na gumicu (za pekmez) koju sam nasao na kopci ranca koji si mi prodao smile.gifsmile.gif

+Quote Post
incanus
poruka Jul 12 2012, 08:54
Poruka #19

Datum reg.: 5-October 06
Član broj: 6,625

molio bi ekipu da ne huli... sve sta tl treba je veca rola duckt tape-a biggrin.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jul 12 2012, 10:38
Poruka #20

Urednik

^ Sta mislis zasto je ta gumica stajala upravo tamo gde je stajala. Moguce da je po nekim budzacima ostala jos koja.. smile.gif

Ozbiljno, od "poor man's" daljinskog okidaca, preko 1001 druge upotrebe, pekmezara je nezamenljiv alat. OK je duct tape.. stavise i njega imam jedno pola rolne uvek pri aparatu, ali stos je sto s njime tesko da moze da se napravi konstantan napon tj. pritisak a cesto mi upravo to treba.

Usput.. ako ikada budete radili sa wireless trigerima iza zicane neke ograde, vodite racuna da transmiter najverovatnije nece okidati jerbo nece da prodje kroz faradejev kavez koji se pravi u tom slucaju. Izgleda tupavo - ali moze da izbezumi a da pri tom coveku uopste ne padne na pamet sta se koj..... desava.

+Quote Post

5 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Friday 6. December 2019 - 11:03

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.