Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Led rasveta, Bowens bajonet

V
mix_NS
poruka Jun 11 2018, 04:10
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 7-December 05
Član broj: 2,532

Gledam kakve su opcije polovne led rasvete, u oglasima polovno nista smile.gif
U pcfoto ima godox (u bmfokus su cene paprene), u fotodiskont visico i to je manje vise to, a da ima bowens bajonet. Razmisljam o njima i najbitnija mi je jacina i pomenuti bajonet.
Kada ih uporedim, po ceni Visico ispadne daleko jeftiniji, npr Visico 150T ima 18000lux, i cena je 41400din tj 2,3din po luxu. Najjaci Godox na trzistu je SL-150W, 7200 lux, 38100din tj. 5.2 din po lux. Sve i da je Visico preterao i deklarisanu jacinu povecao za npr 10%, pa opet je velika razlika ...
Najjaci kineski panel na trzistu je YN-1200 i on kosta npr oko 20000din, ima 8,000 lux, to je opet 2,5din po lux-u, dakle to je cena optimalna cena.
Obe glave mi izgledaju slicno, iste su tezine i verovatno su slicnog kvaliteta, obe su u garanciji (cak i skuplji godox je samo 12meseci u garanciji, verovatno je greska u pitanju, zar zakonski nije minimum 24?).

Da li ih neko koristi i kakva su iskustva? Preporuka za neki drugi model/proizvodjac mozda?
Go to the top of the page

+Quote Post
guru
poruka Jun 11 2018, 11:30
Poruka #2

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

Postoji nekoliko stvari koje su bitne kod LED-ova. Kvalitet svetla, buka, tezina/gabariti i mogucnost da radi na bateriju.

LED standard za tu klasu je Aputure 120d koji kosta preko $650, kod nas bi bio verovatno bar 800e, pa sad uporedi smile.gif Taj Visico je verovatno pretezak, bucan i malo zelenkast, Godox pretpostavljam da je bolji u svemu, ali kako okrenes jeftino se ne moze proci.

Postoji jedna povoljna varijanta, Yongnuo YN-760, ima oko 100W, mali i lagan, radi cak i na NP-F baterije i ima vrlo pristojne boje, CRI95 i TLCI je slican. Jedino sto ima Elinchrom mount pa ti treba neki adapter, i naravno nema da se kupi kod nas, cena je inace ispod $200. I jos jedno, ventilator nije bas za intervjue iako sam ga i za to koristio, ali ne verujem da je bilo koji od ta tri dobar za to, Aputure je recimo potpuno besuman i moze se koristiti i na pola metra od "talenta"..

+Quote Post
NShappy
poruka Jun 11 2018, 13:08
Poruka #3

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

CITAT (mix_NS @ Jun 11 2018, 05:10) *
Gledam kakve su opcije polovne led rasvete, u oglasima polovno nista smile.gif
U pcfoto ima godox (u bmfokus su cene paprene), u fotodiskont visico i to je manje vise to, a da ima bowens bajonet. Razmisljam o njima i najbitnija mi je jacina i pomenuti bajonet.
Kada ih uporedim, po ceni Visico ispadne daleko jeftiniji, npr Visico 150T ima 18000lux, i cena je 41400din tj 2,3din po luxu. Najjaci Godox na trzistu je SL-150W, 7200 lux, 38100din tj. 5.2 din po lux. Sve i da je Visico preterao i deklarisanu jacinu povecao za npr 10%, pa opet je velika razlika ...
Najjaci kineski panel na trzistu je YN-1200 i on kosta npr oko 20000din, ima 8,000 lux, to je opet 2,5din po lux-u, dakle to je cena optimalna cena.
Obe glave mi izgledaju slicno, iste su tezine i verovatno su slicnog kvaliteta, obe su u garanciji (cak i skuplji godox je samo 12meseci u garanciji, verovatno je greska u pitanju, zar zakonski nije minimum 24?).

Da li ih neko koristi i kakva su iskustva? Preporuka za neki drugi model/proizvodjac mozda?

Da li je bilo koji od tih proizvođača deklarisao CRI za njihove LED panele? Ja uz loš CRI, ne mogu namicati boje da liče na nešto. Evo ga jedan vrlo slikoviti primer: https://www.inlineelectric.com/CRI

+Quote Post
mix_NS
poruka Jun 11 2018, 16:02
Poruka #4

^ Jeste, svi se hvale velikim brojakama ~95+, ali npr ovaj tip se zali na godox i color cast ovde.
Visico kaze CRI 93, Godox preko 95

@guru
Da preporucuje se Apputure, ali mi je van budzeta, razmislicu jos malo pa cu se javiti smile.gif
Hvala smile.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jun 11 2018, 16:38
Poruka #5

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Ako koristis samo jedan izvor ili vise izvora istog proizvodjaca, color cast je manji problem jer uvek mozes da uradis balans bele i cao zdravo.

Takodje i jurnjava za sto vecim CRI ima smisla ako ces da radis high-end stvari gde je apsolutno neophodna najbolja moguca reprodukcija kompletnog spektra boja. U svim ostalim slucajevima, nemoj da te CRI hajp ponese, pogotovo ako od tog istog ne zivis (CRI-a ne hajpa) smile.gif

+Quote Post
NShappy
poruka Jun 11 2018, 21:44
Poruka #6

Bogami, kada je CRI loš, custom WB ne pomaže. Ne pomaže ništa. Ja boje namicati uz loš CRI, nema šanse da uspem.

E sada, ja pričam o situaciji gde me zadesi kućna LED rasveta, ono, CRI >80, pa još neki no name LED...
Studijsku LED rasvetu nisam probao. sad.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jun 12 2018, 17:28
Poruka #7

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

NSHappy... vrlo je verovatno da to sto tebi pise da je CRI>80, mozda je bilo na slici sa koje su maleni kinezi reverznim inzenjeringom popapali znanje... ali u realnom zivotu to je verovatno od neznatno do znatno manje smile.gif

Igrom slucaja petljamo nesto oko rasvete za pecine pa sam istrazivao dosta i od prilike 80% LED emitera je fake tj. binovi koje dobijes nemaju veze za binovima za koje se predstavljaju.

+Quote Post
guru
poruka Jun 12 2018, 17:34
Poruka #8

Nije dovoljan samo CRI, mora tu da bude i TLCI. Nisam gledao kakav je Godox, ali znam da ne moze jeftino da se prodje i svaki ima neku veliku manu ako je povoljan.

Sto se tice niskog CRI, to nema veze sa WB, i nikako se ne moze srediti da lici na nesto, a pogotovo najvise unistava skintones. Iz istog razloga ne pomaze nista Soniju da snima i RAW kada su u startu boje raspad, tirkizno nebo i ljudi ispeceni u rerni smile.gif

+Quote Post
NShappy
poruka Jun 12 2018, 21:47
Poruka #9

CITAT (Jo Husafet @ Jun 12 2018, 18:28) *
NSHappy... vrlo je verovatno da to sto tebi pise da je CRI>80, mozda je bilo na slici sa koje su maleni kinezi reverznim inzenjeringom popapali znanje... ali u realnom zivotu to je verovatno od neznatno do znatno manje smile.gif

Igrom slucaja petljamo nesto oko rasvete za pecine pa sam istrazivao dosta i od prilike 80% LED emitera je fake tj. binovi koje dobijes nemaju veze za binovima za koje se predstavljaju.

Alibaba Kineze ni ne razmatram u toj priči.

Osram Parathon Pro rasveta je deklarisana na CRI>90, i ja im verujem da jeste toliko. Da, vidi se razlika kada se fotografiše. Ostali Osrami i Philips su delarisani na >80, verujem da jeste toliko, ali čak i sa njima ima muke namincati boje...

...no i dalje su daleko bolji od kineza tipa Vitone, Paratone, VTac, PROTac i slične konfekcije što je sada 99% LED rasvete nabavljive kod nas.

Nešto sam istraživao, ima li uopšte neki ručni merač CRI, TLCI i kelvinaže? Nešto se dojmim da ne postoji, ili ja pogrešno tražim. sad.gif

+Quote Post
guru
poruka Jun 12 2018, 22:01
Poruka #10

QUOTE (NShappy @ Jun 12 2018, 22:47) *
Alibaba Kineze ni ne razmatram u toj priči.

Osram Parathon Pro rasveta je deklarisana na CRI>90, i ja im verujem da jeste toliko. Da, vidi se razlika kada se fotografiše. Ostali Osrami i Philips su delarisani na >80, verujem da jeste toliko, ali čak i sa njima ima muke namincati boje...

...no i dalje su daleko bolji od kineza tipa Vitone, Paratone, VTac, PROTac i slične konfekcije što je sada 99% LED rasvete nabavljive kod nas.

Nešto sam istraživao, ima li uopšte neki ručni merač CRI, TLCI i kelvinaže? Nešto se dojmim da ne postoji, ili ja pogrešno tražim. sad.gif

Jel to pricas o nekim sijalicama ? To je uzasno tesko naci da valja, najjeftiniji Yongnuo LED je iz nekog razloga bolji od svake sijalice.

Merac CRI i TLCI postoji, to je spektrometar, ali nisu jeftini, Sekonic C700 je $1500...

+Quote Post
mix_NS
poruka Jun 13 2018, 04:26
Poruka #11

CITAT (guru @ Jun 12 2018, 18:34) *
Nije dovoljan samo CRI, mora tu da bude i TLCI. Nisam gledao kakav je Godox, ali znam da ne moze jeftino da se prodje i svaki ima neku veliku manu ako je povoljan.

Ali onaj Yongnuo YN-760 koji imas, ima dobru repodukciju boja (generalno, ne mislim 100, ali kao 98,21 biggrin.gif)? Da li je neophodno korigovati kožu u postu?

+Quote Post
guru
poruka Jun 13 2018, 08:18
Poruka #12

QUOTE (mix_NS @ Jun 13 2018, 05:26) *
Ali onaj Yongnuo YN-760 koji imas, ima dobru repodukciju boja (generalno, ne mislim 100, ali kao 98,21 biggrin.gif)? Da li je neophodno korigovati kožu u postu?

Yn760 mislim da je 90+ sto je i dalje odlicno, ne verujem da nista slicno ima za te pare, ja nisam nikad korigovao, probao sam Visico i on je neupotrebljiiv, fora je sto su to sve stari modeli, pogotovo ovo sto se kod nas prodaje, a tada su ledovi bili shit.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 23. June 2018 - 05:13

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.