Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!

Reply to this topicStart new topic

Konji koji jure

Ocena 4 V
V
Pexus
poruka Jun 1 2016, 11:51
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 25-July 06
Član broj: 5,560

Hipodrom, Sremska Mitrovica, 29.05.2016.

1.
Horse races by PexArt Foto, on Flickr

2.

3.

Go to the top of the page

+Quote Post
Pexus
poruka Jun 1 2016, 21:40
Poruka #2

4.

+Quote Post
Pexus
poruka Jun 9 2019, 21:50
Poruka #3

Na istom mestu, 3 godine kasnije... konji koji jure...
Fijakerijada - Sremska Mitrovica - 09.06.2019.

5.
Running horses by PexArt Foto, on Flickr

+Quote Post
Elektroničar
poruka Jun 10 2019, 09:31
Poruka #4

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

Sakrio si dobru fotografiju losom obradom. Svidja mi se ugao, rakurs, scena generalno.
Ne svidja mi se pretjeran sharpening svuda po fotografiji, ogromni halo-i oko drveca i na konjima. Prije svega, cak i ako odlucis da ostrenjem ukazes na detalje, primijeni ga u manjoj mjeri i selektivno. drvo u pozadini je pozadina, nema zasto ono da se istice i bude preostreno ovako. Djeluje i da je clarity naguran jako daleko, bez potrebe. Sepia je malo cudna, BW obican bi bio elegantniji.

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 10 2019, 11:15
Poruka #5

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

CITAT (Elektroničar @ Jun 10 2019, 10:31) *
Sakrio si dobru fotografiju losom obradom. Svidja mi se ugao, rakurs, scena generalno.

Poptpuno se slazem, fotka je odlicna i bolja od predhodnih, al mi ovo resenje, ni likovno, ni estetski nije jasno, pokusavam da nadjem zasto ovako i ne nalazim...
Ove predhodne su ozbiljan kolorni dzumbus sa prenaglasenim bojama koje ljaste i sve to bez nekog smisla, sadrzaj ne opravdava takvo resenje, cak takvo resenje devastira sadrzaj.

Cesto vidjam ovakve fotke, dobre fotke dobro ukomponovani kadrovi, ali sa uzasno lose uklopljenim elementima kompozicje, likovnim elementima, pre svega i najcesce sto se tice boje i valera, sto je slucaj i sa ovim fotografijama.

Cesto fotografi zanemare obradu sto je pogresno, a to se desava zato sto je nacin na koji se posmatra obrada uglavnom pogresen... Postoji samo jedan nacin na koji treba da se posmatra obrada, ako zelimo realan prikaz obrada sluzi da do oblikujemo likovne elemente od kojih je satkana fotografija, a tu se javlja drugi problem, problem likovne nepismenosti i sta to u opste znaci obradom do oblikovati likovne elemente, i tako imamo gomilu odlicnih foto amatera fotografa koji su likovno nepismeni zbog cega su gadljivi na obradu jer ako nema talenta da shvate onako sami od sebe, ne znaju ni sta bi tu trebali da rade u obradi, pre svega zasto nesto treba da se koriguje, pa se kunu u JPG... Oni koji se upuste u obradu bez znanja i sa malo talenta da vide i shvate sustinu boje kao elementa kompozcije kadra stvaraju najcesce vizulno uzasne fotografije, presetuju fotke itd.
Savet za one koji se pronadju u ovim recima... Radite na likovnom opismenjvanju da bi ste razumeli zasto, i sta treba korigovati obradom, ili kako principima komponovanja napraviti dobar kadar na terenu... Net tutorijali u tome slabo pomazu, to je najcesce samo prepisivanje necega sto neko zna zasto radi ako se radi o dobrim autorima, a poenta autorskog rada nije prepisivanje nego razumevanje toga sto vidimo i radim vezano za nase fotogafije od kadriranja na terenu do korekcija u obradi.

+Quote Post
Pexus
poruka Jun 11 2019, 15:49
Poruka #6

Hvala na komentarima i kritikama.
Fotografija je nastala neplanirano, kada sam u prolasku pored hipodroma primetio ovu manifestaciju, parkirao se i napravio nekoliko desetina snimaka, motajući se oko nogu ljudi pored ograde. Izdvojilo se tek nekoliko interesantnih kadrova.
Iako su uslovi dozvoljavali šuter1/1000s pri f5,6 i ISO200, optika i auto fokus na mom kit objektivu 18-135 zakačenom na 550D, očekivano, nisu obezbedili ni osrednje kvalitetnu fotku.
Tumarajući po obradi (uz svesnost o likovnoj nepismenosti), i tržeći rešenje za drečavo zelenu travu, monotono nebo, musavo sivo-bele konje, logično je da sam odabrao konverziju u B/w i u nekom momentu experimentisanja sa adjustment lejerima skrenem prema colorizaciji tj nešto kao jača sephia fora, nadajući se da će mi to rešiti pregorele hajlajte na leđima konja i dodatno dramatizivati scenu... I onda hoću još, smile.gif pa dodam high pass oštrenje po prednjem delu konja da (pre)naglasim texturu i vratne žile moćnih životinja.... kontrasti, apokalipsa.... loodilo ... Drvo u pozafini levo nisam oštrio ?? osim ako to nije posledica onog malog oštrenja cele fotke koju LR radi pri konvertovanju/exportu iz RAW u jpg.
Da se razmemo, a da ne ispadne kao pravdanje, nisam imao ni vremena, ni pretenzija (ni znanja) za neki super rezultat, te se zadivoljih sa dvadesetak minuta kombinovanja "adjustment" klizača i na kraju brzinsko-brljavo uklanjanje trange-frage tezgi, auto prikolica i ljudi u pozadini na desnoj strani fotografije... Opravdanje za sve sam podsvesno pripisivao kreativnoj slobodi kod stvaranja ne- dokumentarne, dramatične scene smile.gif biggrin.gif
Ako nađem vremena pokušaću nešto drugačije....
Ostale fotke sa teme su sa istog mesta, ali od pre nekoliko godina.

+Quote Post
Foto turista
poruka Jun 11 2019, 16:16
Poruka #7

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

^
Svaka cast kolega na napisanom kometaru bez trunke sujete kao odgovor na poruke koje su malo toga hvalile... Moram ovo da pohvalim jer retko se vidja da neko ne pocne da se kurobeca tongue.gif na subjektivan i pristojno napisan komentar koji je kriticki nastrojen.
Znas sta ti je ciniti, ono sto ne znas naucis ili na neki drugi nacin radis na tome da ono sto znas da je lose postane bolje, novo znanje implementiras u rad na terenu i u proecesu obrade, i eto boljih fotki a pre svega lepsih jer ovim kadrovima nista ne fali sem svrsishodne obrade. Pozdrava kolega i puno srece u daljem radu smile.gif

+Quote Post
Pexus
poruka Jun 13 2019, 07:53
Poruka #8

^ +
Koristim svaki komentar i kritiku da iz njih izvučem nešto što do sada nisam znao, da primetim nešto što su mi moja predubeđenja "blokirala" da vidim... Propustim ih kroz neku moju logiku i ako mi se rezultat učini ok, prihvatim, ako ne onda zaobiđem.
Retko branim svoje stavove, a još ređe tvrdim da su tuđi stavovi pogrešni. Na svako zašto, postoji neko zato, a tu je, pored nekih pravila i stvar ukusa i ličnog zadovoljstva svojim delom.
Za lajkove (tj. za reklamu i preporuke za neke dodatne tezgice), foke kačim na FB smile.gif , a ovde je servis za kontrolu kvaliteta gde volontiraju više ili manje stučni ljudi, ali u svakom slučaju entuzijasti koji pomažu na ovaj ili onaj način.
smile.gif

+Quote Post
yagodinac
poruka Jun 13 2019, 12:19
Poruka #9

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

CITAT (Pexus @ Jun 9 2019, 21:50) *
Na istom mestu, 3 godine kasnije... konji koji jure...
Fijakerijada - Sremska Mitrovica - 09.06.2019.

Trenutak i kadar su baš lepo ubodeni.
Za BW obradu bih toplo preporučio curves opciju koja je veoma moćna za selektivno osvetljavanje/zatamnjenje, sve to u posebnim lejerima, pa brisuckanje po potrebi. Celu sliku isprve uniformno obraditi bez selekcija, a da bude dobra - jako teško. A i nepotrebno: u to ime Bog stvori Photoshop.

+Quote Post
Duh sa sekirom
poruka Jun 23 2019, 21:52
Poruka #10

Datum reg.: 30-December 06
Član broj: 8,224

Za 3. steta sto nisi imao neki ozbiljniji objektiv.
Uglavnom prethodna serija boje prenaglasene, zamalo pa da bude kao crtani film (to prvo pomislih kad sam 1. video), a za 5, sta reci... lepo je sto si pokusao da spases sta se spasiti moze, ali nije dobro...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 26. June 2019 - 21:10

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.