Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

Nikon ili Sigma, Nov Nikon ili polovna Sigma :)

V
simazoran
poruka Mar 12 2019, 09:22
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

Ima smisla ovo za vinjetiranje dof i blur na periferiji, ali prisutna je još jedna promenljiva - oštrina pada prema periferiji i blur se menja, kada se sve sabere imamo ?.
Po pitanju periferne oštrine postoje velike razlike među objektivima, npr ako se uporede Sigma 35/1.4 i C35/1.4L (prva verzija) razlika se baš lepo vidi na punom otvoru.
Go to the top of the page

+Quote Post
@work
poruka Mar 12 2019, 09:42
Poruka #22

Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

Da kad se sve sabere imamo ???

Ipak sto rece alundeb, iako vecina ljudi pojma nema o vezi dof-a tj. blura i vinjetiranja ipak poneko i primeti kako f1.2 i nije tako plitko na periferiji frejma kad u jednacinu uvedes vinjetiranje od ako se ne varam oko 4 blende.

https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1571317/0#14669363

+Quote Post
yagodinac
poruka Mar 12 2019, 14:23
Poruka #23

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Ne. "Plitkoća" polja na periferiji je osobina sferničnih objektiva, odnosno onih gde je polje fokusa kalota. Vrlo je očigledno da širom otvoren objektiv centar i periferiju različito fokusira, zato i imamo periferne tačke. Da je fokus isti celom površinom onda bi sa pedeseticama funkcionisalo prekadriranje centralnom tačkom, ali svi znamo da to ni na f1.8 ne radi kako treba, a kamoli na 1.2.
Zbog zakrivljenog polja imamo asferične elemente poslednji decenija (Btw konkretna pedesetica R1.2 ima tri takva elementa ali vidimo da nije dovoljno...). Vinjetiranje na bokeh utiče drugačije - cats_eye je konkretan slučaj.

Piše o vinjetiranju i bokehu negde na polovini.

+Quote Post
@work
poruka Mar 12 2019, 15:39
Poruka #24

Aha jos jedan naysayer. Prefokusiranje centralnom tackim s ovim nema nikakve veze, pa time se fokusna ravan menja, ali nije to tema. I da, uvek se u pricu o zavisnosti dof-a od vinjetiranja ubace price o zakrivljenisti fokusne ravni. Da je dof jednak u centru i periferiji zakrivljene fokusne ravni, pa da to i pije vodu, ovde se radi o tome da dof nije jednak i da je dublji na periferiji, sto je prakticno nevidljivo ako je vinjetiranje skromno, ali ako nije kao u slucaju canona RF 50 mm i te kako se vidi.

+Quote Post
yagodinac
poruka Mar 12 2019, 16:47
Poruka #25

Daj neki link koji tvrdi to o dubini DOF-a na periferiji. Ja mislim da sam ja u pravu što se tiče fokusne kalote, i da je to jedini razlog, ali možda grešim. Primera radi, novi Sony 400 f2.8 je optički izuzetan objektiv, ali ima malo tu notu bokeha da vuče na swearling. Slučajnost ili ne ali on u svom sastavu nema nijedan asferični element.

Primer bokeha.

+Quote Post
@work
poruka Mar 12 2019, 18:02
Poruka #26

Znanje se placa, jbg ovaj trazi pare da vidis ceo tekst. Ima toga naravno jos, al sad na telefonu tesko mogu naci.

+Quote Post
yagodinac
poruka Mar 12 2019, 20:44
Poruka #27

Očigledno je da tu ima dosta isprepletanih stvari, i microlensing, i klasično vinjetiranje, i sferna aberacija, astigmatizam, sve to utiče na periferiju. Ali izgleda da si u pravu - sviđa mi se tumačenje vinjetiranja da pada apertura na periferiji i da se tu f-broj efektivno povećava. Kad razmisli čovek, ipak se površina svetlih OOF kružića na periferiji smanjuje u obliku mačijih očiju, ne mnogo ali ipak primetno.

+Quote Post
Mikri
poruka Mar 16 2019, 20:48
Poruka #28

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 14-May 09
Član broj: 29,759

CITAT (yagodinac @ Mar 9 2019, 18:20) *
...A?
huh.gif
Biće da sam nešto propustio iz optike. Ista žižna daljina i ista blenda isto mute, može samo jedan objektiv da isporuči svetliju ili tamniju sliku zbog coating-a. Jedan stakleni element bez ikakvih premaza ima transmisiju oko 75%, sa premazima preko 99%, eto odakle potiču sve razlike.

To je tako cesto u teoriji, ali u praksi i nije bas tako. Izmedju ova dva objektiva razlika je suptilna, ali postoji.

Pre par godina se neko isto na forumu iscudjivao oko onog Sonijevog FF kompakta (RX1, sa fiksnim 35/2), jer je na f2 davao manje zamucenje od Zeissovog 35/1.4 privrnutog na f2). I dobro se secam primera koji su to jasno pokazivali.

+Quote Post
yagodinac
poruka Mar 16 2019, 21:37
Poruka #29

Samo da se razumemo, zamućenje u centru je potpuno isto, razlike su u periferiji.

+Quote Post
unique93
poruka Mar 17 2019, 00:16
Poruka #30

Datum reg.: 22-March 09
Član broj: 28,738

Ja iz ona dva primera sto sam postavio vidim razliku i u centru, i to poprilicnu.

+Quote Post
Mikri
poruka Mar 17 2019, 04:44
Poruka #31

Vidi, gde god da je, primetno je.

Ali ako cu da cepidlacim, koji moj ce mi plicak u centru, i treba mi periferiji.

I za drugi dlakocep™, kako definisemo "centar" a kako periferiju, gde tacno pocinje periferija? Ovo je ozbiljno pitanje, posto nigde zaista nisam video tacnu definiciju toga.

+Quote Post
yagodinac
poruka Mar 17 2019, 10:04
Poruka #32

Odosmo u cepanje ne dlaka nego atoma, ali ajde da probam da razjasnim i da završimo... Ne vidim nikakvo neslaganje u stavovima pošto btw i ne pričamo o istim stvarima.

Ja pričam o idealnom, teorijskom slučaju a vi o konkretnom. Razlika u praksi se drugačije ispituje. Sikala uzme deset objektiva pre nego što popije kafu, pa tek onda napiše reč "možda ja ovde vidim pola fotona manje"... Možda odstupaju samo ta dva gorenavedena primerka N i S, možda ipak cela serija, ali mućenje u centru na istoj blendi, žižnoj dužini i distanci subjekta MORA da bude isto. Može da se razlikuje brzina šatera na istoj blendi (T stop, premazi) ali OOF kružići moraju da budu istog prečnika - čak i na katadiopterskom objektivu odnosno teleskopu. To kaže optika. Ako mućenje nije isto onda prosto specifikacije tih objektiva jednostavno nisu iste (a ne vidimo sam centar na Flickru već malo levo od istog). Onda je, ajde da nagađam, do kalibracije blende, odstupanja u proizvodnji, laganja o specifikacijama, potpuno nebitno. Ako bi se prečnik OOF kružića u centru razlikovao u zavisnosti od proizvođača, onda koji će nam moj specifikacije - daj svi da testiramo naše objektive i da izbacujemo nezavisne podatke o konkretnom proizvođaču tipa Sigma muuuuti... Al nije brza ko nikori...

Ono što je bitno tiče se periferije i tu se objektivi itekako razlikuju čak i ako imaju striktno iste specifikacije. Drago mi je da sam naučio nešto novo iz optike a to je da na periferiji polje dubinske oštrine zavisi od, između ostalog, i vinjetiranja. Konkretno tu sigma više muti (manji DOF) zbog dodatnog peglanja sfere (dva asferična elementa) u odnosu na Nikon ali je interesantno objašnjenje gde se na periferiji vinjetiranje tumači kao smanjenje aperture - nije mi palo na pamet da tako gledam na stvar. Bar dosad nisam nigde našao da neko piše o tome. Jedna od mogućnosti je i da Sigma zaista ima veću blendu (entri pupil, aperturu) od navedene da bi kompenzovala bolje nikonske premaze koji propuštaju više svetla, logično je da će onda više da muti. Znači ovo je čisto nagađanje i možda u praksi tako zaista funkcioniše, to je jedini način koji mi pada na pamet kako bi Sigma mogla više da muti u centru.

U praksi potpuno nebitno, ako kažete da Sigma više muti - u redu, više muti laugh.gif Mada i nije nebitno: ako ovo čita svadbar šta da kupi - Sigma više muti. Ako ovo čita neko ko bi da pronikne u tajne optike - Sigma više muti, al' ne bi smelo to tako da bude.

Cheers

+Quote Post
Mikri
poruka Mar 17 2019, 16:46
Poruka #33

Pa niko ti ovde zapravo i ne govori da nisi u pravu.

Dijagnozu si sam postavio: neki od ta dva objektiva, ili oba, svaki na svoju stranu, "laze sa specifikacijama".

Zato kazem "u teoriji je tako", zato sto u praksi vecina objektiva zapravo nije bas dosledna onome sto im stoji u nazivu.

A posto smo se dotakli teme Sigma vs Nikkor, nas dvojica smo izneli svoja licna iskustva sa TA DVA objektiva. Zasto je to iskustvo takvo odnosno kako se ta razlika tehnicki objasnjava, to je vec malo duza prica koja ne mora da nuzno zanima kupca nekog od ta dva objektiva.

Da me ne shvatite pogresno, cenim to sto se pise po ovakvim temama i cenim sto se ti, @work i slicni trudite da edukujete ljude na forumu svojim teorijskim znanjem, koje je evidentno kod prosecnog fotografa na vrlo niskom nivou, sto sam uvideo tokom ovih 10ak godina bavljenja fotografijom.

Cheers indeed. Kad smo vec god cheersa, veceras u Bluz i Pivo u Cetinjskoj, Irish bend u kom sam ja violinista tamo svira jednim prikladnim povodom, a to je Sveti Patrik, pa da proslavimo slavu kako valja, svratite na pivkana, mislim, bar ovi sto su na teritoriji glavnog nam grada biggrin.gif

+Quote Post
@work
poruka Mar 18 2019, 09:54
Poruka #34

CITAT (Mikri @ Mar 17 2019, 04:44) *
... kako definisemo "centar" a kako periferiju, gde tacno pocinje periferija? Ovo je ozbiljno pitanje, posto nigde zaista nisam video tacnu definiciju toga.

Na forumima koje pratim (fredmiranda i slicni) ful frejm (36x24 mm) najcesce dele na zone A, B i C. A je centar, C su sami coskovi. Mislim to je opet neka konvencija, nije sveto pismo, ali u svakom slucaju je lakse za komunikaciju imati tri zone nego pricati o milimetrima od centra. Evo to i graficki (da vas ne buni, zona D je za medijum format). Evo i jedan link koji sam brzinski nasao gde je to cini mi se lepo objasnjeno sa sve ovom slikom dole.

+Quote Post
Mikri
poruka Mar 18 2019, 14:46
Poruka #35

^hvala.

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 26. March 2019 - 17:34

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.