Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

6 - broj stranica V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic

Micro 4/3 objektivi, racunanje

V
Zoran Rodic
poruka Juče, 11:38
Poruka #101

Grupa: Članovi
Datum reg.: 24-May 09
Član broj: 29,948

CITAT (Bolivar @ May 22 2017, 09:44) *
Ne znam da li treba na svaku tvoju sa dub. oštrinom da postavim 100 bez nje? U svakom slučaju, hvala...

Naravno da ne,... bilo bi besmisleno da udjemo u taj zacarani krug. Hocu samo da se suprostavim teoriji da je igranje dubinskom ostrinom vasarski trik ili novotarija koju koriste slabo potkovani fotografi, amateri ili sta vec.

Ni paning tehniku ne koristimo u svakoj situaciji,... zar ne? To sto se vama cini da je novotarija... NIJE... vec je digitalna revolucija iznedrila veliki broj naprednih foto amatera, kao sto je internet omogucio da se oni prezentuju jasnije nego pre 30 godina. Drugo, AF je povecao brzinu rada i procenat uspesnosti, pa se fotografi cesce i odlucuju na takav pristup.
Sve ima svoje zasto, ali to nije ni blizu teze da se radi o vasarskom triku ili pomodarstvu.

Ali, tumaciti iz ugla svojih potreba... potrebe drugih, i na osnovu njih postavljati standarde... to je pomalo... pogresno.
Go to the top of the page

+Quote Post
yagodinac
poruka Juče, 11:51
Poruka #102

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Jednim dobrim delom ste svi u pravu, neko više, neko manje... FF jeste danas standard ali za tezu "diletanti VS profesionalci" ne znam šta da kažem. Ni jedan sistem danas nije diletantski a ni svi korisnici FF nisu profesionalci.

Nego a propo plitkog DOF-a.
Nekad, u doba raznoraznih formata (uglavnom većih od 135) plićak je bio neželjeni efekat. Zamislite kako su mutili pločaši sa dijagonalom metar na npr f5.6! Jadnom čoveku je fokus ovde moguće naći jedino mikroskopom.
Ili zamislite fotografisanje pejzaža na velikom formatu. U najboljem slučaju je tu služila blenda f32, a često i f64 (plus su imali tilt-shift, da bolje nameste fokusnu ravan). A to je trajalo... I to moliš Boga da trava ne mrdne, da vetar ne dune te dve sekunde u podne.
A tek kad fotoreporter krene na zadatak sa nekim srednjim formatom u doba Kenedija, pa njemu je stalo do plitkog DOF-a kao mojoj babi do nuklearne hemije. Zato se nađe neki hiperfokal, blenda 8 i tako se ide na ulicu.
Ili što meni reče jedan svadbar na plićak - ovo ništa ne valja, sve ti mutno.

Mi danas fokus u plićaku veoma lako nabodemo - pritisnemo dugme. Zato je ovo renesansa plitkog DOF-a, zato što nam se po prvi put može da dobijemo relativno konzistentne rezultate. Jeste da ima preterivanja ali može nam se. Za neko vreme ćemo se svi smejati plićaku a dotad udri Mile!

+Quote Post
darkesha
poruka Juče, 17:48
Poruka #103

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

CITAT (Zoran Rodic @ May 20 2017, 10:00) *
au contraire mon ami ... sto bi rekao Delboy

Pazi... napisem pasus, pa ga obrisem. Napisem drugi... pa ga obrisem. Naprosto, zgranut sam ovakvim stavom... i eto... ostadoh bez teksta.
Ali eto, pustih ovo... cisto da ne ostane bez reakcije.

Pazi...misljenja nam se razlikuju....ali daleko da sam ja u jednini. Samo par postova nize u prici koju je work dokumentovao:

Uncle Mike wrote:
I am sick and tired of online discussions in which people lust after shallow DOF as if it's better than sex.

OMG. Mike, IT IS ! You just don't know what you're missing

I don't know that it happens here, but one of things that I particularly enjoy on other photography forums is seeing individuals argue vehemently that primes are better than zooms because they "force you to think about your composition and not be lazy" .... and then seeing that those same individuals use (or gush over the use of) fast primes to absolutely obliterate backgrounds. Yeaaaaah - how's that "not being lazy" thing workin' for ya?!

http://www.fredmiranda.com/forum/topic/130...r=2014#12427379

Da se razumemo...slazem se da je dof kreativna osobina kompozicije i da plicak ima svoju ulogu...pobogu za to mi samo i sluzi 85mm 1.8 i d700 (i za poneki iso6400). Ali insistiranje na njemu kao na mami mari me tera na povracanje.

------WebKitFormBoundarytWBnBm4yEb2fHiwww.dizajnzona.com form-data; name="enableemo"

yes

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Juče, 19:31
Poruka #104

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

CITAT (Bolivar @ May 22 2017, 07:21) *
... ali imajmo na umu da npr. fotografije H.C.B. ili ako hoćete Peterneka nisu imale taj moderni DOF, jer sve preko F5,6 bilo je "oštro" ili skoro "oštro", dof je moda u zadnjih desetak godina... dakle pomodna činjenica.
Ili, referentno-standardna-činjenica.

Jbt, i u vreme gradjanskoga rata bilo je diletanata koji su se lozili na plitak DOF. Prokleto pomodarstvo!

Dakle, za one koji su se izgleda kasnije ukljucili ili imaju jeftinije ulaznice:

Dubinska ostrina je jedan od osnovnih tehnicko-kompozicionih elemenata fotografije kojim se u ogranicenom dvodimenzionalnom mediju predstavlja trodimenzionalni prostor.

To sto su ljudi apsolutno svaku stvar na ovom svetu uspeli da siluju do te mere da se nekome slosi, to nije predmet (ili makar ne bi trebalo da bude) ove price. Mozete vi da se ljutite do prekosutra, ali postoji gomila, da ne kazem milion ljudi kojima je dubinska ostrina osnovno sredstvo za rad i koji zele da je imaju sto vise na raspolaganju jer blendu uvek mozes da zatvoris al' spori objektiv (ili mali fotmat senzora) ne mozes bas uvek da otvoris. Naravno, opet uz opasku da je sva ova prica prilagododjena cilju a ne cisto palamudjenje kako ja mogu da ufotkam snajku tako da joj samo leva trepavica bude u fokusu...

+Quote Post
bokan
poruka Juče, 19:57
Poruka #105

Datum reg.: 16-October 09
Član broj: 32,313

Ovo je izvrsna fotka kod koje je jako dobro upotrebljena mala dubinska ostrina, al ovo je radjeno na nekom velikom formatu i gledajuci kompoziciju mislim da je fotografu glavni problem ovdje bio ne kako da bluruje pozadinu to nije problem jer je daleko i veliki format, nego kako da svu trojicu stavi komplet u polje dubinske ostrine, i kao sto se fino vidi sva trojica su u fokusu komplet, Da li ovu sliku moze da uslika danasnja kamera ovako "istu" (da naglasim istu) - sto work insistira kad se poredi, moje misljenje je da ne i ako moze jako tesko, a i sto bi bas ovakvu fotku slikao u krajnjoj instanci, a da li moze slicna tj. da je slican framing, slican blur trojica u fokusu - naravno da moze i na razlicitim formatima bi se dobilo na razlicite nacine.

I to je ono sto ja hocu da kazem oko ovoga, veci senzor ce uvjek da bude bolji od manjeg i tu nema spora i niko to ne demantuje, a rasprava ne treba da bude e moj senzor je veci, nego da vidimo kako onima sa manjim da izmamimo osmjeh na lice bez da pricamo viceve, tj da kazemo care ne moze to bas kao na FF ili na MF al ako ovo i ovo i ovo onda ce skoro isto da bude ili da kazes ne moze to nikako ovako ni slicno isl. Mislim da rijesavamo probleme a ne da se svadjamo ciji senzor je bolji, pa bolji je veci nema sta tu da se prica.

+Quote Post
srboljub
poruka Juče, 20:03
Poruka #106

Datum reg.: 1-March 09
Član broj: 28,080

Mi malo stariji smo mnogo naučili od čika Fizija. Evo šta on piše 1966. (a nije on izmislio) o oštrini u dubinu na strani 187.

https://www.scribd.com/doc/12736659/Milan-Fizi-Fotografija

+Quote Post
Bolivar
poruka Danas, 06:33
Poruka #107

Datum reg.: 4-December 06
Član broj: 7,774

CITAT (StORM48 @ May 22 2017, 11:40) *
Ala je tebi dobro... mellow.gif

Jesi hteo nešto da kažeš ili si se samo rekreativno igrao pravljenja tekst-kolaža, cepkajući postojeći sadržaj i lepeći ga u post po random sistemu?

Pozdrav

Hvala, hvala uvaženim članovima (koji, ne zezam se, imaju šta da kažu) da ih je ovaj moj kolaž "uznemirio"... Ne, ja sam se malo šalio a mislio pola ozbiljno, a sledeći put (a to je sada) ću da mislim ozbiljno, ali ću se malo i šaliti, u skladu sa avatarom, naravno.
Fotografija kao likovna umetnost da kažemo - a posmatrajući je duže od jednog minuta, zapažamo likovne elemente (LE) (kompozicija, ekspresija...) i tako je vrednujemo, a u te LE ne spada npr. DOF.
Šta sam ja to hteo da kažem; pa možda to da se OVDE previše pažnje posvećuje za fotografiju (kao likovnu umetnost, naravno) tehnikalijama, odnosno koliko svetla na senzor padne po kvadratnom milimetru, koliko je taj jbeni dof... Naglasio sam da sam diletant (pre više od nepar decenija, u FK Mašinac - tada bio na fakultetu fizike, smo "razmatrali" dubinsku oštrinu... kao tehnikaliju, naravno), i da se sličnima obraćam, a profesionalci bi trebalo da ignorišu što je napisano...
@StORM48 - ceneći te, kao i druge, ali zaista, moram da kažem da veoma lako i brzo kuckamo po tastaturi (kao ja sada), ali mnogo teže čitamo šta drugi iskuckaše, pa onda se uhvatimo za par reči... Dakle, odgovor na tvoje pitanje je: ne znam šta sam kaz'o al' znam da sam dobro kaz'o. A na "pitanje" da li sam dobro, odgovor je: falamilombogu.
P.s. - Moram vam kazati (gledam skorašnje postove), poštovani zonaši da ste me veoma počastvovali vašim odgovorima, kritikama, sa velikim uživanjem ću to čitati... Javljam se kasnije.

+Quote Post
Bolivar
poruka Danas, 07:17
Poruka #108

@Zoran Rodic, poruka #101
Citat: Hocu samo da se suprostavim teoriji da je igranje dubinskom ostrinom vasarski trik ili novotarija koju koriste slabo potkovani fotografi, amateri ili sta vec.
Odgovor: Ne, Zorane, nikako nisam hteo da kažem da je DOF "vašarski trik", ali jeste jedna tehnikalija (fotografska), ali ne i element likovnosti fotografije, odnosno ne u "primarnom" delu. Ali, priznaćeš, da se DOF i FOV OVDE (na Zoni, mislim) izdvajaju kao rekao bih glavni oslonci, što nisu, naravno.

@yagodinac, poruka #102
Citat: Jednim dobrim delom ste svi u pravu, neko više, neko manje... FF jeste danas standard ali za tezu "diletanti VS profesionalci" ne znam šta da kažem. Ni jedan sistem danas nije diletantski a ni svi korisnici FF nisu profesionalci.
Odgovor: Ne slažem se da je FF standard u smislu koji si napisao (on je standard sam po sebi, A4 papir je standard...). A što se tiče sistema, pa naravno da on ne određuje ko je diletant a ko profesionalac, ali onaj koji je iza aparata određuje. U ostalom delu se slažem, ali si pomenuo svadbara fotografa - o tome šta oni kažu, ja neću da hulim, ali su oni tvorci vrh-vrhova kič fotografija (doduše i ne može drugačije, jerbo slikaju kič performans).

A sledećeg, a veoma cenjenog @Jo Husafet, poruka #104
Zaista dobra fotografija (ali, kao što znaš, možda je trebalo da navedeš ime autora, ili izvor, da se upoznamo). Mislim da je @yagodinac da odgovor, unapred.
Yo - em napisa, em izboldira. Oklen ti ovo? tehnicko-kompozicionih elemenata - zanimljiva je ova sintagma (ili šta već), ima ljudi sa jeftinim ulanicama, ali ima i onih koji se šlepaju, ja npr. unsure.gif

@bokan, poruka #105
Citat: ...veci senzor ce uvjek da bude bolji od manjeg i tu nema spora i niko to ne demantuje, a rasprava ne treba da bude e moj senzor je veci, nego da vidimo kako onima sa manjim da izmamimo osmjeh na lice bez da pricamo viceve,..
Odgovor: Ene-ete-obrni-okreni. More, Bokane, meni samo kroz dobar vic možeš da dokažeš to što si napisao, ali imaj u vidu da ja uopše nisam nigde napisao da je manji bolji od većeg, ali evo sada pišem, manji nije lošiji od većeg, jer je veći kiseo brate, za nas amatere, da li razumeš šta želim kazati?

Još jednom zavhvaljujem na komentarima, ali ne znam šta uzrokuje neslogu, ako je ima uopše.

+Quote Post
Bolivar
poruka Danas, 07:47
Poruka #109

kako se ono kaže, za rakiju, npr - jedna je dosta, dve su malo... Evo me treći put...
Hajde da razmotrimo ovu situaciju, onomad na auto sajmu, BMW, zvanični fotograf fotka sa Nikon D4s i objektivom (odgovarajuće skupoće, dakle 5000+ ko zna koliko evra), ima i exif, ja sam fotku smanjio (i kropovao), eli da li je ovde DOF dobro došao, ili ne.
Ili je a) baš sam hteo ovako, ili cool.gif baš nisam hteo ovako, ali blic da palim neću jer to nije u modi... ima i c) alal vera po svim elementima, majstore-majstore!
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  ZLA_2298.jpg ( 143.42K ) Broj download-a: 1

+Quote Post

6 - broj stranica V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 23. May 2017 - 08:01

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.