Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

OSNOVE OFSET ŠTAMPE, by Konstrict

V
MrBig
poruka Dec 5 2006, 08:57
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-March 06
Član broj: 4,003

CITAT (Dzony @ Dec 5 2006, 00:37) *
Nego reci mi koja je to temperatura na kojoj mogu zagrijavati Creove i Kodakove pozitv ploce i koliko traje taj proces zagrijavanja?

Ako misliš na predgrevanje, DITP ide otprilike na 140°C pri 60 sekundi...
A ako misliš na pečenje, to ne znam...
Go to the top of the page

+Quote Post
Thermal Power
poruka Dec 22 2006, 10:54
Poruka #22

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 22-December 06
Član broj: 8,081

Koliko ja znam, CREO ploču ne možeš da pečeš, dok KODAK Electra Ex možeš.

Slažem se sa MR Bigom da je problem do razvijanja, jednostavno, kod vas to nije najbolje podešeno. Zar niste dobili potrebne parametre od prodavca?

+Quote Post
MrBig
poruka Dec 22 2006, 11:22
Poruka #23

CITAT (Thermal Power @ Dec 22 2006, 10:54) *
Koliko ja znam, CREO ploču ne možeš da pečeš, dok KODAK Electra Ex možeš.

Tačno je da se Creo PTP ploča ne peče, ali je inače sertifikovana na 200.000 otisaka...

+Quote Post
StudenticaGrafič...
poruka Feb 19 2007, 14:48
Poruka #24

Datum reg.: 8-January 06
Član broj: 2,846

a izrada ploča pomoću lasera?

+Quote Post
MrBig
poruka Feb 19 2007, 22:09
Poruka #25

CITAT (StudenticaGrafičkog @ Feb 19 2007, 14:48) *
a izrada ploča pomoću lasera?

huh.gif

Misliš CTP? Imaš na tu temu ovde.

+Quote Post
StudenticaGrafič...
poruka Feb 20 2007, 14:40
Poruka #26

Datum reg.: 8-January 06
Član broj: 2,846

nešto su nam na faksu spominjali, o tehnologiji izrade ploča u samom ofset stroju,pomoću lasera. al to je još sve u povojima,navodno je super stvar jer je preciznost otiska u višebojnom tisku puno veća...
al i ja sam totalno huh.gif huh.gif oko toga...

+Quote Post
konstrict
poruka Feb 20 2007, 16:46
Poruka #27

Datum reg.: 13-March 06
Član broj: 3,753

To spada pod Computer to Press - izgooglaj malo o Heidelberg Quickmaster DI ili KBA Karat mašinama... wink.gif

+Quote Post
RocoPortorico
poruka May 12 2007, 15:49
Poruka #28

Datum reg.: 3-December 06
Član broj: 7,760

Jel me mozes mozda uputiti na neke sajtove na kojima mogu nesto opsirnije procitati o offset prenosnim sistemima za ubrzavanje kretanja tabaka u masini. Trebao bi da pisem neki seminarski a apsolutno nista ne mogu da nadjem na netu...

+Quote Post
muaddib
poruka Jul 28 2008, 14:44
Poruka #29

Datum reg.: 10-October 06
Član broj: 6,701

100 godina offset-a brosura iz 2004.Zanimljivo sa istoriske tacke gledista 100_Years_Offset 2.4 MB

+Quote Post
gervasius
poruka Sep 9 2008, 16:12
Poruka #30

Grupa: Urednici
Datum reg.: 27-February 06
Član broj: 3,548

Heidebergova knjiga o linijaturi expert_guide_screening_tech 7 MB

+Quote Post
volley
poruka Feb 2 2009, 15:02
Poruka #31

Datum reg.: 2-February 09
Član broj: 27,333

Radim vec 3 godine na CTP-u i ponesto sam naucio, ali uvijek nesto novo ima.
Kod mene je Creo uredjaj sa Trendsetter NEWS output device-om koji je integralni dio CTP sistema. Nosac ploca koji koristi termalni Creo nacin osvjetljivanja za konvencionalno stampanje. Optimizovan je za stampanje novina koji se automatski puni sa mogucnoscu rucnog punjenja. Pored osvjetljivaca tu je naravno i razvijacica koja koristi kodakovu hemiju (ploce su kodakove electra excel). Evo radi zadnje 4 godine sa sistnim popravkama(potrosni dijelovi i to...)
Toliko od mene za uvod, probacu se ukljuciti kasnije u daljne rasprave.

+Quote Post
yunior
poruka Dec 8 2009, 23:40
Poruka #32

Datum reg.: 25-May 08
Član broj: 21,460

CITAT (jovbranko @ Oct 15 2006, 23:18) *
Pa, ovako... Mene interesuje par vrlo konkretnik stvari.

1. CTP - Svojevremeno kad sam bio kod Lazica na Petlovom brdu, rekli su mi da tehnologija jos uvek nije savrsena i da se su primetili da se javljaju artefakti u vidu bledih linija na vecim jednobojnim povrsinama. One nastaju zato sto osvetljivac poloce prelazi preko ploce "red po red" posto je daleko manji od ploce. Od tad (ima jedno godina ipo) nisam dolazio u kontakt sa CTP-om jer sam sve poslove radio za firme koje imaju svoje stampare koji im rade i osvetljavanje ploca. Lazici imaju CTP sa standardnim alu-plocama. Naravno, nemojte sad da ispadne da ogovaram ljude, posto su izuzetno profesionalni (bilo mi je zadovoljstvo raditi s njima), cisto pitam, dal' jos uvek ima tih problema? Inace, to sto sam odradio kod Lazica ispalo je savrseno i ja nisam primetio te bledje linije. Pretpostavljam, da se to desava redje inace ko bi kupio takav osvetijivac...

2. Takodje, cuo sam i za neki CTP koja ne radi na principu optike, vec je u pitanju termo postupak. Rekose mi da se ti artefakti ne javljaju al' su ploce (tada) bile negde duplo skuplje. Zna li ko sta je sa tim?

3. Na zalost, jos uvek imam posla sa stampom sa papirnih matrica. O tome ne znam gotovo nista, al' od onog sto sam nacuo, podilazi me tiha jeza... Moze li neko da mi objasni malo to, posto ja kod tih stampara nisam bio, jer sve ide preko jednog gazdinog druga koji je sa njima dobar. On, naravno, o tome nema pojma, al' je bitno da je s njima dobar... sad.gif Najvise me zanima, kakav kvalitet mogu da ocekujem? Tekst sam video da izlazi OK, al' za slike me stra'. Mada oni kazu da nema problema ni sa slikama, nesto ne verujem...

Pozdrav.

Ćao!
Da ti odgovorim na pitanje u vezi papirnih matrica. Matrice (kao zamena za ploču) mogu da daju jako lepe otiske za knjige, NCR, crteže pa čak i fotografije. Matrica se izrađuje tako što pripremu sa računara snimaš preko kopira ili štampača na matricu, znači prvo zavisi kakav aparat imaš i koliko dobro zapeče toner na matrici, jer neminovno je da usled trenja valjaka o matricu dođe do spadanja forme. Došli smo do problema Br.2 jer ko radi sa matricama (uglavnom) zna da valjci moraju biti mekše naštelovani na matrici. Treća stvar ne sme koristiti alkoholni pufer jer pojede matricu (najbojli je P-10) već puferi koji sadrže u sebi malo glicerina da matrica ostane duže vlažna. E sad tu postoje i zajebi u toku same štampe jer ako staneš sa štampom nema posle kao kod ploče prebrišeš matricu pa šibaj, nego se ona osuši zatonira pa snimaj novu zato je preporuka da zaboravite na matrice u ofsetu i da pređete na KIMOTO folije sa kojih možeš skoro kolor da uradiš a isti je sistem snimanja, ili RISO koji za taj kvalitet daje najbolje rezultate (ja lično prešo sa ofseta na riso)

Veliki pozdrav
Yunior

+Quote Post
MrBig
poruka Dec 11 2009, 14:29
Poruka #33

@ Yunior

...jovbranko @ Oct 15 2006...

A da nije odgovor malo okasnio? wink.gif

+Quote Post
boca&mara
poruka Mar 17 2010, 11:47
Poruka #34

Datum reg.: 17-March 10
Član broj: 34,968

CITAT (gervasius @ Sep 9 2008, 16:12) *
Heidebergova knjiga o linijaturi expert_guide_screening_tech 7 MB

Ovo je extra ima li jos nesto od literature u pdf nase i strane literature

+Quote Post
Biljana2
poruka Mar 2 2014, 21:21
Poruka #35

Datum reg.: 22-December 13
Član broj: 51,665

Da li neko može da mi pomogne treba mi za seminarski. Tema je o razvijacu za ofset stamparske forme - hemijski sastav, trajnost, fizicke karakteristike, toksicnost. Pa ako neko zna nešto o tome da mi pomogne, da mi to malo pojasni...

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 22. August 2019 - 05:49

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.