Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic

KOLIKO NAPLATITI?, Pala tezgica iz pripreme/preloma, međutim...

V
cmucka
poruka Aug 28 2009, 08:59
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 20-March 09
Član broj: 28,674

Server i anchi su 100% u pravu sto se tice domace klijentele.
Stranci su nesto drugo.
Ajde nek neko odgovori na ovo pitanje koje je postavio KANDahar i mene zanima (cena).
Go to the top of the page

+Quote Post
ivan-iqa
poruka Oct 14 2009, 12:43
Poruka #22

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 14-October 09
Član broj: 32,281

Zamolio bih nekog od vas da mi pomogne, a tice se upravo pitanja KOLIKO NAPLATITI...

U pitanju je jedan informativni dvonedeljnik - oglasi, koji bi bili formata A4 (tacnije 4 lista A4), koji bi se raznosili po gradu, stavljali u postanske sanducice i td... Nadam se da sam dobro objasnio. smile.gif
E sad... moj posao bi bio dizajniranje i priprema za stampu. Na svakoj stranici bi bilo po oko 12 oglasa formata vizit karte, uglavnom bih ja na osnovu vizitke onoga ko se oglasava, izdizajnirao slican takav oglas. Naravno, zavisi od slucaja, nekada bih ja sam morao da osmislim oglas, nekad veceg formata, nekad manjeg...

Stvarno nemam iskustva sa ovakvim poslom i ne znam koliko i kako da naplatim...
Da li po broju koji izlazi na svake dve nedelje, da li po oglasu.... stvarno nemam predstavu.

Ako bi neko mogao da mi pomogne, bio bih mu jako zahvalan...
Pozdrav!

+Quote Post
opendesign
poruka Oct 15 2009, 10:37
Poruka #23

Datum reg.: 27-April 07
Član broj: 10,454

CITAT (ivan-iqa @ Oct 14 2009, 13:43) *
Zamolio bih nekog od vas da mi pomogne, a tice se upravo pitanja KOLIKO NAPLATITI...

U pitanju je jedan informativni dvonedeljnik - oglasi, koji bi bili formata A4 (tacnije 4 lista A4), koji bi se raznosili po gradu, stavljali u postanske sanducice i td... Nadam se da sam dobro objasnio. smile.gif

Pitanje prvo: sta tu ima da se dizajnira?
Ako nemas iskustva i napravis gresku kolko god da pokusas da naplatis na kraju ces ti platiti stetu koju si napravio.
"dizajniranje oglasa" velicine vizitkarte, a pritom dobijes vizitku?!? objasni mi gde je tu dizajn...

+Quote Post
ivan-iqa
poruka Oct 15 2009, 18:05
Poruka #24

Datum reg.: 14-October 09
Član broj: 32,281

Ja rekoh lepo da nemam iskustva... Mozda se nisam lepo izrazio... Ajde, preformulisacu pitanje - koliko da naplatim pripremu za stampu? Jel se to naplacuje po broju ili po oglasu? Koliko se krecu cene...?

Jel sad OK? smile.gif

+Quote Post
son of milan
poruka Oct 22 2009, 20:12
Poruka #25

Datum reg.: 12-March 07
Član broj: 9,666

Pozdrav.
Vidim da se ovde postavljaju "koliko naplatiti" pitanja, pa da pitam:

Koliko naplatiti sledeci posao: katalog, oko 50ak strana, dizajn, prelom (ima dosta tabela) i fajl treba da bude spreman za stampu.
tekst dobijam otkucan, za fotografije se sam snalazim , a fotografije su potrebne za izdizajnirati korice i 7-8 naslovnih strana raznih odeljaka.

ako neko ima neku ideju hvala mu.

+Quote Post
necemoci
poruka Dec 7 2009, 02:34
Poruka #26

Datum reg.: 5-December 09
Član broj: 33,254

CITAT (son of milan @ Oct 22 2009, 20:12) *
Pozdrav.
Vidim da se ovde postavljaju "koliko naplatiti" pitanja, pa da pitam:

Koliko naplatiti sledeci posao: katalog, oko 50ak strana, dizajn, prelom (ima dosta tabela) i fajl treba da bude spreman za stampu.
tekst dobijam otkucan, za fotografije se sam snalazim , a fotografije su potrebne za izdizajnirati korice i 7-8 naslovnih strana raznih odeljaka.

ako neko ima neku ideju hvala mu.

najbolje bi bilo da pratis koliko vremena si proveo u tom poslu pa pomnozis sa cenom radnog sata... (pod uslovom da ne ucis nesto novo dok to radi, vec da si iskusan u tome sto radis...) uvek je nezgodna naplata... smile.gif bas se pitam koliko je radni sat grafickog dizajnera u Srbiji... od do... ja mogu da nagadjam recimo 10e bi bilo super... mada neko naplati i po 20e za radni sat a neko i 5e i manje...

+Quote Post
Neko i nešto
poruka Dec 23 2009, 02:08
Poruka #27

Datum reg.: 8-August 07
Član broj: 13,110

uvek me ovakve teme podsete zašto je neophodan "sindikat" ili strukovno udruženje koje bi onda na tom nivou odredilo cene kao prevodioci, recimo a ne da se propitujemo po forumima o tim stvarima.

+Quote Post
cyberaxl
poruka Jan 14 2010, 12:49
Poruka #28

Datum reg.: 2-December 07
Član broj: 17,526

Radim pripremu za stampu vec 18 godina i u toj oblasti znam koliko naplacujem. Cena je po radnom satu (naravno ne racunaju se sati bez veze vec se zna sta se i koliko moze za sat vremena). I naravno da nije isto radni sat na knjizi i na kolornom katalogu ili bilbordu. Kod pripreme za stampu neophodno je poznavati tehnologiju stampe, dorade, materijale i jos ponesto. Ali me je uvek zanimalo kako naplacuju dizajneri svoj rad. Mislim da li imaju neki cenovnik ili sta. Sa onim dizajnerima sa kojima radim mi naplatu dogovaramu u odnosu na kolicinu posla (glupo se izarazih pa da pojasnim - da li mi on daje sav materijal spreman za prelom i montazu ili ja "kucam", "cistim slike", "frajstendujem"...
Znam da je kod dizajna problem naplatiti kvalitetno. Evo i zasto. Veci deo dizajna je (ili bi trebalo da bude) razmisljanje, a manji deo dizajna je sama izrada (gde kod ozbiljnih dizajnera upada pripremas i zavrsi posao. Vise puta sam dobijao genijalne ideje nacrtane na salveti ili na marginama neke novine). I kako naplatiti to razmisljanje kad se o nekom poslu razmislja stalno dok se ne dodje do ideje.
I jos jedan paradoks. Kada se dogovori cena npr. za jedan posao 100E a za drugi 300E. Kako "razmisljas" za 100E a kako za 300?

+Quote Post
stivmachine
poruka Feb 7 2010, 19:05
Poruka #29

Datum reg.: 15-November 09
Član broj: 32,873

Pozdrav svima! Želeo bih da se priključim temi oko toga koliko naplatiti, pošto vidim da dosta ljudi pita, a ne dobija odgovore, barem ne javne, da i mi možemo da ih pročitamo.
Mene isto zanima za mnogo cena koliko šta košta, ali ne znam ni sam, pa se uvek setim one računice koje mi je profesor ispričao. Naveo sam primer u daljem textu, pa me zanima da li je ovakva računica uopšte moguća u DragojNamNašoj Srbiji,

Pošto vidim da je relativno skoro postavljena Cyberaxl-ova poruka, hteo bih i njemu da odgovorim na to pitanje, a naravno kritike na moj odgovor su dobro došle. Do duše, ja nemam mnogo iskustva u naplaćivanju svojih dizajnersih radova, ili kako je Cyberaxl to rekao "razmišljanja", ali jednoga se sećam iz dana školovanja, a to je da nam je naš dragi profesor to jako lepo objasnio na primeru.
Jednom prilikom nas je pitao koliko bismo naplatili dizajn etikete za flašu piva (0.5 Jelen ako vas i to zanima). Jedan student je rekao da bi naplatio 100 eura, drugi 200, a ja sam bio "najskuplji" i odvalio cenu od 300 eura. Zatim nas je on pitao po kom osnovu smo mi došli do te cene... (mislim da je svima jasno da smo samo lupili)

*Ovo sto sledi je samo primer, da ne dodje do zabune, a takodje bih zamolio da moje izlaganje ne uzmete preozbiljno, jer ja ipak nemam mnogo iskustva u ovome, ovo je samo moje vidjenje stvari*

On nam je lepo objasnio računicu: ako se jedna flaša piva prodaje po ceni od 30 dinara, a DNEVNO se proda milion flaša u Srbiji, to je 30.000.000 dinara.
Koliko bi onda trebali da naplatimo? Ako se ugradimo u cenu piva sa samo 1 dinar od ukupne cene jedne flaše, to je milion dinara - na šta bi klijent verovatno pao u nesvest. I da, svestan sam da je puno, i svestan sam da u cenu piva spadaju troškovi svega i svačega, ali ovo je samo primer, i mislim da nije strašno izostaviti ove faktore.
Ali ako postavimo stvari drugačije i sagledamo iz drugog ugla, klijent je cenu našeg dizajna "obrnuo" za samo jedan dan.
A da ne spominjemo da je "obrnuo" tu istu količinu novca, puta 30... Za taj isti dan.
Onda mu to dodje da je milion dinara za takav posao malo? Naravno da nije.
A kao nekoga za suprotan primer uzmimo piće koje ima dnevni promet od 10.000 flaša na dan (prim. kombuha), njima kada bismo tražili toliki novac, šta bi se onda desilo? (naravno, ne moramo se ograničavati samo na pića, možemo uzeti bilo šta kao primer, dokle god ima mali promet, a samim tim i profit).
Zamislite situaciju u kojoj vam se coca-cola obraća za dizajn recimo gorepomenute etikete?
Koliko biste naplatili takvom klijentu?

Način na koji sam ja to naplaćivanje doživeo je sledeći: Dizajnerski posao nema cenovnik za način razmišljanja, već cena zavisi dosta od samog klijenta. Da pojasnim - Smatram da cena našeg dizajna zavisi dosta od toga koliki bi procenat taj dizajn trebao da se ugradi u cenu nekog prozivoda ili usluge, a što je veći promet/tiraž, to znači da je naša zarada veća. Osim ako ne grešim, naravno.
Takodje smatram da na ovako nešto utiče mnogo drugih faktora, ali mislim da biste se složili da naplatiti koka koli 100 eura za etiketu flaše ipak jeste smešno.

Naravno, ne zanosim se sa time da je ovo što sam napisao za pivo moguće u Srbiji, ali mislim da ovakav način razmišljanja uopšte nije loš pri proceni "koliko bismo naplatili klijentu za odredjen posao". Takodje smatram da bi ovakav ugao gledanja pomogao nekima sa foruma koji su postavljali pitanja oko naplaćivanja...

Mene zanima da li bi mogao neko sa velikim iskustvom u svetu grafičkog dizajna i pogadjanju cena za isti mogao da napiše takoreći "guideline" za nas manje iskusne u tom polju...
Da li bi moglo da se sastavi procentualno od čega zavisi cena neke dizajnerske usluge?

Naravno ovo sam samo nalupao:
20% Znanje dizajnera
20% Obim posla
20% Rok u kojem treba da se uradi usluga
20% Ozbiljnost klijenta, iliti klijentovo znanje o opisu reči "Dizajn" (posto mislim da dosta klijenata u srbiji nema blage veze o cemu se zapravo radi)
20% Količina proizvoda/usluge u prometu (milion flaša/oglas u 5000 primeraka nekog časopisa)

itd itd mislim da ste dobili ideju, izvinite ako vam je porasla brada čitajući ovo, i mnogo hvala na pažnji.

+Quote Post
milekinez
poruka Feb 9 2010, 19:23
Poruka #30

Datum reg.: 19-March 09
Član broj: 28,650

Ja sam stampar a ne dizajner ali slicna su razmisljanja o ceni. Mislim da je pogresan put racunati koliko narucilac zaradi na doticnom, vrlo brzo se dodje do paradoksa sto je i konstatovano, treba realno ceniti svoj rad i zanatsko znanje i pruzeni kvalitet naravno ali to je teorija. Meni se najlogicnijijom cini varijanta utroseno radno vreme naravno efektivno x cena po satu. U praksi bar mojoj je u sustini najveci problem totalno ne poznavanje problematike od narucioca, to je ono: ja hocu to mi treba ali ako moze za 10e. Neka mi neko navede pet firmi kod nas koji imaju zaposlenog
zaduzenog za stampu, dizajn i sl, a pri tome kvalifikovanu personu. Gomila firmi trose ogromne parice za stampu a nemaju coveka koji se razume u to, nego ad-hok komisije gazda sekretarica po neko sefce pa se diskusija nastavi u kafani , a kako bi drugacije o malim firmama bolje i ne pricati. Ili druga "svetskija i evropejskija" varijanta sve se prepusti agencijama i art direktorima koji ih klepaju po usima uvaljuju im svasta ali zvucno ime agencije opravdava gooleme parice. Dokaz: pogledati kretenske reklama na tv. Ako sam i malo doprineo temi drago ni je ako nisam neka se brise.

+Quote Post
stivmachine
poruka Feb 10 2010, 09:39
Poruka #31

Datum reg.: 15-November 09
Član broj: 32,873

^ Hvala mile, svidja mi se tvoj odgovor ali mi je žao što se slabo uključuju ljudi sa ostalim mišljenjima....

Koliko sam i ja do sad uspeo da skapiram - ipak je satnica sigurica.

+Quote Post
Buster_Merryfiel...
poruka Apr 26 2010, 21:34
Poruka #32

Datum reg.: 7-October 07
Član broj: 15,694

Trebao bih da radim knjigu neku od oko 200 strana, crno bela shtampa, ide na B5 najverovatnije... Josh samo moram da vidim sa shtamparijom kako da im dostavim to... Mene interesuje gde ovde ima da se nadju chvarci u kavurma?

Ja dobijam od pisca strane kucane u wordu, i treba da ubacim slike i prelomim text, sredim fusnote i tako svashta shta josh ima...

Da li da uzmem fazon djuture 50eura, 100eura ili da gledam koliko sati radim... Ne znam... Ovo bi mi bio prvi put da nekome naplatim bilo shta shto radim pripremu za shtampu... Pare mi trebaju, a vremena nemam, a za ovo tju potroshiti prilichno vremena, pa ne bih bash da prodjem bez dinara... Ako ima neko sa primerom da je radio 200 strana (+ - 50 100) I koliko je uzeo kinte za to, bio bih veoma zahvalan, chisto da znam od koje cifre da krenem...

+Quote Post
negativ1
poruka Apr 30 2010, 18:12
Poruka #33

Datum reg.: 10-August 07
Član broj: 13,178

Ja za to uzimam 200-300 evra.

+Quote Post
DEDA_RUMA
poruka May 26 2010, 00:37
Poruka #34

Datum reg.: 1-October 08
Član broj: 24,096

Prelom ide 1 - 1,2 eura po strani.
Logotip - sve zavisi od klijenta.
Reklama (flajer, bilbord, plakat...isti k) - sve zavisi od klijenta.
Katalog + prelom - 2,5 do 10 eura po strani, sve zavisi od zahteva klijenta.

to su neke moje cene, mozda je puno, a mozda malo biggrin.gif

+Quote Post
milos.dostanic
poruka Mar 26 2011, 18:32
Poruka #35

Datum reg.: 26-November 09
Član broj: 33,098

Koja bi realna cena bila za pripremu i dizajn kataloga za market (tipa kao za Metro, sa cenama artikala itd...) od 8 stranica, sa jedno 30-40 slicica artikala? Unapred zahvalan.

+Quote Post
johana_b
poruka Mar 28 2011, 16:47
Poruka #36

Datum reg.: 2-March 11
Član broj: 42,477

a mene zanima koliko se naplacuje dizajn za mobilnu aplikaciju?

+Quote Post
duffi
poruka Apr 7 2011, 09:52
Poruka #37

Datum reg.: 1-November 06
Član broj: 7,097

ajde da se i ja pridruzim zeljama cestitkama i pozdravima smile.gif

logo firme
logo taxija
dizajn za taxi vozilo (ceo auto je u folijama, ne samo natpis na vratima i vizuelno je veoma efektno)
priprema za katovanje folija za lepljenje
nadgledanje svih radova prilikom lepljenja
dizajn i priprema za stampu za izlog firme
2 flajera
vizit karta

recite mi realnu vrednost ovog posla, koji je ispao iznad mojih ocekivanja, a i vlasnici su prezadovoljni resenjima, a ja cu posle videti da tu cenu korigujem jer jedan od vlasnika mi je prijatelj, tako da je glupo da im skidam kozu sa ledja, ali je glupo i da radim za dzabe

pozdrav i hvala unapred za pomoc

+Quote Post
zIma
poruka Apr 22 2011, 04:30
Poruka #38

Datum reg.: 8-April 11
Član broj: 43,086

CITAT (sanchezzo @ Jan 18 2008, 12:35) *
Pozdrav ljudi,

volio bih čuti vaše mišljenje o cijeni usluge preloma i pripreme za štampu prikačenog fajla. Dakle, po vama, koliko bi love otprilike trebala biti cijena po fizičkoj stranici? Format je A5. Da napomenem da sam prikačio samo nekoliko stranica za primjer. U pitanju je ponuda za honorarni posao DTP operatera na neodređeno vrijeme, koji bi radio usluge ovakve pripreme, fleksibilno. Znam da ima dosta faktora koji bi trebali da određuju cijenu, ali me zanima, otprilike, šta vi mislite?

Unaprijed hvala svima na odgovorima. smile.gif

Jednobojna i cetverobojna priprema u Hrvatskoj ti kosta 100 kn, a dvobojna i trobojna priprema ti kosta i do 2400kn pa cak i vise, ovisi o kolicini stranica koje treba pripremiti i kolicini grafickih elemenata. Znaci svaki posao se ocjenjuje ili naplacuje po obavljenim satima rada pomnozenim sa fiksnom cijenom usluge koja je propisana zakonima o poslovanju i tržišta.

S obzirom da tvoj zadatak nije samo izvuci u pdf pripremu vec analizirati kolicine boje i optimizirati cijelu pripremu kako bi se ostvario maksimalan ulog klijenta pri cemu bi on platio manje tisak cijena opravdava sredstvo, jer za pripremu ti ne treba vise od sat vremena ako radis na nekom sporijem racunalu i malom kolicinom materijala.

To je cijena pripreme, recimo dvoja priprema moze ici u jednobojnu pripremu (bar ovo sto si prilozio), sto znaci priprema je gotova za minutu. Ako pak radis dvobojnu ili trobojnu pripremu onda se radi sustav kolaž papira a tada se cijena pripreme penje i do 1200kn pa ponekad i do 10 000kn - ovisno o kolicini materijala, odnosno stranica koje treba redizajnirati, osim ako ti nisi radio dizajn pa si to onda unaprijed napravio podjelom u grafickom programu na tonove pa ti je lakse bilo onda recimo u indesignu detektirati boje i poslagati kolaž.

sto se tice usluge prijeloma 60kn po satu je u Hrvatskoj.

+Quote Post
zIma
poruka Apr 22 2011, 04:35
Poruka #39

Datum reg.: 8-April 11
Član broj: 43,086

CITAT (duffi @ Apr 7 2011, 10:52) *
ajde da se i ja pridruzim zeljama cestitkama i pozdravima smile.gif

logo firme
logo taxija
dizajn za taxi vozilo (ceo auto je u folijama, ne samo natpis na vratima i vizuelno je veoma efektno)
priprema za katovanje folija za lepljenje
nadgledanje svih radova prilikom lepljenja
dizajn i priprema za stampu za izlog firme
2 flajera
vizit karta

recite mi realnu vrednost ovog posla, koji je ispao iznad mojih ocekivanja, a i vlasnici su prezadovoljni resenjima, a ja cu posle videti da tu cenu korigujem jer jedan od vlasnika mi je prijatelj, tako da je glupo da im skidam kozu sa ledja, ali je glupo i da radim za dzabe

pozdrav i hvala unapred za pomoc

znaci radi se o osnovnoj knjizi grafickog standarda. gvoorim za Hrvatsku recimo pa si ti prevedi u dinare ili marke, jer ne znam kako se krece stanje vrijendosti novca kod vas. prosjecna cijena loga je 700kn - 1800kn (ovisi o kompleksnosti i ideji+ satima rada). Cijela cifra ovoga sto si napravio, odnosno cijena osnovne knjige grafickog standarda bi u mene dosla oko 2800 kn - skoro pa jedna HRV placa.

znaci - vodite evidenciju koliko sati utrosite na sve, pogledajte cijene tržišta za određene usluge, pomnozite + izvedite cijenu ideje za cijelu uslugu. to je sve. tako vam cijene nece ici u nerealnost a nece biti ni ispodtrzisne vrijednosti.

+Quote Post
duffi
poruka May 31 2011, 10:18
Poruka #40

Datum reg.: 1-November 06
Član broj: 7,097

pa kad bi sve pojedinacno islo, izaslo bi dosta, jer po tome sto kazes samo 2 logoa su najmanje 200e

i nije ovo bas osnovna knjiga grafickih standarda
istina je, tu su flajeri, ID kartice, vizit karte i druga sitna galanterija koja ide u paketu, ali sto se vozila tice, nije to samo primena logoa na vozilu, vec kompletan dizajn auta ( u pitanju su katovane folije, ne stampana polja)

ja svakako necu naplacivati koliko to kosta zbog poznanstva, samo me zanima koliko takav posao vredi

+Quote Post

3 - broj stranica V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 22. August 2019 - 05:46

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.