Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

4 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Hocu da naucim da crtam

V
Black Arrow
poruka Jul 22 2007, 14:44
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 19-December 06
Član broj: 8,034

Pre nekog vremena sam ubijao dosadu crtajuci olovkom, a sada mi se to prilicno svidelo i hteo bi da se ozbiljnije posvetim samom crtanju. Mozda nisam veliki talenat, ali imam volju i zelim da radim. Samo zelim da napomenem da vise volim (to mi bolje ide) da crtam neke mehanicke stvari, nego nesto "organski".

Zanima me odakle mogu da krenem da ucim i kako da vezbam? Nasao sam neke Gnomon tutorijale i knjige, pa me interesuje kako da ih najbolje iskoristim (kako da ih pratim i vezbam).

Sto se tice opreme, mislim da ce mi za sada biti dovoljne 2H, HB, 2B olovke i obican papir A4 formata. Da li mi za pocetak treba jos nesto?

Dugo sam se razmisljao gde da stavim ovu temu, pa sam odlucio ovde, valjda nisam pogresio. Nadam se da cete mi pomoci.

Hvala unapred!

P.S Posedujem Trust TB-4200 graficku tablu, ali nju koristim samo za pravljenje tekstura kada radim neki 3D projekat, inace nikada nisam crtao sa njom klasicno, posto mislim da prvo treba da uvezbam da crtam na obicnom papiru.
Go to the top of the page

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Jul 22 2007, 16:45
Poruka #2

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 738

Crtaj sve zivo i mrtvo s olovkom... Gnomon tutorijali ti nece za sada, pomoci, tek kasnije kad budes veliki dio stvari savladao.
Uglavnom vecini ljudi ide lakse crtanje mehanickih stvari, ali i tu treba znati perspektivu, odnose povrsina i tako dalje.
Cttanje ljudi i zivotinja zahtjeva mnogo vise od samog poznavanja perspektive, treba i znati anatomiju, pa perspektivu anatomije, odnosi oblika i povrsina i tako dalje i tako dalje...
Ne treba ti ni H ni HB vec B olovke i sto veci papir, A4 format ce ti biti tjesan, neces moci da se razmases crtanjem, potezi ce ti biti kruti i "bojazljivi" jer ces se bojati malog prostora...
Mozda cak i da odbacis te knjige i tutorijale za pocetak, da ides na casove crtanja i slikanja. To ti nikad ne moze skoditi, cak naprotiv!
Vjerujem da ce se i ostale kolege sloziti samnom.
A ti kako god hoces. Mozes da biras kojim ces putem ici:
tezim samoukim putem ili
"dosadnijim" a profesionalnijim putem.

Poz!

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 22 2007, 17:24
Poruka #3

Ja bih onda izabrao "dosadniji" a profesionalni put ali bez ikakvih casova, pa koliko uspem. Mislim da mogu dosta da se potrudim.

Sto se tice prostora, njegovog shvatanja i crtanja u perspektivi mislim da nemam problema. Uvek sam tako voleo da crtam, ali nazalost ne poznajem anatomiju i crtanje organskih stvari.

Mozda neke preporuke odakle da krenem kako bi malo "usmerio" svoje ucenje?

+Quote Post
kobayashi
poruka Jul 22 2007, 17:51
Poruka #4

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

Ja imam neke enciklopedije za Manga crtanje, ali je preko 500MB a na dialup-u sam sad.gif

Ali, u principu, najlakse ces doci do knjiga za ovu vrstu stripa, medjutim problem je sto je u 95% slucajeva jedini nacin da se postane priznati umetnik da se uci direktno od nekoga ko to vec jeste - u skladu sa japanskom tradicijom.

A sto se tice drugih umetnickih formi (grafike i sl.), za to je ipak bolje zavrsiti fakultet likovnih umetnosti ili kako se vec zove, jer nije dovoljno poznavati samo tehniku, vec treba imati i inspiraciju, a za to je potrebno da se covek druzi sa umetnicima.

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Jul 22 2007, 17:56
Poruka #5

CITAT (Black Arrow @ Jul 22 2007, 18:24) *
Ja bih onda izabrao "dosadniji" a profesionalni put ali bez ikakvih casova, pa koliko uspem. Mislim da mogu dosta da se potrudim.

Ja ti preporucujem da ides na casove(a i pisci tutorijala i knjiga, uglavnom su takodje isli na casove crtanja) tako ces i kvalitetnije nauciti mnoge stvari.
Ne ocekuj da ces naci na internetu i iskustvo.
A to je jako vazno.
I naravno, 10 sati dnevno crtanje i samo crtanje.

Edit: Kobayashi je dopunio ono sto sam htio reci.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 22 2007, 19:22
Poruka #6

Nisam ja mislio da slikam ljudi (slikanja se gnusam inace) nego da malo doteram svoje crtanje dovoljno za neku pristojnu skicu.

Nista previse ozbiljno, ali ipak vazno da naucim, a ostalo bi vezbao.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 22 2007, 20:08
Poruka #7

Sad sam pregledao Gnomon sajt sa svim tutorijalima, ali je problem sto ne znam odakle da krenem.

Mislio sam da napravim neku listu tutorijala koje bih mogao da predjem, da odmah naucim nesto i uporedo vezbam.

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Jul 23 2007, 01:26
Poruka #8

Hajd kad smo ti i ja poceli diskusiju pa da je i nastavimo, sta bi ti to volio konkretno da naucis da crtas?

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 23 2007, 09:50
Poruka #9

Konkretno, zeleo bih da crtam iskljucivo neke kompleksnije skice "mehanickih" stvari (automobili, gradjevine, masine i ostalu tehniku).

Znaci, zeleo bih da naucim neke osnove crtanja koje su vazne, a da ostanem na skicama koje su malo komplikovanije.

Da bi se bolje razmeli, evo nekih slika sa Gnomon sajta koje ilustruju sta zelim da naucim.

+Quote Post
nidzos
poruka Jul 23 2007, 12:34
Poruka #10

Datum reg.: 8-January 07
Član broj: 8,358

Tebi očigledno treba samo izvežbana ruka a ne nesto konkretno. Na akademiji su nekad, tako priča profa se crtanja, ceo semestar crtali stolicu, stolicu i samo stolicu... Kaže da mu se smučila pa su kasnije crtali lik nekog starijeg gospodina gde su mu naučili/memorisali svaku boru i mišić tako da ga više nisu morali ni gledati dok im pozira. Na tvom mestu bih izabrao nešto interesantno za vežbu i nacrtao to isto 200 puta. Kad god čekaš ili putuješ duže nosiš plajvajz i papir sa sobom i crtkaš. Ubrzo ćeš primetiti kako ti je ruka sigurnija i linije čistije. Onda dođeš ovde na DZ pa te malo ispljuju i posavetuju i nastaviš dalje.

Srećno.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 23 2007, 12:51
Poruka #11

Slazem se sa tobom, ali nije fora sad raditi jednu te istu stvar 200 puta, vec vise stvari puno manje puta, bar tako mislim.

Mozda da sebe organizujem i krecem pa picim po tutorijalima, pa onda tek da ja nesto smisljam i crtam?

+Quote Post
manstrone
poruka Jul 24 2007, 00:37
Poruka #12

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 11-February 07
Član broj: 9,052

Nama su,da bismo oslobodili ruku,davali novine da podvlacimo redove.Fora je bila da stavis novine na stafelaj i onda ispruzenom rukom vuces linije ispod redova.Onda okrenes novine pa vuces vertikalne linije,u oba smera.Te seanse su trajale 4x45 min.I znas sta?Imalo je efekta.Jedno vreme sam mogao da povucem potpuno pravu liniju dugacku 50 cm dok kazes piksla.

Uglavnom,probaj,nista te ne kosta

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 24 2007, 10:59
Poruka #13

Ha, ha, dobra fora, moram probati ali meni sada nije problem da povucem pravu liniju olovkom oko 20 cm. Vezbao sam i ja, doduse drugim principom, ali imalo je efekta sigurno.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 29 2007, 16:34
Poruka #14

Pregledao sam sta se nudi od tutorijala za crtanje, pa sam sebi sastavio listu koju cu pokusati da ispostujem:

1. The Techniques of Scott Robertson Volume 1: Basic Perspective Form Drawing

2. The Techniques of Scott Robertson Volume 2: How to Draw Cars

3. The Techniques of Harald Belker Volume 1: Introduction to Car Design and Drawing

Ovo su sve Gnomon tutorijali i vise orijentisani ka crtanju automobila. Preci cu ih redom, pa cu nastaviti da vezbam uz ono sto sam iz ovih tutorijala naucio.

Kako vam se cini?

+Quote Post
manstrone
poruka Jul 31 2007, 00:03
Poruka #15

Sad sam se setio jos jedne korisne vezbice:
slepo crtanje - uzmes olovku i papir,zamolis nekoga da ti pozira i pocnes crtati.Trik je u tome da gledas u model ali ne i u ono sto crtas.U pocetku ces se cudno osecati,crtez ce biti jos cudniji,ali mozak ce ti,nemajuci kud,stvarati vezu izmedju neurona - vezu izmedju oka i ruke.Ovo bi stvarno trebao da probas,ja ne znam za brzi i bolji nacin da se ova veza stvori.

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Jul 31 2007, 03:05
Poruka #16

Njemu to za sada, ne treba.
Sam je rekao da ga to trenutno ne zanima.
Neka uci sto vise o crtanju prespektive sa vise tacaka nedogleda.
wink.gif

+Quote Post
manstrone
poruka Jul 31 2007, 08:01
Poruka #17

Dobro,sve kao sto sam rekao,samo s tom razlikom sto ces ti zamoliti neki automobil ili perspektivu da ti pozira.
wink.gif

+Quote Post
Urbana_Legenda
poruka Jul 31 2007, 13:47
Poruka #18

Manstrone, da li si ti siguran da se obracas na pravu adresu?
Ako si mene licno pitao da meni automobil ili perspektiva(kako moze perspektiva da nekome pozira-nije mi jasno)pozira, nema potrebe za time jer veoma dobro vladam i crtanjem automobila u svim polozajima zahvaljujuci odlicnom poznavanju perspektive.
Kad bi ti samo jos razlikovao auto i perspektivu... wink.gif

+Quote Post
manstrone
poruka Jul 31 2007, 16:20
Poruka #19

Potpuno siguran.Obracam se onome ko je pokrenuo ovu temu i trazio da mu pomognemo da nauci crtati.

Automobili su perspektivniji ukoliko imaju tockove.

A perspektiva sa tockovima nije automobilastija nego bez njih.

+Quote Post
Black Arrow
poruka Jul 31 2007, 18:50
Poruka #20

Presao sam prvi tutorijal za osnovno crtanje i sada vezbam crtanje sto pravijih linija, krugova, elipsi i crtanje perspektive sa 1, 2 i 3 tacke nedogleda.

Napravio sam jednu vrstu "podsetnika" za crtanje perspektive pa cu vam uskoro pokazati.

+Quote Post

4 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 18. December 2014 - 09:28

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.