Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

Photoshop i Illustrator, razlikovanje CMYK vrednosti Pantone boja

V
BT
poruka May 19 2005, 10:24
Poruka #21

Spanać

Grupa: Supermoderatori
Datum reg.: 21-January 05
Član broj: 96

Kakve sad to veze ima?
Go to the top of the page

+Quote Post
henrik
poruka May 19 2005, 10:43
Poruka #22

Spanać

Član broj: 95

Čovek je pitao zašto mu se razlikuju CMYK vrednosti u AI i PS kada pretvori spot to process, što bi značilo da u konkretnom slučaju ne namerava da pušta peti prolaz (jer da namerava, ne bi pretvarao u procesne, pretpostavljam).

Što se tiče mešanja spot boja, majstori moraju da ih mešaju iz osnovnih spotova, pre svega zato što su te formule u svom ton kartama, drugo, zbog toga što po CMYK-u mogu da biraju vrednosti recimo iz AI ili PS, koje se razlikuju, treće, zato što ionako samo manji deo spotova može da se dobije iz CMYK-a. Ono što se dobije pretvaranjem u aplikacijama je samo približno.

+Quote Post
BT
poruka May 19 2005, 11:09
Poruka #23

Spanać

Član broj: 96

I?

+Quote Post
strah od palindr...
poruka May 19 2005, 12:12
Poruka #24

Grupa: Članovi
Datum reg.: 27-January 05
Član broj: 151

zapravo, ja sam pitao samo zato sto mi nije bilo jasno zasto postoji ta razlika...
inace, na sajtu ciji je link ostavio Henrik sve lepo pise...
znaci, postoji razlika u tome kako prikazuju sastav cmyk-a za pantone... illustrator prikazuje cmyk vrednosti pantone boje na osnovu tabela za solid to process, a photoshop pantone boje vidi kao Lab vrednosti i onda koristi jednostavniju racunicu da od te Lab boje da cmyk...
drugim recima, treba verovati illustratorovom cmyk sastavu za pantone boje ili u photoshopu gledati koje vrednosti daje u solid to process paleti...

eto... smile.gif

+Quote Post
henrik
poruka May 19 2005, 13:56
Poruka #25

Spanać

Super mozgalice zadaješ, svaka čast smile.gif Čekamo sledeću.

+Quote Post
henrik
poruka May 20 2005, 13:45
Poruka #26

Spanać

Ako nešto treba lepiti, to je onaj link, koji je rešio problem.

+Quote Post
SIT
poruka Jun 10 2007, 23:36
Poruka #27

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 4-April 07
Član broj: 10,114

CITAT (strah od palindroma @ May 19 2005, 13:12) *
zapravo, ja sam pitao samo zato sto mi nije bilo jasno zasto postoji ta razlika...
inace, na sajtu ciji je link ostavio Henrik sve lepo pise...
znaci, postoji razlika u tome kako prikazuju sastav cmyk-a za pantone... illustrator prikazuje cmyk vrednosti pantone boje na osnovu tabela za solid to process, a photoshop pantone boje vidi kao Lab vrednosti i onda koristi jednostavniju racunicu da od te Lab boje da cmyk...
drugim recima, treba verovati illustratorovom cmyk sastavu za pantone boje ili u photoshopu gledati koje vrednosti daje u solid to process paleti...
eto... smile.gif

sa velikim zakašnjenjem vidim ovaj post ...
zaključak je potpuno pogrešan
1.
CITAT
Pantone Solid Coated i pogledam koja joj je vrednost u cmyk

ako je solid coated ne koriste se procesne vrednosti,
CITAT
photoshop pantone boje vidi kao Lab vrednosti
što i jeste tačno, pantone boje su tako i definisane
CITAT
treba verovati illustratorovom cmyk sastavu
pogrešno

inače postovi 19# i 20# su potpuno objašnjavaju postupak rada sa posebnim bojama

a u stvari
pantone boje su u datim programima simulirane,
kako illustratorov Color engine "ne zna" za Lab vrednosti, simulacija pantone boja radi se se u CMYK-u
kako Photoshop Color engine "zna" za Lab, simulacija pantone boja se radi pomoću Lab vrednosti
odnosno, CMYK vrednosti očitane u photoshopu imaju približniju vrednost ( neću reći tačnu, jer nisu)

+Quote Post
milekinez
poruka Dec 18 2009, 19:08
Poruka #28

Grupa: Članovi
Datum reg.: 19-March 09
Član broj: 28,650

razlikuju se... hoce to da zbuni stampare... imao sam takav slucaj da je covek pantone boju zamesao na osnovu cmyk vrednosti... tako sam zapravo i primetio problem...
E tog stampara, prvo mu otmes ono cime je mesao boju, pa udri gde stignes, zakaci malo i sebe ili se druzi sa jovbrankom nema trece

+Quote Post
gervasius
poruka Dec 18 2009, 19:52
Poruka #29

Grupa: Urednici
Datum reg.: 27-February 06
Član broj: 3,548

^ Nemoraš dizati staru temu ako već ne znaš rešenje problema.

Postoje dva načina na koje se u illustratoru može uraditi konverzija Pantone boja u cmyk. Jedan je po preporuci proizvađača, a drugi je na osnovu Lab vrednosti boje. Nažalost, iz nekog nepoznatog razloga po difoltu je uključena preporuka proizvođača a ne Lab koji daje tačnije rezultate i koji je jedini način za ovu konverziju u photoshopu.
Podešava se u padajućem meniju na paleti swatches, opcija Spot Colors.... Posle prebacivanja na Lab promeniće se i prikaz Pantone boja na ekranu, pa ovo podešavanje treba uraditi iako se ne planira nikakva konverzija u cmyk.
Jedini bedak je što je ovo setovanje na nivou dokumenta pa se svaki put kada nam trebaju Pantone boje mora ponovo uključiti. U indesignu je slična situacija, samo u njemu može da se podesi na nivou programa.

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 22. August 2019 - 06:00

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.