Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Profesionalna izrada makete - 3d print, potrebno za klijenta

V
christofer
poruka Mar 4 2013, 11:45
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 12-February 06
Član broj: 3,333

Potrebna mi je neka firma iz Srbije koja se bavi profesionalno izradom maketa, tj modela. Za klijenta mi treba, koji bi hteo da svoje neke proizvode (masine, sklopove, rezervoare s biogasom...) izlozi u kancelarijama koje smo mu projektovali. Ono sto ja poznajem od maketarskih firmi su uglavnom ljudi koji koriste klasicne maketarske tehnike za izradu arh. objekata, ali to ovde mislim da nece zadovoljavati. Vec mi treba neko ko moze da odradi na osnovu 2d crteza (+foto, mozda neki 3d cad model ) napravi - 3d - pa 3d print - i zavrsna obrada i model gotov da isporuci. Firme na koje sam naleteo da se bave 3d printom uglavnom samo uzmu rhino, solidworks ili sl model pa isprintaju model ali bez finalne obrade (bojenja, sklapanja vise delova...). Ima li neko preporuku za firmu u NS-u, BG-u?

p.s. pretpostaljam da je ovo adekvatan forum, s obzirom da se u vasoj struci cesce srecete s problemom izrade prototipa, modela....
Go to the top of the page

+Quote Post
christofer
poruka Mar 5 2013, 08:36
Poruka #2

Niko? cak ni za obicne makete ili 3d print da mi da preporuku? unsure.gif Prosto ne mogu da verujem....ako neko ima bilo kakav info bio bih zahvalan, u pitanju je ok klijent koji je stranac i zamolio nas je u birou da mu pomognemo oko ovoga, pa bi da izadjem u susret coveku, a da pritom nekom i nabacim fin posao.

+Quote Post
Denis Dsgn
poruka Mar 5 2013, 15:16
Poruka #3

najgori od svu decu

Grupa: VIP
Datum reg.: 30-March 05
Član broj: 446

E kakvi su ovi dizajneri silikoni postali to je neverovatno. Niko ništa neće da podeli...

Ova firma ti radi 3D printing.
http://www.podenco.co.rs/3dprinting/

Aj u zdravlje!

+Quote Post
chu-des
poruka Mar 5 2013, 15:51
Poruka #4

Datum reg.: 28-November 05
Član broj: 2,433

U kraljevu na masinskom fakultetu imaju laboratoriju za 3D print. Stampaju plastike, cini mi se gips a mislim da su jedini na balkanu koji rade 3Dprint metala. Mozes da se obratis njima ili ako nemas kontakt mogu ja da te povezem.

+Quote Post
christofer
poruka Mar 5 2013, 17:53
Poruka #5

@Denis Dsgn podenco deluje ok, jedino ne znam da li rade i polihromatske varijante modela. Ali to bi moglo da bude to.
@chu-des ta varijanta je interesantna i mozda bi oni bili i bolji za kompleksnije modele ali kontam da mu je jednostavniuje s firmom klasicnom da radi. Ako bude trebalo, trazicu ti kontakt.

Anyway, thanx obojici na pomoci, a ako se jos neko seti neka slobodno pise. smile.gif

+Quote Post
christofer
poruka Apr 22 2013, 12:45
Poruka #6

Evo mene opet, da ne otvaram novu temu. sleep.gif
Sve u svemu, posle cele egzibicije nalazenja firme koja se ba 3d stampanjem odlucili smo i sami u mojoj firmi da se upustimo u tu pricu, tj da nabavimo stampac pa da sebi radimo modele. Klijentima se svidja cela ta prica i izgleda efektno.
Da li neko ima preporuku za neki model, distributere, generalno iskustva sa radom, softverom.

Ne treba nam neki printer za izradu masinskih i jako kompleksnih modela, vec neki standardan 3d printer koji ok radi arhitektonske modele.....pretpostavljam da je to neko mid-range resenje? huh.gif

Ima li iko ideju oko okvirne cene ili neku preporuku konkretnog modela pa bi sami nasli distributera....

Ono sto mene zbunjuje je cinjenica da ima nekih modela koji deluju isto, a posle po komentarima vidim da nisu plug'n'play varijante, vec da je posle softver skup, neupotrebljiv..itd dry.gif . Pri tom, vidim da ima polihromatsko, monohromatsko, prah....

+Quote Post
christofer
poruka Apr 23 2013, 15:25
Poruka #7

Evo da vidim da li neko ima iskustvo sa Zprint 150 /250? Mozda ce biti lakse ako pitam konkretan model? mellow.gif

Vidim da ovako nikako tema da zazivi... dry.gif Jasno mi je da je ovo kod nas jos uvek retkost i da nema bas puno arh biroa/design office-a koji poseduju ovako nesto ali pretpostavljam da ste se nekad sreli /radili / videli neki 3d printer pa cisto prenesite neko iskustvo.

Moje kolege u NS-u (arhitekte) su slabo baratale s 3d printerima, pogotovo sa tacke upotrebe, kupovine, servisiranja, potrosnog materijala. I mi u birou nismo imali neke potrebe, sve dok nam klijent nije trazio nesto specificno. Ok, za taj slucaj smo preosledili firmu koja se time bavi pa je ostalo bilo na njemu. Ali sad bi mozda poceli ubuduce kad ima svrhe raditi neke modele, za nas i klijente..... unsure.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Apr 24 2013, 02:13
Poruka #8

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

vidi, nisi naveo samo najvazniju stvar - dimenzije makete. Kljucni momenat.

Iako je u principu moguce raditi 3D print iz segmenata pa to kasnije u zavrsnoj obradi spajati, sve zavisi od kompleksnosti modela, rasporeda supljina... peezdarija prilicna. Taj Z print koji si gledao ima prilicno malu radnu povrsinu, tj. radni prostor. Takodje, da li ti je bitno da bude maketa ili model, tj. da li komad treba da bude i funkcionalan (u slucaju da se radi prototajping sklopova)? Kolika preciznost ti je potrebna? Od nje ce zavisiti potrebna rezolucija stampe (ide u granicama od 0.5-0.1mm). Od rezolucije zavisi i kolicina vremena potrebnog da se model napravi a od vremena i cena. Kompleksiniji delovi sa puno supljina, recimo 5-6 cm3 cesto znaju da se stampaju po 2h (recimo model kopce za ranac, dva komada stampana odjednom na radnom stolu).

Konkretno, ja sam instalirao jedan na masinskom fakultetu u Skoplju. E sad.. da me ubijes ako mogu da se setim sad tacnog modela (iskopacu negde dokumentaciju), ali ABS ekstruder je u pitanju, rezolucija je bila 0.3/0.15mm, sto je fantasticno. Komad koji izadje, izgleda kao da je radjen na strugu... nenormalno dobar, ali u najboljoj rezoluciji nenormalno spor. Sad, ako se vec radi 3D referenca, tj. imas .dxf koji uvozis u dedicated softver printera, nije problem da se model optimizuje tako da ima sto manje stampe.

Koliko znam, masinski fakultet u Beogradu bi takodje trebalo da ima jedan ABS 3D stampac.

Edit:
U pitanju je bila OVA masina
Moja prva reakcija - preskupi automat za kapucino laugh.gif

+Quote Post
christofer
poruka Apr 24 2013, 07:57
Poruka #9

Idealno bi bilo bez spajanja tongue.gif . Pazi, nama trebaju manje arhitektonske makete. Do ili oko 50x50 u osnovi...pretpostavljam da nece trebati vece zasad unsure.gif . Da, vidim da se razlikuju u rezoluciji i to poprilicno. Zato i pitam da li neko ima iskustva kolika je optimalna rezolucija za npr standardni arh objekat. Nemam osecaj sta ta razlika od 0.5 do 0.1 mm znaci u praksi. Takodje pitanje da li ABS ili prah? Softver da li treba uzimati fabricki ili moze da se radi iz ACAD-a ili Rhina, Max-a? Brzina stampe u principu nije nesto bitna, a ni boja...vidim da polihromatski da bi bili dobri moraju biti nenormalno skupi. Ovi osnovni sa 10ak boja i nemaju neku svrhu huh.gif . Takodje me interesuje eksploatacija (troskovi potrosnog materijala, servis, glave stampaca da li se menjaju itd...).

p.s. ova masina sto si mi poslao link deluje ok za nase potrebe - ili gresim?. Ako imas neki detaljniji info (cena i slicno) mozes mozda na pm da mi posaljes?

+Quote Post
okmijun
poruka Apr 24 2013, 17:55
Poruka #10

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

PITANJE:
Jel vam treba usluga ove vrste ili ne?
Zato sto to nije samo "posalji model na stampu" vec treba lepo pripremiti file STL ili koji god vec, znaci bukvalno PREMODELOVATI ceo objekat za stampanje.
Ima jos 300 fora, pa vas pitam da li vam je lakse da imate spoljnu saradnju oko toga?
...
Nemate 10 maketa mesecno sigurno?

+Quote Post
christofer
poruka Apr 26 2013, 07:55
Poruka #11

Za nov model za stampu mi je jasno. Racunam da cemo svakako praviti poseban model za stampu kad nam bude trebalo.
Sto se tice isplativosti / realne potrebe / finansijski zaokruzene price..ja nisam taj koji u firmi se bavi tim delom posla. rolleyes.gif Zasad sam preuzeo na sebe da odradim research oko toga koji bi nam model stampaca odgovarao, pa da njega sa realnom cenom, troskovima eksploatacije i servisa ubacim u neki feasibility study pa da vidimo da li nam odgovara cela prica ili ne. I ne, ne stampamo 10 modela mesecno, ali postoji mogucnost da to radimo za druge....

+Quote Post
okmijun
poruka Apr 27 2013, 18:06
Poruka #12

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

Ako vam treba usluga te vrste. PM me.

+Quote Post
Neksa
poruka Sep 3 2014, 22:50
Poruka #13

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 3-September 14
Član broj: 52,900

Takodje vrsim usluge te vrste.
PM....

+Quote Post
d.day
poruka Oct 26 2014, 17:56
Poruka #14

Datum reg.: 15-May 07
Član broj: 10,754

Pogledaj www.voxellab.rs rade sa 3 tehnologoje 3D štampe - kompozitna u punom kolor, FDM ABS i visokoprecizna 3D štampa od polmera što mislim da je novo na našem tržištu.

+Quote Post
nokin
poruka Oct 31 2016, 00:27
Poruka #15

Datum reg.: 11-September 07
Član broj: 14,530

Kada kazes 50x50 da li mislis na centimetre ili milimetre? Voleo bi i ja da znam ko bi mogao da to uradi ako je 50x50cm. Veoma tesko. Ja ne znam da to iko ima u nasem okruzenju.

Ako imas vremena i volje, dodji i vidi kako to sve radi. Bilo nekoliko drugara sa zone kod mene. Sa nekima intenzivno saradjujem.
Mozda ti se otvori jos neka ideja.

+Quote Post
Entoni
poruka Jan 4 2017, 14:49
Poruka #16

Datum reg.: 12-July 06
Član broj: 5,410

CITAT (nokin @ Oct 31 2016, 01:27) *
Kada kazes 50x50 da li mislis na centimetre ili milimetre? Voleo bi i ja da znam ko bi mogao da to uradi ako je 50x50cm. Veoma tesko. Ja ne znam da to iko ima u nasem okruzenju.

Ako imas vremena i volje, dodji i vidi kako to sve radi. Bilo nekoliko drugara sa zone kod mene. Sa nekima intenzivno saradjujem.
Mozda ti se otvori jos neka ideja.

Ma nekada je 3d printing previse skup
Mi smo radili maketu solomonovog hrama za Izrael
180 cm x80 cm x68 cm

cena 3d printa je 27000 USD, nasa cena po komadu 2500 USD (naravno prvi komad skuplji, na seriju posle ide po 2,5K)
evo par slika
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  arik_11.jpeg ( 685.36K ) Broj download-a: 38

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 26. March 2017 - 02:32

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.