Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

9 - broj stranica V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic

Canon FF milc, RF mount

Ocena 5 V
V
Homer
poruka Oct 10 2018, 22:01
Poruka #161

Grupa: Članovi
Datum reg.: 27-November 13
Član broj: 51,489

Niko ali baš niko ne spori da su ova nova MILC tijela u mnogim aspektima bolja. Ali to ne znači da su i ova zastarjela, nazadna i klepetava tijela i mašine, loša. Naprotiv!

Problem je što ovi MILC progresivci stalno zaboravljaju ovo drugo, što realno, pomalo nervira.

Pogotovo što ova započeta MILC utrka polako počinje da liči na šišanje pixel piper ovaca.

Molim da se ovi profesionalci ne osjete uvrijeđenim, njima je to alat za rad i oni znaju da li im treba ili ne. Ovo što sam rekao, odnosi se na nas ostale.
Go to the top of the page

+Quote Post
puckons
poruka Oct 11 2018, 06:24
Poruka #162

Datum reg.: 26-February 11
Član broj: 42,398

pre neki dan gledam video lika koji radi sa poznatima, oprema 5dMKII i niko mu ne govori da je otisao u istoriju, ccc
Ajmo momci strucnjaci, bolje da ozivimo onaj deo foruma sa fotkama pa da tamo pokazemo ko sta zna i ume

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Oct 11 2018, 20:53
Poruka #163

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

CITAT (borei @ Oct 11 2018, 19:06) *
Ovaj momak ima nikon D3****, neki kit objektiv i 35 1.8...

Kao neko ko uziva vec godinama u mucenju prilikom fotkanja nocnog neba, evo odma da ti kazem da ovaj momak nema trika da je ono dobio sa svojim nikonom D3xxx i tim kit objektivom, niti sa tih 35mm f1.8. To sto je on dobio i ovo sto mi gledamo nema nikakve veze sa vezom. To mogu da potpisem i stanem iza svoje tvrdnje kad god zelis. Kasnije, u toplini doma svoga, taj momak ore ko Rakovicom po tim fotkama ne bi li to licilo na ono sto ljudi dobijaju sa skupljom opremom (color brush je majka, rekose...).

Evo sta covek kaze sam:

" Da bih dobio najbolji mogući rezultat, za kompom provedem i po 10 sati popravljajući nedostatke poput šuma, balansa bele boje, hromatske aberacije, oštrine, kontrasta... Tek kad popravim sve, krećem na "vajanje" i umetničko ulepšavanje fotografije, onako kako sam je prvobitno zamislio. I to može da traje i po 10 dana. Sa poslednjom fotografijom sam oborio rekord radeći je mesec dana."

Pa jbt da mesec dana deljem jednu fotografiju umesto da sedim napolju i cevcim pivo gledajuci u to isto nebo uzivo?
Fotografija? Koju peglas mesec dana? Mhm...

Nego... u nekim sferama fotografije itekako ima smisla napredak. Jedan od njih je i upravo astro-fotografija tj. ova nova disciplina - astro-pejzazna fotografija. Tu je vece itekako bolje. DR itekako vazan. Svetlosna moc objektiva ultra-vazna. Hocel' EVF da mi pruzi mogucnost da u trazilu vidim zvezde nocu da mogu da fokusiram? Hoce? OK, gde treba da potpisem?

Ili sedis i peglas u PS-u i pravis kompozite. Sto je isto OK al ne seres drugima kako si Bouzom dan slikadzija dok se oni pitaju kako sa istom tom opremom i znanjem (da se ne lazemo, fotkanje nocnog neba nije bas astro-fizika), imaju tek jedva vidljiv Mlecni put dok ovaj ima masnu neman ko da je u sred pustinje Gobi fotkao...

Mozete vi do prekosutra da se otimate i borite ali tehnika ide u smeru u kom su namerili oni koji od nje zaradjuju povremeno slusajuci one koji o tome ekcuali nesto znaju smile.gif

Ono sto nikako ne mogu da shvatim je ostrascenost kojom nekolicina ucesnika ovde brani svoje stavove bazirane iskljucivo na licnim zahtevima, bez trunke empatije da se saslusaju drugi i moooozda uvidi da drugi imaju i neke druge prohteve. Jos vise me cude ljudi koji ubedjuju one druge da su samo njihovi zahtevi opravdani a da je sve ostalo budalastina.

Najvise me cude revieweri koji izgleda uzivotu nisu ufotkali nista nocno osim soljice kafe ili krigle piva, te nema teorije da vidimo kako sva ova nova oprema radi na nocnom nebu jer izgleda nema koj da ufotka.

+Quote Post
NShappy
poruka Oct 11 2018, 21:05
Poruka #164

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

I ja stojim iza Husafetove tvrdnje da je za fotke što ih Borei linkovao, bar 95% zaslužan photoshop. Autor je za monitorom proveo mnogo više vremena nego na terenu.

...što ne umanjuje lepotu tih dela, ili njegovog rada...
Zaista su jako dopadljive.

+Quote Post
nidza
poruka Oct 12 2018, 10:40
Poruka #165

Datum reg.: 18-August 05
Član broj: 1,469

Nema nepristojne komunikacije, ali ima na svaka 1-2 posta o Canonovom MILC, 5 strana tugaljive filozofije suštine fotografisanja sa primesom kiselog grožđa, uz pomalo potpuno neopravdanih prozivki na ličnom nivou. Što bi uopšte kačio fotografije OVDE neko ko je svetska faca sa milionima pregleda svojih galerija i većim brojem otvorenih izložbi? Bio nekad forum za respekt, sad se pomalo diskutuje o stvarima jer nema drugde gde - nažalost.

Ne mogu da razumem što u svakoj božjoj temi o novom i boljem - gle čuda, novo je tehnološki unapređeno, kreće žalopoj u smeru kako dobrom fotografu nije potrebna aktuelna oprema, može da slika i starim. Naravno da može, sto put je već rečeno da ko ume, umeće i sa idiotom od 5$.

Inžinjeri sa fotografima izmišljaju prava nova čuda poslednjih godina, pomeraju granice, olakšavaju kreativnim i kvalitetnim autorima da budu još kreativniji i još kvalitetniji. Stvar je objektivno bolja, unapređena, konačno stavlja tačku na prevaziđen koncept star decenijama. Idemo napred, tako i treba da bude.

Ne bi li i ovo par ljudi ostalo na ovom mestu, ajmo u temi o fotoaparatu, da pričamo o fotoaparatu, koliko god to bilo pixelpeeping, jer je to pravo mesto za to. Ako korisnici sami ne mogu u ovoj anarhiji da moderišu sadržaj, moderatori bi trebali da porade na tome. Nije vam posao samo da branite forum od lošeg kućnog vaspitanja i spama, nego da usmeravate sadržaj diskusija ka kvalitetu - pogotovo tehničkih i fotografskih tema.

+Quote Post
borei
poruka Oct 12 2018, 16:25
Poruka #166

Datum reg.: 30-December 14
Član broj: 53,431

CITAT (Jo Husafet @ Oct 11 2018, 21:53) *
Kao neko ko uziva vec godinama u mucenju prilikom fotkanja nocnog neba, evo odma da ti kazem da ovaj momak nema trika da je ono dobio sa svojim nikonom D3xxx i tim kit objektivom, niti sa tih 35mm f1.8. To sto je on dobio i ovo sto mi gledamo nema nikakve veze sa vezom. To mogu da potpisem i stanem iza svoje tvrdnje kad god zelis. Kasnije, u toplini doma svoga, taj momak ore ko Rakovicom po tim fotkama ne bi li to licilo na ono sto ljudi dobijaju sa skupljom opremom (color brush je majka, rekose...).

Mogao je pejzaž sa 18-105 i dugom ekspozicijom, a onda nebo da spaja sa 35 1.8... Nisam znao da mu treba mjesec dana da to sredi, i da se time bavi, onda povlačim pola komentara na tu temu : )

Inače, za noćne pejzaže uvijek biram DSLR, za fokusiranje mogu da koristim LV i zum uživo da vidim jesu li zvijezde oštre, i fokus više ne diram, sva podešavanja koja mi trebaju su na statusnom ekranu i tako aparat može danima da radi : )

Evo nešto o zvijezdama i sony-ju:

https://fstoppers.com/gear/star-eater-saga-...kes-back-204869

* ovim postom ne napadam milc, ni dslr, ni nikoga ko se ne slaže sa mnom, samo iznosim svoje misli
** ako neko krene da se svađa sa mnom povući ću veze u političkom vrhu da se forum skroz ugasi na godinu dana

+Quote Post
DuxX
poruka Oct 15 2018, 20:03
Poruka #167

Datum reg.: 4-September 06
Član broj: 6,143

A jel možemo mi ipak da se vratimo na fabulu radnje... U naslovu piše Canon FF milc pa daj da diskutujemo o tome a za slanje fotki postoje podforumi pa ko voli da kači uvek je tamo dobrodošao. Meni stvarno nije jasno zašto ne možemo toga da se držimo. Prosto je.

Elem, mene ovaj aparat aparat / sistem vrlo zanima jer mislim da je to ono što meni treba UZ malu ogradu da nemam poverenja u kvalitet evf-a dok ga ne vidim "iz ruke". Storme nebilo ti zapoveđeno, kada ga dobiješ na test mogao si javnuti da doletim malo do tebe i popijemo neku kaficu wink.gif

+Quote Post
wlan
poruka Oct 16 2018, 10:25
Poruka #168

Datum reg.: 9-August 17
Član broj: 56,277

ja koristim dvije godine evf, sada na panasonicu g-9 koji ima rezoluciju kao i eos r.
reci cu ti samo da su benefiti daleko veci od mana na dobrom evf-u, i kad se malo naviknes teeesko i nikako ti se vratiti na optiku...
neko se lakse navikne, neko teze, kao i u svemu..., ali niko ne moze poreci da je na optici feedback=0, dok je na evf-u sve "live".
Razlog za izmenu: skinut quote

+Quote Post
StORM48
poruka Oct 16 2018, 11:44
Poruka #169

Datum reg.: 23-March 08
Član broj: 20,069

^Pa... nisam baš potpuno saglasan. Dok god u dnu/sa strane postoji skala svetlomera, uvek više verujem njoj, nego prikazu. Najzad, zašto to postoji u svakom EVF-u? Po mom iskustvu, zato što isti laže kao pas. U mojim prvim danima sa MILC-evima, bespogovorno sam im verovao i jako često imao pregorele/zapužene fotke. Sa oslanjanjem na skalu svetlomera, koja komunicira sa senzorom, umesto sa drljavim ekranom slabe dinamike, razlika je jasna.

Lične preferencije s tim nemaju veze. Isprobao sam sve klase MILC-eva... od najskupljih do najjeftinijih. Naravno da skuplji imaju bolji EVF, ali su im u globalu iste mane, samo manje izražene kod ovih prvih.

Opet, kad se sve to uporedi sa entry-level OVF-om, teško da se optika može činiti boljom, bez obzira na nostalgiju. Kod top modela u DSLR klasi je priča drugačija, ali po meni ipak izjednačena u komparaciji OVF<>EVF. Ranije je većina toga bila upadljivo bolja kod OVF. Sada je drugačije, ali na žalost, bez naznaka da će gorući problemi EVF-a biti uskoro rešeni. Deluje kao da neće nikad.

Pozdrav

+Quote Post
DuxX
poruka Oct 16 2018, 12:01
Poruka #170

Nije problem EVF-a samo ekran i rezolucija. Ima tu i drugih stvari kao recimo shutter blackout. E tu bi trebalo da je ovaj R učinio korak napred jer kažu da je canonski mehanički shutter praktično lagfree. Ali opet... dok se ne proba može se samo pretpostavljati.

+Quote Post
wlan
poruka Oct 16 2018, 13:25
Poruka #171

Datum reg.: 9-August 17
Član broj: 56,277

CITAT (StORM48 @ Oct 16 2018, 12:44) *
^Pa... nisam baš potpuno saglasan. Dok god u dnu/sa strane postoji skala svetlomera, uvek više verujem njoj, nego prikazu. Najzad, zašto to postoji u svakom EVF-u? Po mom iskustvu, zato što isti laže kao pas. U mojim prvim danima sa MILC-evima, bespogovorno sam im verovao i jako često imao pregorele/zapužene fotke. Sa oslanjanjem na skalu svetlomera, koja komunicira sa senzorom, umesto sa drljavim ekranom slabe dinamike, razlika je jasna.

Lične preferencije s tim nemaju veze. Isprobao sam sve klase MILC-eva... od najskupljih do najjeftinijih. Naravno da skuplji imaju bolji EVF, ali su im u globalu iste mane, samo manje izražene kod ovih prvih.

Opet, kad se sve to uporedi sa entry-level OVF-om, teško da se optika može činiti boljom, bez obzira na nostalgiju. Kod top modela u DSLR klasi je priča drugačija, ali po meni ipak izjednačena u komparaciji OVF<>EVF. Ranije je većina toga bila upadljivo bolja kod OVF. Sada je drugačije, ali na žalost, bez naznaka da će gorući problemi EVF-a biti uskoro rešeni. Deluje kao da neće nikad.

Pozdrav

da svjetlomjer je zakon, ali mene prilicno zivcira u evf-u... sad.gif
nakon ispucanih cca 500 fotki u raznim uvjetima dan/sumrak/noc, osjetim kod fotica gdje mu "nosi" evf, a tu je i fotka odmah nakon okidanja...
kao pomoc dobro dodje i zebra koju mozes namjestiti po zelji...
oly em1 je bio uvjerljiviji od G9, mada je G9 svjetlosnu godinu bolji u prikazu..
G9 jednostavno prikazuje cca pola blende svjetlije u evf-u, ali sad to znam pa mi nije neki problem.
plus,
sto neki ljudi zaborave ukljuciti opciju (ja prvi he heee heee...) constant preview i onda evf buca...

@Duxx
rijesili su i slabiji od canon-a shutter blackout, pa mislim da ce i canon sa eos r-om biti uspjesan. smile.gif

mene bi vise kod ovoga aparata, kao potencijalnog kupca, zabrinjavlo nepostojanje IBIS. i ev. video crop kod 4K.
ne kuzim...? blink.gif

+Quote Post
DuxX
poruka Oct 16 2018, 17:15
Poruka #172

CITAT (wlan @ Oct 16 2018, 14:25) *
kao pomoc dobro dodje i zebra koju mozes namjestiti po zelji...

Samo to ne blink.gif probah na a9 i ispadoše oči čarne.

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Oct 16 2018, 20:05
Poruka #173

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Drugari, tema je ociscena od 41 (od 260. To mu dodje skoro pa 20% skarta) poruke sa pregrst kvalitetnog sadrzaja...

Zamolicu vas da se ne ponasate kao deca i podsetiti da stvarno nema potrebe da urednici vode temu koja bi trebalo da je jako jednostavna i zanimljiva. Pokusajte da svoje frustracije izbacite negde drugde a ovde ucestvujete u konstruktivnoj raspravi.

Hvala.

+Quote Post
simazoran
poruka Oct 21 2018, 18:28
Poruka #174

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

Ako nekog zanimaju sastavni delovi

+Quote Post

9 - broj stranica V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 24. October 2018 - 06:21

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.