Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

6 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic

Teorija fotografije, Trazili ste, gledajte!

Ocena 4 V
V
Abdee
poruka May 19 2009, 22:49
Poruka #41

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

QUOTE (Underdog)
U kom momentu, ili tokom kog procesa čovek sebi kaže, ovo sam ja, ovako ja vidim stvari?

U procesu budjenja kad otvori oci.
Go to the top of the page

+Quote Post
UnderDog
poruka May 19 2009, 22:53
Poruka #42

Grupa: Članovi
Datum reg.: 13-March 06
Član broj: 3,757

Haha, pa zavisi šta je radio prethodne noći. biggrin.gif

Aj sad ozbiljno.

+Quote Post
Abdee
poruka May 19 2009, 23:06
Poruka #43

Duhovni vođa

Pa ozbiljno. Svest o onome sto se vidi, onome sto se zna i onome sto se fotografise je tj. mora da bude, jedna te ista svest. U trenutku pritiska na dugme okidaca potrebno je lisiti sebe sve moguce teorije, prepustiti se vremenu i prostoru svodeci sebe na oko i kaziprst.

+Quote Post
darkophoto
poruka May 19 2009, 23:27
Poruka #44

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 16-October 06
Član broj: 6,786

Odgovor na to pitanje se može potražiti u istoriji umetnosti.
Neću ni pokušati ja da ga dam, ali bih pomenuo da je uvek prisutno to "nasleđe", što lično što kolektivno. Nisu se veliki majstori nikada stidili svojih uzora, već su ih veličali. Čak i kada je neko od njih "iskočio" iz klišea, to nikada nije bilo potpuno eksplozivno, već pod kulminacijom raznih ideja tog i prethodnih vremena.
Da bi se ostvario napredak, moraju se prihvatiti i priznati prethodna dostignuća, i "sa njihovih ramena" otisnuti u nove visine.

A gde je granica između kopiranja i nečeg drugog... za to sam sad suviše umoran :/

+Quote Post
IWBD TRO Ld
poruka May 19 2009, 23:34
Poruka #45

Datum reg.: 9-February 07
Član broj: 9,035

edit: (mislim na abdee odgovor, darkophoto me preduhitrio)najgora stvar na ovom forumu je dofinitivno to sto niko ne zeli da kaze nesto konkretno. kad citam neki intervju sa ljudima koji su poznati, ili koji su pravili izlozbe, ili sta vec, uvek je sve konkretno i bez mucenja, nema nikakve price o goblinima i plantazama, i razgovorima sa bogom uz pivo i muda, nego ljudi ti tacno kazu sta rade i kraj. ameri mute, ali to im je stil valjda, ali niko od nas nije amer pa da moze to da mu se oprosti. zapravo je steta sto je tako, i citanje 99% postova na forumu je definitivno totalno gubljenje vremena... uvek mi bude zao tih 10 min. dnevno. valjda jos jedino stock forum ima neku konkretnu svrhu, ovo je sve propast jer se prica bez ikakve kontrole. u stvari, ovo mu sve dodje kao gosopodar prstenova, ili star wars, samo jedini ja valjda jos nikako nisam utuvio u glavu da je tako, i opet sam se iznenadio. al ajd dobro, ne bi trebalo ni da se zalim.

+Quote Post
Abdee
poruka May 20 2009, 08:18
Poruka #46

Duhovni vođa

Nasledje je prisutno i bitno jer vrlo cesto to prvobitno "fotografsko" iskustvo tj. gledanje tudjih radova utice na fotografa u tolikoj meri da ovaj to digne na visi nivo i postane mlogo vel'ka faca. Pa i samog SVetog Kartje-Bresona je na ulicu isterala Munkasijeva fotka smile.gif Da nije tih dana uz'o Lajku mozda bi svet imao samo jos jednog trecerazrednog slikara biggrin.gif

+Quote Post
Abdee
poruka May 20 2009, 10:00
Poruka #47

Duhovni vođa

QUOTE (Trol)
kad citam neki intervju sa ljudima koji su poznati, ili koji su pravili izlozbe, ili sta vec, uvek je sve konkretno i bez mucenja, nema nikakve price o goblinima i plantazama, i razgovorima sa bogom uz pivo i muda, nego ljudi ti tacno kazu sta rade i kraj.

Nabavi ovu knjigu, u kojoj se pominju i Haselblad i Cuang Cu smile.gif biggrin.gif

+Quote Post
Bogdino
poruka May 20 2009, 10:42
Poruka #48

Datum reg.: 15-September 07
Član broj: 14,743

CITAT (-VladA- @ May 18 2009, 22:13) *
Ima li negde kompletan serijal? Na youtube sam gledao i sve je na preskokce

Ja sam skidao sa torenta pojedinacne epizode iako pise da nemaju seedova ipak imaju i moze da se skine bez vecih problema.
Pozdrav

+Quote Post
UnderDog
poruka May 20 2009, 12:02
Poruka #49

Datum reg.: 13-March 06
Član broj: 3,757

Aman ljudi, nije ovo tema za razmenu filmova. Ako nekome treba ovaj i još neki dokumentarci neka mi pošalje PP. Nemojte više da cimate temu.

Ovo je čisto teoretisanje, možda i šuplje, ali moram da podelim s nekim, makar ispao glup u društvu. Radi se o tome da imam utisak da je moj način snimanja "amerikanizovan", jer sam uglavnom gledao fotografije američkih majstora. Ne smeta mi uopšte, jer sam se tu našao, ali bih voleo da imam neku širu sliku. Može li neko da mi preporuči neki izvor gde bih mogao da vidim šta su radili naša velika braća Rusi tokom XX veka? Da li možemo govoriti uopšteno o američkom, ruskom i evropskom (možda francuskom) pristupu snimanju? Ili sam ja u svojoj poluinformisanosti nešto pogrešno protumačio?

Darko, ako nađeš vremena, napiši ponešto o toj razlici između kopiranja i, hajde da kažemo, inspirisanosti uzorima.

+Quote Post
Bukinjo
poruka May 20 2009, 12:10
Poruka #50

Datum reg.: 22-May 06
Član broj: 4,720

vidis, to i mene interesuje...
CITAT
Da li možemo govoriti uopšteno o američkom, ruskom i evropskom (možda francuskom) pristupu snimanju?

+Quote Post
re_visible
poruka May 20 2009, 12:21
Poruka #51

Datum reg.: 10-August 06
Član broj: 5,760

Ne znam o cemu se ovde prica, ali ako se radi o teoriji i ucenju, meni je ova knjiga mnoooogo pomogla da shvatim neke fotografske radove:

http://www.amazon.com/Looking-Photographs-...m/dp/0821226231

+Quote Post
Abdee
poruka May 20 2009, 12:43
Poruka #52

Duhovni vođa

Sve sto je Sarkovski uradio je super. Imam par komada i zaista su u pitanju sjajne knjige.

+Quote Post
IWBD TRO Ld
poruka May 20 2009, 13:01
Poruka #53

CITAT (A bre @ May 20 2009, 11:00) *
Nabavi ovu knjigu, u kojoj se pominju i Haselblad i Cuang Cu smile.gif biggrin.gif

necu, ne svidja mi se naslov, a i poserem se i na tao i na haselblad

+Quote Post
maree
poruka May 20 2009, 15:51
Poruka #54

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,086

CITAT (IWBD TRO Ld @ May 20 2009, 14:01) *
necu, ne svidja mi se naslov, a i poserem se i na tao i na haselblad

e bas tako !

+Quote Post
darkophoto
poruka May 20 2009, 20:01
Poruka #55

Ako mene neko pita, "konkretne teme" su nešto što me je interesovalo na početku bavljenja fotografijom. Kako uraditi ovo, kako ono... u John Hedgecoe stilu. U međuvremenu počele su da me zanimaju neke opštije teme, ili kako bi se reklo, procesi stvaranja fotografije. Sve ono što me tera da "okinem", a posle da tu fotografiju zaista razumem. Da na fotografiji vidim više od foto-grafije.
Naravno, nekome je to totalno gubljenje vremena, i više voli da čita intervjue u kojima fotografi otkrivaju 5-50% tehničkog aspekta njihovog rada (ili 3-13% teorijskog aspekta). Prateći takve konkretne teme čovek može samo da kopira tih 5-50% tehničkog aspekta. Ali bez tajnog začina, sve je to badava...

Sa druge strane, slažem se da je forum (ne samo DZ, nego forum kao forma komunikacije uopšte) -- vrlo nezgodna u ozbiljnijim raspravama. Nešto kao gluvi telefoni -- tema se polako deformiše i na kraju skapiramo da smo došli do nečeg sasvim levog. Drugo, ne postoje prave "teze" koje bi vodile temu, jer bi one opet bile zatrpane OT-om i tako u krug. Ali Bože moj, trudimo se smile.gif

Dože: napisaću i nešto na tu temu, samo da malo porazmislim...

+Quote Post
IWBD TRO Ld
poruka May 20 2009, 20:57
Poruka #56

ma ok, samo ne znam da li uspevas da shvatis koliki je smor citati stvari u kojima nema nista osim zajebavanja, pa naravno da mi je draze 1% necega od 100% nicega. i ja i dalje tvrdim da ljudi koji imaj nesto u glavi jednostavno su svesni u cemu se krecu i sta rade, dok drugi pokusavaju da otkriju neko zakopano blago, i na kraju ni ne fotografisu nego se specijalizuju za glupiranje. lepse je biti pocetnik i znati da si to, pa i ako mislis da radis bog zna sta, ta iluzija ce ti se postepeno sama od sebe razbiti, ali kad ni ne fotografises nego samo tripujes bog zna sta, onda vise ni ne znas gde si, pa (po inerciji) mislis da si stigao nekud, a u stvari nisi. ja ne bih u drugu grupu, zato sam ljubitelj konkretnih stvari, a pod tim u opste ne podrazumevam knjige o osnovama, nego svesnog rada na necemu. ali ok, svako po svom nahodjenju. nego, postoji nemacka skola, postoji americka, za ostale ne znam, ali ima i literature o tome, javim kad nadjem.

+Quote Post
vitalius
poruka May 22 2009, 15:34
Poruka #57

Datum reg.: 14-May 09
Član broj: 29,762

Nisam citao mnogo o fotografiji ali sam citao o tehnici izrade fotografije poprilicno, u vreme kad sam bio clan foto kluba pa smo fotke pravili u mracnim komorama... Ono sto me nervira u prevodima literature iz sveta tehnike ili pak, racunarstva, da ne pominjem fotoshop je uzasna, ali stvarno uzasna nedoslednost prevoda i netacnost istog. Ovde se govori da je fotografija tehnicka slika... Potom se mesaju pojmovi simbola i znaka a govori se o simbolu. Znate crvena boja moze biti simbol a nikako znak i ono sto treba razlikovati i nauciti je sledece: simbol moze od raznih pojedinaca biti razlicito dozivljen. Znak je uniforman i on je za sve istog znacenja. Tako znak STOP znaci za sve isto a raspravljati o znacenju crvene boje na semaforu i to dovoditi u vezu s fotografijom je neozbiljno. Nego, zasto mi imamo fakultet za fotografiju a nemamo svoje filozofe fotografije. Jesmo li mi to toliko nesposobni da ne mozemo tako nesto uraditi..

+Quote Post
darkophoto
poruka May 22 2009, 15:53
Poruka #58

Značenje boje na semaforu itekako ima veze sa fotografijom, za one koji žele da se potrude da shvate. Ne radi se tu o glupom semaforu, već o tome kako određene stvari nama nešto znače. Da li posredstvom obrazovanja, vaspitanja ili nekog ljudskog instinkta, to je druga priča. Neke stvari nešto znače. Ako razumemo taj proces, lako ćemo razumeti i proces kojim se fotografiji daje značenje.
Kad smo već kod toga, u semiologiji se razdvajaju tri vrste "oznaka": ikona, simbol i indeks. Fotografija ima indeksičnu osobinu jer naizgled "predstavlja" stvari koje su na njoj nacrtane. Ima to neke veze i sa semaforom...

A zašto svoje filozofe fotografije nemamo, to je pitanje za filozofski fakultet. Kod nas je jako malo visoko obrazovanih kadrova u fotografiji uopšte...

+Quote Post
vitalius
poruka May 27 2009, 21:50
Poruka #59

Datum reg.: 14-May 09
Član broj: 29,762

Simbol nije znak niti oznaka...

+Quote Post
darkophoto
poruka May 27 2009, 23:47
Poruka #60

Ja ne umem jednostavnije, možda je to problem. Uzmi onda neku semiologiju (npr. Umberto Eko) tamo je to detaljnije opisano. Pogledaj negde pod odnosom forme koju znak uzima i onoga što znak "predstavlja". Čarls Pirs (Charles Sanders Peirce) je to delio na tri vrste odnosa: simbolički, ikonički i indeksični (fotografija je navodno indeksični).

Naravno, ne bi bilo pametno da sukobljavamo teoriju forme i semiologiju...

+Quote Post

6 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 19. November 2019 - 15:03

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.