Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Monitori za foto i dizajn

V
MESSmedia
poruka Feb 11 2015, 21:13
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 26-February 06
Član broj: 3,528

Vrijeme je da ovaj mi nec 20wgx2 ode na poziciju 2, pa da se uzima nesto 24'' za jedinicu smile.gif

Izbor je suzen na - naravno dell: U2414H, U2412M ili P2414H

Pretrazio zonu, podosta sam chitao (najvise flejmova, of course sad.gif)

Uglavnom, U2414H je procentualno podosta skuplji od p2414h.
Poslije citanja tftcentrala i uporedjivanja, vidim da meni bitne razlike i nema.

Medjutim, interesuju me realna iskustva u radu (dakle, strogo fotoobrada/retouch i dizajn/prepress)

Na ovoj temi vidim da je Vili akcentovao U u odnosu na P i S (s sam odmah odbacio - mva panel ...)
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...7&hl=p2414h
... pa me zanima konkretno ima li neki razlog za to bitniji od hdmi konekcije (mene dvi odgovara savrseno), i gamuta - pitanje je koliko veceg (jer ne vidim da ijedan od pomenutih u modela ima ultra wide gamut, kao npr 2410 do kojeg ne mogu doci)?

Ono, znacilo bi mi da zabodete jedan od ova tri iz iskustva.

P.S. Ne mogu naci relevantan review za HP Z23i D7Q13A4 - i on je pristojno niske cijene, backlight led ips, - sa ovim backlight led nemam ama bash nikakvog iskustva. Je li neko gledao ovo??
Go to the top of the page

+Quote Post
vili
poruka Feb 11 2015, 21:46
Poruka #2

zli poručnik

Grupa: Admin
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 68

CITAT (MESSmedia @ Feb 11 2015, 21:13) *
Uglavnom, U2414H je procentualno podosta skuplji od p2414h.
Poslije citanja tftcentrala i uporedjivanja, vidim da meni bitne razlike i nema.

Kako nema?
U2414 i P2414 su 16:9 (1920x1080) a U2412 je 16:10 (1920x1200). Meni tih 120px po visini puno znaci i bez dvoumljenja bih opet uzeo U2412

Imas temu "Jeftin monitor za posao" pa je prelistaj malo (od kraja, posto su tu aktuelniji postovi)

+Quote Post
BoneHead
poruka Feb 12 2015, 09:05
Poruka #3

Urednik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 22-January 05
Član broj: 107

CITAT (vili @ Feb 11 2015, 22:46) *
Meni tih 120px po visini puno znaci

+1 na ovo.
A pogotovo sto si naveo cime se bavis i za sta ces koristiti monintor.

p.s na p.s
Od HP-a gledaj Z24i

+Quote Post
MESSmedia
poruka Feb 12 2015, 13:18
Poruka #4

Ischitao sam sve, zapravo, ocekujuci da cu do kraja imati jasnu situaciju smile.gif

Mislio sam na ove dvije 2414ke u vezi malih, mene nebitnih razlika (objavljenih na tft centralu). No kako TFTC ekipa nije striktno dizajnerska, sumnjam u relevantnost misljenja u odnosu na moje potrebe. A kapiram 120px kao vrlo ok boljitak.

Posto sam primijetio svih ovih godina da si (Vili) odlicno verziran za monitore (i miseve) pa cijenim tvoje misljenje, (ono, provjereno je:)) primijetio sam na pomenutoj temi "jeftiniji monitori ..." da si decidan u vezi P u odnosu na U serije za posao, pa sam nekako ocekivao pojasnjenje u smislu: bolji render gradijenata (s mojim necom imam taj , ... stepenasti problem smile.gif ), preciznije boje ... ili nesto slicno...

U svakom sluchaju sam bio nadomak odluke za u2412m, nego tada procitah o flicker-ingu (na pomenutoj temi). Ne znam jesam li se sretao sa tim do sad (ne znam da prepoznam), no, kapiram da valja biti oprezan, sa ovim mojim astigmatichnim, -2, ochima.
TFT central nema u2412m u flickerfree listi, a ja bih volio da mogu negdje vidjeti kako to izgleda (evo sam i smanjio brightness na necu na 15, sa 61 (morao je biti toliko visok po kalibraciji)) - ne znam flickeruje li, ali svakako je pretamno za rad.

U2414H i U2412M su ovdje (cg) po 274 eura, P2414H je 196 eura. - Vidim da je van CG dosta manja razlika u cijeni izmedju ovih modela. Rado cu platiti tih 80 eura vise (40%) ako dobijam bolji proizvod u segmentima koji me interesuju! Mislim, ove su cijene, realno, smijeshne za IPS monitore (u odnosu na prije samo godinu-dvije).

Sto se tice HP-a - ovo je jedini ips model koji mogu nabaviti. Ovaj backlight led - je li to nesto sto bi trebalo da me zainteresuje?

P.S. Ako mislite da je ok da se ovo embeduje sa temom Jeftiniji monitori za posao - ja sam saglasan! Nova je tema jer su mi bile potrebne konkretnije informacije, a uopste nijesam provjerio datume poslednjih postova na aktivnoj temi, pa sam mislio da je ne budim ...

+Quote Post
rastamon
poruka Feb 12 2015, 13:51
Poruka #5

Datum reg.: 3-July 10
Član broj: 36,569

Ja sam kupio P2414 nakon U2412. Istina je da nedostaje tih 120 piksela, ali mi se više dopada finiš ekrana. Na U2412 je za moj ukus previše zrnast.

Glede panela, ja ne vidim nekakvu razliku. Ni u reprodukciji boja, ni u pozadinskom osvetljenju, mada je ovaj kako kažu flicker-free ... Oba primerka imaju tinting u donjim uglovima, U2412 je imao levo roze, a desno zelenkast, a ovaj je više žućkast u oba ugla ... Eh da, ovaj ima izraženiji backlight bleed, i vertikalni ugao gledanja mu je puno manji.

+Quote Post
vili
poruka Feb 12 2015, 14:25
Poruka #6

zli poručnik

Grupa: Admin
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 68

CITAT (MESSmedia @ Feb 12 2015, 13:18) *
...pa sam nekako ocekivao pojasnjenje u smislu: bolji render gradijenata (s mojim necom imam taj , ... stepenasti problem smile.gif ), preciznije boje ... ili nesto slicno...

Genaralno, jedina bitna razlika (bi trebalo da bude) izmedju P i U serije je sto P serija ne moze hardverski da se kalibrise, vec samo softverski. Mozda se nesto promenilo u novijim serijama, ali tako je bilo do skoro.

CITAT (rastamon @ Feb 12 2015, 13:51) *
ali mi se više dopada finiš ekrana. Na U2412 je za moj ukus previše zrnast.

Ovo si u pravu. Dell je dosta poboljsao taj mat finish na svojim monitorima u poslednje vreme.
Mada, posle nekog vremena, to se uopste ni ne primeti wink.gif

+Quote Post
rastamon
poruka Feb 12 2015, 16:07
Poruka #7

Datum reg.: 3-July 10
Član broj: 36,569

Realno i jeste tako, navikne se čovek ... meni je umelo da smeta jedino kad u kasne sate čkiljim u mrklom mraku pred monitorom.

Ali sa grubljim finišom se nisu ovako videli pikseli, tj. raster ekrana ... al' dobro sad, to onima sa slabijim vidom i onako ne smeta ... puno biggrin.gif

Nego 'ladno su zaboravili da isporuče DVI kabl, koji sam dodatno poručio, jer ne ide uz P2414. Ide onaj DP doduše, ali ja nemam taj izlaz na kartici ... tako da sam dok ne dostave povezao analogno, VGA kablom. Nisam znao ni da može HD tim kablom .

+Quote Post
MESSmedia
poruka Feb 16 2015, 16:44
Poruka #8

Odgovor cu postaviti i na ovoj lepljivoj: http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...p;#entry1309169 - vjerujem da je tamo korisnije ...

ZAHVALJUJEM ljudi na odgovorima i trudi koji me je doveo do odluke da kupim U2414H

P.S. @ rastamon: nijesu zaboravili nego UOPSTE NE IDE DVI !?!? biggrin.gif - i tftcentral su se iznenadili time. Izgleda da Dell ne voli DVI. Srecom, graficka mi ima hdmi ...
No, to i nije bilo presudno u mom slucaju.
Hvala jos jednom!

+Quote Post
gStyle
poruka Jun 8 2015, 15:29
Poruka #9

neUrednik™

Grupa: Urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 6

Ja sam skoro dobio u firmi jedan U2414Hb (Rev A01). Mini DisplayPort mi je odgovarao jer ga kačim na Macbook koji ima dva tak'a.

Raspakujem monitor, oduševim se kako izgleda. Prikopčam na struju i laptop slika više nego pristojna za te pare. I meni malo smetao prelazak sa 16:10 na 16:9 ali nije strašno.

Izađem iz kancelarije da se napucam slatkišima, vratim se, komp i monitor u standby-u. Lupim random taster na tastaturi pali se monitor na laptopu a Dell i dalje crnji od noći. Isključim DisplayPort, vratim ga - ništa. Isključim iz struje, vratim - ništa. Pritom, sve vreme miš mi "prelazi" na drugi ekran, SystemPreferences ga registruje i dozvoljava mi da "menjam rezoluciju" i ostalo. Vratim stari U2412M i sve radi kako treba. U2414H i dalje neće da se probudi iz standby moda.

Izguglam malo i nađem da ogroman broj ovih monitora ima problem sa ovim. Neki neće solo da rade a neki u DasyChain-u. Probam druga dva U2414H koja su bila u kancelariji i sve radi kako treba.

Tako da oprezno sa ovim monitorima.

Par linkova sa žalbama:

http://www.reddit.com/r/buildapc/comments/...lming_evidence/
http://multimonitorcomputer.com/solved/del...not-working.php
https://www.youtube.com/watch?v=AkNhimHX60M

Edit:

Zaboravio sam da napomenem da monitor nakon nekog vremena proradi ako se ostavi isključen iz struje i kompa. Ali prvi sledeći standby i "zaključan je".

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 20. November 2019 - 11:15

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.