Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

6 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Teorija fotografije, Trazili ste, gledajte!

Ocena 4 V
V
Abdee
poruka May 11 2009, 12:01
Poruka #1

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

Drugovi i drugarice,

na zahtev malobrojnih clanova koji su se javili u velikom broju, svecano otvaram temu o teoriji fotografije. Okom svojim sokolovim cu pazljivo motriti te stoga gledajte da bude sto manje grupnog seksa sa sado-mazo elementima te svoju energiju usmerite kreativno.

Izvolte!
Go to the top of the page

+Quote Post
IWBD TRO Ld
poruka May 11 2009, 12:12
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 9-February 07
Član broj: 9,035

Super tema smile.gif

+Quote Post
UnderDog
poruka May 11 2009, 12:23
Poruka #3

Datum reg.: 13-March 06
Član broj: 3,757

Imam ja da pitam! Preporučite neke naslove iz istorije i teorije fotografije. Ja sam u Biblioteci grada Beograda našao "Istorija srpske fotografije, od 1839 do 1940", Milanke Todić. Imaju i Voltera Benjamina "O fotografiji i umetnosti".

Dakle, bilo bi sjajno da napišete naslove knjiga i imena autora, pa svako može da pretraži katalog Biblioteke koji se nalazi ovde. Godišnja članarina je 800 dinara. Knjige koje nisu u pozajmnom fondu je moguće fotografisati, a imaju čak i "Porodicu čoveka".

+Quote Post
Bukinjo
poruka May 11 2009, 12:48
Poruka #4

Datum reg.: 22-May 06
Član broj: 4,720

evo ono sto ja hocu da uzmem>
"estetika fotografije- Fransoa Sulaz"

imas nase izdanje prevedeno na srpski, pre koji mesec izaslo.
El citao neko?

nasao na netu, cena oko 1000din, pogledacu sutra da je uzmem.

o knjigi:
linak

+Quote Post
doomster
poruka May 11 2009, 12:50
Poruka #5

ЛЕКТОР

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-March 06
Član broj: 3,692

QUOTE (Abdee @ May 11 2009, 13:01) *
....te s' toga gledajte da bude...

Стога - једна ријеч, синоним зато.

[Abdee] Ispravio. Hfala biggrin.gif [/Abdee]

+Quote Post
Bukinjo
poruka May 11 2009, 13:08
Poruka #6

Datum reg.: 22-May 06
Član broj: 4,720

i kako bi trebala da se pokrene neka diskusija ovde? sada? smile.gif

+Quote Post
UnderDog
poruka May 11 2009, 13:21
Poruka #7

Sad treba da dođe Abdee i da istrese dvaes' naslova. Posle godinu dana moći ćemo svi da diskutujemo.

+Quote Post
UnderDog
poruka May 11 2009, 13:37
Poruka #8

Evo u međuvremenu, "malo" teoretisanja na engleskom. Sjajan i ogroman izvor eseja, intervjua, predgovora, video snimaka i fotografskih galerija. AmericansuburbX.

+Quote Post
darkophoto
poruka May 11 2009, 13:42
Poruka #9

Datum reg.: 16-October 06
Član broj: 6,786

Ja sam na blogu predstavio nekoliko knjiga: http://darkophoto.wordpress.com/category/knjige/ :
Estetika fotografije, Fransoa Sulaž (može da se kupi u Beo-Izlogu u jel'te Beogradu)
Fotografija: kritički uvod, Liz Wels, CLIO
O fotografiji i umetnosti, Valter Benjamin
Za filozofiju fotografije, Vilem Fluser, Kulturni Centar Beograda

a dodao bih još i:
Svetla Komora, Rolan Bart, RAD (košta oko 200 din)

A za one koje zanima semiologija, knjiga od "oca", koja se upravo bavi semiologijom u vizuelnoj kulturi:
Kultura, informacija, komunikacija, Umberto Eko, Nolit, 1973
Knjigu je nemoguće naći u prodaji, a ja sad pokušavam po bibliotekama, pa ću javiti.
edit: Ima je u katalogu Biblioteke grada Beograda.

+Quote Post
sboris
poruka May 11 2009, 20:20
Poruka #10

Datum reg.: 25-December 06
Član broj: 8,126

Sad si me bacio u trošak, jer sam bio (i još sam) siguran da imam tog Eka (čitao nekada) ali ne mogu ga naći. Tako smo (žena i ja) primetili da postaje tesno knjigama i da moramo da kupimo još jedna orman za knjige smile.gif

Javljam kad/ako nađem.

+Quote Post
maree
poruka May 12 2009, 00:09
Poruka #11

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,086

E doceka i ja da vidim jednu ovakvu temu ...
znaci opet moram da spremam parice ... skupe bre teme na Dizajn Zoni .. a ? wink.gif

EXTRA

+Quote Post
UnderDog
poruka May 12 2009, 10:39
Poruka #12

Darko kaže: Kontekst bitno utiče na značenje fotografije. Fotografija objavljena kroz različite kanale ima različito značenje.

Šta je značenje fotografije? Zar fotografija može bit isimbol i imati značenje? Zar fotografija može biti nešto drugo do lepa slika?

+Quote Post
Abdee
poruka May 12 2009, 11:02
Poruka #13

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

Fotografija nije lepa vec tehnicka slika.

+Quote Post
darkophoto
poruka May 12 2009, 11:10
Poruka #14

Znači zvanično započinjemo, a? smile.gif

edit @Abdee> Tačno tako, tehnička slika, koja zbog svoje "indeksične" osobine (da naizgled tačno predstavlja svet oko nas) uspeva da proizvede kompleksna osećanja, verovanja itd.

CITAT
Zar fotografija može biti simbol i imati značenje?

Simbol jeste značenje. Recimo, crveno svetlo na semaforu jeste simbol koji znači stop. A fotografija je isto to, samo daleko kompleksnije. Recimo, kažeš "lepa slika". Neko će reći "ružna slika", za istu tu. To znači da odnos simbola na toj jednoj fotografiji kod jednih izaziva jedno, a kod drugih drugo osećanje.

Taj sklop simbola preko našeg oka stiže do uma. Um ih onda prepoznaje po nekoj šemi i izaziva određeno osećanje, i ako ćemo po Fluseru, izaziva određeno magijsko delovanje (npr. kada cepaš fotografiju nekoga koga mrziš). Ta šema kojom se fotografija dekodira je kao algoritam sa velikim brojem promenljivih. A neke od tih promenljivih mogu biti: iskustvo sa motivom, obrazovanje, vaspitanje, inteligencija itd.

Dakle, fotografija jeste mnogo više od samo lepe slike. Ona je slika koja inicira osećanja. A može biti i "samo lepa slika", ukoliko neka od onih promenljivih blokira dublje čitanje (za programere, to je ono Throw New Exception ("ne zanima me"); ).

+Quote Post
Geza
poruka May 12 2009, 12:41
Poruka #15

Datum reg.: 28-June 05
Član broj: 1,083

Molio bih da se iznese definicija ili neka od definicija slike. Šta je to slika? Pre bilo kakve dalje rasprave moraju se definisati osnovni pojmovi oko kojih možemo ali i ne moramo da se složimo.
Npr. da li pod slikom smatramo svaku dvodimenzionalnu ljudskom rukom stvorenu objektivnu ili subjektivnu predstavu stvarnosti. Da li je slika svaka svetlosna struktura koju naš um prima i obradjuje...

PS Tek termin lepo je diskutabilan. Lepo po kojim merilima antičkim ili merilima istočnih kultura i naroda?

+Quote Post
UnderDog
poruka May 12 2009, 12:48
Poruka #16

Ja sam mislio na kolikvijalni termin "lepo", bez nekog konkretnog značenja. Nisam mislio ni na lepu sliku iz pojma "lepa umetnost". Niti na vrstu slike po načinu nastanka. Žurim sad, ali pisaću još.

+Quote Post
UnderDog
poruka May 12 2009, 13:51
Poruka #17

U našem jeziku termin slika najčešće označava umetničko delo nastalo raznim tehnikama nanošenja boje na podlogu. Međutim u engleskom jeziku imamo termine image, picture, i painting. Mislim da je picture ono o čemu govorimo. Image može biti i trodimenzionalna ili mentalna slika. Picture je dvodimenzionalna slika.

Hajde da pretpostavimo da ovde govorimo o fotografskoj slici, nastaloj pomoću kamere. Ali neki od zaključaka do kojih dođemo (opšti, ne vezani za tehnologiju) trebalo bi da važe i za druge vrste slika, nastalih ljudskom akcijom. Možemo da razgovaramo o slici kao vizuelnoj predstavi stvarnosti ili vizuelnoj predstavi doživljaja stvarnosti, izvedenoj na dvodimenzionalnoj podlozi. Takva slika bi trebalo da ima cilj ili namenu (ne nužno i primenu, jer i sam proces stvaranja slike može biti cilj).

Mislim da bi trebalo da od članova ovog foruma, koji očekuju kritiku svojih radova, tražimo da ih prethodno stave u kontekst. Da napišu zbog čega su snimili fotografiju i šta očekuju od kritike. Tako bismo izbegli situacije poput one sa fotografijama Marka Ojdagića koje je postavila Wicked lady. Mnogo ljudi je kritikovalo izgled i način poziranja modela, a na kraju se ispostavilo da je čovek namerno tako pozirao i da su fotografije za ličnu upotrebu.

+Quote Post
artintact
poruka May 12 2009, 17:26
Poruka #18

Datum reg.: 9-August 06
Član broj: 5,749

Pre nego krene esejisticka bujica, mislim da je prekopotrebno da neko prvo ukratko objasni termine "lepo" i "ruzno", jer mi se cini da vecina ovde ove reci maksimalno ekspoloatise, a da u stvari ne zna njihovo pravo znacenje...

+Quote Post
darkophoto
poruka May 12 2009, 17:37
Poruka #19

Ako se ne varam, termin lepog spada pod estetiku, a estetika pod filozofiju.
Ja lično nisam dovoljno kompetentan da se upustim u tako duboke vode (ne znam da li je iko ovde), i plašim se da bi to moglo da zakopa ovu temu. Ali dobro, rado ću čuti šta drugi imaju da kažu.

+Quote Post
UnderDog
poruka May 12 2009, 19:18
Poruka #20

Artintact, budi malo konstruktivan. Verujem da ti je zabavno da nam dokazuješ da smo diletanti, ali bušiš rupu u saksiji. Ovde ćemo razmenjivati svoja relativno skromna razmišljanja o teoriji fotografije i filozofirati na tu temu, i nemamo pretenzije da te napise objavimo u časopisu Science. Ako želiš, citiraj nekog filozofa na temu "lepo" i "ružno", ili napiši svoje mišljenje. Ali ako sam u pravu, tvoj antagonizam prema našim pokušajima da se bavimo nečim za šta nismo kompetentni, neće pomoći ni tebi ni nama.

+Quote Post

6 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 19. November 2019 - 14:40

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.