Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

25 - broj stranica V  « < 23 24 25  
Reply to this topicStart new topic

Oly / Fuji, workhorse?

V
@work
poruka Aug 27 2017, 21:00
Poruka #481

Grupa: Članovi
Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

Focal length, maximum aperture and depth-of-field are physical quantities that do not care about the size of the sensor sitting behind the lens. Speed Booster® physically reduces focal length and increases maximum aperture (smaller f-number) of the lens.

http://www.metabones.com/article/of/faq

speedbooster white paper
Go to the top of the page

+Quote Post
yagodinac
poruka Aug 27 2017, 23:26
Poruka #482

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Znaš kako, telekompresor utiče na žižnu daljinu celokupnog sistema objektiv plus telekompresor i tu si u pravu. Ali ako misliš da će metabones fizički da sabije 85-icu kao Kemiš dalapu - varaš se. Rastojanje svih optičkih elemenata u objektivu je nepromenjeno - a to je fundamentalna definicija žižne daljine, razmak objektiva i okulara. Dobro, danas se objektivi mnogo kompleksnije prave, prepuni su telekonvertera i kompresora, pa je retko žižna daljina ujedno i odstojanje između prednjeg i zadnjeg elementa ali... Odosmo u tešku filozofiju.

Nego da bismo ovo završili najprostije je da priznam da si u pravu. Telekompresija, optika... spadaju u fiziku, sve je, dakle, fizika i onda stoga jeste tako kako ti kažeš. Tj kako si pročitao na sajtu prepodobnog proizvođača.

laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
@work
poruka Aug 27 2017, 23:38
Poruka #483

vise ce da ga sabije ko zorica i oboji u roze...ok evo ti uzmi druge proizvodjace. npr. sta nikon i canon tela prijavljuju u exifu kad na njih nakacis telekonvertere + neke teleobjektive, prividne blende i zizne daljine ili fizicke, realne, aktuelne, ajde odaberi termin...

edit

i podseti me, kad sam rekao da ce buster rasrafiti objektiv.

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Aug 28 2017, 10:36
Poruka #484

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

pa nece.. zato je i u duhu jezika po meni gotivnije izostaviti pojam "fizicki" jer bez upravo fizicke promene elemenata nema fizicke promene zizne daljine i otvora blende, no kako nas i njihov jezik ne mogu da se prevode 1-1 cesto dolazimo u ovakve kolizije. Pozdravio ih Klajn smile.gif

fizika kao srp+cekic fizika (misicnog tipa)
fizika kao mehanika/statika/optika.... fizika (umnog tipa).

laugh.gif

+Quote Post
@work
poruka Aug 28 2017, 10:54
Poruka #485

Nece sta? Rasrafiti? Jedno je izostaviti izraz, a sasvim drugo je koristiti potpuno neodgovarajuci. Opet pitam sta canikon pri primeni ekstendera prijavljuju u exifu. Ne zaboravi da je spidbuster takodje "ekstender" sa faktorom "povecanja" zizne daljine objektiva 0,58x do 0,71x.

edit
canon za svoje ekstendere kaze Extenders, generally known as teleconvertors, increase the effective focal length of lenses.
Nikon na istu temu, A teleconverter allows you to increase the apparent focal length of a lens

wikipedia prepoznaje termin koji koristi canon (effective focal lenght)

A ovo dole ako nije fizika , ne znam sta je?

+Quote Post
yagodinac
poruka Aug 28 2017, 13:35
Poruka #486

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Od mene ima pivo zonaš koji ubedi work-a da greši... laugh.gif
Hint: žižna daljina je na ovoj slici odstojanje između prednjeg i zadnjeg elementa. Projektovana slika se menja a ne žižna daljina. Ja mogu da stavim koji hoćeš korektor na teleskop od 1000mm i to će i dalje biti teleskop od 1000mm. Doduše sa užim vidnim poljem i svetlijom slikom i to je posledica te trampe. Da se zaista menja žižna daljina sistema onda bi slika sa spidbusterom imala istu brzinu šatera (u primeru 1\100) i isto polje iluminacije (osvetlila bi isto FF a ne samo krop), a mi znamo da to nije tako. To je kao kad juga iz četvrte ubaciš u drugu da izađeš uzbrdo - u oba slučaja imaš 55 konja. E pa spidbuster je ovde druga brzina u menjaču (jes šašava analogija, ali redukcija je uvek neki trade off).

Dakle, slažem se sa Nikonijanskim stručnjacima da je u pitanju prividna a ne efektivna žižna daljina.

+Quote Post
@work
poruka Aug 28 2017, 13:48
Poruka #487

Na kojoj slici? Ako je na ovoj sto sam postavio gore ocigledno je da je zizna daljina nesto drugo, kakvi prednji i zadnji elementi. "Prednji element" po tvojoj terminologiji je objektiv, "zadnji" je buster??, ako to nije opticki sistem koji ima svoje izmenjene opticke karakteristike u odnosu na izvorni objektiv koji je opet opticki sistem ja ne znam sta je. Zizna daljina ovde, je rastojanje izmedju Objective Lens i Original tj. sa busterom Reduced Image.

A apparent (kod nikondzija) ne bi da prevodim, svako neka sebi prevede.

Imas i exif, sony nikako da u njega uvede privid.

+Quote Post
@work
poruka Aug 28 2017, 15:30
Poruka #488

CITAT (yagodinac @ Aug 27 2017, 09:01) *
Ok, ajde da računamo. Na FF apertura tog objektiva je 70mm i ona se ne menja. F-odnos je onda 85/70=1.2.
Na spidbusteru se žižna daljina prividno smanji na 60.35 i onda je f-odnos 60.35/70=0.86...

Samo je jedan razlog zasto insistiram da su izrazi prividna blenda i prividna zizna daljina pogresni. Sistem koji se sastoji od npr. 50mm f1.4 objektiva za ff na 0,71x spidbusteru ima ziznu daljinu od tacno 35.5mm i max blendu f1. To nije nikakav privid, nemoj ga zvati fizickom promenom, ako tako hoces, ali ta promena je realnost. I probajte da ziznu daljinu i blendu ovog sistema nazovete prividnom a ne fizickom karakteristikom. Ali izgleda da pricam kineski kad se spominju promene optickih formula i harmonike. Pa niko ko ima imalo zdravog razuma ne bi pominjao da se busterom menjaju fizicke karakteristike objektiva, vec se sistem buster+ objektiv poredi sa golim objektivom.

+Quote Post

25 - broj stranica V  « < 23 24 25
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 22. November 2017 - 08:59

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.