Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic

SITO ŠTAMPA, materijali, tehnike, razmena informacija

V
daydreamer
poruka Mar 23 2008, 22:28
Poruka #41

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 23-March 08
Član broj: 20,086

Masine za sitostampu mozes videti i na www.tajmen.co.yu i ima firma iz Kraljeva "oprema".Inace sito stampu toplo preporucujem, jer je izuzetno kreativna i prakticno da nema ogranicenja podloge i materijala na kojima se stampa.Ne bih ti preporucio da pravis sam sto za stampu vec vidi da kupis neki novi ili polovni a za boje nema druge nego DIfol www.difol.absolutok, posebno za pocetnike jer su izuzetni za saradnju i tehnicku podrsku.
Go to the top of the page

+Quote Post
daydreamer
poruka Mar 23 2008, 22:41
Poruka #42

Datum reg.: 23-March 08
Član broj: 20,086

Moras imati corel photopaint ili photoshop da bi mogao uraditi sliku u rasteru.U principu i u jednom i u drugom programu uradis sledece: treba sliku da prebacis u black&white mode i tu nadjes opcije (half tone)Raster mozes podesiti kako ti se svidja a ono sto ti je bitno linije po incu (LPI) ako radis na tekstilu recimo da je nekih 55 linija po incu maksimum za kvalitetnije stampanje a za stampu na papiru zavisi od sita, boja...Ja licno najfiniji raster koji sam video da je uradjen na situ je 125 linija po incu ali na automatskoj cetvorobojnoj masini.Ako imas jos nekih pitanja, posalji mi na mail

+Quote Post
Dr Bouz
poruka Mar 24 2008, 00:03
Poruka #43

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-October 05
Član broj: 2,130

ja radio na 160 i 140 lindzi sitima, a "standardno" mi je 120ica na sitima (ne-textilnim). textilna - 65aja, i 32ica.

+Quote Post
crazy
poruka Mar 24 2008, 00:15
Poruka #44

Datum reg.: 16-October 06
Član broj: 6,799

poceo sa radom i novi forum vezan samo tehnikama stampe http://print.ikstrim.net

+Quote Post
ostrvo
poruka Mar 24 2008, 02:30
Poruka #45

Datum reg.: 17-December 05
Član broj: 2,643

Learn how to screenprint your own t-shirts smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=Ee_8IMx0uMo

+Quote Post
psyfreak
poruka May 8 2008, 18:39
Poruka #46

Datum reg.: 5-October 07
Član broj: 15,638

Neki lik i moj ujak kupuju uskoro neku mashinu za sito shtampu, pa su me pitali da li bih im radio pripremu...
U Vrshcu, u shtampariji, gde sam radio praxu rade samo ofset, pa sam to kako tako skapirao... (nisam bash pazzljiv na chasovima, uvek u zadnjoj klupi i tako to... tongue.gif )

... u svakom sluchaju, potreban mi je neki tutorijal kako se radi priprema za sito shtampu...

unapred hvala...

+Quote Post
crazy
poruka Jun 12 2008, 01:26
Poruka #47

Datum reg.: 16-October 06
Član broj: 6,799

Evo ja stampao salvete pa evo linka sa slikom 2 boje smile.gif

+Quote Post
sladja1980
poruka Jun 29 2008, 22:29
Poruka #48

Datum reg.: 11-January 08
Član broj: 18,426

ajde sada jos jedno glupo pitanje.
treba da uradim pripremu u CMYK-u. i uradila sam.
da li postoji mogucnost da je ne saljem na filmovanje nego da stampam na termofoliji . u corelu.
inace separacija je uradjena u ps-u. pa prebacena u Corel.
problem je u tome da je raster sitan. sutra cemo probati da je izvucemo na situ 120-ici.

ako bilo ko moze da pomogne, unapred zahvalna

+Quote Post
stampaj
poruka Dec 26 2008, 13:02
Poruka #49

Datum reg.: 24-December 08
Član broj: 26,205

CITAT (shonetow @ Oct 2 2005, 15:56) *
Ladno nisam imao do sada priliku da koristim sito stampu, a mnogo me zanima i privlaci. Znam samo da postoje rucno pravljenje i karusel masine, ali kako se koriste to jos ne znam. Da budem konkretan, zanima me sledece:
• koje sve vrste sito masina postoje? Koje su najbolje i koji su proizvodjaci?
• koji je postupak izrade od npr. slike sa kompa pa do stampe?
• od cega zavisi kvalitet stampe? (da bi otisak na majici bio sto vecniji)
• hmmm... nesto sto bih trebao znati, a nisam pitao...

hvala...

1.Postoje karusel, za ravnu stampu, stampu na majicama, za okruglu stampu itd. Sve su dobre u zavisnosti za sta ti trebaju. Kod nas imas firmu Sitotehnika i znam da oni proizvode masine za sitostampu.
2.Sliku u Corek-u stampas na paus pa prenosis na sito. sve sto je crno tu ce proci boja.
3.Od boje koju koristis. Argon se najvise prodaje kod nas.Ima ih firma iznad.
4. Cena od da bi poceo od 500EUR pa navise.

+Quote Post
milekinez
poruka May 3 2009, 14:56
Poruka #50

Datum reg.: 19-March 09
Član broj: 28,650

CITAT (daydreamer @ Mar 23 2008, 23:41) *
Moras imati corel photopaint ili photoshop da bi mogao uraditi sliku u rasteru.U principu i u jednom i u drugom programu uradis sledece: treba sliku da prebacis u black&white mode i tu nadjes opcije (half tone)Raster mozes podesiti kako ti se svidja a ono sto ti je bitno linije po incu (LPI) ako radis na tekstilu recimo da je nekih 55 linija po incu maksimum za kvalitetnije stampanje a za stampu na papiru zavisi od sita, boja...Ja licno najfiniji raster koji sam video da je uradjen na situ je 125 linija po incu ali na automatskoj cetvorobojnoj masini.Ako imas jos nekih pitanja, posalji mi na mail

ne treba ti ni fotopeint ni foto sop bilo koji vektorski program ti to odradi samo treba znati osnovne stvari. ako je jednobojna fotka u grej skejl i odstampas na post skript stampacu linijaturu koju hoces tu je negde izmedju 50 i 60 lpi izaberes elipticnu tacku za sito je najbolja ugao rastera 45 stepeni. sa pausa slaba vajda ali ako moras ili ne znas da pustis film ili ti zao par evrica za isti samo napred. inace topli savet zaboravi kombinaciju raster i paus. veci je problem kako pozicionirati film na sito da bi se izbegao moare kod tekstila je to problem jer se film ne moze zaokretati mnogo zbog pozicije majice. da ako si ostao pri pausu a stampac ti ne podrzava post skript onda mora foto sop pretvoris fotku u grej skejl l pa u bitmap i u meniju koji se pojavi izaberi half ton skrin i rezoluciju pa u sledecem meniju frekvencija recimo 55 ugao 45 i tacka elipsa i stampaj da ne zaboravim moras da levelima podesis fotku da nema svetlije partije od 10% i tamnije od 80%

+Quote Post
milekinez
poruka May 3 2009, 15:05
Poruka #51

CITAT (sladja1980 @ Jun 29 2008, 23:29) *
ajde sada jos jedno glupo pitanje.
treba da uradim pripremu u CMYK-u. i uradila sam.
da li postoji mogucnost da je ne saljem na filmovanje nego da stampam na termofoliji . u corelu.
inace separacija je uradjena u ps-u. pa prebacena u Corel.
problem je u tome da je raster sitan. sutra cemo probati da je izvucemo na situ 120-ici.

ako bilo ko moze da pomogne, unapred zahvalna

ne moras da filmujes ko moze da te natera bas bi voleo da vidim kolor sa pausa
ako ti je tacka mala tj sitna to je zato sto je nisi odredila velicinu u foto sopu je poodrazumevano 150 lpi za ofset povecaj je tj smanji ovaj broj za tekstil sasvim dovoljno 55 do 60 lpi izaberi tacku elipsu uglovi za crnu 45 zuta 0 magenta 15 cijan 75 ali uglovi zavise i od toga koja je boja dominantna i na fotki pre separacije skenjaj levelima sve ispod 10 i sve iznad 80% ajo ti nije jasno idi u sito logiku i investiraj 10e u sefarov prirucnik za sito stampu tamo sve pise o ovoj temi. ako ostajes pri pausu a imas post skript stampac linijaturu mozes i da odredis u print fajlu ukljucis separaciju i upises linijaturu u sve cetiri boje i uglove rastera u korele ne znam gde se odredjuje oblik tacke ali ako radis sa pausa zaboravi

+Quote Post
BossCo
poruka Sep 28 2009, 10:46
Poruka #52

Datum reg.: 14-December 05
Član broj: 2,614

evo napravih jedan tutorijal na YouTubetu, pa reko' da podelim sa vama... inace radjen je za jednog drugara, pa sam se obracao na "per tu" wink.gif

Tema je - Kako od "dizajnerskog" fajla u PSD - napraviti pause (ili filmove) za sito stampu na tekstilu...

Mozda nekome bude korisno... pozz svima

Tutorial link

+Quote Post
Corleone
poruka Sep 30 2009, 20:26
Poruka #53

Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 46

^ Dobar tutorijal ali je frka kada se želi od fotografije napraviti ovo što si napravio.

+Quote Post
BossCo
poruka Oct 3 2009, 22:37
Poruka #54

Datum reg.: 14-December 05
Član broj: 2,614

CITAT (Corleone @ Sep 30 2009, 20:26) *
^ Dobar tutorijal ali je frka kada se želi od fotografije napraviti ovo što si napravio.

hvala na pohvali wink.gif
... za fotografiju moze da se koristi standardna CMYK separacija samo sa odgovarajucom linijaturom - ali to i ne donosi bas neke vrh rezultate.
... ali gledao sam u jednoj stampariji u Arilju da rade konverziju fotke (RGB ili CMYK) u 7-8 boja (spot) pa onda takvu separaciju stampaju... nije bas "foto" kvalitet ali izgleda odlicno. Za ovako nesto treba dosta iskustva i eskperimetisanja sa sitima i bojama.

PS - nadam se da cu uckoro napraviti jos kojekakvih tutorijala jer sam ubacio Snow Leopard pa mogu lako iz Quick Time-a da snimam video i uploadujem na YouTube...
pozz svima...

+Quote Post
milekinez
poruka Dec 8 2009, 19:42
Poruka #55

[quote name='BossCo' date='Sep 28 2009, 10:46' post='817704']
evo napravih jedan tutorijal na YouTubetu, pa reko' da podelim sa vama... inace radjen je za jednog drugara, pa sam se obracao na "per tu" wink.gif

Tema je - Kako od "dizajnerskog" fajla u PSD - napraviti pause (ili filmove) za sito stampu na tekstilu...

Dobra ideja, i trud za tutorijal ok. Mislim da je primenljiv na relativno jednobojne i jednostavne povrsine, ja bih radije trejsovao tvoju ilustraciju ili neku slicnu. Dobija se: izbegavas rasterizaciju i sve probleme od iste u situ ima ih podosta. Vektorizovanom crtezu mozes rucno da podesis preklapanje boja (treping) nekad nije najsretnije resenje prestampavanje boja (overprint) makar i u stampi tekstila koja podrazumeva grublja sita i veci nanos boje.
Pozdrav

+Quote Post
milekinez
poruka Dec 8 2009, 19:56
Poruka #56

... ali gledao sam u jednoj stampariji u Arilju da rade konverziju fotke (RGB ili CMYK) u 7-8 boja (spot) pa onda takvu separaciju stampaju... nije bas "foto" kvalitet ali izgleda odlicno. Za ovako nesto treba dosta iskustva i eskperimetisanja sa sitima i bojama.

Postoji objasnjenje ove tehnike u prirucniku konzorcijuma Sefar, Prodaje Sitologika. Jal je los prevod ili je isti skracen ali je dosta nejasno. Mislim da za tu akciju postoji poseban softver ali nisam siguran. Ja sam probao sa indeksiranim bojama u PS-u ali nocna mora, bice ipak da postoji softver za to. Ako neko zna kako neka objavi. Sto se tice cmyk separacije moze to lepo da se odradi na majicama ali mora da se fotka prilagodi mogucnostima sito stampe ( u praksi nista ispod 10% i maksimalno 75%) e tu je gore pomenuti Sefarov prirucnik podosta detaljan, Preporucujem kosta oko 10 e.

+Quote Post
Klik-Klak
poruka Dec 8 2009, 20:20
Poruka #57

Datum reg.: 6-November 09
Član broj: 32,705

Sve sto je moguce vektorizovati treba vektorizovati a sto se tice fotografija tu ja koristim FastFilms koji se implementira u PS kao plugin i to je ono sto je BossCo video u Arilju.
Radi separacije u zavisnosti od tonskog raspona u 5, 7, 9 Pantone separata. Tacno je da je potrebno iskustvo u korekcijama.
http://www.atlasscreensupply.com/fastfilms.htm

BossCo, Mile i ostali ako vam je potreban ovaj plugin javite.

+Quote Post
Buster_Merryfiel...
poruka Feb 21 2010, 19:48
Poruka #58

Datum reg.: 7-October 07
Član broj: 15,694

Pozdrav svima, nov sam u situ, tek neshto vishe od godinu dana... Radim u firmi koja proizvodi dechiju konfekciju, dakle shtampamo na majicama. Ja u toj firmi radim pripremu za shtampu, koristim Corel. Rad u njemu mi nije problem, ali iskustvo sa sitima jeste smile.gif Nemam mnogo prostora za experimente raznorazne vrste. Nemam prostora ne zbog para, poslodavac je veoma voljan i rad da plati sve shto treba za napredak firme, ali je problem vreme i prekidanje serija... Pa se obratjam vama radi par saveta... Imamo dosta ideja za motive na majicama koje su 200% efektnije kada se ubaci neki blagi raster, ferlaufi raznorazni, senke, itd... Pa me interesuju vasha iskustva i saveti o linijaturama i oblikama tachaka (videh da se gore pominje elipsa). Koja linijatura ide na koje sito, kako izbetji moare, i koje su pogodne boje za rastere (koliko ja znam postoje vodene i uljane? (nemojte me streljati ako sam neshto zaboravio smile.gif )) Majstor sa kojim radim, tj. koji je glavni, je starijeg kova, i slab je sa experimentisanjem, tj. nije voljan da probava. Od skora sa nama radi i jedan mladji dechko, ali nema iskustva sa sitom, pa je voljan za experimente i probavanje pa sam zato i krenuo sa ovim...
Hvala svima koji su tu da pomognu i da daju savete!

+Quote Post
Klik-Klak
poruka Feb 22 2010, 01:42
Poruka #59

Datum reg.: 6-November 09
Član broj: 32,705

Jako je tesko odgovoriti ti na ova pitanja u par recenica ipak ces morati da odvojis vremena za edukaciju.
Prvo nisi naveo da li radite direktnu stampu ili preslikace.
Za direktnu stampu linijatura rastera je manje zavisna (oko 35 linija) od gustine sita nego li od vrste materijala na kome se stampa.
Ugao rastera takodje zavisi od vrste sita koje se koristi a generalno posto se radi o decijoj konfekciji jako je tesko odluciti se da li direktna stampa koja je postojanija ili preslikac gde ce rezultati rasterske stampe (do 50 linija) biti nesto bolji ali se u postojanost ne bih pouzdao narocito ako postoje sitni detalji koji izlaze iz glavnog motiva.

+Quote Post
Buster_Merryfiel...
poruka Feb 22 2010, 10:59
Poruka #60

Datum reg.: 7-October 07
Član broj: 15,694

Hvala Klik.

Radimo direktnu shtampu, na manuelnom karuselu 6 boja (i 6 radnih povrshina). Pa sad, ne znam tachne gramazhe materijala na kojima radimo, ali su to npr: Singl, singl elastin (to mu dodje kao pamuchne majice), pa onda roko (onaj deblji kao za dukseve i trenerke) i plish (na plishu do sada nismo shtampali)...

Evo makar jedno pitanje konkretno... Koja je najmanja tachka za sito 90? mislim da nam je ono najgushtje...

Hvala!

+Quote Post

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 22. August 2019 - 05:44

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.