Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Polovni objektivi, sta gledati, pipati, mirisati ?

Ocena 5 V
V
Deda Bole
poruka Apr 18 2006, 10:16
Poruka #1

Urednik

Grupa: VIP - foto
Datum reg.: 7-October 05
Član broj: 1,899

Mozda nekom pomogne .. Pokusao sam, sto na osnovu iskustava s neta, sto na osnovu licnih, da sastavim neku check listu za proveru stanja pri kupovini polovnih objektiva... Pa da krenemo redom ..

Prvo na sta gledam je

1. Fizicko stanje objektiva

-samo telo objektiva - ima li ostecenja, da li postoje tragovi udaraca, padanja.. sam fizicki izgled istog, kao i guma na prstenovima pokazuje koliko je koriscen ..
-navoj za filtere - da li je negde ulubljen ili deformisan - ako jeste, objektiv je dobio udarac( da li je taj udarac ostetio i mehanizam objektiva?), vazi i za metalne navoje, kao i za one od polikarbonata
-zavrtnji (srafovi wink.gif ) - da li su svi na broju, da li postoje tragovi od nestrucnog rukovanja, postoje li uopste bilo kakvi tragovi otvaranja, isto i spreda, na navoju koji drzi prednji element, postoje li tragovi otvaranja - ako je otvarano, zasto i ko ?
-fokus i zoom prstenovi - postoji li zazor neki, da li su labavi, da li se lepo, lako i glatko okrecu ? Ne sme da postoji osecaj zapinjanja ili struganja (ili nije podmazano, ili je tona prasine i peska unutra, ili su se plasticni, odnosno metalni delovi izlizali od upotrebe)
- ako ima delove koji izlaze napolje pri fokusiranju/zoomiranju, da li pravilno izlaze, ili se krive - pad, losa opravka, nesto se razlabavilo
-laganim muckanjem, postoje li labavi delovi unutar objektiva
-bajonet, u kakvom je stanju, da li su coskovi iskrzani, otrcani, da li se vidi mesing (cesto skidanje i postavljanje objektiva, obicno u zurbi) pokazatelj koliko je radio, kao i ko ga je koristio
-kod AF objektiva, kontakti, korodirali ili i dalje lepi i sjajni, ili su istroseni
-prekidaci za AF i MF, kao i za IS i ogranicavace fokusa, da li rade, lako (nikako previse lagano) i sigurno se prebacuju iz jednog u drugi polozaj, ili su zapekli, ili se i tu oseca pesak
-sam miris objektiva (da, da, deluje ludo, ali sledi objasnjenje par redova nize), ne valja ako se oseti na plesan. Ja cak ne volim kad osetim jak miris duvana ( oce taj dim da zaprlja unutrasnjost)
-kod push pull mehanizama, da li glatko rade, ili cak, previse glatko, do te mere da ce sam objektiv nosenjem sam da zumira
-farba koja se negde ogulila ukazuje na cestu upotrebu, i verovatno od strane profesionalca (agencije, foto reporteri i sl).

2.Provera autofokusa, kao i zuma

-mehanizam za zumiranje mora da radi od pocetka pa do kraja opsega, lagano, ubedljivo, glatko, bez zapinjanja, ne daj Boze zaglavljivanja, ili osecaja grebanja
-proveriti autofokus na najmanju daljinu, kao i na beskonacnost. Dobar nacin je staviti aparat u AI Servo mode, izabrati centralnu tacku fokusa i onda, drzeci aktivan autofokus, staviti prst ispred pa skloniti ili vec sta vam drugo padne na pamet. u svakom slucaju, fokusirati na beskonacno, pa na najblize sto moze, pa posle ponovo, negde drugo beskonacno i slicno .. nije lose da to radite s aparatom na koji ste navikli, tako je najlakse oceniti kako se objektiv ponasa.
-kad se fokusira na predmet poznate udaljenosti od RAVNI FILMA ili SENZORA (ona oznaka na telu aparata, kao krug s horizontalnom crtom), uporediti tu vrednost s onim sto objektiv pokazuje
-sam zvuk pri autofokusu bi trebao da bude ravnomeran, bez skokova u intenzitetu ili cvrchanja. Naravno, zavisi od motora na objektivu, ali nikakvo skripanje, grebanje, stenjanje .. autofokus mora da zvuci pouzdano i ubedljivo.
-kao sto sam vec rekao, ako neki od delova mehanizma izlaze napred, ili ulaze u aparat, ti delovi treba da idu paralelno, nikako da se krive (jeste ocigledno, ali ljudi su hteli i takve objektive da mi prodaju)
-ako neko bude u prilici da proba starije Canon USM objektive (28-80 2.8-4L, 50 1.0L, 200 1.8L, 85 1.2L .. da, da, sem ovog prvog, bas ih ima na svakom koraku smile.gif ), da se ne uplasi kad oseti da ne radi rucni fokus bez ukljucenog aparata. To je focus by wire sistem. Trenutno se jedino ugradjuje jos na 85 1.2 L II ..

3.Listici blende, ili dijafragme .. sta god ..

-moraju biti cisti, sjajni, bez tragova ulja na sebi
-prelaz od skroz otvorene do skroz zatvorene blende mora biti brz i ubedljiv, bez zadrske. to se proverava pomocu DOF preview dugmeta, ili pak pomocu one poluge na starim objektivima. Takodje, to je jedan od metoda utvrdjivanja cuvene nekompatibilnosti starijih Sigmi i novijih Canon tela (ako ne reaguje blenda, prethodno na telu postavljena bar na 16, na DOF preview, taj se objektiv nece spariti s Canonom)
-ne sme ni da bude zapinjanja, ni zaglavljivanja listica, cak ni povremenog .. te price da ce da se razradi .. hmm, daaa ...

4.Staklo

Ok, ovo je najvaznije, zar ne ..

- zadnje socivo .. sto manje ogrebotina, to bolje, tu nema kompromisa, svaka ogrebotina utice na kvalitet fotografije .. to je ocigledno
-prednje socivo .. iako je odlicno ako nema ni ogrebotine, ima tu raznih faza ..
*sitne male ogrebotine, nisu jako strasne, kazu da se lako resava problem flarea pomocu grafitne olovke, samo se predje po tim ogrebotinama pazljivo, i grafit se valjda zadrzi u tim kanalima, pa smanjuje flare. Ja ovo nisam probao, srecom nisam imao potrebe, samo sam negde procitao, ne bih da preporucujem i da me posle neko proziva
*da li je Multicoating sloj ostecen, i u kojoj meri .. to vec moze biti problem, i moze drasticno da smanji upotrebnu vrednost objektiva ..
*velika ostecenja, kao sto su pukotine ili ako je socivo okrnjeno (chip na engleskom) .. uf, ako nije u sredini, mozda moze da se koristi taj objektiv, ali .. kazu da takva ostecenja skoro zanemarljivo uticu na kvalitet slika ako je u pitanju neki dugozarisni objektiv .. ja ta iskustva nemam, pa ne znam sta da kazem ..
-uzeti zatim objektiv, skinuti ga s aparata, i gledati kroz objektiv prema jakom izvoru svetla. Prasina, prljavstina i dlake ce sve da se vide .. ne treba brinuti ako se vidi da staklo ima nekih sitnih mehurica, pravilno rasporedjenih .. to je tako doslo iz fabrike, i tesko da ce da utice na kvalitet slike, vise nego kod nekog novog objektiva.. obratiti paznju ima li nekih opiljaka (znak o istrosenosti mehanizama za fokus ili zumiranje), ili nekih cestica koje podsecaju na osusenu farbu - poticu od sloja farbe kojom se premazuje unutrasnjost objektiva ..
-obratiti paznje ima li negde na obodima vidljivih razlika u osvetljaju, odnosno, da li su se neki delovi optickog sklopa poceli odljepivati (podseca kao da je zastitna nalepnica na ekranu mobilnog delimicno skinuta)
-e stigli smo i do price s mirisom objektiva .. ako se vidi neka fina, mrezasta struktura, ili pak kao neki pravilni kanalici na staklu, obicno pocinje na obodu sociva, pricamo o gljivicama .. em uticu na kontrast i ostrinu, em svojim metabolizmom oslobadjaju jedinjenja koja nagrizaju staklo.. nikako ne preporucujem takav objektiv, jer sta ako te spore predju u nas novi ultra-mega-giga-sega objektiv .. navodno se to moze ocistiti, ali, fala lepo .. otud i prica o mirisu .. ako je prethodni gazda to drzao u vlaznom, toplom, bice mirisa na plesan ..

5. Razno

-npr, kod Tilt-Shift objektiva kog sam ja imao, taj mehanizam za fiksiranje shifta u odredjenom polozaju je bio malo istrosen.. nije uticao na kvalitet slika, samo je trebalo vise paziti pri radu s njim

Naravno, ako je moguce, pre kupovine napraviti test snimke, pri razlicitim blendama i na razlicitim daljinama izostravanja ..

E, ako sam nesto zaboravio, slobodno dodajte, da sutra ko bude nesto kupovao, zna odakle da krene

B.
Go to the top of the page

+Quote Post

Poruke u ovoj temi

- Boki   Polovni objektivi   Apr 18 2006, 10:16
- - the.harvester   It goes sticky.   Apr 18 2006, 10:17
- - ljm   Diskusija na istu temu na nikonians.org Used lens...   Apr 18 2006, 10:37
- - NiTRO   Hvala ti na korisnom textu, bas je falilo ovako ne...   Apr 18 2006, 10:43
- - jazavac   Boki super sto si ovo podelio sa ostalima ,ja sam...   Apr 18 2006, 11:05
- - Dr Bouz   vec sam napisao negde - ali nije naodmet ovde pa d...   Apr 18 2006, 11:42
- - kristian   Optika ? pod broj jedan je po meni trebalo stavit...   Dec 2 2006, 23:14
- - IxMaster   Hvala na savetima. Za nas koji smo sa malo iskustv...   Aug 3 2007, 07:27
- - Vintertid   evo jedna korisna fora koju sam skoro provalio. t...   Feb 22 2008, 14:35
- - Photodjo   ^^veoma interesantno. Ispitacu ovih mojih par star...   Feb 28 2008, 09:54
- - fonet   hvala deda bole, bas ono sto mi je trebalo   Jun 13 2008, 00:23
- - ConeS   Jel ima neko ideju koliko može da košta opravka ...   Jan 16 2009, 22:01
- - NShappy   Sigmin servis kod nas objektive za Sony mount popr...   Jan 16 2009, 23:13
|- - ConeS   CITAT (NShappy @ Jan 16 2009, 23:13) Sigm...   Jan 16 2009, 23:37
- - NShappy   Pa bem li ga. Ako moraju taj čip opet da preprogr...   Jan 17 2009, 11:34
- - ConeS   Hvala na broju... Inače nije više u Zetskoj,pre...   Jan 17 2009, 16:15
- - orfeas   sjajni saveti! hvala! o.   Apr 3 2009, 15:41
|- - F.D.   Znate li jos ikakav servis objektiva i broj telefo...   Aug 28 2009, 17:11
- - kizo   Za one koji nabavljaju polovne Canon objektive (L...   Nov 16 2009, 23:55
- - digi85   kombinacija Nikon D40 i neki objektiv a da nije nj...   Jan 8 2010, 13:13
- - kimi   Imam neku stari Sigmin Zoom 70-300mm, na analognom...   Apr 30 2010, 14:09
- - tihomirv   Desava se da stariji Sigmini objektivi ne rade sa ...   Apr 30 2010, 14:26
- - kobayashi   Koliko znam, po stranim forumima sam vidjao da Sig...   Apr 30 2010, 20:17
- - UnderDog   Proveri u oglasima na ovom forumu. Drug Anactor je...   Apr 30 2010, 21:00
- - Milan Bg   Људи, молио бих вас за помоћ...   May 31 2010, 15:33
|- - tea89   CITAT (Milan Bg @ May 31 2010, 16:33) Љ...   Jun 18 2017, 01:30
- - istankov   Zbog razlike u veličini senzora i filma dešava s...   May 31 2010, 15:52
- - rskljnkv   Da li moze neko da objasni sta gledati kod polovno...   May 28 2011, 10:55
- - cvele001   Vidi, blicevi imaju neki rok trajanja, to jest ist...   May 28 2011, 18:16
|- - -NJS-   CITAT (cvele001 @ May 28 2011, 19:16) ......   May 28 2011, 18:34
- - MaliRadojica   Tea, taj što je to napisao je umro pretprošle go...   Jun 22 2017, 23:00
- - WickedlNl   Znaci docekala ga karma.   Jun 29 2017, 17:15
- - simazoran   WickedINI ako nemas nista pametno da kazes bolje c...   Jun 29 2017, 17:28
- - MaliRadojica   Ovo što sam napisao je zbog datuma postova, izvin...   Jun 30 2017, 00:10
- - Anenaon   Pozdrav! Da li iko prodaje polovan Canon EF-...   Sep 17 2017, 13:57

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 16. September 2019 - 15:59

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.